Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Minor chemat la politie pentru declaratie

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
marius-tm

marius-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.10.2005
Buna!

Nu am stiut unde sa incadrez cazul urmator, asa ca am deschis topicul aici !

Situatia e in felul acesta :
A venit un nene politist acum cateva zile si m-a intrebat de copilul meu ( care e minor , are 12 ani) si cand ma pot duce cu el la politie sa dea o declaratie !!!
Am intrebat despre ce e vorba , stiind ca baiatul e cuminte si nu face chestii incat sa ajunga politia implicata !
Si mi-a zis ca acum 1 an jumatate, cand a fost in alta localitate ( si alt judet ) a fost un scandal si fiul meu a fost acolo si ar fi vazut ce s-a intamplat... si ca persoanele respective s-au reclamat la politie ... si cineva a zis de el   ca a fost pe acolo si a vazut....si uite asa s-a ajuns sa-l caute in alt judet pt... o declaratie!
El a fost atunci in vacanta la bunici  si se juca cu un prieten de al lui , tot minor .
L-am intrebat ce stie , si a zis ca nu isi mai aminteste mai nimic...doar ca a fost un scandal cu bataie si a venit politia si a mers sa vada si ei despre ce vorba! Si cineva a declarat ca a fost si fiul meu care a vazut ce a fost.!
El nici nu cunoaste vecinii. de acolo  ( merge o data /an in vacanta 1-2 saptamani) ....si ca erau o gramada de babe langa bloc ..care trebuie sa stie ce a fost!
Numele persoanelor respective (care s-au reclamat la politie ) nici nu le stie juniorul..

Intrebare: e obligatoriu sa merg cu copilul la politie ? are vreo valoare declaratia lui fiind minor?

#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
ar trebui sa te duci,spune pustiul ca nu-si mai aduce aminte nimic si gata

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Te duci cu el la politie, da declaratie cu ce "stie" si gata.

#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
https://forum.softpe...um/438-juridic/

Posteaza acolo, sau roaga un moderator sa-ti mute topicul.

Edited by balauru69, 01 February 2017 - 14:16.


#5
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Il insotesti, iar copilul in prezenta ta va depune o declaratie.

Stai linistit, nu e mare lucru, copilul tau nu va avea nimic de suferit.

Edited by Daian95, 01 February 2017 - 14:16.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ye, e obligatoriu, daca nu vrei sa te duca ei, cu citatie, cu toate cele.  Si vei vedea, ca cele pe care ti le-a spus tie ca-si nu-si aminteste, nu au nici o legatura cu ce va declara acolo ca a fost in realitate. Sa stii ca nu esti  nici primul, nici ultimul parinte, care e cel mai mare dusman al copilului sau, in viziunea copilului. Chestia cu "copilul e cuminte" e facultativa, depinde din ce punct de vedere e privita. Una este vederea din familie, alta este parerea vecinilor apropiati si alta este parerea unora care l-au intalnit intamplator, in imprejurari mai "deosebite" ca sa zic asa.
Si asta, ti-o spune cineva care a crescut niste copii la viata lui, nu din auzite sau din povesti, auzite de la altii.

Edited by myshyk, 01 February 2017 - 14:18.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Faci confuzii foarte mari. Nu ai nici o obligatie sa discuti cu politia. Daca e sa primeasca o citatie e mult mai probabil sa o primeasca PENTRU CA a dat vreo declaratie ca a vazut ceva nu pentru ca nu a spus nimic! Chiar vad la proces peste cine stie citi ani ca citeaza pe cineva care poate a vazut poate nu, poate isi aminteste poate nu ceva la 10 ani jumate.

#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View Postmyshyk, on 01 februarie 2017 - 14:16, said:

Ye, e obligatoriu, daca nu vrei sa te duca ei, cu citatie, cu toate cele.  Si vei vedea, ca cele pe care ti le-a spus tie ca-si nu-si aminteste, nu au nici o legatura cu ce va declara acolo ca a fost in realitate. Sa stii ca nu esti  nici primul, nici ultimul parinte, care e cel mai mare dusman al copilului sau, in viziunea copilului. Chestia cu "copilul e cuminte" e facultativa, depinde din ce punct de vedere e privita. Una este vederea din familie, alta este parerea vecinilor apropiati si alta este parerea unora care l-au intalnit intamplator, in imprejurari mai "deosebite" ca sa zic asa.
Si asta, ti-o spune cineva care a crescut niste copii la viata lui, nu din auzite sau din povesti, auzite de la altii.

Nu e obligatoriu,nu mai vorbi prostii!  E vorba de un minor,astia nici macar nu raspund penal,cum sa fie obligatoriu sa-l duci la declaratii?
Intitiator,nu esti obligat sa duci copilul nicaieri,e minor si nu trebuie traumatizat cu porcarii de astea,declaratia lui nu valoreaza oricum nimic in fata instantei,asa e oriunde in lumea normala,militianul ala mananca rahat,daca te hartuieste pe tema asta reclama-l.

#9
marius-tm

marius-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.10.2005

View Postbalauru69, on 01 februarie 2017 - 14:15, said:

https://forum.softpe...um/438-juridic/

Posteaza acolo, sau roaga un moderator sa-ti mute topicul.

Initial am incercat sa postez in zona juridic dar a dat o eroare cu baza de date ...ceva de genul..

Myshyk : stiu ce am crescut si ce cresc ! nu e primul copil..!  

Multumesc de raspunsuri la toti!

O zi buna tuturor!

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmarius-tm, on 01 februarie 2017 - 14:04, said:

stiind ca baiatul e cuminte si nu face chestii incat sa ajunga politia implicata !
pai nu poti stii niciodata ce face copilu' cu adevarat :)

#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Sfat pentru ca am trecut prin ceva asemanator. Copilul zice doar: nu mai tin minte. ATAT!

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostDaian95, on 01 februarie 2017 - 14:16, said:



Stai linistit, nu e mare lucru, copilul tau nu va avea nimic de suferit.

Da, da nu e mare lucru. Poate ca asa o fi( minor fiind).
Un amic de-al meu, a dat o declaratie  acum 3-4ani ca a vazut un taximetrist ce a accidentat mortal o batrana pe o trecere de pietoni.
El a zis sa fie onest, cinstit, sa aiba simt civic, baiat cu 2 facultati si masterate prin afara.

Acum e anchetat pentru declaratie mincinoasa, a fost dus la poligraf, tot tacamul. Frumos, nu?

#13
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Posteireman, on 01 februarie 2017 - 14:43, said:


Nu e obligatoriu,nu mai vorbi prostii!  E vorba de un minor,astia nici macar nu raspund penal,cum sa fie obligatoriu sa-l duci la declaratii?
Intitiator,nu esti obligat sa duci copilul nicaieri,e minor si nu trebuie traumatizat cu porcarii de astea,declaratia lui nu valoreaza oricum nimic in fata instantei,asa e oriunde in lumea normala,militianul ala mananca rahat,daca te hartuieste pe tema asta reclama-l.
cata dreptate ai,la 12 ani e minor si nu e voe sa dea declaratii,aia care au fost batuti de educatoare si aveau 3-4 ani erau majori nu?mai frate,daca-ti da citatie tre sa te duci

#14
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
CAPITOLUL II
Audierea persoanelor
SECŢIUNEA a 4-a
Audierea martorilor
Art. 115
Capacitatea de a fi martor
(1) Orice persoană poate fi citată şi audiată în calitate de martor, cu excepţia părţilor şi a subiecţilor procesuali principali.
(2) Persoanele care se află într-o situaţie ce pune la îndoială, în mod rezonabil, capacitatea de a fi martor pot fi audiate doar atunci când organul judiciar constată că persoana este capabilă să relateze în mod conştient fapte şi împrejurări de fapt conforme cu realitatea.

E obligatoriu sa te prezinti cu copilul sa fie audiat. Orice persoana poate fi audiata ca martor, iar daca nu il prezinti pentru a fi audiat, poti sa primesti amenda judiciara.

Din pacate in domeniul juridic orice neavenit isi da cu parerea *antena 3, mircea badea, gadea, invitatii si fanii lor*. Ma intreb daca isi dau cu parerea doar in domeniul juridic sau in orice alt domeniu, gen inginerie, constructii, IT. Ei fiind someri si absolventi de 10 clase.

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsebastiansebi, on 01 februarie 2017 - 16:29, said:

mai frate,daca-ti da citatie tre sa te duci

Citatia nu o emite orice "nene politist" care intreaba in doi peri de un copil. Si trebuie sa contina de ce, in ce calitate, ca are dreptul la aparator (sau ca e obligatoriu si ca daca n-are unul o sa fie unul din oficiu), ca poate consulta dosarul la arhiva (daca e de la instanta), care sint consecintele neprezentarii, etc. Nu mai trebuie sa-ti dai cu presupusul.

#16
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
nimeni nu da declaratie de capul lui. din ce spui mai sus nu ai unde sa duci copilul si de ce , pentru ca nu ai fost citat.
vezi aici despre citatie.
fara citatie, nu faci nimic . daca il citeaza, tre sa te duci, ca poate e un politisit nebun si iti da amenda pt neprezentare. la cati nebuni sunt, iti complici viata degeaba.
ca sa scapi, daca te mai contacteaza politistul, spune-i ca ai vb cu copilul si nu isi mai aminteste nimic. atat.
daca te citeaza (de fapt daca citeaza copilul) e mai naspa ....

Edited by strongsss, 01 February 2017 - 18:46.


#17
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostTheShen, on 01 februarie 2017 - 16:47, said:

CAPITOLUL II
Audierea persoanelor
SECŢIUNEA a 4-a
Audierea martorilor
Art. 115
Capacitatea de a fi martor
(1) Orice persoană poate fi citată şi audiată în calitate de martor, cu excepţia părţilor şi a subiecţilor procesuali principali.
(2) Persoanele care se află într-o situaţie ce pune la îndoială, în mod rezonabil, capacitatea de a fi martor pot fi audiate doar atunci când organul judiciar constată că persoana este capabilă să relateze în mod conştient fapte şi împrejurări de fapt conforme cu realitatea.

E obligatoriu sa te prezinti cu copilul sa fie audiat. Orice persoana poate fi audiata ca martor, iar daca nu il prezinti pentru a fi audiat, poti sa primesti amenda judiciara.

Din pacate in domeniul juridic orice neavenit isi da cu parerea *antena 3, mircea badea, gadea, invitatii si fanii lor*. Ma intreb daca isi dau cu parerea doar in domeniul juridic sau in orice alt domeniu, gen inginerie, constructii, IT. Ei fiind someri si absolventi de 10 clase.

Audierea martorului minor trebuie să evite producerea oricărui efect negativ asupra stării psihice a acestuia.
Martorului minor care la data audierii nu a împlinit vârsta de 14 ani nu i se comunică obligaţia de a da declaraţii conforme cu realitatea, sub sancţiunea pedepsirii pentru infracţiunea de mărturie mincinoasă, dar i se atrage atenţia să spună adevărul.

Adica un rahat! Nu poti obliga un minor sa mearga ca martor sau nu poti sa-l faci sa spuna adevarul sau ceea ce a vazut cu adevarat.

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Eu am sintetizat si repet sfatul meu de a invata copilul sa spuna ca nu stie nimic, nu isi mai aminteste. Si lasati-ma cu marturie mincinoasa, instigare etc. Este spre binele familiei si mai ales al copilului, spre binele timpului si a bugetului. Repet am trecut prin asta. Cei care au dat amanunte au (am) fost tarati timp de 2 ani prin tot felul de ipostaze. Cei care l-au luat pe NU STIU, NU IMI AMINTESC au semnat o declaratie cu lucrul asta si au dormit bine-merci. Nu mai despicati firul in 4, "judecati" cape forum speta de fata, puneti-va in locul parintelui si alegeti calea cea mai usoara ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate