Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Congestie Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBucifon, on 02 februarie 2017 - 11:55, said:



Buna poza, Peugeot-ul cu antena penta. Posted Image  Posted Image

Dar uplink-ul cum se facea, au tras o fibra, sau aveau o microunda pe partea cealalta?

#20
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Mai mult ca sigur a fost pe MW, nu vad de unde fibra in milocul multimii, ca sa nu-ti mai zic ca iti ia timp s-o tragi de undeva :)

In poza site-ul nu cred ca in trafic, atunci il montau/configurau. De fapt teava pe care-i antena ii un telescop care se poate ridica pana pe la vreo 10-12m, parca, nu stiu daca au ridicat antena mai sus sau a ramas asa, poate mai are andreic niste poze Posted Image

Edited by Bucifon, 02 February 2017 - 12:08.


#21
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,190
  • Înscris: 22.03.2008

View Postpaxdedi, on 02 februarie 2017 - 10:59, said:

E normal sa vina Orange-ul ca doar se intampla la doi pasi de cladirea lor.
Cred ca a contat, dar foarte putin asta ca doar nu-si tin antenele mobile la Victoriei. Poate mai multi angajati au fost chiar ei protestatari si nu le-a mers prea bine reteaua iar ca atare au dat de stire mai departe sau poate mai multe minti luminate au intuit ca se va ajunge la caderi masive de retea daca nu intervin. Dar Vodafone cu ce sa intervina ca nu prea am auzit ca Vodafone sa vina cu car-uri mobile iar de Telekom am auzit ca a venit anul trecut la Electric Castle si cam atat... Reamintesc ca si la acel eveniment Vodafone a picat in bot si i-au injurat oamenii pe facebook.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai se vede un cablu in imagine, dar probabil e alimentare cu energie de la vreun stalp.

Anyway, pe antena respectiva se transmit 5celule distincte? Ai idee ce frecvente functioneaza? Banuiesc ca ar trebui sa fie ceva de genul 2100-2600 Mhz?

#23
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,190
  • Înscris: 22.03.2008

View Postrosix, on 02 februarie 2017 - 10:55, said:

Te inseli prietene - din cei 150.000 de oameni din Piata Victoriei 149.000 sunt in Vodafone, iar, din acestia 97.66% o ardeau online pe Facebook, de aici blocarea celulei.
Sunt sigur ca cei mai multi clienti au fost Orange, Vodafone si Digi si chiar in ordinea asta. Evident ca si capacitatea retelelor a fost pe masura. Nu pot sa zic ca Digi a mers perfect dar a mers sa suni. Netul a mai facut figuri si mai sarea din 4g in 3g si invers.  Cand erai pe 4g netul mergea foarte bine.

#24
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postaddelin, on 02 februarie 2017 - 12:13, said:

Anyway, pe antena respectiva se transmit 5celule distincte? Ai idee ce frecvente functioneaza? Banuiesc ca ar trebui sa fie ceva de genul 2100-2600 Mhz?

Antena aia nu stie 2600. Doar 1800-2100, probabil au pus pe ea RRU-uri 3G in 2100 si LTE si DCS in 1800. Naiba stie cum le configureaza, tine de bucataria interna Posted Image

Era buna o poza dupa instalare, mare lucru daca n-au mai pus si alte antene pentru celelalte frecvente.

Edited by Bucifon, 02 February 2017 - 12:19.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgabybcr, on 02 februarie 2017 - 12:15, said:

Sunt sigur ca cei mai multi clienti au fost Orange, Vodafone si Digi si chiar in ordinea asta.
Pe ce te bazezi? In Bucuresti cei mai multi utilizatori sunt pe Vodafone! Motiv pentru care Vodafone a fost afectata.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2017 - 12:20.


#26
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
poate si un pic de bruiaj ... zic si eu

#27
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,190
  • Înscris: 22.03.2008
Orange a castigat foarte mult teren in bucuresti in ultimii ani, motiv pentru care diferenta chiar nu mai e asa mare intre Orange si Vodafone pe Bucuresti.La ore de varf ai sa vezi cei mai multi corporatisti pe Orange.

#28
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Poate nu mergea orange cu tot cu antena aia in mijlocul multimii pt ca stateau inginerii in fata antenei... 😀😀😀

#29
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Buna tutor!

Va multumim pentru feedback-ul acordat si ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate. In acest moment ne ocupam de suplimentarea acoperirii in zona pentru rezolvarea acestei situatii.

O zi frumoasa!
Echipa Vodafone

#30
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
La cate live-uri au fost pe FB din piata si la acea densitate de oameni....putea fi reteaua retelelor si se gatuia traficul/semnalul....
Hai sa fim seriosi ;)

#31
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,190
  • Înscris: 22.03.2008
Astăzi a venit și Vodafone cu un site mobil in Piata Victoriei. Se pare ca ieri si Telekom a avut un site mobil nu doar Orange.

#32
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postgabybcr, on 02 februarie 2017 - 21:31, said:

Astăzi a venit și Vodafone cu un site mobil in Piata Victoriei. Se pare ca ieri si Telekom a avut un site mobil nu doar Orange.

Asa si trebuie, asa e si normal. Serviciile oferite trebuie sa fie de calitate indiferent de situatie.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBucifon, on 02 februarie 2017 - 12:05, said:

In poza site-ul nu cred ca in trafic, atunci il montau/configurau. De fapt teava pe care-i antena ii un telescop care se poate ridica pana pe la vreo 10-12m, parca, nu stiu daca au ridicat antena mai sus sau a ramas asa, poate mai are andreic niste poze Posted Image
Din pacate nu am mai multe, eu nu am fost in locul ala, poza e de pe FB de la un amic, nu stiu daca el a facut-o sau altvineva distribuit. Nu stiu cum au facut conexiunea dar sa luam in calcul 2 aspecte, primul ar fi pentru MW trebuie vizibilitate, si langa bloc de 10 etaje nu prea este... ar putea fi pe America House unde este alta celula Orange secundara, insa nu-mi aduc aminte sa fi vazut MW-uri pe acolo si alea cer timp de instalare totusi... iar cea principala este pe blocul cu BRD, intersectie Catargiu cu Hunedoara inaccedibila de la nivelul solului.
Al doilea aspect... la vreo 50m de locul unde a fost parcat carul (se vede coltul dinspre Hunedoara a cladirii hotilor (guvernului) este reprezentanta Orange de la Europehouse, de pe Lascar Catargiu care are 2 microcelule in mod uzual si e posibil sa fi tras un fir pana acolo care poate fi hibrid, electric+fibra cu conectare direct in retea.

Edited by andreic, 02 February 2017 - 23:59.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlex_23, on 02 februarie 2017 - 21:42, said:

Pai a trebuit sa se faca de ras inca o data ca sa.si dea si ei seama

Hai mai trageti o reclama cu cei 150 de mii de oameni si laudati.va cu reteaua 4G+ nr 1
Jalnic Vodafone
Scuza-ma, care este contributia ta pe aria Vodafone, in afara faptului ca pe absolut toate topicurile spui fix acelasi lucru? Esti platit sa faci flame? Esti in Vodafone? Daca da, te tine cineva legat de Vodafone? Nu mai bine ramai dincolo si le ridici ode in continuare celorlalti?

#35
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,340
  • Înscris: 01.09.2012
Daca atat te duce mintea sa spui ca sunt platit , no comment

#36
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008

View Postferibalint, on 02 februarie 2017 - 17:31, said:

La cate live-uri au fost pe FB din piata si la acea densitate de oameni....putea fi reteaua retelelor si se gatuia traficul/semnalul....
Hai sa fim seriosi Posted Image
Sunt pupincuristi digi orange ,ei cred ca astea au mers brici si Vodafone nu.Dispareti la digi ,orange si nu mai poluati degeaba softpedia,nu va tine Dragnea la Vodafone, corect ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate