Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Minimum creste, dar ce se intampla cu mediu?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Stim mai toti de 'fastuasa' crestere a salariului minim pe economie de la 1250 la 1450 lei brut, dar, stie careva, ce se-ntampla cu salariul mediu pe economie? se va schimba si aici plafonul?
Multumesc

#2
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Glumesti, nu? salariul mediu se calculeaza nu are un plafon.
Teoretic, si mai mult ca sigur si practic, cresterea salariului minim va duce la cresterea salariului mediu, mai ales ca in Romania foarte multi angajati au salariul minim.

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Va fi la acelasi nivel cu cel mediu, nu?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Salariul mediu e doar un indicator statistic, nu e reglementat prin vreo lege.

Ce sa fie la acelasi nivel cu cel mediu?

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu s-a modificat valoarea salariului mediu brut pe economie.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Salariul mediu devine salariul minim.

#7
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Da, poate ajunge la nivel foarte apropiat cu cel mediu (matematic nu are cum sa fie egal).
Spre exemplu calculez salariu mediu si imi da valoarea x. Pe urma dau o lege ca salariu minim sa fie egal cu x.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Distanta dintre minim si mediu se va tot micsora, pentru ca economie reala nu are capacitatea de a tine pasul cu maririle de salarii dictate politic.
In ritmul asta, vom avea un mediu usor mai ridicat, dar ridicat de veniturile extreme!

Daca cursul valutar o ia la vale, vom avea mai multi lei, sensibil mai butini EUR, deci vom fi mai saraci.

E veche poveste: romanii mananca in medie doi pui pe luna.
Eu mananc trei, tu unul.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
De fapt 'ei mananca 3 de fiecare, tu niciunul'...

#10
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Tu faci parte din cei care sunt lacomi. Eu am salariu aproape de mediu, deci nu ma afecteaza cresterea. Cu toate astea doresc ca cei care au salariile mici sa aiba cresteri, pensiile mici sa creasca etc. Sunt sigur ca cei cu salarii mici muncesc enorm in comparatie cu mine , care stau la birou.

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Aham, si cand o veni unul nou in firma, incepator care nu stie mai nimic si va avea din start salariu cat al tau - tu care ai vechime si experienta de ani - iti mai convine?

#12
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 XORIAN_L, on 01 februarie 2017 - 12:32, said:

Da, poate ajunge la nivel foarte apropiat cu cel mediu (matematic nu are cum sa fie egal).
Spre exemplu calculez salariu mediu si imi da valoarea x. Pe urma dau o lege ca salariu minim sa fie egal cu x.

Pai daca salariu mediu = x is dai o lege ca salariu minim sa fie =x atunci automat salariu mediu va fi x+y chiar daca exista si un singur salariu > x.

Parca matematica era obligatorie....

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011

 Friskey, on 01 februarie 2017 - 14:12, said:

Aham, si cand o veni unul nou in firma, incepator care nu stie mai nimic si va avea din start salariu cat al tau - tu care ai vechime si experienta de ani - iti mai convine?
Nu te tine nimeni cu forta daca nu-ti mai convine ! Poti cere (cu argumente) o crestere de salariu sau poti parasi firma ! Dar sa stii ca daca vei spune ca X are salariul cit al tau nu reprezinta argument , ba dimpotriva !

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Aha, deci nu va convine.

#15
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 laur_radu, on 01 februarie 2017 - 12:52, said:

Tu faci parte din cei care sunt lacomi. Eu am salariu aproape de mediu, deci nu ma afecteaza cresterea. Cu toate astea doresc ca cei care au salariile mici sa aiba cresteri, pensiile mici sa creasca etc. Sunt sigur ca cei cu salarii mici muncesc enorm in comparatie cu mine , care stau la birou.

O intrebare sincera: de ce in Romania,munca intelectuala este sub apreciata fata de munca fizica? Si mie mi s-a mai zis de persoane mai in varsta ca eu nu muncesc cu adevarat, ca stau la birou 8 ore pe zi, desi acele 8 ore nu stau degeaba deloc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate