Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme la banca cu rambursarea anticipata

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010
am solicitat bancii la care am un credit ipotecar cu dobinda variabila efectuarea unei rambursari anticipate partiale.
am solicitat ca rambursarea anticipata sa se efectueze cu reducerea perioadei de creditare.
sunt deja in a treia zi de la solicitare si inca nu am primit un raspuns de la banca.
am vorbit la banca si mi s-a spus ca pentru rambursare anticipata cu reducerea perioadei trebuie intocmit act aditional si ca mai dureaza.
prin nereducerea valorii creditului  corepunzatoare valorii rambursarii, mi se aplica o dobinda nejustificata pentru fiecare zi care trece de la data solicitarii.

am rugaminte pentru sprijin!
din punctul meu de vedere acest comportament al bancii este abuziv.
care este baza legala care ar trebui invocata pentru astfel de situatii?
am citit legea 288/2010 in care se specifica faptul ca am dreptul la rambursari anticipate, scrie si in contract ca am acest drept, dar nu este specificat nicaieri ca banca trebuie sa proceseze imediat cererea mea de rambursare anticipata, astfel incat sa nu fiu incarcat cu dobinzi nejustificate.

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
Ce vrei tu sa faci este micsorarea perioadei de creditare, nu rambursare anticipata, ceea ce implica recalculare, iar unele banci au inclusiv reevaluarea bunului si a creditorului. La rambursare anticipata "partiala" platesti mai multe rate inainte, insa perioada totala ramane aceeasi. Rambursare anticipata  de asemenea mai este atunci cand rambursezi restul de credit, si atunci ai terminat balciul.
Ce apare in contract legat de acest lucru?

#3
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
ce banca e?
La OTP actul aditional il facea pe loc. Ma duceam la banca si in maxim juma de ora erau toate actele gata si rambursarea operata in calculator.
verifica ce scrie in contract cel mai bine.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 StickyFingaz, on 31 ianuarie 2017 - 12:49, said:

Ce vrei tu sa faci este micsorarea perioadei de creditare, nu rambursare anticipata, ceea ce implica recalculare, iar unele banci au inclusiv reevaluarea bunului si a creditorului. La rambursare anticipata "partiala" platesti mai multe rate inainte, insa perioada totala ramane aceeasi. Rambursare anticipata  de asemenea mai este atunci cand rambursezi restul de credit, si atunci ai terminat balciul.
Ce apare in contract legat de acest lucru?
Rambursarea anticipata partiala se poate face cu scaderea perioadei de creditare sau cu scaderea ratei lunare.
La alegerea creditatului.

nedan, ce scrie in contractul tau vizavi de rambursarea anticipata?

#5
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008

 relu_24, on 31 ianuarie 2017 - 12:50, said:

ce banca e?
La OTP actul aditional il facea pe loc. Ma duceam la banca si in maxim juma de ora erau toate actele gata si rambursarea operata in calculator.
verifica ce scrie in contract cel mai bine.

La OTP, Bancpost,  Carpatica si alte banci pe unde bate vantul, angajatii au timp. Dar la alte banci unde se asteapta si 1 ora la rand angajatii au si altceva de facut.

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
L.E. Sigur ai raspunsul in contract.

Edited by sfantu.dracu, 31 January 2017 - 12:58.


#7
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 sfantu.dracu, on 31 ianuarie 2017 - 12:53, said:

Rambursarea anticipata partiala se poate face cu scaderea perioadei de creditare sau cu scaderea ratei lunare.

Banca nu-ti va prezenta scaderea perioadei de creditare ca si optiune pentru ca in cazul acesta au cel mai mult de pierdut.
Oricum, termenele de raspuns ar trebui sa fie trecute si in contract, daca se incalca, inca functioneaza ANPC si in cazul bancilor.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 sandu222, on 31 ianuarie 2017 - 12:58, said:

La OTP, Bancpost,  Carpatica si alte banci pe unde bate vantul, angajatii au timp. Dar la alte banci unde se asteapta si 1 ora la rand angajatii au si altceva de facut.
La Volksbank si Transilvania nu a trebuit niciodata sa stau sa astept acceptul lor.
Doar completam o cerere in care bifam plata anticipata cu scaderea perioadei de creditare sau micsorarea ratei si mai bifam daca din suma depusa sa incaseze si comisioanele aferente sau le plateam separat.
Atat si nimic mai mult.
Dupa ziua de scadenta primeam un nou grafic de rambursare actualizat.

Singura diferenta intre cele doua banci, cu privire la plata anticipata partial, era ca la VB puteam pune banii oricand in cont si erau trasi in ziua scadentei.
La BT trageau banii fix in ziua depunerii. Si cum prima data am pus banii cu 2 zile inainte de scadenta (ca habar n-am avut de politica asta), peste doua zile, la scadenta, am mai platit o rata. :)

 StickyFingaz, on 31 ianuarie 2017 - 13:04, said:

Banca nu-ti va prezenta scaderea perioadei de creditare ca si optiune pentru ca in cazul acesta au cel mai mult de pierdut.
Nu stiu cu ce banca ai lucrat sau lucrezi tu pe tema asta, dar eu am (avut) aceasta optiune la 3 banci diferite.

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Exista un contract de credit unde exista SCRIS cum se face. Altfel ne dam cu parerea...

#10
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 sfantu.dracu, on 31 ianuarie 2017 - 13:07, said:

Nu stiu cu ce banca ai lucrat sau lucrezi tu pe tema asta, dar eu am (avut) aceasta optiune la 3 banci diferite.

M-am exprimat eu gresit. Consultantul cu care stai de vorba "omite" optiunea respectiva cand iti prezinta detaliile pentru rambursare anticipata. A patit-o consoarta la BT, cand consultantul tot o dadea inainte pe a ei ca e mai bine sa plateasca rate anticipat si sa nu reduca perioada, ca asa are mai putin de platit pe luna (iar a "omis" totalul de la sfarsitul perioadei).

#11
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 nedan64, on 31 ianuarie 2017 - 12:43, said:


sunt deja in a treia zi de la solicitare si inca nu am primit un raspuns de la banca.


Nu vrei in 24 h? Acum sincer si fara ironie... crezi ca o asemenea cerere se aproba asa usor? Trei zile, sincer mi se pare un termen rezonabil. Si doua saptamani mi s-ar parea rezonabil.

#12
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 StickyFingaz, on 31 ianuarie 2017 - 13:29, said:


M-am exprimat eu gresit. Consultantul cu care stai de vorba "omite" optiunea respectiva cand iti prezinta detaliile pentru rambursare anticipata. A patit-o consoarta la BT, cand consultantul tot o dadea inainte pe a ei ca e mai bine sa plateasca rate anticipat si sa nu reduca perioada, ca asa are mai putin de platit pe luna (iar a "omis" totalul de la sfarsitul perioadei).
Detaliile alea se regasesc in contract si in cererea de rambursare anticipata. :)

 Afrikaner76, on 31 ianuarie 2017 - 13:35, said:

Nu vrei in 24 h? Acum sincer si fara ironie... crezi ca o asemenea cerere se aproba asa usor? Trei zile, sincer mi se pare un termen rezonabil. Si doua saptamani mi s-ar parea rezonabil.
De fapt e gresit sa-i spunem cerere, dar asa am ramas noi cu metehnele vechi, sa tot cautam aprobari.
Asta este o notificare.

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 sfantu.dracu, on 31 ianuarie 2017 - 13:36, said:

Detaliile alea se regasesc in contract si in cererea de rambursare anticipata. Posted Image

Stiu foarte bine, cand a venit acasa, i-am facut o copie dupa contract, am incercuit articolul si i-am spus sa faca pasi inapoi la tanti consultant si sa-i lipeasca hartia pe frunte.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La rambursarea anticipată nu se modifică decât graficul de plăţi. Dacă e credit prin prima casă, aprobarea modificării graficului de rambursare durează ceva mai mult că nu depinde doar de bancă.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 MembruAnonim, on 31 ianuarie 2017 - 13:41, said:

Dacă e credit prin prima casă, aprobarea modificării graficului de rambursare durează ceva mai mult că nu depinde doar de bancă.
Despre asta nu am cunostinte.

#16
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

 StickyFingaz, on 31 ianuarie 2017 - 13:04, said:


Banca nu-ti va prezenta scaderea perioadei de creditare ca si optiune pentru ca in cazul acesta au cel mai mult de pierdut.
Ba da, la mine in contract e trecuta ca optiune. In cazul rambursarii partiale anticipate sunt trecute doua optiuni: fie reducerea ratei fie reducerea perioadei. (BRD)

#17
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

 gekkado, on 31 ianuarie 2017 - 14:40, said:

Ba da, la mine in contract e trecuta ca optiune. In cazul rambursarii partiale anticipate sunt trecute doua optiuni: fie reducerea ratei fie reducerea perioadei. (BRD)

Vezi ca am clarificat mai incolo ce vroiam sa spun.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

 nedan64, on 31 ianuarie 2017 - 12:43, said:

am solicitat bancii la care am un credit ipotecar cu dobinda variabila efectuarea unei rambursari anticipate partiale.
am solicitat ca rambursarea anticipata sa se efectueze cu reducerea perioadei de creditare.
sunt deja in a treia zi de la solicitare si inca nu am primit un raspuns de la banca.
am vorbit la banca si mi s-a spus ca pentru rambursare anticipata cu reducerea perioadei trebuie intocmit act aditional si ca mai dureaza.
prin nereducerea valorii creditului  corepunzatoare valorii rambursarii, mi se aplica o dobinda nejustificata pentru fiecare zi care trece de la data solicitarii.

am rugaminte pentru sprijin!
din punctul meu de vedere acest comportament al bancii este abuziv.
care este baza legala care ar trebui invocata pentru astfel de situatii?
am citit legea 288/2010 in care se specifica faptul ca am dreptul la rambursari anticipate, scrie si in contract ca am acest drept, dar nu este specificat nicaieri ca banca trebuie sa proceseze imediat cererea mea de rambursare anticipata, astfel incat sa nu fiu incarcat cu dobinzi nejustificate.

ai solicitat rambursarea partiala anticipata, dar ai achitat si suma necesara ? sau ai facut doar o solicitare in scris (apropos, ai luat numar de inregistrare sau ai o copie a cererii, cu data si semnatura reprezentantului bancii ?) si acum astepti solutionarea solicitarii ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate