Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Greva fiscala

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
L3onardus

L3onardus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2012
Este greva fiscala o arma impotriva unui guvern corupt?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Spargatori de greva se gasesc mereu.

#3
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Din punctul meu de vedere ar fi o masura cu mare impact, din pacate asa ceva nu este posibil. E foarte greu - presupune sa acumulezi penalitati, amenzi, executari silite, etc. pana cand vei fi bagat in seama de guvern.

Edited by sergiuop, 02 February 2017 - 21:17.


#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Reusita tine de sincronizare, dar instrumentele de forta sunt la guvern.

#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Sunt de parere ca e timpul ca angajatii firmelor mici si medii sa isi primeasca doar salarii minime pe economie iar restul "in mana". Sa vedem cu ce mai platesc asistatii si pomenile. Cu ce isi mai platesc secretarele sa le futa si piscinele din domeniile de lux.

#6
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

View Postioppo, on 02 februarie 2017 - 21:14, said:

Sunt de parere ca e timpul ca angajatii firmelor mici si medii sa isi primeasca doar salarii minime pe economie iar restul "in mana". Sa vedem cu ce mai platesc asistatii si pomenile. Cu ce isi mai platesc secretarele sa le futa si piscinele din domeniile de lux.

Ce te faci cu ITM-ul?

#7
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Ce treaba are ITM-ul? Eu imi platesc angajatii cu minimul pe economie, legal.

#8
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Nu prea ai avut de-aface cu ei :)
Intreba angajatul in mod "prietenos" de cand lucrezi la astia, cat iti da, ai pauza de masa si tot asa pana se scapa unul.
Si mai este si problema fondurilor din care ii platesti in "din mana"

#9
costaan

costaan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 04.01.2005

View PostL3onardus, on 02 februarie 2017 - 20:56, said:

Este greva fiscala o arma impotriva unui guvern corupt?
clar suntem pe invers
greva fiscala se face cand se taie salariile... nu cand se cresc
sau nu dorim cresteri salariale....

#10
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postioppo, on 02 februarie 2017 - 21:18, said:

Ce treaba are ITM-ul? Eu imi platesc angajatii cu minimul pe economie, legal.
Care angajati daca pleaca ? Cine crezi ca accepta sa reduci salariul pe cartea de munca , acum ca vrei tu ?
...dar mai inventati , mai sapati , hai ca din doua in doua minute , numai minuni apar .

#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008
Cand ai o firma cu cativa angajati crede-ma ca e simplu. SI sunt multe astfel de firme, multe in domeniul IT care varsa mult la buget. Degeaba.

#12
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009

View Postioppo, on 02 februarie 2017 - 21:29, said:

Cand ai o firma cu cativa angajati crede-ma ca e simplu. SI sunt multe astfel de firme, multe in domeniul IT care varsa mult la buget. Degeaba.

Lucram numai noaptea sa nu ne prinda nimeni - asa am vazut ca se facePosted Image

#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,378
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmaximg, on 02 februarie 2017 - 21:28, said:

Care angajati daca pleaca ? Cine crezi ca accepta sa reduci salariul pe cartea de munca , acum ca vrei tu ?
...dar mai inventati , mai sapati , hai ca din doua in doua minute , numai minuni apar .
Omule, am exemple in jurul meu. Am prieteni care au decis ca nu mai e cazul sa dea bani Statului degeaba. De comun acord cu patronii au hotarat asta. Decat sa dea banii degeaba Statului mai bine ii varsa din mana spre pensii private. Din ce in ce mai mult fac asta (mai putin bugetarii si cei din Multinationale), sa vedeti ce m...e isi iau Dragnea & Co.
PS: pentru cultura ta generala, nu mai exista carte de munca.
PS 2: nu te ajuta nimic salariul mare in acte: ghici ce, nu mai vezi tu pensie de la stat peste 20 de ani.

#14
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Sincer daca ma intrebi eu nu as mai contribui nici la pensii, nici la sanatate nici la somaj - aceste impozite sa fie retinute din salariul bugetarilor sa vezi cum intra in bucla economia si poate atuci se va intelege fenomenul.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostL3onardus, on 02 februarie 2017 - 20:56, said:

Este greva fiscala o arma impotriva unui guvern corupt?

Da, poate fi, dar e greu de implementat. Majoritatea patronilor sunt sclavii propriilor afaceri. Nu le pot inchide 3 luni, sa spunem, ca sa nu mai plateasca taxe.
Cunosc zeci de patroni care au cate un mic magazin si nu castiga nimic dar tin pravalia deschisa si stau acolo, de multe ori in frig, ca sa le mearga si lor vechimea la pensie.
Avem o tara de patroni chinuiti.

Succesul acestui guvern este ca a dat cate o pomana minimala la toata lumea, dupa epoca sinista de infometare condusa de Basescu. Au ajuns pensionarii sa se bucure la un pachet de orez sau o sticla de ulei.

#16
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005

View Postioppo, on 02 februarie 2017 - 21:35, said:

PS 2: nu te ajuta nimic salariul mare in acte: ghici ce, nu mai vezi tu pensie de la stat peste 20 de ani.

Pensie om avea n-om avea dar eu insist ca măcar diploma de pensionar sa ni se dea.......

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View Postioppo, on 02 februarie 2017 - 21:14, said:

Sunt de parere ca e timpul ca angajatii firmelor mici si medii sa isi primeasca doar salarii minime pe economie iar restul "in mana". Sa vedem cu ce mai platesc asistatii si pomenile. Cu ce isi mai platesc secretarele sa le futa si piscinele din domeniile de lux.
A doua zi guvernul ar ridica din pix minimul la 2500 de lei. Crezi că-i doare mâna sau pixul? :)

#18
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
In același spirit scazi programul de lucru la "4 ore " și echilibrezi iar balanța . Asta că tot am stabilit că nu mai pupăm oricum pensie ......

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate