Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Pot iesi la pensie în urma unei operatii de hernie de disc?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
Marian ma numesc.Am 39 de ani si din 1 octombrie 2008 lucrez in cadrul unei Primarii. In 7 septembrie 2016 m-am operat de hernie de disc L4-L5.De atunci sunt in concediu medical care l-am obtinut astfel: septembrie-noiembrie=de la medicul care m-a operat si medicul neurolog de la mine din oras;decembrie-februarie=de la comisia judeteana .Tot comisia judeteana chiar a insistat sa-mi mai prelungeasca cu inca 90 de zile comisia de la Bucuresti.Pe 28 februarie fac 177 zile concediu medical dupa care am sa vad daca mai imi da de la comisia Bucuresti inca 90 de zile ca sa stau acasa caci acum vre-o 2 saptamani am alunecat pe gheata si am cazut de m-am lovit cam rau la spate si ma doare spatele rau,nu mai vorbesc de picior amortit si nopti nedormite.
Deci,intrebarea este urmatoarea: din situatia care ma aflu...pot iesi la pensie?Rog nestiutorii sa se abtina de la comentari.Va multumesc.

#2
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cel mult iti da 1 an cu revenire la control.

#3
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Nu prea poti. Ca inca poti face munca de birou sau din sezut.

#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
În general nu. Și nici nu cred că vă doriți așa ceva; singurul motiv pentru care ar eșua operația de hernie de disc este nepriceperea chirurgului sau (mai rar și) a radiologului care interpretează rezultatul IRM (RMN). Să faceți înot, încă o IRM și mergeți înapoi la medicul curant cu ea. Eu mai recomand și suplimente naturale (NU homeopate); dacă găsiți RubaX (eventual să vă aducă cineva din Germania/Elveția/Austria), fac minuni.

În rest hernia de disc nu este nici pe departe compatibilă cu pensia de invaliditate. După câteva luni, vă redobândiți capacitatea de muncă cu puțină recuperare.

Nici o problemă din spectrul durerilor cronice de spate/cap (1/3 din populația activă a Uniunii Europene raportează că are astfel de probleme) nu este în general echivalată cu vreo dizabilitate, din simplul motiv că atunci nimeni n-ar mai munci.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Cati ani ai muncit pana acum? Posted Image

(ce vechime ai in campul muncii?)

Edited by xmanyacs77, 30 January 2017 - 19:38.


#6
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Cam urâtă faza cu căzutul dupå operație,este greu.
Posibil să se agraveze ceva ,mergi la consult de specialitate,nu te joci cu asta.
Totuși există metode de recuperare medicală,ceva kineto,nu trebuie să dezarmezi așa ușor,ești la vârsta la care mai ai multe de spus,și mai ales de făcut.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Eu m-am săturat să mă rog de useri să nu-și bată joc de arie, așa că nu vă mai rog nimic.
Vă aduc aminte doar că există un regulament pe care trebuie să-l respectați.

#8
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
cand am spus ca lucrez in cadrul unei Primarii,trebuia sa spun mai exact ca imi desfasor activitatea de la 8-16 in incinta Caminului Cultural de langa Primarie,acolo unde dimineata pe tot parcursul iernii la ora 8.00 sunt 3 grade celsius,la 12.00 sunt 9 grade si la 15.00 sunt 12 grade.Oare de placere m-am operat?Numai cei care nu au trecut prin dureri insuportabile de spate nu stiu cum este sa ai asemenea dureri si sa nu te poti ridica din pat.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 regelemar, on 30 ianuarie 2017 - 19:09, said:

Marian ma numesc.Am 39 de ani si din 1 octombrie 2008 lucrez in cadrul unei Primarii. In 7 septembrie 2016 m-am operat de hernie de disc L4-L5.De atunci sunt in concediu medical care l-am obtinut astfel: septembrie-noiembrie=de la medicul care m-a operat si medicul neurolog de la mine din oras;decembrie-februarie=de la comisia judeteana .Tot comisia judeteana chiar a insistat sa-mi mai prelungeasca cu inca 90 de zile comisia de la Bucuresti.Pe 28 februarie fac 177 zile concediu medical dupa care am sa vad daca mai imi da de la comisia Bucuresti inca 90 de zile ca sa stau acasa caci acum vre-o 2 saptamani am alunecat pe gheata si am cazut de m-am lovit cam rau la spate si ma doare spatele rau,nu mai vorbesc de picior amortit si nopti nedormite.
Deci,intrebarea este urmatoarea: din situatia care ma aflu...pot iesi la pensie?Rog nestiutorii sa se abtina de la comentari.Va multumesc.
Eu stiam ca dupa 90 de zile de medical intri automat in comisie pentru pensie de boala.
Dar nu te mai mira nimic in tara asta.
Oameni perfect sanatosi sunt pensionati aiurea, iar altii chiar bolnavi sunt tarati prin tot felul de comisii.
Imi amintesc de cazul ala cu un barbat cu piciorul amputat care era chemat an de an sa se convinga comisia daca nu cumva i-a crescut piciorul la loc.

Inarmeaza-te cu nervi de otel si insista. Trebuie sa se solutioneze cumva.

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004
Iesirea la pensie pe motive medicale este hotarata de Serviciile teritoriale de expertiză medicală a capacităţii de muncă de pe langa caselele de pensii judetene, ele stabilesc daca se face pensionare definitiva sau cu revenire, eventual si stabilirea gradului de invaliditate.

Insa nu vreti sa stiti cam cat este pensia aia, mai ales la 39 ani, ca altfel brusc va va reveni cheful de munca ...
Asa ca puneti mana si faceti recuperare, organismul va ajuta la varsta asta, sunteti inca tanar.  Posted Image

#11
pompilik

pompilik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 17.02.2008

 regelemar, on 30 ianuarie 2017 - 19:33, said:

cand am spus ca lucrez in cadrul unei Primarii,trebuia sa spun mai exact ca imi desfasor activitatea de la 8-16 in incinta Caminului Cultural de langa Primarie,acolo unde dimineata pe tot parcursul iernii la ora 8.00 sunt 3 grade celsius,la 12.00 sunt 9 grade si la 15.00 sunt 12 grade.Oare de placere m-am operat?Numai cei care nu au trecut prin dureri insuportabile de spate nu stiu cum este sa ai asemenea dureri si sa nu te poti ridica din pat.
Si mai exact ce munca prestezi ?

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Nu primesti pensie daca practica e unitara. Maica-mea are 2 bucati la activ si n-a primit nici dupa prima nici dupa a doua.
Pentru problemele de sanatate avem asistenta medicala gratuita, asa cum e ea. Pensia e pentru pierderea capacitatii de munca, ori aici am vazut la prima mana ca decizia e ca nu se pierde.

#13
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Fierbinte subiectul - 21 useri
Am un prieten care a facut 3 operatii si nu era refacut. Un tip solid si harnic. Era dificil sa faca orice munca si a primit pensie de boala pe 1 an.
Cu fizioterapie si exercitii si-a revenit.

#14
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 02.02.2007
Of: poate ca ar trebui sa ceri si o alta parere medicala!
nu dealta, dar o hernie operata CORECT ar trebui sa se recupereze destul de bine!
On: am vazut oameni cu 2 ani vechime, pensionati.. pensia minima este in Romania 400 lei, iar din februarie o sa devina 520.

Edited by richi_e, 30 January 2017 - 20:10.


#15
Doar199

Doar199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.01.2017
La cat de prost se plateste munca, mai ales intr-o primarie din Romania... nici nu ma mira ca vrea sa iasa la pensie.

Tu ai primit 170 si cate zile ai zis C.M., acum esti trimis la comisia medicala sa vada daca iti mai pot da 90 de zile.

Si citesc si eu pe google "sunt operat de 3 ori de hernie de disc am fost pensionat 8 luni cu gr.3 dar durerile au revenit din nou, la cel mai mic efort trebuie sa stau la pat 2-3 zile,am fost la revizuire cu documentele necesare,internare in spital,referat de la medicul de specialitate care recomanda pensionarea mea in continuare,dar medicul de la cmisie a considerat ca sunt apt de munca suta la suta si mi-a eliberat o decizie ca pot lucra cu norma intreaga,dar sa evit efortul fizic ,deplasarile pe teren accidentat,sa ma feresc de umezeala si multe altele ,la care eu am intrebat unde pot gasii un asemenea loc de munca ,la care am primit raspunsul nu ma intereseaza mergeti la domnul boc sa va recalifice..ce sa fac"
http://www.sfatulmed...e-de-disc_21229
Aparent este cu durere la lalea...

Edited by Doar199, 30 January 2017 - 20:15.


#16
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
nu ai cum sa iesi la pensie. si cum au spus si altii, nu cred ca vrei sa fii in situatia sa iesi la pensie din cauza unei hernii.
in primul rand, trebuie sa iti scoti din cap ca daca te'ai operat de hernie, gata, s'a terminat si viata ta. este o operatie relativ banala.
doi la mana. cel mult ai sa ajungi la o pensie de 1 an si in fiecare an iarasi controale si se prelungeste cu inca un an, etc depinde in ce grupa de incapacitate te pune
trei la mana. pensia aia e de nimic
patru la mana. fa recuperare, cauta sa faci fizioterapie etc tot ce se poate, fii activa. da, munca la birou poate fi neplacuta pentru o persoana cu hernie de disc, dar priveste partea buna: te intorci la un job ce nu implica efort fizic. sunt oameni operati de hernie de disc si trebuie sa faca agricultura spre exemplu. sau soferi. tu de la birou poti face o pauza de 1 minut sa te ridici, te duci la impriomanta etc. dar un sofer...

daca erai la 60 de ani sau pe acolo, era alta treaba. esti o persona activa, cauta sa te tii activa, fereste'te de efort fizic in genul carat greutati si aia e. intr'un an ai sa treci pe langa oepure si sa'i spui ca'i lenes.

#17
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Usor mai trimiteti omul la munca, cu hernie de disc. Cei care vorbesc asa, ori vorbesc fara sa gandeasca, ori confunda hernia de disc cu simplele dureri de spate, seara, dupa o zi de munca.

 maximg, on 30 ianuarie 2017 - 19:41, said:

In situatia ta cred ca se afla 80% din cei de forumul asta

Serios? Da` cum asa, forumul asta e adunarea invalizilor, cumva?

Eu am hernie de disc. Multi oameni o au, fara sa fie constienti. Vor fi mai incolo. Hernia de disc poate exista in diferite stadii de dezvoltare.
Daca stiam semnele cand le-am avut, asa cum le stiu acum, dupa ce le-am trait, mergeam mai repede la doctor. Ca de exemplu o senzatie de disconfort atunci cand stati in picioare, chiar si la cumparaturi, senzatia continua ca ati vrea sa stati jos, chiar daca nu sunteti obosit ar fi bine sa va traga un semnal de alarma. Cand starea asta se repeta si incepe sa devina un obicei, cand ajungeti la un moment dat sa va intrebati "ce dracu se-ntampla, pana acuma nu eram asa", ar trebui sa va puna pe ganduri.

E drept, se spune ca foarte multe hernii sunt resorbite de organism si se vindeca de la sine. In cazuri mai grave se ajunge la operatie, iar la operatie nu e indicat sa ajungi decat daca chiar nu mai ai alta varianta. In orice caz, operatia nu te face niciodata "ca nou", nu vei mai fi niciodata omul sanatos care ai fost.
"Recuperarea" nu inseamna aproape niciodata refacere totala, ci doar o apropiere de normal.

In multe cazuri, hernia de disc inseamna ca poti sa-ti iei adio de la caratul greutatilor, de la statul in pozitia aplecat, de la statul prea mult in picioare, alergat, drumetii prea lungi pe jos, statul prea mult pe scaun, statul in frig (chiar daca esti bine imbracat) si o gramada de alte lucruri. In general hernia de disc aduce dupa sine o viata sedentara, care declanseaza o gramada de alte probleme.

Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa fii si operat, si sa mai ai un accident, o cazatura de genul asta. Cand ajunge un chin chiar si mersul simplu, pe doua picioare.

Am avut si eu dureri din cauza herniei (n-am ajuns la operatie, sper sa nu ajung niciodata), dar tin minte "cu drag" ca am avut un an intreg de zile in care am numarat doar 4 zile in care NU am avut dureri. In anul acela, durerile erau de genul care sa te faca sa vrei sa stai intins in pat aproape tot timpul, sa umbli doar asa, incetisor, sa nu supui coloana la socul vreunui pas mai apasat, dar ghinion, statul in pat nu te prea ajuta cu nimic. Ma durea in orice pozitie, in picioare, culcat, stand pe scaun, zi, noapte, evident, cu pauze, eh, calmante, supozitoare, caci cremele antiinflamatoare erau egal cu zero.

Credeti-ma aia care n-ati avut, ca durerile de spate obisnuite, alea care-ti trec dupa o noapte de odihna buna, sunt... cum sa spun fara sa exagerez... o placere, fata de o hernie de disc. Hernia de disc are puterea de a transforma uneori un om zdravan, intr-o epava, fara absolut nici o exagerare. Si asta rapid, in cateva zile/saptamani. Cat se recupereaza dupa aia sau cat nu, depinde de la caz la caz.

Unii au noroc si recuperarea e foarte buna, mai resimt doar slab efectele acestei afecctiuni.

As da orice sa fiu din nou cum am fost, sa pot muncii orice, ca inainte, sa pot sa fac absolut orice doresc. Nici o pensie de pe lumea asta nu-ti readuce anii de viata normala, pierduti.

@Initiator, nu stiu ce sfat sa-ti dau in legatura cu pensia, insa fa tot posibilul sa te recuperezi atat cat se poate.

Multa sanatate.

Edited by Phobos, 30 January 2017 - 21:08.


#18
cenick

cenick

    Senior member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 21.01.2011
"Pot iesi la pensie în urma unei operatii de hernie de disc?"

Nu, nu poti!
Eu, dupa operatie in care mi-au inlocuit 2 discuri, am avut CM normal de 90 de zile si apoi am urcat inapoi pe locomotiva pt. inca 4 ani.
Atat imi mai trebuia sa am vechime completa pt. limita de varsta si am executat-o; chiar daca tocmai locul de munca mi-a provocat hernia de disc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate