Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Antecontract - treaba serioasa sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
rory3

rory3

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.07.2015
Bunica mea vrea sa-si vanda garsoniera si e singura, eu nu pot fi cu ea sa o ajut. I s-a spus ca se face mai intai un precontract astfel incat agentia de imobiliare/avocatura sa poata scoate pe baza acestuia pentru cumparator un act valabil doar 24 de ore, act necesar pentru actele finale de vanzare-cumparare.

1. Teama ei este sa nu fie pacalita si odata cu aceasta semnatura sa ramana fara garsoniera.
2. Va rog mult sa-mi spuneti ce acte ii trebuie pentru vanzare-cumparare si daca ea le poate obtine singura astfel incat sa nu mai fie nevoie de acest precontract prin care firma are liber sa obtina acel act necesar actelor finale de vanzare-cumparare. Mentionez ca bunica este singura proprietara in acte, deci nu depinde de semnatura nimanui.


Spuneti-mi va rog daca exista vreun risc cu precontractul si ce ar trebui sa contina acel precontract astfel incat bunica sa NU fie pacalita?

Va multumesc!

Edited by rory3, 01 February 2017 - 07:22.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cel mai bine cred ca e sa mearga la un notar, altul decat cel propus de agentie. Cred ca va gasi indrumare acolo.

#3
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Cam aceste acte sunt necesare la incheierea unui contract de vanzare - cumparare a unui imobil / apartament.
http://notariat-tine...nzare-cumparare
Sfatul meu este sa renuntati la agentia imobiliara, comisionul pretins de o agentie imobiliara este destul de mare si nu fac mare lucru pentru suma respectiva.
Prietena mea si-a cumparat un apartament prin noiembrie 2016. Anuntul a fost gasit pe site-urile de specialitate postat de o agentie imobiliara. Comisionul pretins era de 2% din valoarea declarata in actele de V-C. Din punctul nostru de vedere, ca si cumparatori, nu am gasit justificari de ce ce trebuie sa ii dam agentiei imobiliare ~~2000 euro comision, cand noi doar am vizionat apartamentul si am luat decizia ca trebuie sa fie al nostru.
Pana la urma, atat vanzatorul cat si cumparatorul, au efectuat tranzactia fara agentul imobiliar. Castig de cate 2000 euro atat pt ambele parti.


Si uite aici cam ce inseamna precontractul / antecontractul.
http://notariat-tine...econtract-model

Edited by crazyalex86, 01 February 2017 - 08:19.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 rory3, on 01 februarie 2017 - 07:12, said:

Bunica mea vrea sa-si vanda garsoniera si e singura, eu nu pot fi cu ea sa o ajut. I s-a spus ca se face mai intai un precontract astfel incat agentia de imobiliare/avocatura sa poata scoate pe baza acestuia pentru cumparator un act valabil doar 24 de ore, act necesar pentru actele finale de vanzare-cumparare.
Părerea mea e că nu e vorba de un antecontract ci de un contract cu agenția, prin care ei se asigură că nu rămân fără comision. În afară de un extras CF de informare nu văd ce le-ar trebui, dar extrasul îl poate cere oricine - nu e nevoie de semnătura proprietarului.


Vrea neapărat să-l vândă prin agenție, nu prea sunt clienți sau de ce a ales varianta asta? Mai bine i-ai căuta un avocat din oraș care s-o asiste dacă își găsește om să vândă, ar costa mult mai puțin decât ar lua agenția ca să se ocupe. Socotește și tu cât e 1 sau 2% din preț și vezi că ieși mult mai ieftin așa.

Edited by althea, 01 February 2017 - 10:49.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Agentiile vor in primul rand exclusivitate.

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 crazyalex86, on 01 februarie 2017 - 08:08, said:

Prietena mea si-a cumparat un apartament prin noiembrie 2016. Anuntul a fost gasit pe site-urile de specialitate postat de o agentie imobiliara. Comisionul pretins era de 2% din valoarea declarata in actele de V-C. Din punctul nostru de vedere, ca si cumparatori, nu am gasit justificari de ce ce trebuie sa ii dam agentiei imobiliare ~~2000 euro comision, cand noi doar am vizionat apartamentul si am luat decizia ca trebuie sa fie al nostru.
Pana la urma, atat vanzatorul cat si cumparatorul, au efectuat tranzactia fara agentul imobiliar. Castig de cate 2000 euro atat pt ambele parti.

In primul rind te-ai folosit de munca agentiei pentru a gasi apartamentul. Apoi te-ai folosit de timpul agentului ca sa te duca sa-ti arate apartamentul. Apoi si tu si cumparatorul ati tras teapa agentiei, incalcind intelegerea pe care ati semnat-o. :w00t:

Si eu mi-am luat prin agentie si pentru banii aia mi s-au aratat mai multe apartamente, agentul a negociat cu proprietarul si am luat cu 3000 de euro mai ieftin, agentul a venit cu noi la notar si a stat acolo vreo 3 ore, verificind si el toate actele, notarul fiind si el de incredere, avind in vedere ca e vorba de o agentie mare si serioasa.

Sigur ca poti sa iei si singur si sa te freci cu acte si sa citesti pe net pina crapi ce sa faci ca sa nu iei teapa, da dpmdv nu merita efortul. Ultimul lucru pe care i l-as recomanda unei batrine este sa-si vinda apartamentul de una singura, in tara asta de cacat, plina de hoti care abia asteapta prostu. Da pina la urma tre sa traiasca si Stirile ProTV din ceva :lol:

#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Eu aș zice să schimbi agenția. Au și ele rostul lor dar trebuie să lucrezi cu una care chiar face ce trebuie. Din păcate e plin (încă) de agenții care freacă menta...

#8
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Da, da desigur, agenția e garantul legalității !

Pentru vânzător sau pentru cumpărător ?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Pana acum nu am intalnit agentie serioasa.
Clauza aia in care ma obliga sa cumpar doar prin ei iesea tot timpul cu scantei, pai de ce sa semneaz ca vreau sa colaborez doar cu ei pentru orice casa, ce le au pe toate in oferta?
La fel si la vanzare/inchiriere vor sa faci tranzatia doar prin ei sa nu mai poti apela la alta agentie.

Pentru o batrana sa vanda, chiar e greu, dar depinde de agentie daca sunt ok e bine, altfel.....

@rory3
Incearca sa gasesti pe cineva de incredere pentru problema asta.

 Brainie, on 01 februarie 2017 - 09:51, said:

Da, da desigur, agenția e garantul legalității !

Pentru vânzător sau pentru cumpărător ?

Agentia doar intermediaza serviciul de a gasi cumparator/vanzator si cam atat.
In loc sa cauti pe anunturi sau sa dai anunt apelezi la agentie care oricum nu garanteaza absolut nimic decat din vorbe.

Edited by arg, 01 February 2017 - 09:58.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am făcut mai multe tranzacţii prin diverse agenţii şi pot spune că e în avantajul tuturor o astfel de practică, dar cred că iniţiatorul are alte probleme: clauzele din contractul ce i se pune bătrânei sub nas pentru semnare. Cum iniţiatorul nu poate să indice corect nici cine încearcă să-i obţină semnătura, e mult mai cuminte să nu facă nimic până nu se clarifică, eventual să plătească un avocat care să le citească actele şi să-i sfătuiască.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Gabi_B_HD
Tranzactiile le-ai facut la notar, agentiile doar ti-au gasit clienti.

Edited by arg, 01 February 2017 - 10:02.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La notar doar am semnat actele. Stabilirea termenilor tranzacţiei s-a făcut în agenţie sau, într-unul din cazuri, le-a făcut agentul pentru mine, eu doar trimiţând reprezentant să semneze actul notarial şi să încaseze banii în numele meu. Totuşi, când nu ştii ce şi cu cine contractezi (agentia de imobiliare/avocatura) e ca şi când ai lăsa valiza cu bani pe trotuar.

#13
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Repede a sarit lumea ca nu este bine sa dea banii la agentie, ca mai bine sa fenteze, tipic romanesc. Si ne mai miram ca suntem in situatia in care suntem, ca de obicei ne furam unii pe altii. Pe absolut toate siteurile se pot gasi anunturi particulari sau agentii, daca nu iti convine la agentie, nu apelezi. Nu te apuci si apelezi la agentie si pe urma fentezi, pe principiul CU CE MA AJUTA PE MINE AGENTIA? Putem extrapola la infinit o astfel de gandire tipic romaneasca, insa nu vom ajunge nicaieri cu mentalitatile astea. Doar cand vom scapa de gandirea tipic balcanica, ne vom considera (mai) maturi. Pana atunci stam de proteste, gratieri, indice de tara scazut, euro crescut, scandaluri, raca intre semeni (cum este si cazul de fata), etc.

Trebuie gasita o agentie serioasa, printr-o recomandare, care sa se ocupe de demers. Poate este si cazul de fata, vorbiti separat cu agentia sa va explice absolut tot procesul, despre ce este vorba mai exact, sa va trimita documentatia pe mail, traim in era informatiei, nu cred ca mai reprezinta o bariera aceste lucruri. Decat daca este rea-vointa, precum se vede si in postarile de mai sus.

Totusi am o banuiala ca initiatorul topicului de fapt intreaba mai mult daca este ok sa plateasca comision la agentie sau nu. Altfel, lucrurile sunt destul de simple, nu mai suntem in epoca haiduciei a anilor '90 in care gata SE RAMANE FARA APARTAMENT doar la o semnare pe "genunchi". Exista un cadastru, exista intabulare, se cere un extras de carte funciara. Poate ca si agentia vrea sa faca acel precontract ca sa fie sigura de vanzare (este si dreptul lor - insa ar trebui sa va informeze caci va ia din timpul dvs./al bunicii), insa poate fi acest lucru si in interesul bunicii, daca chiar vrea sa vanda si este un pret bun. Clientii (mai ales intr-un oras de provincie) chiar nu sunt pe toate drumurile ! Teoretic, la precontract nu ar trebui sa aiba niciun cost dansa, deci iarasi nu vad neaparat o problema. Doar ca s-ar putea cere de catre clienti blocarea CARTII FUNCIARE in favoarea celui care da banii de avans, iar pana la concretizare sa nu mai poata face vanzarea. O siguranta si pentru cel care da banii la precontract, iarasi este normal daca gandim putin, decat daca ganditi tipic balcanic sa veniti cu contre - dupa ce faceti o intelegere (adica un gentlement's agreement IN SCRIS, LA UN NOTAR PUBLIC) - totusi ati mai vrea sa va lasati si o portita CA POATE PICA SI ALT CLIENT MAI BUN, CARE POATE DA MAI MULT, DEH MON CHER FOAMEA E MARE IN TARA SI FIECARE ESTE PENTRU EL !

Eu ce am scris mai sus, scriu la modul general, nu stiu exact datele problemei, insa poate mai terminati cu toate prostiile de genul VREA AGENTIA SA O FURE PE BUNICA, HOTII !! , etc. Cred ca altii sunt hotii mari ai romaniei, nu o parlita de agentie imobiliara - desi pot sa adaug si sa subliniez ca nu stiu despre cine este vorba, nici nu ma intereseaza personal, pot chiar sa fie niste hoti cu acte in regula - mana in mana cu notarii - insa, sa fim seriosi, in 2017 nu stiu cine isi mai risca libertatea pentru o mana de "galbeni" - sau stati ca acum e liber la furat si sub 200.000 ron e voie? Posted Image

Edited by Al3xandrus, 01 February 2017 - 11:07.


#14
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

 arg, on 01 februarie 2017 - 09:56, said:

Pana acum nu am intalnit agentie serioasa.
Clauza aia in care ma obliga sa cumpar doar prin ei iesea tot timpul cu scantei, pai de ce sa semneaz ca vreau sa colaborez doar cu ei pentru orice casa, ce le au pe toate in oferta?

Ai vazut tu un asemenea contract? In care te obliga sa cumperi doar prin ei (la modul general) fara a mentiona imobilul (imobilele) respectiv?

Edited by mircea812, 01 February 2017 - 11:14.


#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Al3xandrus, on 01 februarie 2017 - 11:03, said:

Totusi am o banuiala ca initiatorul topicului de fapt intreaba mai mult daca este ok sa plateasca comision la agentie sau nu.  
Eu nu cred în bănuiala ta. Mai degrabă s-a apelat la agenție tocmai pentru a o scuti de posibile înșelăciuni, însă recunoaște că explicația cererii de semnare a unui formular cu obiect pre sau antecontract e aiurea. În niciun caz nu aveau nevoie de încuviințarea ei pentru a obține cine știe ce hârtii, că nu așa se fac împuternicirile/procurile ci se merge la notar.

Termenul precontract în ce privește imobilul nici n-ar trebui să existe, în opinia mea, în cazul ăsta. Părțile într-un precontract sunt vânzătorul și cumpărătorul. Agenția e intermediar.

Edited by althea, 01 February 2017 - 11:41.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 mircea812, on 01 februarie 2017 - 11:11, said:

Ai vazut tu un asemenea contract? In care te obliga sa cumperi doar prin ei (la modul general) fara a mentiona imobilul (imobilele) respectiv?
da

@rory3
suna la agentie si vorbeste cu ei, nu mai face telefonul fara fir ca nu este bine.

Edited by arg, 01 February 2017 - 11:23.


#17
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

 arg, on 01 februarie 2017 - 11:19, said:

da


La ce agentie?

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 mircea812, on 01 februarie 2017 - 11:29, said:

La ce agentie?
uite un exemplu:
http://www.topimobil...index.php?opt=4
"PROPRIETARUL, acorda / nu acorda, prin prezentul contract exclusivitate AGENTIEI in privinta intermedierii inchirierii imobilului descris la punctul II din contact."

Ca tu nu ai citit cu atentie toate contractele semnate asta nu inseamna ca nu se practica magaria asta.

Edited by arg, 01 February 2017 - 12:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate