Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programare examen traseu Bucuresti!

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
exoticbeauty

exoticbeauty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2010

 arg, on 20 iulie 2017 - 08:48, said:

orele suplimentare cred ca le poti face cu orice instructor iar la exament ar fi bine sa mergi tot e si masina pe care ai facut orele suplimentare.
Am sa iti urmez sfatul,multumesc

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
p.s. vezi ca exista lista cu instructorii autorizati, si gasesti ce rata de promovabilitate au, daca are sub 70% inseamna ca-i un instructor "obinuit" si ca nu e unul bun.

#39
exoticbeauty

exoticbeauty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2010

 arg, on 20 iulie 2017 - 08:50, said:

p.s. vezi ca exista lista cu instructorii autorizati, si gasesti ce rata de promovabilitate au, daca are sub 70% inseamna ca-i un instructor "obinuit" si ca nu e unul bun.
am gasit acum o luna o lista cu instructorii din scoala mea...instructorul meu are 30%...habar nu stiam ce e aia,am optat pentru ei,ca erau aproape de unde stau(dar dupa ce am platit am aflat ca nu mai stau acolo)si am gasit comentariile pe fb bune si faptul ca sunt dispusi sa ma ia de acasa...in fine,orice experienta este o experienta,mai caut.Multumesc pentru sfaturi si ajutor

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
30% iseamna ca doar 3 din 10 care au facut scoala au luat examenul.
cauta prin vecini si cunostinte un instructor verifica-i online numele si daca are peste 50% eu zic ca-i ok.

#41
exoticbeauty

exoticbeauty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2010

 arg, on 20 iulie 2017 - 08:58, said:

30% iseamna ca doar 3 din 10 care au facut scoala au luat examenul.
cauta prin vecini si cunostinte un instructor verifica-i online numele si daca are peste 50% eu zic ca-i ok.
incerc sa aflu daca pot veni la traseu cu un alt instructor ,dar chiar daca trebuie sa vin cu al meu,o sa caut altul pentru pregatirea de data asta

#42
Maverickk

Maverickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 06.02.2012
Poti sa te duci cu cine vrei, eu am facut scoala pe o masina si am dat examenu cu alta, de la alta scoala.

#43
exoticbeauty

exoticbeauty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2010

 Maverickk, on 20 iulie 2017 - 09:19, said:

Poti sa te duci cu cine vrei, eu am facut scoala pe o masina si am dat examenu cu alta, de la alta scoala.
multumesc frumos!

#44
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007
Poti sa schimbi fara probleme instructorul, e chiar indicat acest lucru. Intrebi cum isi luau unii permisele...dadeau spaga...rezultatele se vad atat pe soselele patriei cat si aici pe forum. Sunt multi care poseda permis si nu cunosc regulile elementare de circulatie. Acum se filmeaza proba practica, dar romanul e inventiv si va gasi antidot si pentru asta.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@titoo
ca mai fac cate o balba si examinatorul e mai indulgent hai ca merge, dat sa nu mai ia permis aia cu:
hai acu' ca-i liber, dreapta, dreapta, dreapta, parcare in lung si vai ce bine conduci domnule sofer.

pe partea cealata, si pe tine daca te tine unu cateva ore in traseu tot te pica.... iti gaseste o chichita si te-ncalta cu punctajul maxim.

Edited by arg, 20 July 2017 - 09:34.


#46
exoticbeauty

exoticbeauty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2010

 titoo, on 20 iulie 2017 - 09:27, said:

Poti sa schimbi fara probleme instructorul, e chiar indicat acest lucru. Intrebi cum isi luau unii permisele...dadeau spaga...rezultatele se vad atat pe soselele patriei cat si aici pe forum. Sunt multi care poseda permis si nu cunosc regulile elementare de circulatie. Acum se filmeaza proba practica, dar romanul e inventiv si va gasi antidot si pentru asta.
eu dupa ce am coborat din masina,imi spune examinatrul "nu va suparati pe mine,dar chiar n-am cum" si ii zic"nu ma supr,chiar imi asum greseala si toate cele,insa doresc sa imi spuneti ,pe ce sa pun accentul la orele suplimentare?" si imi raspunde"va sfatuiesc sa schimbati instructorul" dar din cauza ca nu stiam cum se procedeaza,m-am adresat acestui forum,nu sunt romanca,nu am invatat niciodata limba romana la scoala,90% din timp vorbesc in alta limba si uneori poate inteleg mai greu,de aceea o sa caut un instructor intelegator cu rabdare,la prieteni n-am pe cine sa intreb,toti sunt cu permise de peste 10 ani,sau din alte orase,tari,judete etc
Multumesc .

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in functie de unde stai si de unde lucrezi ar trebui sa-ti alegi instructorul si drumul la zona de pregatire ca musai trebuie sa fie unde dai examenul.
zona damaroaia (ca si tot bucurestiul) este blocata ca trafic in jur de 9 -10 diminineata si 4-7 seara.

poti sa intri pe waze sa verifici traficul la diverse ore

Edited by arg, 20 July 2017 - 09:39.


#48
exoticbeauty

exoticbeauty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2010

 arg, on 20 iulie 2017 - 09:37, said:

in functie de unde stai si de unde lucrezi ar trebui sa-ti alegi instructorul si drumul la zona de pregatire ca musai trebuie sa fie unde dai examenul.
zona damaroaia (ca si tot bucurestiul) este blocata ca trafic in jur de 9 -10 diminineata si 4-7 seara.

poti sa intrii pe waze sa verifici traficul la diverse ore
stau in Colentina,pe buletin e ilfov,asa ca zona de exament e Damaroaia,si pe acolo vreau sa fac ore suplimentare,nu la ior...

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ar trebui sa vi tu cu metroul pana pe la victoriei sau aviatorilor, nu te sfatuiesc sa ajungi acolo cu metroul pe la gara ca faci o vesnicie, dar poti incerca
mai bine 2 ore cu metroul si 2 ore condus decat 2 ore de stat in trafic.

#50
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 20 iulie 2017 - 09:31, said:

@titoo
ca mai fac cate o balba si examinatorul e mai indulgent hai ca merge, dat sa nu mai ia permis aia cu:
hai acu' ca-i liber, dreapta, dreapta, dreapta, parcare in lung si vai ce bine conduci domnule sofer.

pe partea cealata, si pe tine daca te tine unu cateva ore in traseu tot te pica.... iti gaseste o chichita si te-ncalta cu punctajul maxim.
De regula nu vei fi tinut nici macar o ora, ca timpul ala ti se pare o eternitate e alta poveste.
Cat despre afirmatia ta "pe partea cealata, si pe tine daca te tine unu cateva ore in traseu tot te pica"...ai curaj sa bagi mana in foc pentru asta ? La examen se dau puncte de penalizare pentru fiecare greseala facuta. e drept ca daca faci greseli flagrante iti poate spune sa tragi imediat pe dreapta si proba practica se poate incheia in 2 minute, sau cum a patit un coleg, nici nu a apucat sa plece de pe loc si a fost respins.

Sau hai sa-ti dau un exemplu. Politistul iti spune sa executi virajul la stanga, cand ajungi aproape de intersectie realizezi ca ai un indicator care iti interzice virajul la stanga ? Cum procedezi daca politistul insista ca vrea sa ajungi pe strada aia, dupa ce-i spui ca e interzis virajul la stanga ?!

Edited by titoo, 20 July 2017 - 09:51.


#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 titoo, on 20 iulie 2017 - 09:46, said:

....ai curaj sa bagi mana in foc pentru asta ?.....
"iti gaseste o chichita si te-ncalta cu punctajul maxim" tu ai curajul sa te pui un examinator hotarat sa te pice?
iti face o faza naspa ca nu te-a vazut cand te-ai asigurat desi tu ai tras un ochi rapid si papa, sau iti pune o frana brusca ca nu-s ce nu ai vazut desi nu era nimic...
nu zic de chestiile dicutabile si doreii din trafic unde fara nici o vina trabuie sa eviti un accident si el are reflexul de a frana cu 0.001secunde mai bun decat al tau.

Edited by arg, 20 July 2017 - 09:53.


#52
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 20 iulie 2017 - 09:50, said:

"iti gaseste o chichita si te-ncalta cu punctajul maxim" tu ai curajul sa te pui un examinator hotarat sa te pice?
iti face o faza naspa ca nu te-a vazut cand te-ai asigurat desi tu ai tras un ochi rapid si papa, sau iti pune o frana brusca ca nu-s ce nu ai vazut desi nu era nimic...
nu zic de chestiile dicutabile si doreii din trafic unde fara nici o vina trabuie sa eviti un accident si el are reflexul de a frana cu 0.001secunde mai bun decat al tau.
Pai nu trebuie sa ma vada cand ma asigur, important e sa fac manevra in siguranta, regulamentar, de asta se filmeaza proba practica, daca esti convins ca ai executat totul corect si ti-au fost inventate greseli, poti face contestatie. Din ce ai scris aici ai mentalitatea tipica a multora care pica proba practica, traiesc cu impresia ca au facut totul perfect dar "militianul" a tinut mortis sa-i incurce si nu le-a dat permisul .
Ma asteptam totusi sa-mi raspunzi la intrebare.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa bag mana-n foc? nu, pentru ca nu stiu care-s jocurile si intelegerile,

ai intrerpretat gresit, nu sunt de mentalitate ca examinatorii vror sa pice pe toata lumea care nu a platit, ci pe toata lumea care nu stie si nu a platit.
au ochiul format si "cascavalul" nu le iese daca fac magarii.

"Pai nu trebuie sa ma vada cand ma asigur" gresit, trebuie sa te vada cand te asiguri sa fie el sigur ca te-ai asigurat nu ca ai mers la noroc.
de altfel te poate penaliza ca nu ai reglat oglinzile volanul scaunul, ca nu te-ai asigurat ca-s usile inchise etc.... sunt a gramada de kk-uri pentru care iti poate da cate 3 puncte si se aduna...

hai sa nu ne mai contram ca nu e cazul. Mersul corect e una si prezentarea la examen e alta, esti ca la interviu fata de mersul zi de zi la servici

Edited by arg, 20 July 2017 - 10:14.


#54
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

 arg, on 20 iulie 2017 - 10:06, said:

sa bag mana-n foc? nu
Sau hai sa-ti dau un exemplu. Politistul iti spune sa executi virajul la stanga, cand ajungi aproape de intersectie realizezi ca ai un indicator care iti interzice virajul la stanga ? Cum procedezi daca politistul insista ca vrea sa ajungi pe strada aia, dupa ce-i spui in prealabil ca e interzis virajul la stanga ?!

Edited by titoo, 20 July 2017 - 10:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate