Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

probleme la banca cu rambursarea anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010
nici nu cred ca scrie!

m-am uitat in oug 52 nu scrie nimic despre accelerare.
dupa parerea mea, situatia sta in felul urmator:
- pentru rambursarea anticipata ai semnat o cerere de rambursare anticipata, potrivit formularului oferit de banca;
- indiferent daca scrie in contract sau nu, ai dreptul al rambursare anticipata cu reducerea perioadei potrivit legii;
- in acord cu prevederile art. 116 din OUG nr. 99/2006 privind instituțiile de credit și adecvarea capitalului la care este prevăzut la alin. (1) că: „Instituțiile de credit pot derula tranzacții cu clienții doar pe baze contractuale, acționând într-o manieră prudentă și cu respectarea legislației specifice în domeniul protecției consumatorului.”.
Drept urmare, este exclusa o astfel de interpretare din partea bancii cum ca de fapt rambursarea anticipata este o accelerare. e un bull shit! o vrajeala.

eu m-am saturat, dupa cate am patit cu vrajeli din astea.
insa nu poti discuta decat dupa contract si dupa lege, adica fix cum am scris mai sus.

#74
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,031
  • Înscris: 24.02.2006
"accelerarea" asta pare a fi o facilitate oferita de ING clientilor lor, nu ceva general (de prin vreo lege)

#75
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View Post_Smiley_, on 24 martie 2017 - 13:30, said:

"accelerarea" asta pare a fi o facilitate oferita de ING clientilor lor, nu ceva general (de prin vreo lege)
e posibil! dar a dracului "facilitate" e ca iti cere 2oo lei pentru ea! :) si te taie de la drepturi daca vrei rambursare anticipata!

#76
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,031
  • Înscris: 24.02.2006
nu are nici o legatura cu rambursarea anticipata, e cu totul si cu totul altceva.
si da, surpriza, bancile cer bani pentru serviciile oferite :)

#77
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View Post_Smiley_, on 24 martie 2017 - 15:02, said:

nu are nici o legatura cu rambursarea anticipata, e cu totul si cu totul altceva.
si da, surpriza, bancile cer bani pentru serviciile oferite Posted Image
asta stie oricine!
tu insa vorbeai de "facilitatea" oferita de banca.
sa nu confundam facilitatea oferita de banca cu serviciul oferit de banca!!

#78
seopic

seopic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2017

View Post_Smiley_, on 24 martie 2017 - 15:02, said:

nu are nici o legatura cu rambursarea anticipata, e cu totul si cu totul altceva.
si da, surpriza, bancile cer bani pentru serviciile oferite Posted Image

Si nu numai ca cer bani pentru servicii .. dar au si comisioane care te omoara :)

#79
cdinca

cdinca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.12.2007

View Post_Smiley_, on 24 martie 2017 - 13:30, said:

"accelerarea" asta pare a fi o facilitate oferita de ING clientilor lor, nu ceva general (de prin vreo lege)

Accelerarea, pare sa zica cei de la ING ( asa cum am dat un exemplu mai devreme) este un fel de "refinantare" a creditului lor tot la ei. Posted Image... accelerarea nu presupune ideea de rambursare anticipata, nu le dai nimic(nu iti scade soldul) doar restructurezi creditul pe o alta perioada, evident mai mica....problema pe care am vrut sa o sublinez este ca nu m-au informat corect ( am vorbit cu 6 angajati ING  si toti au facut aceeasi eroare, confuzie etc...)... azi am sunat din nou sa ii rog sa-mi trimita raspunsul in scris, cum ca rambursarea anticipata cu reducerea perioadei ceruta de mine va fi tratata ca o accelerare si deci comisionata... dar in sfarsit ca prin minune cel cu care am vorbit a zis ca e o confuzie si NU se plateste comision la rambursarea anticipata fie ea si cu reducerea perioadei. Deci cred ca ieri am avut ghinion si culmea am nimerit sa vorbesc numai cu cei care fac confuzii... Posted Image....

Edited by cdinca, 24 March 2017 - 16:17.


#80
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
OP, nu am citit tot thread-ul, dar daca ai dobanda fixa, din cate stiu e un comision de 1% pt rambursare anticipata.

#81
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,031
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcdinca, on 24 martie 2017 - 16:09, said:

Accelerarea, pare sa zica cei de la ING ( asa cum am dat un exemplu mai devreme) este un fel de "refinantare" a creditului lor tot la ei. Posted Image... accelerarea nu presupune ideea de rambursare anticipata, nu le dai nimic(nu iti scade soldul) doar restructurezi creditul pe o alta perioada, evident mai mica....problema pe care am vrut sa o sublinez este ca nu m-au informat corect ( am vorbit cu 6 angajati ING  si toti au facut aceeasi eroare, confuzie etc...)... azi am sunat din nou sa ii rog sa-mi trimita raspunsul in scris, cum ca rambursarea anticipata cu reducerea perioadei ceruta de mine va fi tratata ca o accelerare si deci comisionata... dar in sfarsit ca prin minune cel cu care am vorbit a zis ca e o confuzie si NU se plateste comision la rambursarea anticipata fie ea si cu reducerea perioadei. Deci cred ca ieri am avut ghinion si culmea am nimerit sa vorbesc numai cu cei care fac confuzii... Posted Image....
la ING trebuie sa ai mare grija cu cine vorbesti.
majoritatea locatiilor ING sunt de fapt francize, personalul de acolo nu lucreaza de fapt la ING. doar presteaza niste servicii pt ING. sunt cat de cat pregatiti pe partea de vanzari si un pic pe mentenanta (eliberare carduri, etc).
daca ai de discutat ceva important, atunci trebuie sa mergi intr-o banca ING "adevarata"; in Bucuresti exista una in fiecare sector, si le recunosti dupa faptul ca au si casierie.

#82
GenYtribe

GenYtribe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.02.2016

View PostStickyFingaz, on 31 ianuarie 2017 - 12:49, said:

Ce vrei tu sa faci este micsorarea perioadei de creditare, nu rambursare anticipata, ceea ce implica recalculare, iar unele banci au inclusiv reevaluarea bunului si a creditorului. La rambursare anticipata "partiala" platesti mai multe rate inainte, insa perioada totala ramane aceeasi. Rambursare anticipata  de asemenea mai este atunci cand rambursezi restul de credit, si atunci ai terminat balciul.
Ce apare in contract legat de acest lucru?

Ce vrea sa faca OP se cheama chiar asa: rambursare anticipata partiala.

View Postnedan64, on 31 ianuarie 2017 - 12:43, said:

am solicitat bancii la care am un credit ipotecar cu dobinda variabila efectuarea unei rambursari anticipate partiale.
am solicitat ca rambursarea anticipata sa se efectueze cu reducerea perioadei de creditare.
sunt deja in a treia zi de la solicitare si inca nu am primit un raspuns de la banca.
am vorbit la banca si mi s-a spus ca pentru rambursare anticipata cu reducerea perioadei trebuie intocmit act aditional si ca mai dureaza.
prin nereducerea valorii creditului  corepunzatoare valorii rambursarii, mi se aplica o dobinda nejustificata pentru fiecare zi care trece de la data solicitarii.

am rugaminte pentru sprijin!
din punctul meu de vedere acest comportament al bancii este abuziv.
care este baza legala care ar trebui invocata pentru astfel de situatii?
am citit legea 288/2010 in care se specifica faptul ca am dreptul la rambursari anticipate, scrie si in contract ca am acest drept, dar nu este specificat nicaieri ca banca trebuie sa proceseze imediat cererea mea de rambursare anticipata, astfel incat sa nu fiu incarcat cu dobinzi nejustificate.

Iti inteleg preocuparea. Ca sa te pot ajuta, ar trebui sa stiu data in care ai luat creditul. M-ar interesa mai exact doua momente in timp si daca e inainte de ele sau nu: Octombrie 2016 si OCt 2010.

#83
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010

View PostGenYtribe, on 27 martie 2017 - 17:14, said:

Iti inteleg preocuparea. Ca sa te pot ajuta, ar trebui sa stiu data in care ai luat creditul. M-ar interesa mai exact doua momente in timp si daca e inainte de ele sau nu: Octombrie 2016 si OCt 2010.

iti multumesc pentru preocupare.
acum cateva zile am solutionat problema. am si anuntat de altfel aici
inca o data multumesc

#84
tadys_ro

tadys_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.12.2011
vreau sa fac o rambursare anticipata la un credit ipotecar aflat in anul 3(mai am putin...27ani) la ING.Vreau sa scad din perioada. Dobanda variabila in functie de robor, in lei.... In contract scrie de taxa 0 pt rambursare anticipata cu orice fel de scadere(a perioadei sau a ratei). La infoline imi zice ca tre sa platesc taxa de 1%.
Este legal?!? Din cate stiu nu ar trebui platit nimic penalizare sau taxa...


#85
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Taxa de rambursare anticipata e posibila doar la dobanda fixa, nu variabila.
Intra in orice agentie a bancii la care ai luat creditul si intreaba. Daca iti spune ca ai taxa de rambursare anticipata intreaba unde este scris in contractul de finantare acest lucru.
Nu iti pot impune taxe care nu se regasesc in contract.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate