Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Transfer gazduire website cu panouri de administrare diferite

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Buna seara,

Am nevoie de ajutorul vostru in urmatoarea problema.

Doresc sa mut un domeniu .ro de pe o gazduire, pe alta. Acum el este gazduit de un server care foloseste SolidCP, iar site-ul a fost realizat sub Windows, in ASP.net si noua gazduire foloseste cPanel, iar website-ul va fi refacut in Wordpress. Am vorbit cu firma care-l va gazdui, insa nu se pot ocupa de transfer din cauza celor scris mai devreme.

Asadar, va rog frumos sa-mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a transfera cu succes domeniul.
Din ce am mai citit, am inteles ca transferul se face din contul de RoTLD, ca ar trebui sa anunt actuala firma de gazduire.

Mentionez ca nu am foarte mute cunostinte de spre retelistica, adminsitrari de retea, programare etc., asadar un limbaj mai general mi-ar fi de ajutor :).

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
La RoTLD schimbi doar nameserverele (le pui pe cele ale noului host) Ex la romarg ns1.romarg.com, ns2.romarg.com etc Altceva nu ai ce face la aia.

Pentru transfer foloseste-te de gramezile de tutoriale de pe net. Exemplu.
In principiu instalezi un wordpress nou pe noul hosting si importi (transferi) vechiul site acolo. Poti instala wordpressul din softaculous din cPanel.

Edited by dreaQ, 30 January 2017 - 19:57.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007

View PostLordRevan, on 30 ianuarie 2017 - 19:48, said:

iar site-ul a fost realizat sub Windows, in ASP.net si noua gazduire foloseste cPanel, iar website-ul va fi refacut in Wordpress.

Asta nu mai e transfer. E refacere in toata regula. Cine le va transfera ma astept sa scri cod pentru mutarea&transformarea automata a continutului dintr-o parte in alta.

Edited by dani.user, 30 January 2017 - 20:00.


#4
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Am uitat sa mentionez ca noua gazduire foloseste servere Linux.

Nu-mi dau seama de implicatii si ce presupune.

@dreaQ: pe langa treaba asta, banuesc ca mai sunt si altele.

@dani.user: Site-ul va fi refacut in PHP, nu va pastra nimic din ce are acum, de aceea ma intereseaza strict doar cum mut domeniul (nu si continul site-ului).

Edited by LordRevan, 30 January 2017 - 20:03.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Astia sunt pasii:
- cumperi un cont de gazduire;
- primesti de la firma de gazduire noile ns-uri(de obicei le gasesti in mail-ul cu toate detaliile despre contul de gazduire);
- intri pe site la RoTLD > Domenii .ro > Administrare Domenii > On-Line si actualizezi ns-urile;
- in cateva ore ar trebui sa poti accesa site-ul pe noul server si sa poti sa lucrezi la el.

#6
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
@tigerheart: Multumesc frumos!

Edited by LordRevan, 30 January 2017 - 20:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate