Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Achizitie casti cu microfon - buget maxim 200 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Salutare!

In decembrie 2015, am cumparat aceste casti. In decurs de 1 an, am schimbat 2 perechi, acum fiind la a 3-a pereche, care s-a defectat din nou. Toate au aceeasi problema, si anume, se strica partea care are comenzile pentru microfon, inclusiv casca, care nu mai da sunet. Asadar, m-am decis sa ma indrept spre altceva, mai scump si ma gandesc, ca fiind mai scump, poate este si mai rezistent. Asadar, am comandat o pereche de casti de la Philips, si anume, pe acestea. Astazi mi-au venit, insa nu sunt multumit de ele. Au doar o dimensiune care imi place si aceea imi este mare. Comanda pt apeluri/muzica este alcatuita doar dintr-un buton, iar controlerul imi vine la piept. Ca atare, le voi face retur, chit ca platesc 15-20 lei.

Castile le folosesc destul de mult (spre facultate, spre job, dar si in cadrul activitatilor sportive: pedalare, alergare si foarte rar la sala) la un S7 Edge.
Acest tip de casca nu imi sta in ureche, ceea ce am postat fiind un exemplu. Tipul de casca pe care il prefer este acesta.

Ceea ce caut doresc sa aiba comenzi pentru apel si comenzi pentru volum si, de asemenea, sa aiba comenzile tot pe o casca, pentru ca imi este mai usor sa accesez un astfel de controler decat cel amplasat in zona pieptului, mai ales iarna, cand port fular si geaca, dar si in restul anului, cand cablul se afla sub tricou. Cercetand piata online, am identificat urmatoarele:
1. SkullCandy Strum S2SUHX-174 - imi plac pentru ca au comenzile pe o casca, au punct de fixare unde este acea curbura si sunt orientate spre ureche, insa nu ca primul exemplu dat de mine.
2. Sennheiser MX 686 G Sports - la acestea nu imi place faptul ca acel controler se afla in zona pieptului, insa casca ce imi sta in ureche este ce vreau eu, materialul este rezistent, sunetul este la locul lui si ma gandesc ca, avand clema, pot fixa controlerul mai aproape de gura.

Daca aveti alte idei, le astept cu drag. Daca nu, macar o parere despre cele 2 marci pe care le-am identificat. Chiar nu stiu pe care dintre cele 2 perechi sa o iau, din cauza aceasta am postat aici :)

Merci fain!


P.s: scuze pentru postul lung, insa a trebuit sa prezint toate argumentele.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Iti recomand Xiaomi Pistons 3. Le folosesc de 1 an si n-am avut nici o problema cu ele. Microfonul si comenzile se afla pe casca din dreapta. Le-am luat cu vreo 20 de euro de pe Gearbest.

Mesaj moderat: Nu mai cita intreg mesajul anterior, se intelege din context cui ii raspunzi.

Edited by Ciubex, 27 March 2017 - 17:47.


#3
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Sunt 14 dolari acum, insa nu stiu cat de bine imi stau in ureche.  La cele luate din romania pot face retur, in cazul altex direct la magazin, iar in cazul avstore cunosc pe cineva.

#4
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Sunt bune si acele Skullcandy. Am o pereche de Skullcandy care au 2 ani si sunt foarte ok in continuare

Edited by utopias, 31 January 2017 - 22:41.


#5
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Pe ce am pus ochii si ce am luat...
In ultima luna si jumatate nu prea am folosit castile, insa astazi, am gasit o oferta, pot zice, si nu am rezistat tentatiei. Astfel, am comandat aceste casti azi dimineata si in seara aceasta le-am ridicat din showroom.
Prime impresii: zgomotul exterior se aude exact cat sa te poti feri (cu 2,3 nivele mai putin fata de maxim), insa muzica la maxim nu aud nimic. Am renuntat la acele "clipsuri", port castile fara ele. Au si inele care sa le inlocuiasca. Sunetul este foarte bun, atat la muzica, cat si in conversatii. Tastele sunt pe casca stanga (ciudat, dar ma obisnuiesc), cablul e suficient de lung, nu se incurca. Stau bine in ureche, nu cad. Inca nu le-am testat la alergat, insa cred ca nu vor fi probleme.
Ce ma deranjeaza: ies destul de mult in exterior, e o chestie de ordin estetic, insa nu ma deranjeaza.

Edited by corcodel10, 21 March 2017 - 22:22.


#6
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Sa nu-ti iei Sony, nu-s prea bune, dupa ~6-12 luni pica. Relativ bune sunt Philips-urile; cumpara-ti ceva cu garantie de 24 de luni, asa le vei avea asigurate 2 ani. ;)

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ti-as recomanda casti bluetooth, la care sa le poti schimba castile, precum sunt cele de la Sony: SBH-5x (SBH-50, SBH-52, SBH-54), insa depasesc bugetul ori nu se prea gasesc la noi.
Eu am varianta SBH-50, din februarie 2014, luate de pe Amazon UK (link), am schimbat doar castile (partea cu fir si ce intra in ureche) de vreo doua ori, ca a cedat membrana difuzoarelor si zbarnaiau.
Tin sa precizez ca nu vreau sa se inteleaga ca recomand producatorul Sony, ci conceptul acestor casti, sa fie usor de prins oriunde pe tricou, sa nu fie legate de fir de telefon, astfel sa nu mai ai grija mufei din telefon si a cablului, iar daca s-ar putea schimba doar partea cu difuzoarele, ar fi si mai bine, nu stiu daca Samsung are asemenea casti, daca da, vezi ce variante are si se potriveste cel mai bine cu modelul tau de telefon.

Edited by Ciubex, 27 March 2017 - 18:01.


#8
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Revin cu impresii: sunetul este foarte, foarte bun. Pe maxim nici nu pot asculta. Insa, casca dreapta deja face probleme: se aude un gajait atunci cand merg, telefonul fiind in buzunar. Si asta dupa doar 4 zile de utilizare, adica vreo 8 ore in total. Super, ce sa zic :(
Daca problema persista, le duc la garantie si, daca se poate, sa imi dea banii inapoi.

Referitor la castile BT: le-am avut in vedere, insa ideea de a sta cu inca niste unde in jurul capului nu mi-a convenit.  Plus ca trebuie sa am grija sa le incarca si, dupa cum stim, dupa cateva luni de utilizare, bateria nu mai tine ca la inceput.

#9
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Revin din nou cu impresii: s-a stricat si a doua pereche de casti Adidas Monster Response dupa doar 2 ture cu bicicleta, 2 drumuri la facultate si o tura de alergat. O sa le duc la garantie si voi cere banii inapoi. Castile BT imi surad din ce in ce mai mult. Sa inceapa cautarile, zic!


Edit: buget suplimentat pana la 280 lei. Am gasit unele de la Samsung, level active pe ilezgsm. Ceva pareri despre ele?

Edited by corcodel10, 09 May 2017 - 16:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate