Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

There appears to be an error with the database.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Salut,

Attached File  Untitled.png   58.28K   48 downloads

Îmi apare eroarea asta când încerc să postez/previzualizez subiecte noi pe aria https://forum.softpe...rkup-languages/ și pe încă cel puțin vreo 2 de pe Programming. Prin alte arii pare că merge, dar nu le-am verificat pe toate. Am încercat cu 2 browsere (Firefox și Chrome, pe Windows 7). Eroarea nu ține de conținutul mesajului. De asemenea, când încerc să atașez ceva în subiectul ce încerc să-l creez pe acea arie, îmi apare eroarea:
Attached File  eroare io.png   1.85K   44 downloads

Se întâmplă doar la mine? Mersi.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Mie mi s-a intamplat pe Suspendari

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Ocazional mi-a mai apărut și mie prin diverse locuri, nu-i problemă. Dar a dispărut rapid, în câteva secunde. Asta văd că persistă, constant pe 2-3 arii. Mă gândesc că o fii vreo problemă mai specifică.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Si la mine la fel, pe linkul indicat. Am incercat preview si a dat error.

In suspendari merge, tocmai am scis una.

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 Lex404, on 02 februarie 2017 - 16:37, said:

In suspendari merge, tocmai am scis una.
iar eu la 10 minute dupa tine, asta pentru creea un time-line, sa ajute la indentificarea problemei.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu e de la voi, baieti !
E de la conexiunea Forumului la serverele lor coroborata cu faptul ca nu poate face fata la foarte multi useri concomitent.
Si uneori de la conexiuneq voastra slaba la internet.

Si mie mi-a aparut de nenumarate ori exact acea eroare din primul post, doar cand conexiunea mea net net era slaba ori Forumul era suprapopulat de useri.
Rezolvarea era sa dau refresh la browser.


p.s.:
eu pot sa previzualize subiectele noi pe aria Markup Languages
[ https://i.imgur.com/umk7mB1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Nu știu ce screenshot ai pus tu, dar nu are treaba cu ce zic eu. Nu mă refer la lista de subiecte din antet.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Ca vizualizezi lista de subiecte din antet, ca vrei sa postez/previzualizezi subiecte noi pe aria x sau y, ca vrei sa atasezi ceva in subiectul ce incerci sa il creezi pe acea arie/anumite arii  -tot aia e !
Cauza problemei e de la conexiunea Softpedia + serverele ei + conexiunea ta la net + ca Forumul nu poate face fata la multi useri concomitent.

Crezi, bine ! nu, treaba dvs.  Posted Image

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Noi nu vorbim de antet, ci de ce se intampla cand dorim sa previzualizam un subiect inainte de a-l deshide.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Am specificat mai sus ca nu conteaza ! mie mi-a aparut eroarea in toate cazurile:
vizualizare lista de subiecte din antet, postare ori previzualizare subiecte si mesaje, atasare ceva in subiect etc.

In fine, data viitoare cand imi va mai aparea eroarea voi face o poza si-o postez aici.

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Domnule dragă, eu vorbesc de o eroare specifică, care apare în mod repetat într-un anumit caz ce se reproduce pe termen lung. Nu de o eroare efemeră. Am ajuns acasă, alt net, alt laptop, alt browser, multe ore mai târziu, aceeași eroare fix în același loc (și doar acolo). Dacă pricepi, bine, dacă nu, ți-ai spus părerea (irelevantă în cazul de față, dar oricum), e suficient. Măcar de te-ai fi obosit să încerci fix pașii descriși de mine (dacă nu sunt suficient de clari, pot reformula/completa, după caz), ci o tot dai cu ”mai aștept pentru când mi-o apărea iar, să pun screenshot”. Ți-o reproduc eu, în 5 secunde, dacă chiar e cazul.

Scuze, am avut o zi proastă, e proastă în continuare, nu mai rezist la replici pe lângă subiect. Problema se pare că mi-a fost confirmată și de alți colegi (mersi fain! Posted Image ), așa că de-acum las pe cei în măsură să investigheze și, eventual, să repare problema.

O seară frumoasă tuturor!

Edited by alexcrist, 02 February 2017 - 19:25.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,123
  • Înscris: 10.07.2013
Am primit aceasta eroare la efectuarea unui refresh al paginii principale a Forumului Softpedia.

Attached Files


Edited by xmanyacs77, 03 February 2017 - 06:44.


#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 alexcrist, on 02 februarie 2017 - 19:24, said:

Domnule dragă, eu vorbesc de o eroare specifică, care apare în mod repetat într-un anumit caz ce se reproduce pe termen lung.
Dupa un termen lung, mi-a reparut eroarea aia de care va plangeti dvs.
[ https://i.imgur.com/ttEKr8t.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asadar, administratorii Softpedia nu au nici o vina pt. "aparitia in mod repetat pe termen lung" a acestor erori.

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
Daca ati avea bunavointa sa cititi ati oberva ca sunt erori diferite cazuate de situatii diferite.
dar in fine, unii oameni spun "aceeasi eroare" doar pentru ca "nu merge"

Edited by MarianG, 06 February 2017 - 19:32.


#15
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Nu vreau sa fiu "Gigig contra" dar imi aparea si mie exact aceeasi eroare ca a @initiatorului, alternand cu eroarea de mai sus diferita.
Si din nefericire, pe 6-Februarie-2017, mi-a aparut cealalta eroare ce difera de eroarea @initiatorului .

Repet, daca imi va aparea o eroare exact ca a @initiatorului voi face o poza si-o postez aici.
Acum sa vedem cand se mai aglomereaza Softpedia cu useri sau voi avea eu probleme cu banda de internet.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 alexcrist, on 02 februarie 2017 - 16:25, said:

Salut,

Untitled.png

Îmi apare eroarea asta când încerc să postez/previzualizez subiecte....

Se întâmplă doar la mine? Mersi.
Si iata ca nu se intampla numai la tine  Posted Image
Apare si la alti useri
[ https://i.imgur.com/77vmnuC.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asta din cauza conexiunii Forumului la serverele lor;
ori sunt prea multi useri pe Softepdia;
sau conexiunea mea la internet a fost slaba [pt. cateva secunde/minute].

Dar la mine sigur a fost de la conexiunea mea la internet; cred ca am probleme cu routerul.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Si asta din cauza conexiunii Forumului la serverele lor;
hai sa-ti spun cum sta treaba la intretinere (indiferent de domeniu)

Quote

apare si la alti useri
ceva nu merge sau merge defectuos - deci exista o problema

Quote

sau conexiunea mea la internet a fost slaba
stiind unde este problema ramane ca problema sa fie rezolvata

Problema poate fi identificata corect, printr-un proces numit R&R (Repeatability & Reproducibility)
repeti "expermientul" intr-un mediu controlat, si trebuie sa ai rezultate identice*

deci ti-a aparut si tie, in ce circumstante (mediu) ?


* limite acceptate

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

deci ti-a aparut si tie, in ce circumstante (mediu) ?
Asa din senin.
Am incercat sa fac sa-mi apara si mie eroarea pana mi-a venit acru dar nu am reusit imediat.
Ci la 4 zile distanta din senin mi-a aparut o eroare asemanatoare [in postul #13] la care @initiatorul a spus ca nu e relevanta caci nu seamana cu eroarea lui.
Dar pe 15-Februarie-2015 [ora 11:22] mi-a aparut si mie exact aceeasi eroare ca a @initiatorului.

Desigur, luand in calcul timpul mare dintre deschiderea topicului si cand mi-a aparut si mie erorile sunt doar doua raspunsuri:
1] Softpedia a avut o problema pe 6-Februarie-2017 si pe 15-Februarie-2015 [ora 11:22];
2] providerul meu a avut probleme pe 6 si pe 15 Februarie si conexiunea mea la internet a fost slaba pt. cateva secunde [sau minute] si mi-a aparut eroarea de care se plange @initiatorul.

Oricum o dai, e de la conexiunea de internet dintre useri si providerul lor;
ori de la conexiunea de internet dintre Softpedia si providerul ei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate