Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Intrebare sigilii CEZ

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Salutare. Am schimbat la casa instalatia electrica, am pus sigurante automate, totul este ok. Insa siguranta generala a ramas cea clasica, pe lita, pusa in cutia de nisa care este sigilata. Problema este urmatoarea: am un hidrofor care imi mai face probleme, de fapt doar de doua ori in ultimi doi ani, si anume de la presostat si imi arede siguranta generala. Din aceasta cauza trebuie sa sun la CEZ si sa astept pana vin ei, am asteptat chiar si 4 ore. La ultima interventie, un meserias de la ei mi-a zis ca imi poate monta el o siguranta automata cu sigilii cu tot. Mi-a zis un pret, explicandu-mi ca daca solicit la CEZ aceasta interventie ma costa mult mai mult. Acum eu va intreb: de fiecare data, echipa a resigilat cutia, si a notat sigiliile intr-o fisa. Daca il chem clandestin pe acest baiat de la CEZ, o sa am probleme cu sigiliile, adica ele nu vor figura pe niste hartii oficiale?
P.S.: Eu in casa am montat sigurante automate de 25 A pe prize si pe lumini, dar se pare ca cea pe lita este mai sensibila si sare ea.

#2
Doar199

Doar199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.01.2017
Parerea mea ca te-ar costa mai eftin sa cumperi alt hidrofor...

Cat despre lita? Tu ce parere ai? Iei de bune cuvintele unui nene care te poate face sa primesti un dosar penal si o amenda mare?

#3
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Dar tu ai cablurile in casa dimenionate pentru 25 Amperi?

#4
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Presostatul imi face probleme....cel original a tinut 5 ani, pana a facut scurt (era oxidat de la condens banuiesc, ca apa nu a ajuns la el). Acum il schimb pe astat dupa 2 ani.
Cupru 2, 5 la prize si 1,5 la lumina. Nu au sarit sigurantele de cand am casa, numai de doua ori generalul.

Edited by Silviugabriel1984, 02 February 2017 - 19:20.


#5
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
pai la ce sigurante ai nici nu o sa sara... Ia foc instalatia inante sa sara siguranta de 25 A.
La cablul  de 2.5 trebuia sa ai sigurante de 16 A si la 1.5 de 10 A.

#6
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Silviugabriel1984, on 02 februarie 2017 - 19:01, said:

....... Am schimbat la casa instalatia electrica, am pus sigurante automate, totul este ok. Insa siguranta generala a ramas cea clasica, pe lita, pusa in cutia de nisa care este sigilata........
Eu cred ca ai ajuns jucaria astora . Nu este normal ca siguranta generala sa fie sigilata . Poti face niste sapaturi discrete sa te interesezi .

#7
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
La toți vecinii au sigilat.

#8
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Asa se sigileaza mai nou BMP-urile, dar nu au nici-o treaba cu sigiliul contorului. Rupe sigiliul, schimba siguranta si daca te intreaba din din umeri.

#9
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Asa arata cutia cu siguranta generala si asa arata sigurantele puse de mine. Am 25 A pe prize si 16 A pe lumina. Cred ca daca rup sigiliul e belea....au mai venit inopinant sa verifice.

Attached Files



#10
danpaul78

danpaul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.03.2011
Si siguranta fuzibila din nisa cati A are ? banuiesc ca undeva la 25 maxim 32
Dupa cum a spus si @nonameshadow mai sus sigurantele tale sunt mult prea mari. Pune de 16 in locul celei de 25 si de 10 in locul celei de 16.
In cazul unor supraincarcari sau scurt .. etc .. vor sari acestea si nu fuzibila

#11
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Cea din nisa nu stiu, ca au pus lita cei de la CEZ., banuiesc ca e mai slaba de 25 A. Dar nu asta e intrebarea mea....le-am pus mai mari pe priza ca eu stau la casa, mai sudez, mai un flex etc. Eu intreb daca este bine sa pun siguranta generala automata clandestin cu un baiat de la CEZ si care o sa sigileze el. Lucreaza sigur la CEZ, doar a venit in echipa de interventie, avea legitimatie, masina alba cu CEZ etc.

Instalatia cred ca e bine facuta, din 2010 nu am avut probleme pana acum, legaturi cositorite in doza, prize de calitate...doar un presostat buclucas.

Edited by Silviugabriel1984, 02 February 2017 - 21:34.


#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 27.10.2007
va intreb si eu : mai au voie sa monteze sigurante cu lita ? nu sunt obligati sa puna diferentiale ?

#13
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Eu am luat de buna ce au zis ei....ca daca cer eu siguranta automata ma costa mult la CEZ. Dar cred ca totusi e bine sa le adresez si o intrebare la CEZ, poate se pune draq gratuit si aia vor sa ma faca de bani. Posted Image Nu au montat ei siguranta, asa am cumparat eu casa in 2009. Si avea sigurante cu lita si in casa la momentul respectiv.

Edited by Silviugabriel1984, 02 February 2017 - 21:40.


#14
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Poti astepta  pana sare din nou generala, ii chemi, iar cand apar le prezinti si diferentiala (pregatita de dinainte) sa o monteze (nu ceramica, cum ar vrea ei)Posted Image . Eventual le lasi de o bere, acolo (ca deh, obraz subtirePosted Image ).

#15
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Eu asa ceva vreau sa pun in locul usitei mele de la siguranta generala....E ceva de munca, cred ca trebuie putin modificata incinta respectiva. Vreau sa am eu acces la clapeta, sa nu-i mai chem pe ei mereu.

Attached Files


Edited by Silviugabriel1984, 02 February 2017 - 23:01.


#16
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Trebuie schimbata incinta cu totul, ceva in genul http://electric14.ro...2a#.WJOhg_-g9kg. O pregatesti, si cand sare generalul iar, chemi CEZ sa schimbe siguranta, insa cand apar ii "rogi frumos (cu vreo 100 de lei la vedere)", sa iti schimbe totul pe acolo.

LE Bineinteles, sunt tablouri si mai scumpe, ca cel din foto prezentat. Insa toate fac acelasi lucru, si cam tot atat tin, in timp.

Edited by claut07, 02 February 2017 - 23:24.


#17
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Tipul ala mi-a cerut 300 de lei cu piesele lui si a zis "ca iese o lucrare frumoasa, aspectuasa". O sa sun la CEZ sa le fac o intrebare, poate le monteaza ei gratuit (varianta super). Daca nu o sa vb cu persoana in cauza, si cand e de serviciu sa dau o avarie fictiva la general si sa se deplaseze el aici, sa faca lucrarea si sa treaca sigiliile in fisele acelea. Ma roade chestia cu sigiliile....nu vreau sa risc sa ma acuze aia ca am furat curent pe acolo. Multumesc de sfat @claut07

Edited by Silviugabriel1984, 03 February 2017 - 22:23.


#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai 100 de lei e numai sigiliul si pt o siguranta de 20-25 de lei mai platesti inca 200? cam mult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate