Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vă considerați a fi un bun Creștin?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
59 replies to this topic

#37
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postred46, on 02 februarie 2017 - 22:45, said:

Buni crestinii considera internetul ca fiind mana a diavolului, asadar ce rost are topicul asta?
Buni crestini mai sunt si batranii..care n-au auzit in viata lor de cuvantul "internet" .

Toti o sa zica NU, la fel si eu.

-sunt destui buni crestini care folosesc internetul,au site,chiar si facebook si sunt si tineri

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
6 zile nu trebuie luat ad-literam. Pentru Dumnezeu timpul trece mai greu decât pentru noi. Aşa cum pentru noi trece mai greu comparând de exemplu cu pisicile.

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
De fapt nimic nu trebuie luat ad-literam (nu selectam ce ne place si ce nu) ci o luam ca o poveste fantastica la nivelul de atunci Posted Image

Edited by andreic, 03 February 2017 - 10:33.


#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 03 februarie 2017 - 09:58, said:

Pentru Dumnezeu timpul trece mai greu decât pentru noi. Aşa cum pentru noi trece mai greu comparând de exemplu cu pisicile.

De unde stii cum percep pisicile timpul ?

#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdjl, on 03 februarie 2017 - 09:58, said:

Pentru Dumnezeu timpul trece mai greu decât pentru noi.

Errr, ce relevanta ar avea timpul pentru o fiinta ce ar avea ipotetic caracteristicile ce i se atribuie zeului crestin? Cind esti atotputernic si atotstiutor cum exista in vreun fel timpul pentru tine? Nu trebuie sa astepti sa treaca saptamina sa vezi daca ai cistigat la Loto (sau ca sa se vindece ochiul pe care ti l-a umflat jandarmul la manifestatie), nu trebuie sa astepti pina ajungi sa platesti la casa la Lidl, nu trebuie sa astepti sa cresti ca sa poti sa cumperi tigari, bere sau sa conduci o masina, etc, etc.

#42
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Nu ma consider un bun crestin, din pacate.
Daca am fi toti mai buni nu ar mai exista mancatoria din ziua de astazi, furaciunea si coruptia.

#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostIsaak, on 03 februarie 2017 - 00:59, said:

Alti oameni in afara de Adam/Eva si copii lor? Care-s aia?
Cum mai Isaak, tocmai tu intrebi asta care ai un nume biblic?
Pai scrie clar in Geneza 1:26-27
26. Si a zis Dumnezeu: “Sa facem om dupa chipul si dupa asemanarea Noastra, ca sa stapaneasca pestii marii, pasarile cerului, animalele domestice, toate vietatile ce se tarasc pe pamant si tot pamantul!”
27. Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie.

Iar mai apoi scrie cum l-a facut pe Adam si pe Eva, si scrie si pentru ce i-a facut. Geneza 2:7-8
7. Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie.
8. Apoi Domnul Dumnezeu a sadit o gradina in Eden, spre rasarit, si a pus acolo pe omul pe care-l zidise.
15. Si a luat Domnul Dumnezeu pe omul pe care-l facuse si l-a pus in gradina cea din Eden, ca s-o lucreze si s-o pazeasca.
21. Atunci a adus Domnul Dumnezeu asupra lui Adam somn greu; si, daca a adormit, a luat una din coastele lui si a plinit locul ei cu carne.
22. Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam.
23. Si a zis Adam: “Iata aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau.

Deci observi ca Eva nu a fost facuta de-odata cu Adam, ci mai tarziu.

Mai mult, dupa ce Cain il omoara pe Abel spune: "“Pedeapsa mea este mai mare decat as putea-o purta.14. De ma izgonesti acum din pamantul acesta, ma voi ascunde de la fata Ta si voi fi zbuciumat si fugar pe pamant, si oricine ma va intalni, ma va ucide”

Pai de cine ii era frica lui Cain? De Adam si de Eva? Ca Seth inca nu era nascut.
Nu, ii era frica de ceilalti oameni, ce facuti inaintea lui Adam, cei care au fost facuti sa stapaneasca peste "pestii marii, peste pasarile cerului, peste toate animalele, peste toate vietatile ce se misca pe pamant si peste tot pamantul". Nu sa lucreze Gradina Edenului si sa o pazeasca. Posted Image

Hai ca nu-i greu, trebuie doar un pic de atentie.

ps. Si ca sa raspund la intrebarea din titlu, nu, nu ma consider un bun crestin.

Edited by ericmario, 03 February 2017 - 12:19.


#44
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postericmario, on 03 februarie 2017 - 12:16, said:

Pai de cine ii era frica lui Cain? De Adam si de Eva? Ca Seth inca nu era nascut.
nu de ei, ci de viitori fii ai lui Adam si a Evei, caci dupa cum bine stii, in acele vremuri oamenii traiau ...aproape vesnic. :)

#45
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

View Postericmario, on 03 februarie 2017 - 07:56, said:

Ce prostii puteți să vorbiți.
Citiți dracului Facerea/Geneza, că vă dă mura în gura.

@ericmario & @mario_brill,

Nu cred ca sinteti ortodocsi. Caz in care, voi aveti propriile biblii, modificate dupa cum au avut chef "invatatorii" vostri. Normal ca intelegeti tot felul de baliverne din "biblie". Asa se intimpla cu toti "intelectualii" care "traduc" Biblia dupa capul lor.

#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostIsaak, on 03 februarie 2017 - 12:30, said:


@ericmario & @mario_brill,

Nu cred ca sinteti ortodocsi. Caz in care, voi aveti propriile biblii, modificate dupa cum au avut chef "invatatorii" vostri. Normal ca intelegeti tot felul de baliverne din "biblie". Asa se intimpla cu toti "intelectualii" care "traduc" Biblia dupa capul lor.
Prietene, am citat din Biblia Ortodoxa, verifica daca nu crezi.
Sau nu stii sa citesti?

Auzi @marione_brill, cica nu suntem ortodocsi! Posted Image

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostIsaak, on 03 februarie 2017 - 12:30, said:

@ericmario & @mario_brill,

Nu cred ca sinteti ortodocsi. Caz in care, voi aveti propriile biblii, modificate dupa cum au avut chef "invatatorii" vostri. Normal ca intelegeti tot felul de baliverne din "biblie". Asa se intimpla cu toti "intelectualii" care "traduc" Biblia dupa capul lor.
Din Biblia ortodoxă citire, să luăm aminte! Posted Image Pace tuturor!

14. De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
15. Şi i-a zis Domnul Dumnezeu: "Nu aşa, ci tot cel ce va ucide pe Cain înşeptit se va pedepsi". Şi a pus Domnul Dumnezeu semn lui Cain, ca tot cel care îl va întâlni să nu-l omoare.
16. Şi s-a dus Cain de la faţa lui Dumnezeu şi a locuit în ţinutul Nod, la răsărit de Eden.
17. După aceea a cunoscut Cain pe femeia sa şi ea, zămislind, a născut pe Enoh. Apoi a zidit Cain o cetate şi a numit-o, după numele fiului său, Enoh.


View Postericmario, on 03 februarie 2017 - 12:36, said:

Auzi @marione_brill, cica nu suntem ortodocsi! Posted Image
Dacă așa zice el, așa o fi, că doar se pricepe! Posted Image

Edited by mario_bril, 03 February 2017 - 12:38.


#48
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
@ericmario,
Pai daca intelegeti Biblia de-a-ndoaselea ce sa cred? Ma bucur ca sinteti ortodocsi (serios), dar cititi mai multa literatura Ortodoxa, o sa vedeti lucrurile altfel.
Oamenii aia doi (barbat si femeie) se refera la Adam si Eva.

Acum, pentru cei care sint de buna credinta si chiar isi pun problema serios, cititi interviul de mai jos:
https://cleopasihast...g-cu-sectantii/

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostIsaak, on 03 februarie 2017 - 12:48, said:

@ericmario,
Pai daca intelegeti Biblia de-a-ndoaselea ce sa cred? Ma bucur ca sinteti ortodocsi (serios), dar cititi mai multa literatura Ortodoxa, o sa vedeti lucrurile altfel.
Oamenii aia doi (barbat si femeie) se refera la Adam si Eva.

Acum, pentru cei care sint de buna credinta si chiar isi pun problema serios, cititi interviul de mai jos:
https://cleopasihast...g-cu-sectantii/
De ce ar trebui să vedem lucrurile, altfel? Dacă le vedem altfel și citim primul capitol din Facerea, descoperim că soarele și stelele apar mult mai târziu decât Pământul, că prima dată apar plantele și de abia apoi Soarele și altele. Acum, să-mi spui tu dacă ești de acord că această cosmogonie este complet ireală, sau nu. Sau cumva crezi că plantele ar fi putut apărea în condiții de zero absolut, neavând nicio sursă de căldură și nici lumină? Sau că vechimea Pământului este mai mare decât cea a Universului însuși?

#50
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pace tie cititoruleeeeee.... Posted Image

#51
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
9.  Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
10.  Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
11.  Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12.  Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13.  Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14.  Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,

Nu am studii teologice, dar de aici reiese ca diferenta de timp dintre aparitia plantelor si aparitia soarelui e de o singura zi. Desi sint multe discutii pe tema "ce inseamna defapt o zi, ca timp", imi aduc aminte ca Sf. Serafim Rose spunea intr-o carte (cu clarificarile de rigoare) ca zilele acelea aveau aceeasi durata ca zilele de acum, adica 24 ore. Daca ar fi sa judec lucrurile mai "lumeste", nu vad de ce ar muri plantele in 24 de ore pina la aparitia soarelui. Daca ar fi sa judec mai "duhovniceste", oare nu putea Dumnezeu sa le tina in viata chiar si 3 miliarde de ani?
Personal, am incercat sa aplic un sfat al Sf. Grigorie de Nyssa: "Nu spargeti oasele Scripturii avand dintii intelegerii de lapte."

Edited by Isaak, 03 February 2017 - 15:14.


#52
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

View Postf300, on 03 februarie 2017 - 11:44, said:

Errr, ce relevanta ar avea timpul pentru o fiinta ce ar avea ipotetic caracteristicile ce i se atribuie zeului crestin? Cind esti atotputernic si atotstiutor cum exista in vreun fel timpul pentru tine? Nu trebuie sa astepti sa treaca saptamina sa vezi daca ai cistigat la Loto (sau ca sa se vindece ochiul pe care ti l-a umflat jandarmul la manifestatie), nu trebuie sa astepti pina ajungi sa platesti la casa la Lidl, nu trebuie sa astepti sa cresti ca sa poti sa cumperi tigari, bere sau sa conduci o masina, etc, etc.

In mod normal, Dumnezeul descris de biblie e cel care a creat totul, deci si timpul. Rezulta ca Dumnezeu e atemporal, poate exista concomitent in orice moment din timp sau poate exista si in afata timpului. Pentru el nu exista timp, timpul e doar o parte din creatia lui.. Cele 7 zile ale creatiei sunt probabil o metafora.

Budistii au o vorba, doar ceea ce are un inceput are si un sfarsit, ceea ce e etern, necreat, imuabil, neschimbator, nu are inceput, nu are nici sfarsit, deci timpul e irelevant pentru el.

De asta spun ei ca timpul, spatiul, materia sunt de fapt o iluzie, (lucru tot mai plauzibil si pentru stiinta odata cu evolutia fizicii cuantice), iluzie din care cel iluminat, "se trezeste" atunci cand atinge iluminarea. Probabil doar aceia vad adevarata natura a lui Dumnezeu.

Oricum ar fi, "Dumnezeul" descris de ei nu seamana nici pe departe cu cel descris de biserica.


"În timp ce multe tradiții budiste nu neagă existența unor ființe supranaturale (de exemplu, deva, din care multe sunt discutate în scriptură budistă), budismul nu le atribuie puteri, în sensul tipic Vestului, pentru creare, salvare sau de judecatã " zeilor ". Ele sunt considerate ca având puterea de a afecta evenimentele lumești, în același fel de mult cum oamenii și animalele au puterea de a face acest lucru. Așa cum oamenii pot afecta mai mult lumea de animale, devașii pot afecta lumea mai mult de oameni. În timp ce zeii pot fi mai puternici decât oamenii, nici unul dintre ei nu sunt absoluți (neîntrecuți).
Cel mai important dintre zei, la fel ca un om, suferă, de asemenea, în Samsara, ciclul în curs de desfășurare al morții și al renașterii ulterioare. Zeii nu au atins Nirvana, și sunt încă supusi emoțiilor, inclusiv gelozia, furia, iluzii, durere, etc... Astfel, din moment ce un Buddha arată calea spre Nirvana, un Buddha este numit "profesorul zeilor și al oamenilor" . Potrivit Canon Pali zeii au puteri de a afecta numai în măsura în care sfera lor de influență sau de control le permite. În acest sens, prin urmare, aceste fiinte nu sunt mai aproape de Nirvana decât oamenii și nu sunt mai înțelepți, în sensul final.

Marea forţă a budismului vine din aceea că toţi aderenţii lui sunt liberi să aleagă adevărul din toate religiile"



Deci, Dumnezeul descris de biserica crestina (sau cel putin felul in care este el inteles de majoritatea crestinilor) seamana mai mult cu o astfel de fiinta supranaturala, decat cu Dumnezeul absolut, primordial, imuabil.

Edited by Phobos, 03 February 2017 - 15:54.


#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostIsaak, on 03 februarie 2017 - 15:14, said:


Personal, am incercat sa aplic un sfat al Sf. Grigorie de Nyssa: "Nu spargeti oasele Scripturii avand dintii intelegerii de lapte."
Lasa-l pe Sf.Grigorie, mai bine uite aici: "29. Răspunzând, Iisus le-a zis: Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu."

Stiu ca esti in faza de negare, citesti cu ochii tai, dar nu vrei sa accepti. Posted Image
Facerea Isaak, Facerea.Posted Image

#54
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 03 februarie 2017 - 02:57, said:


Asta e scoasa din putul gandirii.

Nu e putul gandirii, este tragica realitate, biserica vinde niste povesti si prostimea le cumpara. Tu ca om oficial al domnului propovaduiesti una si faci exact pe dos , ori nu crezi in Zeus ori te doare in cur de Zeus oricum o dai ei tot in castig ies.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate