Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Flotor / mecanism tras apa WC

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
De ceva timp ma confrunt cu o problema la wc, uneori dupa ce trag apa si pana se umple bazinul se aude un fluierat destul de tare si foarte enervant, in cele din urma am descoperit ca venea de la flotor. L-am demontat, curatat, montat si tot asa face, intr-un final l-am setat pe cel mai inalt nivel de umplere cu apa si problema vad ca a disparut. Seamana cu cel de aici http://www.saniplus....1a8888beab.jpeg , nu cred ca e cel cu care a venit bazinul, este un mondial.

In paralel cu prima problema si mecanismul de tras apa a inceput sa faca figuri. Are un clopot la baza conectat cu un furtunas la butonul de actionare (e o chestie cilindrica pe post de buton cu un orificiu pe unde intra aerul), la asta nu gasesc poze pe google, problema e ca dupa ce se goleste rezervorul de apa uneori clopotul nu mai coboara si e necesar sa ridic capacul, incercat sa vad ce are dar problema e aleatorie.

Recomandati inlocuirea de la o firma anume sau alte modele? cele de la geberit am inteles ca sunt cele mai bune dar par destul de scumpe, dar daca stiu ca tin 10 ani n-ar fi o problema.

Edited by cezar0707, 02 February 2017 - 14:58.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Fluieratul nu e de la flotor ci de la supapa.. Daca nu-i dai de cap, cred ca trebuie inlocuit cu totul, Poti sa pui si un model simplu, daca se potriveste cu bazinul... Al meu, cu tot cu bazin, bate 10 ani si merge ireprosabil.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am schimbat cu Geberit, aveam înainte din cel cu vacuum, în bazin ceramic, modificat de mine să fie mecanic, în final am schimbat acel sistem cu totul.
Scump, nu stiu !
80/100 lei, sau mai mult, depinde ce îți place.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Geberit.
Si nu mai ai probleme.
100 lei nu "pare" scump.

#5
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Si eu am tot Geberit si nu recomand.
Problema mea este condensul, o gramada de apa curge pe jos in fiecare zi, uda covoarele...dezastru.
L-am desfacut in ideea aplicarii unui strat izolator si am observat ca are deja un strat de polistiren  pentru izolatie dar nu face fata. Stiti vreo solutie? In afara de pus o tavita in care sa se scurga apa?

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postcatalucan, on 02 februarie 2017 - 15:54, said:

Si eu am tot Geberit si nu recomand.
Problema mea este condensul, o gramada de apa curge pe jos in fiecare zi, uda covoarele...dezastru.
L-am desfacut in ideea aplicarii unui strat izolator si am observat ca are deja un strat de polistiren  pentru izolatie dar nu face fata. Stiti vreo solutie? In afara de pus o tavita in care sa se scurga apa?

dar de ce ar putea face condens un rezervor, daca in baia respectiva este suficient de cald si se aeriseste corespunzator ? cat de cald/frig e in baia ta, are aerisire cu geam (la exterior), cu grila (pe coloana de aerisire), cu ventilator ? apa rece menajera este foarte-foarte rece ? la ce etaj locuiesti ?
baia in sine este amplasata pe coltul blocului, peretii exteriori sunt izolati sau nu, e pe partea cu soarele sau nu ?
si eu am tot geberit, functioneaza ireprosabil de 4 ani, la vremea respectiva le-am cumparat cu 80-90 lei/buc (am doua bai), erau in promotie la fostul magazin de bricolaj baumaxx, desfiintat intre timp.
niciodata nu s-a facut condens pe rezervor, dar am caldura in casa (24 gr C) si baia principala are aerisire cu geam (la exterior) si un ditamai caloriferul.

Edited by corinadaniela, 02 February 2017 - 16:10.


#7
geocosma

geocosma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 17.05.2007
La Dedeman pe site cauta "robinet flotor geberit" si-l gasesti pe la 38 lei. Am gasit acelasi model si pe la Bricodepot, pret similar. Sper sa fie ce-ti trebuie.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
@catalucan
Ce treaba are mecanismul cu condensul?
Poti turna apa cu galeata in bazin, tot vei avea condens ca e diferenta de temperatura.
Scade umiditatea in baie.

Edited by dorin_2k, 02 February 2017 - 16:10.


#9
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016

View Postrosix, on 02 februarie 2017 - 15:22, said:

Fluieratul nu e de la flotor ci de la supapa.. Daca nu-i dai de cap, cred ca trebuie inlocuit cu totul, Poti sa pui si un model simplu, daca se potriveste cu bazinul... Al meu, cu tot cu bazin, bate 10 ani si merge ireprosabil.

de la care supapa zici?

nu am dedeman in oras, am fost pe la magazinele de bricolaj si aveau ceva kit geberit pe la un 200lei, ce am eu acum e 50lei amandoua si au undeva peste 5 ani de folosire.

#10
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Baga ansamblul  in otet o zi si vezi daca mai fluiera dupa

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Regleaza din robinetul de dinaintea mecanismului debitul.
Asa se poate scapa de "fluierat". Schimba racordul.

Intra in rezonanta si la anumite viteze de fluid in instalatie se aude acel fluierat

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2017 - 16:08, said:

dar de ce ar putea face condens un rezervor, daca in baia respectiva este suficient de cald si se aeriseste corespunzator ? cat de cald/frig e in baia ta, are aerisire cu geam (la exterior), cu grila (pe coloana de aerisire), cu ventilator ? apa rece menajera este foarte-foarte rece ? la ce etaj locuiesti ?
baia in sine este amplasata pe coltul blocului, peretii exteriori sunt izolati sau nu, e pe partea cu soarele sau nu ?

Toate bazinele de apa fac condens fara izolatie. Apa este foarte rece fatza de temperatura baii care este de 20-22 de grade.  Condensul e inevitabil daca bazinul nu are izolatie.

View Postcezar0707, on 02 februarie 2017 - 16:19, said:

de la care supapa zici?

orificiul acela prin care iese apa, care e blocat mecanic de o garnitura antrenata de flotor... De acolo e suieratul..

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
rosix, catalucan a si precizat, pe rezervorul lui se formeaza condens chiar daca are acea izolatie de polistiren la interiorul rezervorului. de aceea am intrebat detalii privind baia, amplasarea, temperatura.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2017 - 17:13, said:

rosix, catalucan a si precizat, pe rezervorul lui se formeaza condens chiar daca are acea izolatie de polistiren la interiorul rezervorului. de aceea am intrebat detalii privind baia, amplasarea, temperatura.

In general am vazut condens la bazinele acelea din ceramica, tocmai pentru ca se mentin reci cu tot cu apa din ele...

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Eu am in baie rezervor WC din ceramica, pozitionat clasic, sus.
Face condens daca facem 2-3 persoane baie/dus cu apa fierbinte/calda, unul dupa altul.
La o singura persona, nu face condens.
Nu am aerisire directa, doar acea grila de 15X20 CM.
Baia nu are niciun perete exterior, temperatura in toata casa, inclusiv baie 24 Celsius.
Cu flieratul/vibratiile am rezolvat cu un flotor de la Merlin, 25 Ron(chinezarie) parca, si prin reglarea prin testare a robinetului de acces apa din retea.
Fluieratul poate fi cauzat de diverse: diametrul si geometria racordului flexibil, diametrul, materialul si geometria tevii fixe la care se prinde racordul, modelul si calitatea robinetului de acces apa, constructia efectiva a supapei de inchidere din robinetul flotor.
Combinatiile moderne garnitura de cauciuc si scaun de plastic am observat ca sunt generatoare de "zgomote". cele de pe timpuri, din alama, nu produceau astfel de fenomene, dar se macinau in timp si nu mai inchideau complet si "pisa" apa in vasul de WC permanent.

#16
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
de ceramica e si bazinul meu si de condens n-am probleme. ideea e ca fluieratul a aparut deodata si atata ani n-au fost probleme, chiar daca s-a rezolvat momentan daca tot dau bazinul jos sa schimb pe cel de tras apa as schimba amandoua.

flotor mai avea la magazinul de bricolaj si balon dar nu cred ca mai foloseste cineva asa ceva in ziua de azi.

la mecanismul de tragere a apei a celor de la geberit, trebuie sa tii apasat pe buton pana se termina de tras apa sau apesi o singura data?

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Apeși si apa curge pînă la golire, poți să întrerupi curgerea în orice moment, din clapeta, așa este la al meu.
La cele mai scumpe parcă au două clapete, caca si pipi, separat, adica, mai multă apă sau mai putina.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

View Postcezar0707, on 02 februarie 2017 - 19:09, said:

la mecanismul de tragere a apei a celor de la geberit, trebuie sa tii apasat pe buton pana se termina de tras apa sau apesi o singura data?
Am luat eu un Geberit acum juma de an la vreo 120 lei.
Are 2 butoane (mare/mic), pt treaba mare/mica.
Curge apa doar cat il tin apasat. Nici eu nu stiu daca e normal. Ca peste tot am vazuc ca doar ii trebuie o singura apasare si curge exact cat e setat.
La al meu, nu stiu cum ar trebui sa fie. Sa curga tot la o singura apasare sau sa curga cat tin apasat?
Montat si reglat corect pt debitul de apa la mic/mare separat. Are vreo 3 reglaje de volum mare, volum  mic si inca ceva pe acolo (viteza curgere).
Asta pe langa reglajul de la robinet flotor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate