Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Echimoza in cerul gurii

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
Sunt cam panicat, de vreo doua zile am observat o pata mov in cerul gurii. Ma durea un pic la mestecat si m-am uitat.

Acum parca s-a mai retras dar tot sunt nelinistit, am 40, fumator. Poza in link

http://i68.tinypic.com/21zgwy.jpg

Am sunat la stoma pentru ca sunt plecat acum, s-a uitat pe foto si a spus sa stau linistit in principiu insa cica nu a mai vazut asa ceva, pare de la mancare, efect de supt, etc.

Sunt foarte ingrijorat, imi poate da cineva o parere? Multumesc.

Attached Files


Edited by rianovich96, 02 February 2017 - 12:18.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
una dintre variante/explicatii : un inceput de granulom, din poza se poate observa ca ai mari probleme cu dantura.
sfatul meu ar fi sa-ti faci repejor o radiografie panoramica la dantura si sa te duci la stomatolog sa-i ceri opinia (sau poti sa ceri ca radiografia sa fie transmisa si in format digital, pe mailul stomatologului).

#3
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016
Mai lasa tigara la o parte si o sa vezi ca multe probleme vor disparea.....

#4
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
Intr-adevar, am probleme dentare dar le rezolv.
Radiografia facuta sambata.
Sunt ingrijorat sa nu fie ceva mai grav.

Attached Files



#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
hm, poate ca ar trebui sa ceri si parerea unui stomatolog cu specializare pe chirurgie dentara/maxilo-faciala.
auzi, dar cu durerile de cap cum stai, ti se intampla sa te doara capul relativ des/aproape zilnic ?

#6
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
nu, deloc. uneori cand merg cu avionul la aterizare. in rest, niciodata. este vre-o problema pe radiografie?

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View Postrianovich96, on 02 februarie 2017 - 13:27, said:

nu, deloc. uneori cand merg cu avionul la aterizare. in rest, niciodata. este vre-o problema pe radiografie?

nu sunt in masura sa apreciez asta, nu am deloc tangenta cu stomatologia sau medicina in general.
sotul meu a trecut printr-o operatie de granulom in 2006, unul dintre ele se formase pe cerul gurii, prinsese radacinile a doi dinti alaturati. si zi de zi il durea capul, suportabil dar enervant.
de aceea te-am intrebat una-alta.
nici stomatologul lui nu mai vazuse asa ceva pana atunci, de aceea l-a pus in legatura cu un profesor de la facultatea de stomatologie din bucuresti, care l-a si operat .

#8
rianovich96

rianovich96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 28.03.2011
multumesc frumos oricum. as dori o parere avizata daca se poate.

mi-am adus aminte, am facut un rmn prin decembrie pentru un ganglion cervical si dr. a spus ca este ceva infectios, fara semne de cancer sau ceva. ulterior s-a retras (poate il mai simt putin dc il caut cu lupa) si probabil era pentru ca ma scarpinam la o bubulita.

acum imi fac probleme pentru ca tata a murit de.cancer la gat, laringe mai exact.

e posibil sa fie si de la masticatie insa poate si de.la o candidoza care a trecut foarte greu, dupa 1 an cred in urma unor antibiotice. si acum mai am limba incarcata desi caut sa am igiena cat maibuna, glicerina, apa de gura, etc.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Atunci iti inteleg ingrijorarea si stresul. Nu te poti duce la medicul care l-a diagnosticat/tratat pe tatal tau, sa-i ceri parerea ? Nu stiu daca as avea taria sa fac asta, in locul tau. Dar poate fi o varianta, un punct de plecare, e inuman sa traiesti cu stresul asta zi de zi. Sanatate!

#10
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,663
  • Înscris: 05.02.2012
Tu ai gura invers ?
Ai jucat in desene animate cand erai mic ?

[ http://content6.flixster.com/question/64/45/49/6445492_std.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postcorinadaniela, on 02 februarie 2017 - 12:35, said:

una dintre variante/explicatii : un inceput de granulom, din poza se poate observa ca ai mari probleme cu dantura.

Serios?

Nu e nicio problema, asa arata mucoasa palatului moale in mod normal.

#12
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Pana la urma care a fost problema ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate