Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Recomandare platforma administrare retea hotspot-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postndor, on 05 noiembrie 2017 - 18:17, said:

...............................................................
Orice AP , functie de dotarea interna poate sustine in functie de trafic un anumit numar maxim de clienti garantati . Asta se poate seta de la inceput pe ehipamentul respectiv . Daca stie de asa ceva...

Aceasta setare sau parametru sau regula eu nu am intalnit-o la nici un AP pana acum. Sa poti seta un numar maxim de clienti garantati in functie de trafic? Nu va referiti la numarul de lease-uri? Ca ala e in funtie de alocarea adreselor IP si altfel de setare nu vad sa aiba... Sigur ca daca ai pana la 20-30 clienti per AP nu prea sunt probleme.
Daca va rog un exemplu (2-3?) de echipament?
Sau faceti referire la fw-uri modificate (Tomato open source sau DD-WRT) pe care eu personal le-am scos din cauza problemelor de autentificare pe Radius... si din cauza faptului ca (mai ales pe Linksys) nu trecea de pragul 2Mbps la banda alocata per client...

Sunt foarte multe si interesante aspecte de discutat aici. Dar serios ca sunt curios ce alegere ati face dvs de implementare intr-un buget de cateva mii de euro cu datele specificate mai sus? Adica vedeti solutiile oferite de Mikrotik sau Ubiquiti fiabile? Si pe ce echipamente ati merge (modele)?

Cu stima.

#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Regula respectiva nu o sa o intalnesti la vreun echipament ca regula implicita data de producator .
Dotare interna se refera la tip si frecventa procesor , ram , cat de matur e softul lui, cat de bine e implementat pentru ptmp ...etc
De exemplu , un AP Mikrotik , oarecare ,are procesor MIPS la 600 Mhz si 128 MB ram. Total numar de clienti conectati stabil pe el , 45 , banda alocata / client ,10 mbps. Incearca sa pui in loc un TP- Link cu un procesor similar si vezi cum merge . Daca merge!
Pe urma , numarul maxim de clienti se alege si in functie de banda radio , latime canal , zgomotul radio in banda (interferente) , total banda alocata pe interfata , cat se ofera / client , ce mod de autentificare este activ ...etc
Recomandarile seriose nu se pot face pe forum doar ca se pune la bataie o anumita suma . E important si aspectul asta , bineinteles , dar o recomandare la obiect se face doar cu planul retelei in fata si cu cerintele asupra ei . Una e sa pui 2-3 AP-uri de cateva mii de euro intr-o incinta delimitata ca si suprafata , alta e sa faci o retea de hotspot-uri in mesh intr-un oras , localitate , spatiu deschis .
Eu pot sa-ti recomand simplu , iei 2 buc de XD 4 sau XA 4 de la Xirrus si ai rezolvat problema cu clientii . Desi s-ar putea sa mai pui ceva maruntis la alea cateva mii de euro .
Dar nu rezolvi problema de acoperire .
Da , pentru o retea de cateva mii de euro vad ca si solutie Mikrotik , Ubiquiti destul de fiabil  . Ori unul , ori altul , ori amandoi . Eu ii folosesc pe amandoi odata .
Cel mai bine ar fi sa dai ceva date mai concrete despe ce anume vrei sa faci si cam cum arata reteaua .

PS. - De la recomandare soft de management, vad ca s-a ajuns la altceva .

Edited by ndor, 05 November 2017 - 20:28.


#21
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postndor, on 05 noiembrie 2017 - 20:24, said:

....................................................................................................................

PS. - De la recomandare soft de management, vad ca s-a ajuns la altceva .

Asa este si imi cer scuze ca am insistat cu discutia pe acest topic.

Totusi doresc sa continuam discutia si am sa deschid un topic separat cu mai multe detalii despre ce vreau sa implementez.

Cu stima.

#22
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 16.03.2006
Tocmai am pus Ubiquiti cu 20 si de bucati Unifi AP impartite in doua sedii diferite ale aceleiasi societati cu o retea cu un vlan pentru guest si una cu acces la resurse. Pretul pentru un AP a fost undeva la ~300 RON. Datorita unui Layer2 intre sedii, sunt pe aceeasi clasa de IP-uri, insa fiecare dintre ele iese pe gateway-ul locatiei, dar eu pot sa le administrez pe toate din aceeasi interfata Unifi Constroller instalata pe un server in LAN. Stiu sa faca singure roam in functie de unde esti cu device-ul, atata timp cat se vad intre ele. Practic un angajat din sediul A merge in sediul B, unde se plimba de la un etaj la altul si va avea intotdeauna cea mai buna conexiune fara sa faca nici un fel se setare la device. Ma loghez de oriunde din Internet si pot sa administrez absolut orice tine de wifi. Administrarea se poate face de pe Android in caz ca nu am laptop. Exista si un Unifi Gateway (~400RON) in caz ca vrei lucruri mai complicate, gen Captive Portal. Practic a fost doar costul AP-urilor care nu e foarte ridicat fata de un AP mainstream (sa zicem TP Link). Singurul lucru de care sunt putin dezamagit la modelul care l-am luat eu este raza de actiune. In cladire nu am avut probleme insa la unui din sedii exista o curte interioara unde ma asteptam afara sa am un semnal mai bun. Exista insa si o partea buna, au alimentare prin POE, asadar le poti moti monta frumos si elegant fara prea multe fire.

#23
AdyMakke

AdyMakke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 29.05.2005
Salutari,

Treaba cu WiFI-ul nu este simpla cand depasesti anumite praguri de : useri , locatii, nivel de criticitate disponibilitate WiFi , performanta , tipuri de aplicatii ( una e whatsapp si facebook, alta e streamingul ..)

Daca servicul este un best effort, atunci merita testat Mikrotik, Ubiquiti ( folosesc de 3 ani AP-uri UNiFI  la  clienti fara probleme, acum 2 saptamani am legat 2 sedii prin radio cu Powerbeam la 1.5 KM in 5Ghz si merge unsa conexiunea la ~300 Mbps simultan down / up . LInkul e la 600 Mbps).

Daca se pune problema de inalta disponibillitate si suport de la producator , atunci nu vrei sa fii arat cu degetul ca din cauza ta nu merge , mergi neaparat pe o solutie de la un producator consacrat la care platesti echipamente + licenta + controller + suport anual pe echipament, licenta si controller si te-ai acoperit ca tu ai ales o solutie profesionala enterprise.

DE ex un UniFi AC Pro  este vreo 135 EUR cu tot cu PoE injector , software free , controller Free (il poti pune si in cloud) , ai dual band , MIMO 3x3  , in schimb un CIsco AIR-AP1832I-E-K9 este dublu la bani + un controller seria entry e vreo 2500 lei cu 5 licente pt AP-uri, 1 licenta mai costa vreo 600 lei + suportul anual de 20-30 USD  / licenta daca vrei suport ( pe an ) , pe AP suportul cel putin la fel de mult etc etc .  In functie de nevoile tale multiplica cifrele .. Daca ai nevoie de o solutie pe CISCO, putem discuta in privat mai in detaliu, inclusiv site survey cu solutie profesionala  ( preturi orientative CISCO)

Legat de roaming, decizia de roaming o ia clientul ( nu AP-ul) , vezi standardul https://en.wikipedia....11r-2008.  
Document tehnic de la CISCO Aici .


In luna februarie am fost la Berlin la CIsco LIVE! , iar intr-o sala cu 50-100 de participanti CISCO instalase circa 6 AP-uri high end din seria 3700 cu antene exterioare de tip panel unidirectionale  .... pentru user experience . Nu are rost sa vezi cat costa solutia, preturile sunt ametitoare.

Meraki - folosesc acasa un MR18 ( demo pe 3ani) , insa modelul de business este urmatorul : Platesti AP-ul + subscriptie de suport tehnic + acces la platforma de mana gement in cloud pe 1/2/3 ani. Cand expira suportul trebuie sa il reinnoieste pentru toate echipamentele, altfel .. ai niste cutii la care te uiti frumos si nu mai functioneaza. Extrem de usor de configurat si de deployat, mai ales cand ai multiple locatii distante si nu ai personal tehnic . A prins extraordinar in America si are o rata de crestere YoY de peste 100% ... Cisco tranzitioneaza ca si alti giganti tehnologici la modelul de subscriptii lunare / anuale.

Succes!
ADi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate