Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Obiectiv de buget pentru pozat pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
rolyday

rolyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.01.2008

View PostDSops, on 30 ianuarie 2017 - 23:45, said:

Daca esti din arad si ai rabdare pana sambata sau duminica, am eu un drum la arad si lamurim problema. Oricum 70-300 este extrem de slab optic. Tamron nu chiar recomand, vei avea probleme si mai mari de focalizare. Cred ca pot imprumuta de la fiica mea un 55-250 (fara stm), care este aproape identic optic cu varianta stm sa vedem diferentele. La cadrele de mai sus s-ar putea sa nu fie aparatura de vina. Vedem atunci.

nu sunt chiar din arad,(sebis) dar daca ai deschidere sa ma ajuti pot face un drum pana in arad pentru a ma intalnii cu tine si a gasii problema
multumesc

multumesc tuturor pentru sfaturi, si timpul acordat.

Edited by rolyday, 31 January 2017 - 08:18.


#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Daca inchizi diafragma pe la f11 cum iese?

#21
rolyday

rolyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.01.2008

View Postcrokodilu, on 31 ianuarie 2017 - 10:14, said:

Daca inchizi diafragma pe la f11 cum iese?

o sa ies sa fac mai multe incercari , nu am timp azi..
tu ce obiectiv folosesti?

#22
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postrolyday, on 31 ianuarie 2017 - 08:13, said:

nu sunt chiar din arad,(sebis) dar daca ai deschidere sa ma ajuti pot face un drum pana in arad pentru a ma intalnii cu tine si a gasii problema
multumesc

multumesc tuturor pentru sfaturi, si timpul acordat.

Daca ai drum prin Timisoara, oricand cu placere, daca nu sunt plecat. Trimite pm.
Cand merg la arad te anunt din timp pe pm.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postrolyday, on 31 ianuarie 2017 - 10:30, said:

tu ce obiectiv folosesti?
Tamron 70-200 f2.8 si un tc 1.4x.

Edited by crokodilu, 31 January 2017 - 11:58.


#24
rolyday

rolyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.01.2008
mai vin cu doua foto facute acu in curte doar pt test(poate sunt eu de vina, dar mi se pare maxim ce poate scoate obiectivul asta), cum vi se pare focusul aici ?
detalii: f-5, t- 1/640,  spot metering, autofocusul pe capul subiectului (al servo), distanta focala/iso 150mm/400 la prima, 120mm/640 la a doua, imaginile sunt crop, facute din mana.

Attached Files


Edited by rolyday, 31 January 2017 - 12:29.


#25
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Cât de crop? Contează. Postează poze fără crop.
În principiu trebuie să faci crop-ul din zoom optic atât cât se poate. Nu pozezi la 120mm și apoi faci crop la poză (= zoom digital, se pierde calitate de imagine la greu).

Edited by calexe, 31 January 2017 - 12:45.


#26
rolyday

rolyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.01.2008

View Postcalexe, on 31 ianuarie 2017 - 12:44, said:

Cât de crop? Conteazã. Posteazã poze fãrã crop.
În principiu trebuie sã faci crop-ul din zoom optic atât cât se poate. Nu pozezi la 120mm și apoi faci crop la pozã (= zoom digital, se pierde calitate de imagine la greu).

ok , astea sunt pozele direct din aparat, doar transformate in jpg

Attached Files



#27
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Pare a fi un ușor Front Focus, dar elementele din poză nu prea îmi permit să fiu 100% sigur.
Oricum, obiectivul e foarte slab și nu prea merită să calibrezi sistemul cameră / obiectiv, după părerea mea. Scapă de el, dă-l cadou unui copil, și ia-ți un obiectiv decent.

#28
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In momentul asta exista doua optiuni foarte bune la Canon: 70-300 IS USM II si 55-250 IS STM. Primul e mai scump si compatabil full frame in timp ce al doilea e mai ieftin si merge doar pe crop adica ce ai tu acum.

Daca nu ai planuri sa treci pe FF, 55-250 STM e o super afacere mai ales ca il poti gasi si SH la preturi foarte bune.

http://www.the-digit...omp=5&APIComp=0

#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Rolyday, eu tind sa cred ca problema e la tine, chiar daca nici obiectivul nu e stralucit.

Nu ne-ai spus ce setare folosesti la partea de focus. Single focus, Tracking....? Tii toate punctele de focus active?

Pentru o acuratete cat mai buna a focusului ar trebui sa folosesti single focus, selectat doar punctul central; iar cand focalizezi cu acesta sa-l pui pe o zona cu contrast.
Altfel, cu toate punctele selectate, aparatul va alege singur(si nu intotdeauna corect), iar daca incerci sa pozezi ceva fara contrast (numai gri-uri, sau culori inchise, sau doar chestii albe) aparatul nu va sti unde sa se opreasca. O sa incerc sa fac cateva cadre cu 55-250 sa le pun aici, doar ca si exemplificare a ce poate.

LE. Am atasat 3 cadre trase chiar acum cu 55-250 IS STM. Le-am facut jpeg si le-am pus exact cum au iesit, fara transformari. Din Raw, probabil ca ar fi iesit mai sharp dupa prelucrare, insa nu asta e ideea.

Attached Files


Edited by florinel, 31 January 2017 - 15:15.


#30
rolyday

rolyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.01.2008
florinel am scris acolo ca folosesc al servo pt miscare, iar la setare puncte de focus merg pe manual , nu las aparatul sa ia decizia, tu folosesti NIKON cred.
de aia doresc sa schimb obiectivul ca sa vad cum ma descurc cu altul, cel putin pe partea de focusare, asa o sa imi  dau seama daca gresesc eu sau obiectivul meu e praf(nu ma pricep sa ai fac o analiza, e SH, il am de vreo 3 ani), adevarat ca nu l-am incercat prea mult pe partea asta de fotografie, am facut ceva poze de familie si cam atat.

Edited by rolyday, 31 January 2017 - 17:30.


#31
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Pana la urma nu cred ca sunt chiar asa de rele pozele, adica daca mai inchizi diafragma si pui ceva lumina (sunt cam intunecate, era in umbra), s-ar putea sa fie mai ok.

Quote

folosesc al servo pt miscare
Porumbelul nu era chiar in miscare, poti testa si fara AI servo de curiozitate.

Edited by crokodilu, 31 January 2017 - 18:06.


#32
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrolyday, on 31 ianuarie 2017 - 17:11, said:

florinel am scris acolo ca folosesc al servo pt miscare, iar la setare puncte de focus merg pe manual , nu las aparatul sa ia decizia, tu folosesti NIKON cred.
de aia doresc sa schimb obiectivul ca sa vad cum ma descurc cu altul, cel putin pe partea de focusare, asa o sa imi  dau seama daca gresesc eu sau obiectivul meu e praf(nu ma pricep sa ai fac o analiza, e SH, il am de vreo 3 ani), adevarat ca nu l-am incercat prea mult pe partea asta de fotografie, am facut ceva poze de familie si cam atat.

Cam cum crezi ca puteam folosi obiectiv Canon pe body Nikon? Am folosit Canon 100D.

Nu mai folosi ai servo, acolo cred ca e problema, avand in vedere ca obiectivul tau nu e stabilizat, in mod sigur iti joaca subiectul in cadru si de aici iti vin problemele.

Parerea mea este ca, desi ar fi util sa schimbi si obiectivul la un moment - cel mai bine ar fi sa faci ceva cautari pe internet si sa inveti cam cum functioneaza focusul unei camere moderne, eventual sa-ti mai adancesti cunostintele si cu privire la focala vs timp de expunere - si dupa ce te-ai prins de legatura intre ele, clar ca va trebui sa stii cum interactioneaza timpul de expunere cu diafragma si cu ISO.

#33
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu pot sa vad sigur daca este user error sau obiectivul are probleme. Cel putin pe cetru, ar trebui sa aiba rezolutoe mult mai buna, ori in una din cadre definitia este superioara in dreapta. Eu mu m-as grabi sa arunc obiectivul inainte de a fi testat de cineva care are experienta.

Incearca: trepied (sau sprijin ferm), MLU (mirror lookup - cauta in manual sau pe internet) si posteaza rezultatul. Nu trebuie sa fie neaparat o pasare, dar ceva obiect cu multe detalii (o tesatura). Un al doilea test trebuie facut in live view.

#34
rolyday

rolyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.01.2008
am facut doua teste
primul cu sigma 17-50mm 2,8 cu is
al doilea cu obiectiv canon 18-135 cu is
le atasez ca sa vedeti si voi ce a iesit...

plus am reusit a o pacalesc pe cea mica...pozele sunt facute cu tele-ul in interior f4,5 t 1/125 distanta focala75 mm iso 1250 (focusul pe ochi)


Dsops - o sa revin cu testu maine,
multumesc

Attached Files


Edited by rolyday, 31 January 2017 - 22:58.


#35
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Arata ok. Diferentele sunt de focala si de IS. Pe 70-300 nu ai IS, plus focala mai mare, posibil sa te afecteze tremuriciul sau trosnetul declansatorului. Fa acelasi teste cu 70-300 (la 250 si la 300), de la distanta mai mare, din mana si de pe trepied si poate ne lamurim.

#36
rolyday

rolyday

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 22.01.2008

View PostDSops, on 01 februarie 2017 - 09:42, said:

Arata ok. Diferentele sunt de focala si de IS. Pe 70-300 nu ai IS, plus focala mai mare, posibil sa te afecteze tremuriciul sau trosnetul declansatorului. Fa acelasi teste cu 70-300 (la 250 si la 300), de la distanta mai mare, din mana si de pe trepied si poate ne lamurim.


atasez testele asa cum ai cerut , ca si setari am folosit:

av mode
f- deschidere maxima 5,6
iso pe auto - 1600
t - intre 1/200 si 1/320
spot metering
pe trepied am folosit optiunea delay 10s,la cele din mana si cu MLU nu.
mod focalizare one shot

am numit pozele tinand cont de distanta focala, mana/trepied, dupa caz mirror lock up MLU

multumesc si sper sa reusim sa tragem o concluzie.

Attached Files


Edited by rolyday, 01 February 2017 - 11:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate