Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Fotograf neserios, posibil pierdut poze de la nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
324 replies to this topic

#289
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
6 Luni vacanta? Am lucrat cred si in ajunul Craciunului, am avut nunta pe 14 ianuarie, sunt fotografi care iau lucrari de Revelion, etc. Sezonul de nunti se opreste, nu sezonul de facut poze. Sunt botezuri, sedinte foto cu familia, cu noii nascuti, majorate, aniversari, cununii, absolviri, banchete, albume de absolventi, shootinguri la restaurante, colectii de moda. Le-am amestecat pe toate in ultima vreme si voi avea concediu doar cand ma voi hotara sa refuz bani.

Edited by nicolaie, 07 March 2017 - 15:33.


#290
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postf300, on 07 martie 2017 - 15:21, said:

Ciudat sezonul asta ca eu am fost la o nunta in Decembrie. Da, ortodocsi, da stiu cu posturile si alte aberatii ... dar se poate.
Oricum cit e de mare nu cred ca are foarte mare importanta, depinde cit iei pentru cit muncesti nu pentru cit stai pe bara. Sau cel putin nu poti sa te plingi si ca muncesti mult si ca e cistigul mic, cind cistigul e mic ca-l imparti la tot anul dar munca e multa ca ai uitat ca ai 6 luni vacanta.

Eram sigur ca o sa zica cineva ca 6 luni se sta degeaba. :)

Eu nu cunosc fotograf serios de NBC-uri care sa predea materialele la mai putin de o luna de eveniment. Iar 2 luni mi se pare caz fericit. Grosul nuntilor e in perioada sus mentionata dar restul evenimentelor se fac tot anul. Chiar si fotografii cu multe nunti se chinuie sa scoata mai mult de 1000 de euro pe luna bani curati. Si daca pui in balanta noptile pierdute si probabil miile de ore pierdute in fata monitorului nu stiu daca e asa o mare afacere.

#291
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Mai nasol e ca stiu multi fotografi cu neveste nemultumite sau care intre timp au devenit foste.

#292
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
sporul de noapte cere sacrificii

#293
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postnicolaie, on 07 martie 2017 - 16:04, said:

Mai nasol e ca stiu multi fotografi cu neveste nemultumite sau care intre timp au devenit foste.

Din cauza sedintelor foto in lenjerie intima?

#294
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Din cauza ca seara si in weekenduri fie prelucreaza, fie presteaza si lasa familia fara tata/sot.

Un fotograf din Satu mare a bagat ani buni si cu job de zi, si cand baiatul avea cam 7 ani si a aflat ca va avea un fratior, l-a intrebat pe tip: Tata, de ce faci inca unul, ca nici de mine nu ai avut timp. Acum tipul vrea ca 2017 sa fie ultimul an de foto, si este tare priceput (jobul de zi e mult mai chill asa ca prefera sa rennunte la foto. Veti vedea ca multi fotografi de nunta, unii chiar buni, se lasa pe la 30+ cand se ingroasa gluma cu viata personala si vad ca veniturile nu sunt cum credeau si ca ori te plafonezi, ori cresti si pierzi cliebtii.

Edited by nicolaie, 07 March 2017 - 16:46.


#295
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Dar sunt nunti si joia..

#296
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,824
  • Înscris: 10.12.2006
Presupun ca fotografia nu implica si talent in afaceri.
Daca omul e tare priceput, sa ceara preturi pe masura. Va lucra mai putin deoarece nu toti isi vor permite pretul, dar va castiga relativ la fel.

#297
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In Romania orice e peste 500 de euro e primit cu extrem de multa reticenta. Oamenii s-au obsinuit sa se tocmeasca la orice si e foarte greu sa obtii mai mult fiindca aproape tot timpul e cineva care va cere mai putin. Iar clientul neavizat nu face diferenta.

Edited by devlin2427, 07 March 2017 - 18:06.


#298
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
E si piata de high end dar e bataie mare pe ea. Piata de mijloc e cea mai groasa si clientii merg pe reduceri si oferte, trebuie sa prezinti oferta de high end la pret de mijloc ca sa te asiguri ca nu stai acasa Sambata.

#299
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Intrebare de neavizat. High end ce tinta are? Tot evenimente traditionale (nunti, botezuri)? Sau e vorba de sedinte foto cu modele?

#300
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ma refer la clientii din paturile economice si sociale superioare, care sunt dispusi sa plateasca mult pe servicii, au gusturi alese si angajeaza cei mai scumpi si renumiti prestatori de servicii. Politicieni, oameni de afaceri, intelectuali cu bani, artisti, sportivi de top, etc.

#301
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcatalin22, on 06 martie 2017 - 17:52, said:

Speranta moare ultima !

O veste buna ... ceva ?

#302
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006

View Postc_anicai, on 27 martie 2017 - 07:13, said:

O veste buna ... ceva ?
Saptamana trecuta m-a sunat si cica ar fi gata.
Ramasese pentru weekend sa trec sa le iau dar nu ne-am sincronizat programul. A ramas ca vine el azi in Bucuresti si mi le aduce.
Sper sa fie adevarat si sa nu fie o noua minciuna sa mai traga de timp sau sa scape de mine ca incepusem in ultimul timp sa il sunam de cel putin 2 ori pe zi plus 2-3 SMS-uri si eu si nevasta-mea.... Odata chiar m-am dus la el acasa dar a avut noroc ca nu era nimeni.

Edited by catalin22, 27 March 2017 - 07:58.


#303
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Se pregateste pt ziua de 1 aprilie. ;)

Totusi: nu vrei sa cumperi ceva? Pari un om foarte rabdator. Spune ce vrei si iti vand eu ;) (glumesc desigur).
Bafta. Pana la nunta de argint, le vei primi.

#304
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
this is some gold sh!t..

deci fotograful ala e un mega troll nu stiu cum are rabdare
sa porti convorbiri si sms-uri si "nesincronizari" de program saptamana de saptamana timp de luni, poate ani de zile...

probabil ca la un interviu cand cineva iti spune "te cautam noi" tu incepi sa suni saptamanal sa vezi daca te-au cautat, nu?

#305
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006
Intr-un final, aseara dupa 7 luni si 10 zile de la eveniment a venit la mine si mi-a adus pozele.

#306
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Posted Image
Incredibil...
La pachet cu vreo explicație măcar, ori pur si simplu ți le-a dat și a făcut cale întoarsă?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate