Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Directbooking sfaturi,recomnadari

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Razvan8888

Razvan8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2017
Buna ziua ...a calatorit cineva cu agentia Directbooking??am vazut ca au oferte bune si as vrea o coloaborare cu ei!merita?multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Când am văzut titlul, am fost tentat să spun că da, având în vedere că anul trecut am avut rezervări prin booking în Croaţia şi Ungaria. Când am verificat, am constatat că e doar o altă agenţie care şi-a pus numele după altul mult mai cunoascut şi încearcă să lase impresia că sunt una şi aceeaşi chestie. Ceva ca papucii Adibas sau Puna.

#3
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Da, am fost eu cu ei. In Tenerife si Corfu. Am fost f.multumit, nu am avut probleme cu cazarea. Ei iau cazarea si transportul de la Cocktail Holidays. In fiecare locatie au avut ghizi (parteneri) romani care veneau si cu oferte de excursii locale (mai scumpe decat la firmele bastinase), dar pe total am fost multumit.

#4
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Si eu am fost -> Bulgaria -> fara probleme (grup mare =6 camera)

#5
decembrie2016

decembrie2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.12.2016

 Razvan8888, on 31 ianuarie 2017 - 11:24, said:

Buna ziua ...a calatorit cineva cu agentia Directbooking??am vazut ca au oferte bune si as vrea o coloaborare cu ei!merita?multumesc
verifică-i pe saitul ANAF, nu au mai depus bilanțul din 2013
în mod normal societatea ar trebui radiată de la reg. comerțului
vacanță plăcută!

#6
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 08.08.2005
Pe site-ul lor este pus bilantul depus pe anul 2015
https://www.directbo...Bilant 2015.pdf

Site-ul mfinante momentan nu functioneaza
Eu am fost cu ei acum 1 an in Bulgaria si nu am avut probleme

Edited by danidnc, 31 January 2017 - 13:11.


#7
decembrie2016

decembrie2016

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.12.2016

 danidnc, on 31 ianuarie 2017 - 13:10, said:

Pe site-ul lor este pus bilantul depus pe anul 2015
https://www.directbo...Bilant 2015.pdf

Site-ul mfinante momentan nu functioneaza
Eu am fost cu ei acum 1 an in Bulgaria si nu am avut probleme
ia citește bilanțul ăsta pe 2015 și vezi ce datorii au la bugetul de stat, iar bilanțul e obligatoriu să fie depus la anaf, nu pe site-ul propriu

cât despre textul ăsta: am mai fost cu agenția X și a fost ok....ia citește pe spedia și vezi că mulți au scris de-alungul anilor că au fost cu agenția Y cu un an în urmă și a fost ok și acum și-au luat țeapă

și genius, și mareea, și help travel, și carpe diem și - și - și alții la fel au procedat

mereu trebuie să fugi de prețurile care sunt cu mult sub nivelul pieței

#8
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2006
Eu am mers la bulgari 1 an cu directbooking, un an cu plaja (esturism). Diferenta e de max. 10 eur/pers pe sejur. Dar eram 9...
Anul asta merg cu ambele - direct la bulgari, plaja la noi.
Si au unele avantaje: de ex. am fost cazat primii fara sa dam nimic in plus in Bulgaria - erau vreo 6 familii inainte.

#9
danidnc

danidnc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 08.08.2005

 decembrie2016, on 31 ianuarie 2017 - 14:27, said:

ia citește bilanțul ăsta pe 2015 și vezi ce datorii au la bugetul de stat, iar bilanțul e obligatoriu să fie depus la anaf, nu pe site-ul propriu

cât despre textul ăsta: am mai fost cu agenția X și a fost ok....ia citește pe spedia și vezi că mulți au scris de-alungul anilor că au fost cu agenția Y cu un an în urmă și a fost ok și acum și-au luat țeapă

și genius, și mareea, și help travel, și carpe diem și - și - și alții la fel au procedat

mereu trebuie să fugi de prețurile care sunt cu mult sub nivelul pieței


Nu stiu de ce nu apare efectiv pe site-ul Finantelor dar daca aveai rabdare sa parcurgi pana la final poti vedea dovada ca a fost depus la Finante
II spune recipisa si ea atesta faptul ca a fost depus la Finante( incarcat electronic)
Din ce vad eu, e pe profit, datorii au toate firmele.....prefera sa ruleze banii bancilor etc,,,,
Pana la urma fiecare face cum crede
Si eu cand am fost cu ei, am avut emotii recunosc.....dar nu am avut probleme, asta nu inseamna ca e o regula
Un coleg de servici a luat teapa cu Christian Tour, cand a ajuns in Bulgaria nu avea camera....desi avea rezervare.....Christian Tour a dat vina pe hotel pentru overbooking....
Bafta

Attached Files


Edited by danidnc, 31 January 2017 - 15:47.


#10
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 17.02.2008
Eu am fost in Rhodos cu ei anul trecut.Userul -decembrie 2016-si-a facut cont special sa comenteze despre ei.Posted Image

#11
Razvan8888

Razvan8888

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2017
va multumesc tuturor pt comentari...ca si concluzie ce rezulta din experientele vostre merita!

#12
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 17.02.2008
Anul trecut a meritat.Uitate si tu cand le expira asigurarea.

#13
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Poti citi si reviewurile de pe google.

#14
antonio38

antonio38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 31.01.2007
Vreau sa fac cateva comentarii despre DIRECTBOOKING si o sa incerc sa fiu cat mai obiectiv. Am achizionat un sejur in Dublin pentru luna august pentru care am platit jumatate din suma in luna ianuarie.(cealalta jumatate am platit-o in mai). De la inceput am avut cateva neclaritati motiv pentru care inca din luna ianuarie am dat un email firmei si agentei care se ocupa de oferta mea-dra Mihaela Tudor Zamfir- cerand lamuriri daca pretul contine si taxele de aeroport si daca este inclus si bagajul de cala. Ulterior am mai intrebat de trasnsferuri si aici am primit singurul raspuns. In mai cand am platit restul sumei si am primit voucherul si rezervarea de avion constat cu stupoare ca NU am bagaj de cala asigurat(desi mergem 2 persoane timp de 8 zile in sejur) precum si faptul ca prenumele meu era trecut gresit pe rezervarea la avion. Deja eram infuriat deoarece am tot incercat in aceste luni sa lamuresc problemele neclare dar LIPSA TOTALA DE COMUNICARE m-a uimit. Pe dra respectiva nu am reusit s ao gasesc, mereu cei de la firma imi spuneau ca ii vor comunica problemele mele si ca voi si sunat. Sunat pe naiba! M-a sunat odata sa-mi spuna ca este in teambuilding si ca va reveni dupa. Desigur n-a mai sunat. Ba chiar mi-a trimis un email ca trebuie sa-mi cumpar bagaj de cala 70 euro de parca era vina mea, ca ea nu avea de unde sa stie ca eu vreau bagaj de cala ??? de parca ma duceam 8 zile in sejur cu hainele de pe mine...Dupa cateva incercari nereusite am putut sa dau de manager si sa vorbesc cu el la telefon. I-am explicat problemele, a vazut emailurile mele prin care ceream lamuriri si la care nu primisem raspuns si pana la urma a propus sa stingem conflictul(aveam de gand sa fac reclamatie la Protectia Consumatorului). Mi-a facut un discount de ...30 de euro pentru bagaj urmand ca eu sa mai platesc 40 desi ar fi trebuit sa-i pun pe ei sa-mi plateasca bagajul. Dar am zis sa fiu intelegator mai ales ca managerul a avut alta atitudine. Primesc factura proforma, platesc cei 40 de euro si dra imi da email ca dupa ce se confirma ca le-am platit vor face o noua rezervare la avion cu numele trecut corect si cu un bagaj de cala. De atunci au trecut 3 saptamani si nu am primit niciun raspuns! Am dat sms si email prin care intreb statusul dar...ioc! Cat dureaza sa faca o noua rezervare? problema e ca daca vrei sa schimbi numele te costa si nu vor sa dea banii , cred ca asta se intampla. Chiar sunt curios cand vor rezolva ca de abia astept sa scap de ei. Ce au facut ei ca si rezervare puteam sa fac eu si poate la preturi mai bune, au rezervat la hotel dar printr-un alt agent de turism(eu as fi rezervat direct la hotel) si apoi au facut rezervare la Blue Air( ceea ce puteam sa fac si eu din ianuarie si poate la costuri mai reduse). Ce-mi ofera ei ca am facut rezervarile prin ei??? NIMIC ! ...cica un contract de turism....vax albina.
DE EVITAT DIRECTBOOKING !!!

#15
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
directbooking sunt total neseriosi.
rezerv prin ei un sejur la turunc cu avans 30% platesc avansul iar cand vine rezervarea cica sa platesc in 2 saptamani si diferenta,initial aceasta tb platita pana pe 3 august.caut agenta mirela petcu dar nu poti da de ea nici la telefon nici pe mail,sun mereu la ei ca intr-un tarziu sa vb cu o angajata care m-a ascultat si cica o sa-i comunice pb mea.dupa cateva zile mi se modifica plata diferentei la termenul initial de august.
am avut 9 sejururi luate la ei in ultimii 3 ani dar gata.
ma tot imbie cu oferte tentante dar le voi lua de acum inainte din alta parte.
deci de evitat agentia asta.


#16
adila1971

adila1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2007
Avand in vedere situatia din turism creata de pandemie, se pare ca si Directbooking are probleme in gestionarea situatiei (mari probleme, din punctul meu de vedere...). Intrucat nu am gasit prea multe informatii online despre aceasta situatie a Directbooking si pentru ca, in afara de cateva comentarii pe pagina lor de Facebook, as dori sa stiu (ca multi altii, banuiesc) cum gestionati situatia cu privire la rezervari si ce raspunsiri ati primit. Eu am achitat 50% pentru un sejur in Tunusia, incepand cu 01.07.2020, am scadenta la restul de plata ia 01.06.2020 si efectiv nu stiu ce sa fac... Daca nu platesc, pot pierde avansul... Daca platesc, pot pierde intreaga suma... Nu cred ca vor fi in stare sa adune numarul de pasageri necesari pentru un zbor (daca o sa fie posibil zborul la acea data) si vor urma schimbari de date ale sejurului, etc... Sau, in cel mai rau caz, insolventa... Raspunsurile lor la mail-uri sunt pe langa subiect, nu raspund la intrebari, sau nu mai raspund deloc... La telefon sunt imposibil de gasit...
Orice raspuns pe subiect e binevenit. Multumesc.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
Ce scrie în contract referitor la anularea sejurului din inițiativa ta?

#18
adila1971

adila1971

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2007
Scrie ca am o multime de obligatii si cateva drepturi...
Ca in majoritatea contractelor...
E un extras in imagine.
Si multe altele... Ca sa rezum: pierd banii. Ei nu au obligatii. Dupa cum se vede si in imagine nu isi asuma nimic pentru majoritatea sejururilor (6.1, lit.e).
O sa denunt contractul in instanta, ca fiind abuziv. Inca sper la o intelegere amiabila, dar din ce vad ca posteaza alte persoane pe pagina lor de Facebook, situatia e foarte complicata. Inca nu al luat o decizie cu privire la sejur, eram in stadiul de asteptare a evolutiei evenimentelor si a comunicarilor autoritatilor. Dar atitudinea lor ma face sa nu mai doresc efectuarea platii ultimei facturi (de 50% din valoarea totala) intrucat nu mai am incredere.  
Nu exista comunicare, nu raspund la intrebarile legitime ale clientilor. Trimit facturile si asteapta platile. Cine nu plateste, e notificat cu rezilierea unilaterala pentru nerespectarea conditiilor contractuale.. Nu ii intereseaza ca ei nu pot garanta efectuarea serviciilor, clientul trebuie sa plateasca.Posted Image

Attached Files


Edited by adila1971, 28 May 2020 - 08:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate