Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

TELEKOM ar putea pleca din România

- - - - -
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#1
vasy_2007

vasy_2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 06.03.2007
Rețeaua fixă ar ajunge la Orange și cea mobilă la RCS & RDS

Au trecut doar 2 ani și câteva luni de când a intrat Telekom pe piața românească și iată că există semne că activele din România ar putea fi vândute. Aflăm prin cei de la Capital.ro, care citeaza MIRSANU.RO, că Deutsche Telekom discută despre vânzarea activelor din România, suma putând trece de 1 miliard de euro.

Deutsche Telekom e principalul acționar Telekom România prin grupul elen OTE și s-ar afla în discuții cu companii de pe piața locală. Orange ar fi în pole position pentru preluarea rețelei fixe, având deja un parteneriat cu Telekom prin care oferă acces la rețeaua 4G și are deja acces si la infrastructură fixă. Între timp și RCS & RDS/ Digi Mobil se află în discuții pentru preluarea afacerii de telefonie mobilă.

Telekom România ajungea pe piața locală în toamna lui 2014, printr-un rebranding la comun Romtelecom și Cosmote România. Deutsche Telekom e un nume proeminent la nivel global cu peste 142 de milioane de clienți ai serviciilor mobile, oferind și Internet, IPTV, comunicare fixă și servicii business. Firma operează în 50 de țări și are 229.000 de angajați. Deocamdată Telekom România refuză să comenteze pe seama subiectului.



Sursa
https://www.mobilissimo.ro/stiri-diverse/telekom-ar-putea-pleca-din-romania-reteaua-fixa-ar-ajunge-la-orange-si-cea-mobila-la-rcs-rds

http://mirsanu.ro/mi...telefonie-fixa/

#2
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Sa plece, prea scump.. prea ca la tara.

#3
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Exista topic deschis inca de azi dimineata... https://forum.softpe...range-i-rcsrds/

#4
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
nu mai au clienti?

https://www.telekom.ro/ dati click pe abonamente

la ofertele astea trebuiau ingropati de mult.

Edited by ei8ht, 02 February 2017 - 21:46.


#5
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Cred ca e al treilea topic de azi cu plecarea Telekom. Ce sa zic, nu sunt clientul lor, dar concurenta e benefica, scade pretul la abonamente....deci cred ca e nasol daca pleaca.

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Da' sa plece odata !!

#7
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Eu nici acum nu inteleg de ce au venit si au preluat Romtelecom. Din cate stiu investitii nu au avut deloc - doar restructurari si disponibilizari.
Totusi care a fost interesul?Posted Image

#8
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005
greu cu imbogatitul pe-aici....
cale batuta!!! sa te-ntorci cand te chem!
cine-i telecom?

#9
emi_axel

emi_axel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 29.08.2007
Doamne, astia dau 100 MB trafic 4G pentru 8.88 euro in 2017...

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Sa nu uitati ca fara Cosmorom, inca le plăteam slavitilor Orange si Connex, 40 centi pe minut, seara si in retea.

#11
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
E o decizie care nu ma surprinde, au pompat enorm de multi bani in reclame, dar fara succes.

Au preturi mari, nu s-au adaptat la piata.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ideea e urmatoarea, dupa parerea mea:  piata de telecom cred ca e singura piata din Romania in care concurenta chiar a functionat, pe bune, in favoarea clientului, adica, poti beneficia, la preturi bune de un pachet decent de voce, net, TV.  
Intr-o tara plina de tzepe, in mai toate domeniile de activitate, piata de telecom a evoluat benefic pentru client, dar a ajuns relativ la o saturatie - pentru 5 euro pe luna, iti iei un pachet de voce decent la orice operator.  Pentru 30 -50 lei pe luna iti iei un pachet de net decent de 200/100 Mbs. Clientul de telecom, practic, nu mai are criterii clare de diferentiere intre oferte.

Investitia in fibra optica in micile orase sau la tara este importanta si greu de recuperat. Telekom a inceput ceva in aceasta directie dar si-au dat seama ca nu curge profitul cum ar trebui si ca majoritate clientilor prefera pachete minimale de servicii. Aici e si vina lor, pentru ca ani buni au supraevaluat la pret oferte indoielnice.

Edited by rosix, 02 February 2017 - 22:09.


#13
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XR0iifSrxeU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Fara indoiala, acolo unde Telekom a implementat FTTH (orasele mici, uitate de Dzeu, spre exemplu) calitatea serviciului a crescut exponential.  Practic oamenii au platit cam tot atat, sau un pic mai mult dar calitatea serviciului s-a triplat.  Stiu oameni in orase amarate care au fibra optica Telekom in casa avand acces la un serviciu TV digital decent, Fiberlink 500 si o telefonie fixa cu vreo 200 minute incluse, totul la vreo 80 de lei, ceea ce este ok.  
In pachetul de televiziune digitala L de la Telekom ai minim 10-15 posturi HD sau SD (documentare, filme, muzica si sport) la care chiar ai ce vedea, lucru care nu prea se intampla la ceilalti operatori (nici chiar la RDS-Digi)

Din pacate, astfel de cazuri sunt destul de rare, grosul abonamentelor Telekom integrand un serviciu de net jenant, de 6Mbs, pe sarma de cupru, platit ca si cand ar fi net de 200 Mbs. Marea greseala a Telekom Romania este ca nu a lasat acest serviciu de internet jenant la 10-15 lei pe luna in pachet (pentru ca atata face), lacomindu-se practic la pachete care nu ofereau clientului mare lucru. Nu mai vorbesc de rromia (tzyganyiia) cu minutele incluse in telefonia fixa, care au fost initial 200/luna pana prin 2015 cand Telekom s-a gandit, jenant, sa le taie la 100/luna, in mai toate pachetele, crezand eronat ca romanii vor fi dispusi sa sara cu inca 20 lei pentru inca 100 de minute. E genul de mascarada de marketing (prezenta si la Vodafone, cu reducerea lunii la 28 de zile) care nu se face, fara riscul de a pierde clienti.

Edited by rosix, 02 February 2017 - 22:44.


#15
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 sergiuop, on 02 februarie 2017 - 21:50, said:

Eu nici acum nu inteleg de ce au venit si au preluat Romtelecom. Din cate stiu investitii nu au avut deloc - doar restructurari si disponibilizari.
Totusi care a fost interesul?Posted Image

Eu am lucrat in Romtelecom si stiu multe marsavii care s-au savarsit pe-acolo. Telecomul a fost pus pe chituci (intentionat) intr-o perioada cand se putea dezvolta foarte frumos si a fost vandut pe o suma derizorie catre OTE. Disponibilizarea a produs multe convulsii si tragedii- unii colegi au murit de suparare ori s-au sinucis, iar din cei care au supravietuit restructurarii se comporta ca niste nebuni din cauza stresului. Daca te uiti pe piata de comunicatii, aproape ca n-are rost sa intrebi care a fost interesul. Posted Image

Edited by constant7, 02 February 2017 - 23:23.


#16
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Totusi nu trebuie sa uitam ca Telekom a mostenit prin Cosmote de la Romtelecom o infrastructura imensa, multi provideri de net din orase mai mici au folosit reteaua lor.

#17
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

Quote

Sa plece, prea scump.. prea ca la tara.
Nu stiu ce sa spun ,dar cu Orange am fost lamurit de prin anii 2007-"08  cind dupa multi ani de contract cu ei si multe sesizari din cauza semnalului slab ,cu toate listele cu semnaturi duse de la mai multi clienti ,nu sa rezolvat nimic .Asa ca am renuntat la contract si plecind cu numarul in alta retea .
Akta la fel de tot rahatul ,acum de ceva saptamini am vrut un contract tv pentru o matusa .Nu sa mai rezolvat nimic dupa multe telefoane .
Zic hai sa incerc la Telecom seara am sunat a doua zi la ora 11 sa rezolvat , apoi am primit un apel de la robot sa dau calificative conform serviciilor Telecom .
Chiar si dupa o avarie dupa rezolvare te suna . Sa fiu eu ales pe o lista de clienti pe care ii sondeaza mai des........?
Dar am auzit si pareri contra .

Edited by pb70, 02 February 2017 - 23:15.


#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Mde.. io aș vrea să aflu ce se va întîmpla cu IPTV-ul și, evident, internetul. Dacă rețeaua fixă ajunge la un alt operator Telekom îmi va furniza în continuare net și TV prin rețeaua altcuiva? Sau vor mărita și partea asta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate