Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Word painting

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Visand la primavara...Word painting


Din cerul pastelat curge tacere lichida...
Picaturile se preling pe fereastra mansardei ... vise translucide , zdrentuite, care poarta parfumul norilor;
Stropii primavarateci au trezit vise roz-galbui care dormiteaza , ascunse intre petalele florilor de salcam
Cartierul e invadat de talazurile unei dulci simfonii
Mai departe, deasupra marii, pescarusii valseaza circular prinsi in tornade efemere de lumina si de stropi de ploaie .
Barcile acostate la promontoriu, ca niste tuse de penel grabite, se leagana , distorsionate de peredeaua lichida a ploii .
Au trecut ore ...Ploaia a contenit
Umbrele inserarii se furiseaza in colturile incaperii mici
Stelutele au inceput sa palpaie ca niste nestemate pe catifeaua albastra a cerului care arata acum ca un gradient ce variaza de la oranj la albastru marin  
La orizont nave imense , iluminate , alunca imperceptibil pe imensitatea lichida pierzandu-se treptat in portalurile cetoase si tenebrele necunoscute ale cerului.


Medievala ... Word painting


Ninge cu tacere ...cu fulgi negri si moi care soptesc povesti sumbre . Lumina albastra filtrata de vitraliile inalte lasa sa se vada particulele de praf  captive aflate in suspensie . Inflorescente de tacere iau nastere in colturile intunecate , printre panzele de paianjen . Regii privesc cu ochi tristi din uleiul scorojit al picturilor .
Pasii ma poarta pe sub boltile in forma de sageata in stil gotic tarziu . Ecoul lor se loveste de piatra in ritm de metronom . Zidurile si dantelariile din piatra peste care au trecut eoni de liniste au vazut in vremurile stravechi povesti sangeroase si intrigi care s-au tesut cu mii de fire .
Ajung in sala funerara  . Pe lespedea de deasupra mormantului e sculptat  , in basorelief , un cavaler , cu mainile deasupra spadei asezata pe piept . Deasupra coroanei e reliefata o fleur de lys .
Pe coridoarele reci  pluteste cu aripi de sidef Sonata lunii a lui Beethoven zamislita dintr-un vechi pian Steinway . Sunetele se pierd in mii de reverberatii , lovindu-se de ziduri apoi se unesc intr-un vibrato profund . Din loc in loc vechi armuri lasa umbre lungi si tremuratoare in lumina sfesnicelor .
Cerul plumburiu isi trimite vanturile sa hoinareasca prin salile pustii si imense . Croncanitul ciorilor de pe donjonul castelului face ca aerul sa pulseze dureros . Palucri de pasari se rotesc in jurul vechiului donjon acoperit de iedera .
Luna rasare printre norii zdrentuiti invaluind salciile plangatoare intr-o lumina rece si palida . Lebedele dormiteaza pe apa neagra a lacului .
De departe se aude pianul Steinway trimitand ecouri reci prin piatra cenusie.

Edited by gi_fubar, 02 February 2017 - 14:04.


#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Da, colorezi frumusel dar tinzi să pui prea multă apă în culori si le strici paleta. Prea explicativ, prea detaliat. Nu te supăra pe mine, Ti-am dat doar un sfat umil.
Poezia în sine înseamnă simtiri, trăiri intense ascunse printre rânduri în cuvinte albe (care nu se văd), acelea pe care le descoperi si le completezi în inima sau te completează ele insele. Poetii adevărati sunt doar aceia care scriu în alb printre rânduri, cuvinte care se colorează si deslusesc în inima iubitorilor de poezie ca si cerneala simpatică în lumina caldă a lumânării.
Mai pe scurt, o pipetă de simtiri într-un ocean de cuvinte. Poezia nu înseamnă romane. Poezia e o sticlută de esentă de parfum, e o picătură de coniac ascunsă într-un pătrătel de ciocolată.

Quote

Spune-mi, daca te-as prinde intr-o zi
si ti-as saruta talpa piciorului,
nu-i asa ca ai schiopata putin, dupa aceea,
de teama sa nu-mi strivesti sarutul?

Valseaza circular? Valsul e un cerc nesfârșit prin definitie. Pleonasm pur

Perdeaua lichida a ploii?
Altceva n-ai putut să spui? Practic ai zis că ploaia e udă, și atât.

Nu-ți mai spun cate greseli ai, m-am plictisit deja.

Edited by androholic, 04 April 2017 - 01:08.


#3
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
Ura un critic ! Daca tot te-am prins am sa te rog sa-ti dai o parere si aici :

https://forum.softpe...arianta-a-doua/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate