Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Flotor / mecanism tras apa WC

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2017 - 16:08, said:

dar de ce ar putea face condens un rezervor, daca in baia respectiva este suficient de cald si se aeriseste corespunzator ? cat de cald/frig e in baia ta, are aerisire cu geam (la exterior), cu grila (pe coloana de aerisire), cu ventilator ? apa rece menajera este foarte-foarte rece ? la ce etaj locuiesti ?
baia in sine este amplasata pe coltul blocului, peretii exteriori sunt izolati sau nu, e pe partea cu soarele sau nu ?
si eu am tot geberit, functioneaza ireprosabil de 4 ani, la vremea respectiva le-am cumparat cu 80-90 lei/buc (am doua bai), erau in promotie la fostul magazin de bricolaj baumaxx, desfiintat intre timp.
niciodata nu s-a facut condens pe rezervor, dar am caldura in casa (24 gr C) si baia principala are aerisire cu geam (la exterior) si un ditamai caloriferul.

In baie am cam 22-23 grade. Locuiesc la casa iar apa trece pe sub casa pe o distanta de cam 10 metri, nu vine direct de afara.
Stand la casa, mi-am facut fereastra de aerisire pentru a mai scapa cat de cat de umiditate dar nu prea abuzez de aceasta solutie pe gerurile astea.
La doua persoane care fac dus unul dupa altul, se formeaza condens.
Momentan am apelat la o solutie "high-tech", am pus o tavita sub vas unde picura apa, pentru ca mi-a permis racordul WC-ului.

#20
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
catalucan, aeriseste mai des/pe perioada mai lunga si cu siguranta nu se va mai face atat de mult condens. practic echilibrezi temperatura din incapere, o aduci mai aproape de temperatura apei din rezervor. abia ies si aburii de dupa dus, acestia condenseaza de fapt pe rezervor
eu aerisesc baia in fiecare dimineata si seara, cel putin 30 minute. geamul este mic, 50x50 cm sau cam asa ceva.
o alta varianta ar fi sa folosesti un dispozitiv de absorbtie a umezelii din incapere, cum e cel de la ceresit.

#21
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
"robinetul" mai precis partea care inchide sau dechide intrarea apei in rezervor este uzat, imbatranit cauciucul, impuritati depuse sau defect.
Se poate incerca reconditionare dar nu prea merita ,Schimbat si gata .
Am patit-o si eu de mai multe ori.Chiar si acum a inceput unul sa faca un mic zgomot cand baga apa.

#22
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am inteles din prima ca flotorul e cauza fluieratului dar eu n-am vazut nimic de cauciuc acolo cand l-am demontat

revin din nou cu intrebarea daca si voi trebuie sa tineti apasat pe buton pana se goleste rezervorul sau se apasa doar o data

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcezar0707, on 03 februarie 2017 - 16:42, said:

am inteles din prima ca flotorul e cauza fluieratului dar eu n-am vazut nimic de cauciuc acolo cand l-am demontat

revin din nou cu intrebarea daca si voi trebuie sa tineti apasat pe buton pana se goleste rezervorul sau se apasa doar o data

la modelul geberit pe care il am eu - nu, nu trebuie sa tin apasat butonul pana la golirea rezervorului.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcorinadaniela, on 03 februarie 2017 - 16:47, said:

la modelul geberit pe care il am eu - nu, nu trebuie sa tin apasat butonul pana la golirea rezervorului.
La mine cred ca e defect. Cat tin apasat: curge.
Daca apas doar scurt, mai curge inca maxim 1 secunda. (nici macar un sfert de rezervor)

De asta am
Am facut intocmai ca aici, am reglat si din "fanta" pt nr de "picaturi"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3y8v4ubmP1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Attached File  geberit.png   904.92K   37 downloads

Insa nu goleste tot bazinul la o apasare scurta pe butonul pt "mare".

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postdorin_2k, on 03 februarie 2017 - 17:10, said:

La mine cred ca e defect. Cat tin apasat: curge.
Daca apas doar scurt, mai curge inca maxim 1 secunda. (nici macar un sfert de rezervor)

nu stiu ce intelegi tu prin apasat scurt, eu apas clapeta (ca nu pot sa-i zic buton) pana la limita inferioara, apoi o las in pace, nu o tin apasata pana se goleste rezervorul. daca apas si eu din scurt, da, curge un pic de apa si se opreste.
eu am acest model, capacitate 9 l.
[ https://www.praktiker.ro/media/catalog/product/cache/1/small_image/300x/17f82f742ffe127f42dca9de82fb58b1/2/2/226499.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corinadaniela, 03 February 2017 - 17:23.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Am exact modelul din clip. Cu 2 butoane sus (mic si mare).
M-am invatat acum. Stau 2 secunde cu mana pe buton pana se goleste rezervorul.

#27
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
am gasit pana la urma kitul geberit exact ca cel din clipul de mai sus/jos dar am ceva nelamuriri, in legatura cu flotorul, in momentul cand se umple bazinul este normal sa si picure deasupra plutitorului? in clip nu pare.

cealalta nelamurire e in legatura cu setarea de picaturi n-am inteles ce face mai exact:

View Postdorin_2k, on 03 februarie 2017 - 17:20, said:

La mine cred ca e defect. Cat tin apasat: curge.
Daca apas doar scurt, mai curge inca maxim 1 secunda. (nici macar un sfert de rezervor)

De asta am
Am facut intocmai ca aici, am reglat si din "fanta" pt nr de "picaturi"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3y8v4ubmP1k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Attachment geberit.png

Insa nu goleste tot bazinul la o apasare scurta pe butonul pt "mare".

la mine momentan la o simpla apasare pe butonul mare curge tot iar la cel mic curge doar cat e apasat si am observat ca trapa de scurgere se ridica doar la jumatate insa n-am inteles ce-i cu nr de picaturi si partea opusa cu albastru care are si ea o setare..

Edited by cezar0707, 18 February 2017 - 23:17.


#28
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Salut.
Am și eu o problema cu rezervorul de apa.
Acum ceva zile am descoperit ca nu mai avea apa în el.
Întâi am schimbat mecanismul cu unul gerber. Apoi am schimbat și flotorul cu unul mai no-name(nu avea la dedeman gerber).
De atunci nu mai am liniște în casă, c and șuiera, când zici ca e bormasina, plus ca pierde apa, nu ramane la același nivel în bazin.
Ce sa fac sa nu mai am aceste probleme?
Mulțumesc

#29
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007
Un alt floror decat Geberit, ce mai folositi?
E a doua oara cand se strica, nu stiu daca a tinut 4-5 ani! Este exact cel din clipul de mai sus de la postarea 24.
Cred ca e de la apa dura! Initial nu mai curgea, am demontat si l-am curatat un pic iar acuma nu mai inchide apa, care curge continuu,

#30
giurgescu

giurgescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.09.2007
Am luat un flotor Fluidmaster 3/8, pentru ca era altceva decat Geberit, este 45 ron, cu 10 lei mai scump decat Gebetitul. Stie cineva cat va tine un asemenea flotor?
Vreau sa stiu daca am trecut la o categorie mai buna sau am coborat!

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
Salut! Am schimbat flotorul (dacă asa se numește componenta prim care vine apa în vasul ceramic) de luni și de atunci, aud la intervale neregulate si timp de câteva secunde, un zgomot puternic, de gâlgâit, dar mai puternic.
Acum stau lângă el cu capacul ridicat și încerc să-l reproduc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate