Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ochelari pentru inot

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,

Stiu ca mai exista un topic pe aceasta tema dar este vechi si nu are decat cateva posturi. Sper ca asta sa aiba mai multe.

Asadar, sunt un inotator de performanta care...sunt pe naiba. Sunt un sedentar cu probleme de coloana care s-a apucat de inot. Cica face bine la coloana iar mersul la bazin cate o ora si jumatate, de 2 ori pe saptamana cred ca a omorat pe cineva.

Port lentile de contact atunci cand ies cu motocicleta insa la bazin stiu ca nu este voie, desi unii spun ca ar merge daca porti ochelari de inot. Ei bine, NU vreau sa risc. NU pot sa zic ca ma omoara mersul fara ochelari dar as vrea totusi sa imi iau unii.
Am gasit asa ceva la decathlon: http://www.decathlon...e_size_fits_all
Acum, intrebarile mele sunt:
1. Daca eu port -1.75 si imi iau -2 ma expun vreunui risc? Eu cam o data la 4 ani mergeam al cntrol si imi crestea emdiucl dioptria cu 0.25. Ultima data cand am fost, la un medic batran m-a intebat, dupa consult: "Vezi bine? Daca da, nu iti mai maresc, pentru ca ochiul se va adapta si va cere din ce in se mai mult" Cred ca a avut dreptate pentur ca am vreo 8 ani si nu mi se pare ca mi s-a deteriorat vederea. Ar urma sa port acei ochelari undeva la 3-3.5 ore pe saptamana. Va fi mai rau cu dioptrie mai mare ptr ochi decat fara nimic?
2. Afecteaza acesti ochelari vederea datorita faptului ca nu pot regla eu corect distanta dintre centrele lentilelor? Sau aberez, si nu este vorba de asa ceva? Stiuc a medicul incearca sa masoare distanta dintre centrele pupilelor....

Va multumesc pentur sfaturi!

Edited by joystick, 31 January 2017 - 22:04.


#2
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Imi cer scuze, am uitat sa pun un minus inainte de 1.75, deci este -1.75 si voi avea o diferenta de 0.25.

NU, nu trebuie sa inot crawl, pentur ca nu stapanesc bine stilul (chiar deloc, abia m-am apucat) dar ma simt oricum mai bine cu ochelarii. Este drept ca bagatul capului in apa ma face sa imi simt coloana mai protejata.

Edited by joystick, 31 January 2017 - 21:56.


#3
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Inițiator, citind acolo, eu cred că poți să-ți alegi chiar dioptriile tale. Ei dau gama în care au lentile adică de la 0,6 la -2, nu doar astea. Cel mai sigur afli în magazin sau cu un telefon.

Și încă ceva, poți înota și fără ochelari.  Eu am -5,75 la ambii ochi și am înotat la mare fără să folosesc ochelari.

#4
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Nu ma pricep la italiana, insa romanii au transcris prost pe site. Uitati descrierea in italiana: "Le lenti graduate SELFIT sono disponibili per i miopi con diottria da -2,0 a -6,0."
Cele mai multe comentarii sunt in italiana, asa ca m-am uitat pe site-ul lor: http://www.decathlon...id_8356789.html

Ochelarii cu + nu cred ca isi au sens, pentur ca nu vrei sa...citesti in apa, ma gandesc.... Posted Image

Dioptriile se pot alege doar astfel: -2, -3, -4, -5 si -6. sunt 5 coduri de produs.

Edited by joystick, 31 January 2017 - 22:02.


#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 MeltFlow, on 31 ianuarie 2017 - 21:52, said:

Tre sa bagi neaparat capul in apa?

Ai probat vreodata ochelari cu minus?
Daca ai probleme cu spatele da,si eu mergeam la inot pentru asta si e necesar pentru a mentine coloana dreapta.In plus stilul freestyle se face corect cu capul in apa.

#6
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Eu nu inteleg, ca eu n-am d-astea cu minus, dar la -2 iti trebuie ochelari? E o dioprie destul de mica si nu trebuie sa vezi cine stie ce in apa.

#7
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Nu doar in apa. De regula prefer sa nu umblu la ochelari deloc cat sunt la bazin, si sa ii tin pe ochi. Ma ajuta la pauze...

Totusi, -0.25 oare deranjeaza mai mult ochiul decat daca nu port nimic? Asta este intrebarea?

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Eu am miopie si port ochelari (cu dioptrii) tot timpul. Ochelarii de inot sunt fara dipotrii insa si nu ma deranjeaza in niciun fel.
Mai degraba ti-as recomanda sa iei niste lentile de contact si, pentru inceput, sa testezi niste ochelari de inot nu foarte scumpi ca sa vezi cum te intelegi cu ei. Dupa ce iti gasesti modelul preferat, gandeste-te si la cei cu dioptrii.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
omule, n-ai nevoie de ochelari de inot cu dioptrii. miopia ta e relativ mica, te poti descurca bine-mersi fara dioptrii.
cum te descurci daca nu folosesti lentilele de contact ? care e distanta de la care nu mai vezi clar ?
daca bazinul nu e de dimensiuni gigantico-olimpice, chiar nu ai de ce sa-ti faci probleme folosind ochelari de inot fara dioptrii.

#10
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu am -3.75  la stangul si -1.75 la dreptul. Merg la inot de 2 ori pe saptamana in bazin olimpic si nu folosesc nimic pentru corectie. N-ai nevoie de cine stie ce acuitate vizuala ca sa nu te ciocnesti de ceilalti. Ce mi se pare curios e ca pe sub apa, cu ochelarii de inot parca vad mai clar, ori e o iluzie optica ori ceva legat de cum bate lumina in apa si trece prin ochelari. Chiar folosesc sesiunea de inot ca o pauza pentru ochi. Inot 40 de minute craul si pur si simplu ma uit in gol spre fundul bazinului.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 joystick, on 31 ianuarie 2017 - 21:46, said:

Salut,

Stiu ca mai exista un topic pe aceasta tema dar este vechi si nu are decat cateva posturi. Sper ca asta sa aiba mai multe.

Asadar, sunt un inotator de performanta care...sunt pe naiba. Sunt un sedentar cu probleme de coloana care s-a apucat de inot. Cica face bine la coloana iar mersul la bazin cate o ora si jumatate, de 2 ori pe saptamana cred ca a omorat pe cineva.

Port lentile de contact atunci cand ies cu motocicleta insa la bazin stiu ca nu este voie, desi unii spun ca ar merge daca porti ochelari de inot. Ei bine, NU vreau sa risc. NU pot

Poate renuntarea la mersul cu motocicleta va ameliora problema cu coloana.Asta pentru inceput.
Si nu cred ca ar fi vreo problema sa inoti fara ochelari.
Adica nu trebuie sa-ti probleme de nici un fel in aceasta privinta.
Cum au mentionat mai sus cativa colegi.

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 corinadaniela, on 01 februarie 2017 - 10:37, said:

omule, n-ai nevoie de ochelari de inot cu dioptrii. miopia ta e relativ mica, te poti descurca bine-mersi fara dioptrii.
cum te descurci daca nu folosesti lentilele de contact ? care e distanta de la care nu mai vezi clar ?
daca bazinul nu e de dimensiuni gigantico-olimpice, chiar nu ai de ce sa-ti faci probleme folosind ochelari de inot fara dioptrii.
Bazinele olimpice sunt cele mai bune in ceea ce priveste coordonarea in apa,pe langa linia plutitoare care delimiteaza banda,daca bazinul e conceput corect,exista pe fundul apei o linie neagra fata de care te raportezi.Intr-un inot freestyle corect te uiti in jos si in lateral, chiar si la intoarcerea pe banda de la capat exista un terminator (o linie perpendiculara) ce iti indica sfarsitul bazinului sa nu dai cu capul de beton,in general la linia aia se face intoarcerea. Oricum,pentru cei care merg la inot sa se repare, va recomand sa cautati un instructor si sa nu va balaciti instinctiv sau dupa cum va taie capul, riscati sa va agravati problemele (in special cei ce au probleme cu zona cervicala).

#13
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Mai fratilor, tot nu m-am lamurit dar am cateva chestii:
1. Legat de coloana si motocicleta...nu renunt la ea. Am un naked, pozitia este usor aplecata in fata (ma sprijin si in maini), la un drum de 2-4 ore mai repede ma doare fundul decat spatele. Nu merg pe coclauri si evit dumurile cu gropi.
2. Aveti dreptate cu ochelarii fara dioptrile la innot, dar de multe ori ma simt prost cand trece cate un cunoscut pe langa mine si nu il recunosc de la o distanta oarecare
3. Nu am stabilit daca este daunator pentru ochi sa folosesc diptrii cu -0.25 mai mult decat am eu nevoie.

#14
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
3. Parerea mea este ca da. Din controalele la care am fost in ultimul timp, inteleg ca asta ar fi ideea doctorilor, o supra corectie mai mult face rau decat bine. Probabil de aceea am si tot schimbat dioptriile la fiecare 2 ani cu -0.25 ca pe unde ma duceam toti erau vai de mine, sa corectezi totul ca altfel ti se stramba ochii. Pana acum cativa ani cand am fost la un control, plecasem din tara intre timp, si ezitam intre 2 dioptrii. Doctorul mi-a zis sa nu-mi supra corectez vederea pe acelasi principiu, ca ochiul se va acomoda cu dioptria mai mare, adica practic voi forta miopia. Dupa 3 ani, chiar saptamana trecuta am facut un test si chiar daca mai greu, distingeam literele la 12/10, adica vedeam de la 12 metri cat o persoana normal ar vedea de la 10. Dar toate astea se refera la folosirea continua. Cred ca e destul de greu de estimat daca 1-2 ore pe spatamana ti-ar putea afecta vederea. Ma gandesc ca este posibil ca dupa folosirea ochelarilor de inot mai puternici cand revii la cei de zi sa ti se para insuficienti si sa ai nevoie sa treci si la cei de zi la aceleasi dioptrii. Sau e posibil ca cei de inot sa-ti dea dureri de cap si ameteli, practic creierul sa-i respinga si atunci nu o sa-mi mai porti.
Chiar nu vad de ce iti faci atatea griji. Lumea stie ca porti ochelari asa ca e normal ca daca nu-i ai la tine e posibil sa-ti scape lucruri. Eu odata am inotat o ora pe acelasi culoar cu unul din manageri, apoi ne-am intalnit la dusuri, si intr-un final la uscatoare cand avand ochelarii la mine l-am recunoscut si "Ah, salut, nu te-am recunoscut mai inainte fara ochelari". No big deal, doar n-o sa-mi cer scuze pentru un handicap.

#15
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Eh...pana la urma am fost si i-am luat. Da, par un pic mai puternici însa nu am avut o problema sa ii pun pe cei nirmali mai ales ca vreo 10 minute stau fără (la dus).
Sunt interesanți. Acum nu cred ca o sa sărăcesc pentru 72 de lei. Dacă o sa simt ca ma deranjează nu o sa ii mai folosesc.
Sunt în pic deranjat de etansare dar am reușit sa ii fixez bine.
Va mulțumesc pentru sfaturi.

#16
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007
Cum i-ai luat? Pe site apare "Produsul nu se află în stocul magazinului online momentan"!
Intreb ca si eu caut de ceva vreme asa ceva.

LE - acum vad ca in Baneasa ar exista, probabil esti din Bucuresti :)

Edited by GIC, 03 February 2017 - 15:32.


#17
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 GIC, on 03 februarie 2017 - 15:31, said:

Cum i-ai luat? Pe site apare "Produsul nu se află în stocul magazinului online momentan"!
...

Iti spun cum am facut eu: am sunat la magazinul din orasul meu, le-am dat codul de produs, i-am informat ce doresc (inclusiv dioptrii). Dupa ce am discutat vreo doua zile, astazi am reusit sa ma inteleg cu domnisoara de la natatie si a cerut unui magazin ce avea pe stoc perechea, sa trimita prin coletarie. Urmeaza sa fiu sunat cand ajung (estimare pe marti). Metoda se poate practica la orice magazin ce are retea, indiferent ca e vorba de produse cosmetice, articole de imbracaminte sau piese auto...


Iii multumesc initianitorului pe aceasta cale, eu nu m-am gandit sa caut asa ceva, ma axasem mai mult pentru cei de soare cu dioptrii (gen ciclism).

Edited by Bogdansv1, 03 February 2017 - 18:36.


#18
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Sunt din Brașov. Și eu am contactat magazinul, i-am întrebat dacă ai pe stoc (marti parca) și le-am zis ca as vrea sa merg vineri sa ii iau.
Am fist însa joi.  Pe site scria stoc suficient insa la raft nu mai aveau decat o singura rama fata ambalaj și doar o lentila. Asa ca am vorbit cu cineva din magazin și i-am primit pe cei pusi deoparte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate