Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Operație înlocuire valva aortica,unde? Preturi?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
astralhd

astralhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2016
Buna seara,
Tatal meu trebuie sa faca o operație pentru schimbarea valvei aortice. Va rog daca este cineva care poate sa imi spuna unde as putea sa il duc pe tatal meu la operatie si mai ales cam care sant preturile. Am mai auzit cate ceva despre institutul de la Tg.Mures si despre clinicoo Brasov.
Stie cineva si daca aceasta operație este subvenționata de CAS?
Va mulțumesc.

#2
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
In Bucuresti, pe cardiologie ai putea intreba
1) la spitalul Monza
2) la spitalul SRI din balotesti

#3
astralhd

astralhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2016
Stii cumva daca sant conventionate cu statul?
Din ce vad pe site pare ca sant private......ca si costuri cred ca nu ma pot atinge!

#4
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Stiu ca pentru fiecare operatie CAS plateste o anumita suma (in functie de operatie). Restul, e suportat de pacient. Nu pot sa iti spun cat costa operatia la spitalele astea. Cel mai bine suni sa intrebi, eventual le trimiti documentele cu diagnosticele pe mail daca au nevoie.

Balotesti este spital de stat. Din ce zice gura lumii Balotesti e pentru SRI/militarii americani/VIP-uri si se ajunge acolo mai cu PileCunostinteRelatii.

Monza e privat. Din ce-am vazut cand am fost pe-acolo accepta inclusiv cazurile mai problematice (complicatii sau oameni foarte in varsta) care fusesera refuzate prin restul spitalelor de stat. (Nimeni nu poate obliga un doctor sa te opereze; daca el nu crede in sansele pacientului te refuza si nu ai ce sa ii faci. Pe de o parte inteleg situatia: nu poti obliga un om sa inceapa o operatie in sansele careia nu crede).
Eu am fost cu soacra-mea la Monza si a corectat o malformatie congenitala descoperita la 75 de ani (a schimbat tot o valva, dar nu ma pricep sa dau detalii). Din ce am inteles de pe la mai multi doctori mortalitatea in cazul operatiei ei e pe undeva pe la 20% in spitalele de stat. La Monza era pe undeva pe la 3%. Argumentele ar fi ca doctorul poate alege ce fel de valva sa foloseasca in fct de pacient. La stat pun de care au.

#5
softpediacleo

softpediacleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 28.10.2013
Spitalul Monza este ,intr-adevar, foarte bun . La Tg Mures exista medici foarte bine pregatiti pe Chirurgie cardiovasculara ( Sp Clinic Judetean de Urgenta - spital de stat )

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Acum cativa ani la Tg Mures era cam asa.
1. Se face programare pentru internare

2. Pacientul este internat 2 sau 3 zile pentru investigatii, stabilire diagnostic, si ce interventie se impune.
Daca sunt aglomerati si nu e o situatie extrem de critica se va face o programare pentru operatie.

3. Inaite de a veni la operatie e posibil sa fie necesar un tratament cu antibiotice. (va stabili medicul)
Obligatoriu se cer examinari la aproape toate specialitatile medicale (interne, stomatologie, urologie...)
(le va face acasa, trebuie sa fie facute cand vine la operatie)
...
In timpul primei internari pacientul va lua contact cu alti pacienti (ii va vedea inaite si dupa operatie), are loc un fel de ''pregatire''.
Referitor la cheltuieli tot la prima internare veti afla informatii.
Stiu ca de regula aceste interventii sunt suportate de CAS.

contact Tg. Mures http://ibcvt-public....int.com/contact

  Sanate si s-auzim de bine!

Edited by costeld69, 31 January 2017 - 00:39.


#7
astralhd

astralhd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 09.02.2016
Va mulțumesc la toți pentru răspunsurile voastre!

De clinica de la Brasov nimeni nu stie nimic? Exista cineva pe aici care a avut experiențe la Brașov?

#8
Ellenellen

Ellenellen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.05.2017

View Postlyanna, on 30 ianuarie 2017 - 23:33, said:

Stiu ca pentru fiecare operatie CAS plateste o anumita suma (in functie de operatie). Restul, e suportat de pacient. Nu pot sa iti spun cat costa operatia la spitalele astea. Cel mai bine suni sa intrebi, eventual le trimiti documentele cu diagnosticele pe mail daca au nevoie.

Balotesti este spital de stat. Din ce zice gura lumii Balotesti e pentru SRI/militarii americani/VIP-uri si se ajunge acolo mai cu PileCunostinteRelatii.

Monza e privat. Din ce-am vazut cand am fost pe-acolo accepta inclusiv cazurile mai problematice (complicatii sau oameni foarte in varsta) care fusesera refuzate prin restul spitalelor de stat. (Nimeni nu poate obliga un doctor sa te opereze; daca el nu crede in sansele pacientului te refuza si nu ai ce sa ii faci. Pe de o parte inteleg situatia: nu poti obliga un om sa inceapa o operatie in sansele careia nu crede).
Eu am fost cu soacra-mea la Monza si a corectat o malformatie congenitala descoperita la 75 de ani (a schimbat tot o valva, dar nu ma pricep sa dau detalii). Din ce am inteles de pe la mai multi doctori mortalitatea in cazul operatiei ei e pe undeva pe la 20% in spitalele de stat. La Monza era pe undeva pe la 3%. Argumentele ar fi ca doctorul poate alege ce fel de valva sa foloseasca in fct de pacient. La stat pun de care au.
Va rog frumos sa-mi spuneti cat a costat operatia de inlocuire valva la Monza. Mama trebuie sa se opereze.Mulltumesc

#9
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
La momentul respectiv stiu ca a costat vreo 6000-6500Euro operatia + ce a decontat Casa.

#10
Ellenellen

Ellenellen

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.05.2017

 lyanna, on 11 octombrie 2018 - 10:20, said:

La momentul respectiv stiu ca a costat vreo 6000-6500Euro operatia + ce a decontat Casa.
Multumesc!

#11
cosmin1987sb

cosmin1987sb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.01.2019
Salut :)

Iti recomand Clinica Polisano Sibiu. Pe domnul DR. Victor Costache. Mai multe detalii le gasesti pe site , suna la: : 0269 234 486

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate