Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Afacere service auto + vulcanizare

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sansele de faliment sunt ca in orice afacere capitalsta .90 % .
Fa-ti timp si urmareste asta :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uolh_5QNWbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 1orgu, on 31 ianuarie 2017 - 10:45, said:

@initiator
Daca ai notiuni in domeniul unde doresti sa investesti, continua.
Daca nu, cauta alceva!
Apreciaza sinceritatea mea! De vreo 40 de ani lucrez in domeniu.
Apreciez. Problema romanilor e ca ies din scoli fara notiuni in nici un domeniu. Daca nu ne-am ambitiona si am trage de noi sa facem ceva, n-ar mai face nimeni nimic. Cum de altfel se si intampla. Preferam sa lucram pe salariul minim decat sa incercam macar sa facem si altceva. Probabil din comoditate, sau poate din lipsa baniilor pe care sa-i punem pe masa familiei. Ma ambitionez sa fac ceva in tara asta chiar daca nu am destule cunostiinte, pot invata. As putea pleca afara foarte bine, unde am mai multe sanse si unde, chiar daca tot angajat as fi, as lucra pe salariu de 1800-2000 euro la birou. Dar nu vreau, prefer sa ma dau cu capul de pereti ca am gresit decat sa nu incerc si sa mi-o reprosez toata viata.

#21
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
E bine ca ai unul din ingredientele mixului necesar: vointa. Iti va fi foarte necesara.
Alaturi de perseverenta si rabdare.

#22
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@initiator
In orice domeniu de prestari servicii, se castiga mai bine in Romania, decat afara. Doar atunci cand tu esti cel care administreaza activitatea. Daca o faci si bine, e perfect.
Nu dezvolt, sunt sigur ca ai inteles.

#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Invata sa repari turbine si apuca-te de treaba.

Edited by Friskey, 31 January 2017 - 11:06.


#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este unul in Noua , Brasov. investitie initala mare , hala nou construita , teren cumparat intravilan , nu misca nimic. Sta o masina in curte ingropata in zapada . Se vede doar banner-ul cu " reparam turbosuflante " .

#25
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016

 JurasikMan, on 31 ianuarie 2017 - 10:48, said:

Sansele de faliment sunt ca in orice afacere capitalsta .90 % .
Fa-ti timp si urmareste asta :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uolh_5QNWbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
L-am urmarit eu din curiozitate si sunt de parere ca omul vorbeste degeaba.
Zice ca singurele metode viabile pt a incepe o afacere cu minim de costuri-riscuri e sa faci un prototip al produsului pe care sa-l vinzi si sa vezi ce succes are, ori sa apelezi la crowdfunding. Prototip poti face doar daca produci ceva tangibil, deci din start nu se califica 90% din afaceri. Apoi costurile sale de dezvoltare nu sunt deloc mici la majoritatea tipurilor de produse. Ramane ideea cu crowdfunding-ul, care: 1 - nu exista in Romania si alte tari subdezvoltate. 2 - Acolo unde exista, este deja vazut ca o teapa data clientului, si pe buna dreptate pt ca odata ce primesti banii inainte, nu mai esti motivat sa produci si sa livrezi. Deci ori fuseresti ceva in graba ca sa justifici (dpdv etic) ca le-ai luat banii, ori daca esti mai tupeist dispari si gata.

In timp ce vorbea degeaba a amintit una din metodele "gresite", si anume sa discuti cu un expert care a avut succes, si a zis ca nu ar fi relevant succesul aluia pt ca imprejurarile sub care si-a dezvoltat afacerea sunt diferite. Si asa este, dar acel om a apelat la prototipuri sau crowdfunding? Vreau sa vad si eu cum faci service auto prin crowdfunding Posted Image
Nu. A riscat si reusit sa se califice in aia 5-10%. Realitatea e ca nu exista metode sigure de minimizare semnificativa a riscurilor. Dar sunt cateva lucruri pe care le poti face pt a-ti mari sansele de succes si sunt cunoscute de oricine si testate de cand e lumea. De exemplu sa oferi un serviciu sau produs de calitate

Edited by AlexaLesby, 31 January 2017 - 11:42.


#26
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
hint: ofera si preluatul masinii "de acasa" (sau din parcare) si adusul ei la loc dupa reparatie
sunt foarte multi comozi care ar repara masina, nu duc lipsa de bani, dar decat sa ajunga la service mai bine  lasa pana crapa de tot
dar daca vine cecineva si le ia masina de acasa si apoi o si aduce inapoi dupa 2-3 zile, sa vezi ce fericiti sunt
stiu pe cineva care face asta si in scurt timp a facut rost de o gramada de clienti, din pacate si pierde foarte mult timp cu "transportul", are om dedicat,  prin bucuresti daca aduci doua masini din capete opuse de oras, s-a dus toata ziua

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 aeon, on 31 ianuarie 2017 - 11:54, said:

hint: ofera si preluatul masinii "de acasa" (sau din parcare) si adusul ei la loc dupa reparatie

Buna treaba, subscriu.

Nu sunt comod dar nu am timp sa stau prin service-uri.  Bineinteles daca imi ia 1 mil transportul prefer sa o duc eu.

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 mihai_costea, on 31 ianuarie 2017 - 09:43, said:


Ce am vazut ca e in crestere pe piata romaneasca ar fi chip tuning-ul. Ce parere aveti?


Chip tuning nu se face doar setand pe very high sau ultra,ca la jocurile video.
Marind puterea unui motor,este nevoie de cutie de viteze aferenta,planetare,etc.De asemenea,ai nevoie de suspensie eficace.Sa nu uiti de sistemul de franare.
Toate astea trebuie corelate.Iar rezultatele finale trebuie aprobate si/sau omologate RAR.

#29
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 adisz, on 31 ianuarie 2017 - 13:17, said:


Chip tuning nu se face doar setand pe very high sau ultra,ca la jocurile video.
Marind puterea unui motor,este nevoie de cutie de viteze aferenta,planetare,etc.De asemenea,ai nevoie de suspensie eficace.Sa nu uiti de sistemul de franare.
Toate astea trebuie corelate.Iar rezultatele finale trebuie aprobate si/sau omologate RAR.
Poate cu schimbarea setarilor in jocurile video nu se aseamana, in schimb s-ar putea asemana mai mult cu O.C.-ul (overclocking) facut pe procesoare/placi video.

#30
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 mihai_costea, on 31 ianuarie 2017 - 10:51, said:

Apreciez. Problema romanilor e ca ies din scoli fara notiuni in nici un domeniu. Daca nu ne-am ambitiona si am trage de noi sa facem ceva, n-ar mai face nimeni nimic. Cum de altfel se si intampla. Preferam sa lucram pe salariul minim decat sa incercam macar sa facem si altceva. Probabil din comoditate, sau poate din lipsa baniilor pe care sa-i punem pe masa familiei. Ma ambitionez sa fac ceva in tara asta chiar daca nu am destule cunostiinte, pot invata. As putea pleca afara foarte bine, unde am mai multe sanse si unde, chiar daca tot angajat as fi, as lucra pe salariu de 1800-2000 euro la birou. Dar nu vreau, prefer sa ma dau cu capul de pereti ca am gresit decat sa nu incerc si sa mi-o reprosez toata viata.
de 50 de ani aştept
îmi reproşez zilnic că n-am plecat naibii pînă să am copii...
acum mă dau cu capu' de pereţi...cum doreşti tu...şi mă vei pomeni... ajungi la vorbele mele.
pleacă rapid dacă nu te reţine nimic aici
vei fi belit, jupuit, minţit, controlat....pînă-ţi iei cîmpii.

habar n-ai în ce te bagi dacă nu ai relaţii politice sau pe sus...

sau lucrezi tu cu tine la tine pentru tine şi cunoştinţele tale

Edited by sarac.lipit, 31 January 2017 - 15:02.


#31
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Cred ca in cazul de fata cea mai buna optiune este o asociere cu un service cu experienta. Eu cred ca va merge bine afacerea, mai ales cu ajutorul celor doua rude. Pt inceput poti incepe doar schimbat consumabile,pt care nu-ti trebuie elevatoare, ci doar un canal.

#32
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Alexa ....cred ca nu ai inteles esentialul . Omul vorbeste despre rata de succes care nu depaseste 5% , ceea ce este corect . Statisticile o confirma. Deasemenea vorbeste si despre importanta ideii , care este mult mai mica decat crede antreprenorul .  Cuvantarea lui se vrea un dus rece pentru cel care crede ca ajunge sa aiba o idee buna ca sa se imbogateasca .

#33
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 JurasikMan, on 31 ianuarie 2017 - 11:12, said:

Este unul in Noua , Brasov. investitie initala mare , hala nou construita , teren cumparat intravilan , nu misca nimic. Sta o masina in curte ingropata in zapada . Se vede doar banner-ul cu " reparam turbosuflante " .
Start-up-urile nu se incep cu investitie mare initiala. Pentru reparatii turbine nu iti trebuie prea multe (in afara de cunostinte), se poate incepe de jos, facand asta in curte sau un spatiu mic inchiriat.
Oricum initiatorul e fix genul care vrea sa se apuce de afaceri dar e paralel cu orice.

#34
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Friskey, on 31 ianuarie 2017 - 17:25, said:

Oricum initiatorul e fix genul care vrea sa se apuce de afaceri dar e paralel cu orice.
dacă are tupeu rezolvă
dar nu aici.
toate legile îi sunt împotrivă
aici e buba... ai budă-n fundu'curţii dar ceri maşini euro6.... în sat neasfaltat.

#35
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Topicul e vechi, dar ideea cu siguranta nu e expirata si poate intereseaza si pe altcineva. Lucrez oarecum in domeniu si personal nu stiu service, fie ca e un mic garaj la tara sau un service de renume care sa se fi inchis. Singura si cea mai importanta conditie este sa ai oameni buni. Daca indeplinesti aceasta conditie, poti face service si in varf de munte pentru ca omul vine la tine. Din punctul meu de vedere, cel putin in perioada asta, service-urile auto si constructiile sunt niste afaceri care mereu merg din plin, cu conditia sa ai oameni buni. Parcul auto s-a marit considerabil iar oamenii nu mai au rabdare si timpul necesar sa astepte reparatia programata peste 2 saptamani. Trebuie sa repare masina azi, pentru ca are nevoie de ea. Cunosc serviceuri care sunt 5-6 pe aceeasi strada, intinse pe o distanta de 400 m si toate au standurile ocupate si masini in asteptare. Cunosc patroni de serviceuri care de cate ori ma intalnesc cu ei ma intreaba daca stiu vreun mecanic, pentru ca nu fac fata la programari. Partea mai neagra este ca oamenii buni se gasesc greu , salariile sunt mari si mereu exista riscul sa iti plece la un service mai mare unde este platit si mai mult decat ii dai tu

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
pe scurt: cat ia in mana un mecanic bun?

Edited by arg, 16 November 2020 - 00:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate