Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Antecontract - treaba serioasa sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

 arg, on 01 februarie 2017 - 09:56, said:

Pana acum nu am intalnit agentie serioasa.
Clauza aia in care ma obliga sa cumpar doar prin ei iesea tot timpul cu scantei, pai de ce sa semneaz ca vreau sa colaborez doar cu ei pentru orice casa, ce le au pe toate in oferta?
La fel si la vanzare/inchiriere vor sa faci tranzatia doar prin ei sa nu mai poti apela la alta agentie.

Pentru o batrana sa vanda, chiar e greu, dar depinde de agentie daca sunt ok e bine, altfel.....

@rory3
Incearca sa gasesti pe cineva de incredere pentru problema asta.



Agentia doar intermediaza serviciul de a gasi cumparator/vanzator si cam atat.
In loc sa cauti pe anunturi sau sa dai anunt apelezi la agentie care oricum nu garanteaza absolut nimic decat din vorbe.

 mircea812, on 01 februarie 2017 - 11:11, said:

Ai vazut tu un asemenea contract? In care te obliga sa cumperi doar prin ei (la modul general) fara a mentiona imobilul (imobilele) respectiv?

 arg, on 01 februarie 2017 - 12:07, said:

uite un exemplu:
http://www.topimobil...index.php?opt=4
"PROPRIETARUL, acorda / nu acorda, prin prezentul contract exclusivitate AGENTIEI in privinta intermedierii inchirierii imobilului descris la punctul II din contact."

Ca tu nu ai citit cu atentie toate contractele semnate asta nu inseamna ca nu se practica magaria asta.

M-am lamurit. Multumesc. Amesteci merele cu perele si apoi spui ca nu au gust de struguri.

#20
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 althea, on 01 februarie 2017 - 11:17, said:

Eu nu cred în bănuiala ta. Mai degrabă s-a apelat la agenție tocmai pentru a o scuti de posibile înșelăciuni, însă recunoaște că explicația cererii de semnare a unui formular cu obiect pre sau antecontract e aiurea. În niciun caz nu aveau nevoie de încuviințarea ei pentru a obține cine știe ce hârtii, că nu așa se fac împuternicirile/procurile ci se merge la notar.

Termenul precontract în ce privește imobilul nici n-ar trebui să existe, în opinia mea, în cazul ăsta. Părțile într-un precontract sunt vânzătorul și cumpărătorul. Agenția e intermediar.

Poate nu am citit la inceput cu atentie, repet, eu nu dau cu parul, am vorbit mai mult la modul general si subliniez lucrul acesta :)

Ca sa mai continui discutia in sensul acesta, punctual:

- uneori este mai bine a se face PRECONTRACT, de fapt in unele cazuri altfel nu se poate (vezi cazul in care achizitia este cu credit bancar), ma rog se poate si aici fara precontract, dar mai complicat...lasand insa partea cu "interesul agentiilor" si partea cu bancile, uneori este bine sa se faca precontract ca sa nu pierzi clientul. Nu ar trebui sa aiba niciun risc proprietarul si nicio cheltuiala.

- Asta cu exclusivitatea chiar ca e maxima, nu toate contractele sunt de exclusivitate, de obicei sunt ca sa nu sari agentia si sa nu ii ocolesti la ofertele prezentate de ei. Cu siguranta se exagereaza grav, nu neg ca or fi si cazuri de exclusivitate, insa cu siguranta sunt minoritare si chiar ar trebui reclamate la anpc daca sunt pe bune. Insa, eu repet, cred ca-s doar fabulatii si exagerari, revenim iar la mentalitatea de balcanic :)

Exista exclusivitati date de proprietari agentiilor pentru anumite proprietati, ale lor, pentru un termen definiti, nu mi se pare nimic la nelocul lui aici. Dar ca sa conditioneze clientul sa mearga doar cu agentie, FARA ACORDUL clientului, mi se pare exagerare, repet nu neg ca or fi si situatii din astea si agentii care practica. Pana la urma, fiecare este liber sa faca ce vrea si sa cumpere ce vrea, insa fara sa FURE AGENTIA. Asta e rea-vointa. Daca ai apelat la o agentie, stiind costuri (care de obicei sunt negociabile, acum depinde iar de la caz la caz) si pe urma vrei sa-i faci, iti meriti soarta de balcanic care traieste intr-o tara fara mama si fara tata. Cauta tata singur si gata, nu rezolva tu problema, cum STII TU :)

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@mircea812
Problema apare si la vanzare si la cumparare, gasit-o in ambele situatii.
p.s. prima data am vazut-o pe contratul de vizionare pentru cumparare.

#22
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Atunci nu semnezi, nu te duci cu agentia respectiva si gata, e foarte simplu Posted Image Sanatate si virtute!

Cauti alta agentie care poate sa iti prezinte apartamentul respectiv sau il cauti tu singur, daca exista (uneori exista, uneori nu exista, depinde de la caz la caz). eu totusi, ma indoiesc ca exista un astfel de contract pt cumparator (cred ca este vorba doar de apartamentul respectiv in cauza dar poate putin mai ambiguu prezentat), insa nestiind despre ce este vorba nu neg ca se poate practica si acest lucru. Sa stiti , ca si la taximetrie sunt oameni si oameni, unii abuzi, unii mincinosi, dar mai sunt si persoane serioase, care vor sa munceasca si sa faca un ban.

Edited by Al3xandrus, 01 February 2017 - 12:39.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
arg, la-o baltă că între ce ai scris şi ce vrei să iasă acum e diferenţă mare. E normal şi logic ca agenţia să te oblige să cumperi doar prin ei imobile pe care ei ţi le-au arătat. Că altfel, ei aleargă să ţi le găsească şi tu cumperi direct fără a le mai plăti munca. În schimb, din postările tale anterioare reiese că dacă intri într-o agenţie, eşti scavul lor şi nu mai ai voie să mergi la alţii pentru alte imobile.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Eu spun doar ca trebuie citita hartia, taiata rubrica abuziva si semnat (inclusiv agentul imobiliar).

 MembruAnonim, on 01 februarie 2017 - 12:39, said:

arg, la-o baltă că între ce ai scris şi ce vrei să iasă acum e diferenţă mare. E normal şi logic ca agenţia să te oblige să cumperi doar prin ei imobile pe care ei ţi le-au arătat. Că altfel, ei aleargă să ţi le găsească şi tu cumperi direct fără a le mai plăti munca. În schimb, din postările tale anterioare reiese că dacă intri într-o agenţie, eşti scavul lor şi nu mai ai voie să mergi la alţii pentru alte imobile.
Normal este doar pentru ce ti-au aratat, nu sa te oblige ca orice cumperi sa fie prin ei.

p.s. Amuzant a fost cant am vazut pe lista ceva ce vazusem cu alta agentie, si iar dai si taie.

Edited by arg, 01 February 2017 - 12:47.


#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Al3xandrus, on 01 februarie 2017 - 12:32, said:


Poate nu am citit la inceput cu atentie, repet, eu nu dau cu parul, am vorbit mai mult la modul general si subliniez lucrul acesta Posted Image

Ca sa mai continui discutia in sensul acesta, punctual:
- uneori este mai bine a se face PRECONTRACT, de fapt in unele cazuri altfel nu se poate (vezi cazul in care achizitia este cu credit bancar), ma rog se poate si aici fara precontract, dar mai complicat...lasand insa partea cu "interesul agentiilor" si partea cu bancile, uneori este bine sa se faca precontract ca sa nu pierzi clientul.
N-am mai auzit de precontract de prestări servicii, că agenția asta face - nu vinde/cumpără. Ce scrie în el la obligațiile clientului?

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cel mult un contract de intermediere si o imputernicire pentru obtinerea actelor necesare incheierii contractului vanzare-cumparare.

#27
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 althea, on 01 februarie 2017 - 12:47, said:

N-am mai auzit de precontract de prestări servicii, că agenția asta face - nu vinde/cumpără. Ce scrie în el la obligațiile clientului?

Precontract intre cumparator si proprietar ma refeream...

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Să nu le amestecăm.
Ție ți se pare corect că nu i-au explicat femeii clar ce urmează să semneze? Oricât de în vârstă ar fi, nu era fizică cuantică acolo ca să nu țină minte ce i-au zis.  Nu zic că erau rău intenționați dar nu văd ce hârtie le-ar trebui și pentru ce.

Edited by althea, 08 February 2017 - 12:48.


#29
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nu stim toate detaliile, nu stim ce cunostinte (legale) are bunica, ce varsta, daca mai este in deplinatatea facultatilor mintale...

Altfel, normal ca nu este ok, dar si mai normal (moral) ar fi ca daca nu se pricepe si are teama, sa gaseasca un cumparator dupa care la scurt timp sa vina la semnare rudele pentru perfectare. Si de tinut neaparat telefonic contactul cu agentia din partea "rudelor binevoitoare". Poate tocmai ca sa nu piarda clientul si in vederea sosirii rudelor, agentia vrea sa faca precontract. Dar poate si iara daca, nu stim exact datele povestii asa ca ne ramane doar sa speculam...

Edited by Al3xandrus, 01 February 2017 - 14:39.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Al3xandrus, on 01 februarie 2017 - 13:32, said:

Precontract intre cumparator si proprietar ma refeream...

 Al3xandrus, on 01 februarie 2017 - 14:38, said:

Poate tocmai ca sa nu piarda clientul si in vederea sosirii rudelor, agentia vrea sa faca precontract.  
Nu poate face agenția precontract de vânzare - cumpărare, ar fi grav dacă pretind așa ceva. Nu mai insist ne ducem de tot în offtopic.  
Altfel ai dreptate cu speculațiile :)

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
Doar o opinie,asta in cazul daca n-ati apelat inca la intermediari:
Ce ar fi daca ati face voi toata treaba asta,adica contractul de vanzare cumparare si cumparatorul va pune banii in mana.Eu cred ca se poate rezolva tot circuitul actelor intr-o zi.
La mine,in 1999,s-a putut,fara spaga,cunoscuti sau relatii,in vreo patru ore.Banuiesc ca acum cand s-au mai simplificat lucrurile,se poate definitiva intr-o zi.

#32
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

 althea, on 01 februarie 2017 - 14:44, said:

Nu poate face agenția precontract de vânzare - cumpărare, ar fi grav dacă pretind așa ceva. Nu mai insist ne ducem de tot în offtopic.  
Altfel ai dreptate cu speculațiile Posted Image

Eu daca ma refeream sa se faca precontract intre cumparator si proprietar, ma refeream sa se faca legalizat la NOTAR, nu la agentie (si cu agentia de fata daca s-a mers cu ei, e alta discutie, dar efectiv de precontract). Desi prin anii '90 am auzit ca se mai practica si asa ceva, de unde si frica generala de astfel de precontracte, inselatorii, etc. ...Tot ce am scris in primul post este valabil, cadastrul, intabularea, actul de vanzare/cumparare vor fi verificate de catre NOTAR (ca este Notarul cu care colaboreaza agentia sau nu, este deja alta discutie, pana la urma asta chiar mi se pare maxima ca sfat - NU MERGETI LA NOTARUL AGENTIEI CA VA PACALESTE. Daca voi aveti impresia ca un notar public o sa-si piarda licenta pentru o amarata de garsoniera dintr-un oras de provincie (iarasi speculez), atunci tin sa va spun ca va inselati amarnic (Adica pentru niste marunt). Deci din pct meu de vedere, daca se face la NOTAR ar trebui sa fie OK. Din mai toate punctele de vedere, oricum ati lua-o. Eu exclud din start vreo intelegere prosteasca intre agentie si notariat. Ca au mai fost si acolo cazuri, dar le numeri pe degetele de la o mana si clar sunt cazuri izolate si pe sume muuult mai mari. Ca mai greseste si notariatul la redactarea actelor (sa zicem), se pot rezolva ulterior (ca necesita timp si drumuri e alta discutie), si de obicei (in 99% din cazuri) pe cheltuiala notarului, dar deja ne ducem in alta parte prea mult cu discutia Posted Image

 adisz, on 01 februarie 2017 - 15:06, said:

Doar o opinie,asta in cazul daca n-ati apelat inca la intermediari:
Ce ar fi daca ati face voi toata treaba asta,adica contractul de vanzare cumparare si cumparatorul va pune banii in mana.Eu cred ca se poate rezolva tot circuitul actelor intr-o zi.
La mine,in 1999,s-a putut,fara spaga,cunoscuti sau relatii,in vreo patru ore.Banuiesc ca acum cand s-au mai simplificat lucrurile,se poate definitiva intr-o zi.

Ai sa razi, dar s-au complicat si birocratizat foarte mult. In '99 sigur nu era intabulat apartamentul si nu exista nici cadastru (numar cadastral), de certificat energetic nici nu mai vorbim. Probabil ai luat un fiscal si ai facut un document de vanzare (tot la notar ca erau si pe atunci notariate) si asta a fost cam tot procesul. Iar extrasul de carte funciara nu se poate elibera nici la urgenta din cate imi aduc aminte mai devreme de 2 zile, sau 3-4 zile lucratoare - in regim normal, astea sunt termenele, de aceea va ziceam de treaba cu precontractul. La cate oferte sunt pe piata si la cat de neserioasa este lumea (acel gentlemen's agreement fiind fix vax doar verbal la romani) uneori esti mai sigur de vanzare cu un precontract pentru 1-2 saptamani pana ai toate actele in ordine (uneori se mai pierd actele de la cadastru - mai trebuie luata o copie, etc.)

Si nimeni nu zice ca este imposibil sa faci si tu lucurile astea, dar de obicei o agentie si un notariat agreat al agentiei (repet, eu vorbesc la modul general - fara sa ma gandesc la nu stiu ce intelegeri obscure aveti multi in cap, ca deh .... Romania!) simplifica mult bataia de cap, daca nu te pricepi si nici nu vrei sa-ti bati capul (eu unul cand o sa inmatriculez o masina intr-un an de zile - vreau sa dau 2-300 ron unui "geambas" de la vreo firma si sa alerge aia si sa imi puna dosarul in brate, pentru mine de multe ori timpul este mult mai important. Bineinteles, pentru unii acel comision poate conta enorm, nu neg asta, atunci sa incerce sa munceasca si sa se informeze, dar sa nu fure agentia, isi cauta clienti singuri, promoveaza singur, isi ia termen de vanzare mai lung gen 6-12 luni fata de un termen mai scurt prin agentie, etc. Si de obicei comisionul se mai poate negocia, nu trebuie musai 2000 euro. 2000 euro chiar este mult, insa depinde si aici de la caz la caz (pentru o vila prin Cotroceni, Bucuresti, unde ar avea agentia exclusivitate ma indoiesc ca o sa ramana doar 2000 euro comisionul).
Iar asta cu birocratizarea si complicarea actelor din pacate mi se pare necesara, inainte se faceau actele pe genunchi si puteau fi contestate (de unde si haiducia si frica MULTORA - vezi si topicul de fata), acum lucrurile sunt foarte bine puse la punct si cu greu se pot face falsuri (ar trebui o intreaga retea sa fie implicata - inclusiv de la politie - eliberare de buletine false - nu zic ca nu ar fi imposibil caci au mai fost raportate niste cazuri si prin presa acum ceva vreme - dar parca era vorba de terenuri de milioane de euro - nu de o garsoniera sau vreun apartament prin Berceni - asta TOTUSI NU INSEAMNA CA NU TREBUIE MEREU SA CASCATI BINE OCHII ATUNCI CAND CITITI SI SEMNATI ACTELE SI.. IN GENERAL PENTRU ORICE SEMNATURA O DATI  !!!!).

Edited by Al3xandrus, 01 February 2017 - 15:43.


#33
rory3

rory3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.07.2015
Nu, nu este vorba de comisionul pe care oricum bunica il va plati. Era o temere legata de ce s-ar fi putut ascunde in acel precontract (cu cine stie ce dedesubturi si specificatii incalcite care ar fi putut-o lasa fara casa sau cu doar o parte mica de bani din suma totala) si caruia nu-i vedeam rostul, atata vreme cat bunica oricum platea tot ce tinea de obligatia ei fata de agentie!

Va anunt ca am rezolvat pe moment problema luand legatura cu un avocat si posibil maine si cu un notar care sa o consilieze in privinta actelor, astfel incat sa nu fie pacalita. Oricum, situatia este destul de serioasa pentru ca ea este singura, are o varsta si stim foarte bine ca batranii sunt cel mai usor de pacalit, li se spune ca semneaza pentru ceva si de fapt se trezesc ca raman fara casa.

Va multumesc tuturor pentru ca v-ati luat in timpul dvs sa-mi raspundeti, APRECIEZ MULT!

Edited by rory3, 01 February 2017 - 22:15.


#34
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Tine-ne si pe noi la curent cu ce se intampla, chiar sunt curios despre ce era vorba :)

#35
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Daca ai nevoie de o opinie pe draftul contractului te ajut cu placere. Numai bine!

#36
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

 rory3, on 01 februarie 2017 - 07:12, said:

Bunica mea vrea sa-si vanda garsoniera si e singura, eu nu pot fi cu ea sa o ajut. I s-a spus ca se face mai intai un precontract astfel incat agentia de imobiliare/avocatura sa poata scoate pe baza acestuia pentru cumparator un act valabil doar 24 de ore, act necesar pentru actele finale de vanzare-cumparare.

Nu vad sensul unui ante contract de v-c inainte de gasirea cumparatorului, ca nu are cine sa il semneze din partea acestuia, nu? :) Probabil e vorba de un contract cu agentia imobiliara pentru comisionul acesteia.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate