Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Recomandare aparat foto instant

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare !

Vreau să-mi cumpăr un aparat foto instant color, nu unul micuț, ci unul care face pozele în formă dreptunghiulară. Ce aparat îmi recomandați și care ar fi cel mai avantajos în raport preț-calitate ?

Mulțumesc anticipat.

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Este mai fiabil un aparat foto digital + o imprimanta dedicata Canon Selphy . Consumabile se gasesc, acumulator portabil este . La camerele all in one nu prea gasesti consumabile iar calitatea foto este mediocra , fac de toate dar nimic extra.

Edited by xilo, 02 February 2017 - 15:19.


#3
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
Scuze, am dorit sa rapund la un alt mesaj.

Edited by geocosma, 02 February 2017 - 16:07.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Păi un dsrl
Uite aici unu' care se mulează pe nevoile tale: face poze instant şi rezultatul e... dreptunghiular.

#5
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

View Postxilo, on 02 februarie 2017 - 15:18, said:

Este mai fiabil un aparat foto digital + o imprimanta dedicata Canon Selphy . Consumabile se gasesc, acumulator portabil este . La camerele all in one nu prea gasesti consumabile iar calitatea foto este mediocra , fac de toate dar nimic extra.

Îmi poți oferi și o sugestie (de preferat între 300-1000 lei), dacă se poate ?

View PostPeter Blood, on 02 februarie 2017 - 17:13, said:

Păi un dsrl
Uite aici unu' care se mulează pe nevoile tale: face poze instant şi rezultatul e... dreptunghiular.

Mă mulțumesc și cu un unul mai simpluț, prețul e prea piperat.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Canon A590is + canon selphy rezultate peste asteptari , aparat mai vechi dar cu senzor si sticla super, stabilizare optica , posibilitate printare direct din aparat cu prelucrare rapida a pozei .

#7
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cred ca ai 2 variante:
- una mai scumpa si mai portabila/usor de folosit: aparat cu printare in el. Un exemplu este asta, care foloseste asa ceva. Cu siguranta sunt si alte modele. Cost/foto la marimea respectiva: cca 2.5 - 3 lei (tin cont doar de consumabile, nu am inclus si costul achizitiei).
- una mai ieftina si mai putin portabila: camera/telefon + imprimanta. Cost/poza - cca 1.5 lei. Faci 108 poze cu un pachet (3x36/ribon x foi). Avantaj aici ca poti printa de pe un smartphone daca ai unul cu o camera decenta, sau de pe orice camera digitala daca are card care e acceptat de imprimanta, deci poti obtine imagini de calitate mai buna decat ai obtine cu un aparat mediocru care si printeaza singur. Pe telefon, poti face si un minim de editare: crop, balans pe alb etc. Dezavantaj: daca vrei sa nu depinzi de o priza trebuie sa cumperi acumulatorul lor, care costa si el. in plus, trebuie sa umbli cu imprimanta dupa tine, care e mult mai mare decat un aparat cu printare in el.

Edited by disturbed, 03 February 2017 - 13:41.


#8
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

View Postxilo, on 03 februarie 2017 - 12:56, said:

Canon A590is + canon selphy rezultate peste asteptari , aparat mai vechi dar cu senzor si sticla super, stabilizare optica , posibilitate printare direct din aparat cu prelucrare rapida a pozei .

Mulțumesc din nou pentru sugestie, dar din păcate nu se găsește online pe la noi.

View Postdisturbed, on 03 februarie 2017 - 13:32, said:

Cred ca ai 2 variante:
- una mai scumpa si mai portabila/usor de folosit: aparat cu printare in el. Un exemplu este asta, care foloseste asa ceva. Cu siguranta sunt si alte modele. Cost/foto la marimea respectiva: cca 2.5 - 3 lei (tin cont doar de consumabile, nu am inclus si costul achizitiei).
- una mai ieftina si mai putin portabila: camera/telefon + imprimanta. Cost/poza - cca 1.5 lei. Faci 108 poze cu un pachet (3x36/ribon x foi). Avantaj aici ca poti printa de pe un smartphone daca ai unul cu o camera decenta, sau de pe orice camera digitala daca are card care e acceptat de imprimanta, deci poti obtine imagini de calitate mai buna decat ai obtine cu un aparat mediocru care si printeaza singur. Pe telefon, poti face si un minim de editare: crop, balans pe alb etc. Dezavantaj: daca vrei sa nu depinzi de o priza trebuie sa cumperi acumulatorul lor, care costa si el. in plus, trebuie sa umbli cu imprimanta dupa tine, care e mult mai mare decat un aparat cu printare in el.

Mulțumesc pentru sugestii. Primul exemplu pare potrivit pentru ceea ce caut eu și ar fi o alegere bună.
Dacă nu vă supărați, am găsit și câteva accesorii pentru camera pe care mi-ați recomandat-o și vreau să știu care și dacă sunt destul de potrivite.
AICI, AICI și AICI

Edited by sommne, 03 February 2017 - 15:12.


#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postsommne, on 03 februarie 2017 - 15:04, said:

Dacă nu vă supărați, am găsit și câteva accesorii pentru camera pe care mi-ați recomandat-o și vreau să știu care și dacă sunt destul de potrivite.
AICI, AICI și AICI
Mergi pe sandisk.

Dar vezi ca pozele scoase sunt cam mici 5x7cm, daca e ok atunci e ok.

Edited by crokodilu, 03 February 2017 - 18:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate