Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

In 2016 VW a ajuns in premiera cel mai mare constructor auto mondial, depasind Toyota

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKroghy, on 30 ianuarie 2017 - 13:23, said:

Eu da...

Bine, tu esti un caz aparte. Posted Image

View Postmufasa, on 30 ianuarie 2017 - 13:23, said:

Poate pentru tine nu, dar eu am actiuni la VAG ...Posted Image .
Pai felicitari bre! Posted Image

#38
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
eu n-am bani de Dacie, iar pe mine de ce m-ar interesa de Volkswagen?
O urâtanie din 2002 avusei și eu, dar mna!

#39
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postdan1980_25, on 30 ianuarie 2017 - 13:16, said:

@Kroghy
pai cum sa nu conteze? Audi, Bentley, Bugatti, Ducati (motociclete), Lamborghini, MAN (camioane), Porsche, Scania (camioane), SEAT, Škoda, Volkswagen (autoturisme și SUV) și Volkswagen (speciale) (ca de ex. autobuze, automacarale, autofrigorifice) vs  Toyota, Lexus si Daihatsu.
Ai dreptate cu statistica grupului VW, mai putin cu Ducati. Aia nu fac masini. Asdar, la alea 10,33 milioane intra toate, inclusiv camioanele.
Insa ai lacune mari la ceea ce inseamna grupul Toyota.

Uite, la cele 10,17 milioane masini vandute de Toyota intra si urmatoarele:
[ https://s27.postimg.org/s2znae7u7/TOY_Coaster_150310p2536hr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://s27.postimg.org/nidgvgo4v/2013_Crew_Cab_blank.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by valitudor, 30 January 2017 - 14:06.


#40
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pentru a nu fi offtopic aici, daca vreti, faceti un topic despre Toyota si va povestesc. :D Inclusiv pe parte de offroad.
Nu mai fiti oameni buni victimele emisiunilor tv. Priviti realitatea.
Toyota face masini relativ rezistente, la un pret abordabil. Insa probleme cu calitatea de fabricatie, materialele folosite, solutiile tehnice care nu sunt totdeauna cele de top, etc. Eficienta e dusa la maxim la o Toyota. Dar, cam atat, un produs de larg consum cu o situatie comparabila intr-o oarecare masura cu Dacia ultimilor ani. Si nu doar eu am dat exemplul asta.
VW pe de alta parte, e mult peste. Si la pret, deasemenea.

#41
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postdan1980_25, on 30 ianuarie 2017 - 13:48, said:

In topul celor mai bine vandute modele din toate timpurile, Corolla ocupa pozitia 1. O fi cea mai de calitate?

Corolla este nr. 1 in lume pentru ca sedanul si hatchback-ul poarta un singur nume: Corolla. Auris este contorizat la Corolla.
VW are modele diferite pentru cele doua caroserii. Ce crezi ca ar fi ca la vanzarile Golf sa fie adunate cele ale Jetta?

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ok, ok, au ajuns pe primul loc, asa si?
Care-i faza? Posted Image

#43
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postericmario, on 30 ianuarie 2017 - 14:08, said:

Ok, ok, au ajuns pe primul loc, asa si?
Care-i faza? Posted Image
Estre o stire ca oricare ala dezbatuta exact in acest topic, adica e on topic.

Care-i faza cu mesajul tau, ca nu inteleg? Te plictisesti si nu stii cum sa te bagi in seama?

#44
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

View Postserginho74, on 30 ianuarie 2017 - 14:03, said:

Pentru a nu fi offtopic aici, daca vreti, faceti un topic despre Toyota si va povestesc. Posted Image Inclusiv pe parte de offroad.
Nu mai fiti oameni buni victimele emisiunilor tv. Priviti realitatea.
Toyota face masini relativ rezistente, la un pret abordabil. Insa probleme cu calitatea de fabricatie, materialele folosite, solutiile tehnice care nu sunt totdeauna cele de top, etc. Eficienta e dusa la maxim la o Toyota. Dar, cam atat, un produs de larg consum cu o situatie comparabila intr-o oarecare masura cu Dacia ultimilor ani. Si nu doar eu am dat exemplul asta.
VW pe de alta parte, e mult peste. Si la pret, deasemenea.

Partea cu Bold am crezut ca este pentru VW... la ei merge manusa tot ce scrie acolo. + la un pret mai mare. + fiabilitate muci. +servicii postvanzare de rad curcile.
Sa compari Toyota cu Dacia...

#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De clasa Golf am auzit. De clasa Corolla nu am auzit. Desi sunt intr-o oarecare masura fan Toyota.

@ioppo, ce bine ca putem avea pareri diferite si sa ne cumparam ce ne place. Nu ai inteles ce am vrut sa spun in legatura cu comparatia Dacia cu Toyota ;) Nu am comparat Logan cu Corolla asa cum probabil ti-ai imaginat tu ci fenomenul in sine, de ce se vand masinile respective. Si daca la asta punem la socoteala faptul ca europenii de la VW multa vreme nu au intrat si nu i-au interesat pietele pe unde Toyota era aproape singura marcă care se vindea. In ultima vreme s-au extins si VW si drept dovada, au revenit pe locul 1.
Si la modul general valabil, cantitate nu inseamna calitate sau un produs bun.

Edited by serginho74, 30 January 2017 - 14:18.


#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvalitudor, on 30 ianuarie 2017 - 14:10, said:

Estre o stire ca oricare ala dezbatuta exact in acest topic, adica e on topic.

Care-i faza cu mesajul tau, ca nu inteleg? Te plictisesti si nu stii cum sa te bagi in seama?
Mai vali, de esti atat de agresiv? Ar trebui sa fi in culmea fericirii!
Chiar ti-am stricat feng-shui-ul?

Nu ma bag bre in seama, dar ca de fiecare data discutia aluneca spre "eu o am mai mare". Sau n-ai observat?
Faza cu mesajul meu, pe care tu nu-l intelegi, e ca doream sa temperez spiritele.
Au ajuns pe locul intai. Ura. Life goes on!

Edited by ericmario, 30 January 2017 - 14:19.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Prin toate documentarele de pe Discovery vezi Toyota.  VW e cam lipsa la apel. Oare de ce ? Fiabilitate sau ?

#48
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
@Ericmario. Nu vad de ce ti-ai asuma tu un rol de moderator. Daca discutia aluneca in alta parte decat ar trebui, sunt oameni care se vor ocupa de asta. Tocmai asta s-a intamplat prin interventia ta.
Nu mi-ai stricat nimic, eu nu inteleg de ce trebuie neaparat sa spui ceva cand este evident ca nu ai nimic de spus...

Edited by valitudor, 30 January 2017 - 14:21.


#49
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postserginho74, on 30 ianuarie 2017 - 14:15, said:


Si daca la asta punem la socoteala faptul ca europenii de la VW multa vreme nu au intrat si nu i-au interesat pietele pe unde Toyota era aproape singura marcă care se vindea.
Asta pana cand au intrat. Posted Image
Ca au iesit sifonati, asta e alta poveste.

#50
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postbumpocbum, on 30 ianuarie 2017 - 14:20, said:

Prin toate documentarele de pe Discovery vezi Toyota.  VW e cam lipsa la apel. Oare de ce ? Fiabilitate sau ?
Te referi la offroad? Undul din motive tine, cred eu, de traditie. VW e mult mai nou in domeniu decat Toyota. De aici prestigiul, raspandirea, etc

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvalitudor, on 30 ianuarie 2017 - 14:20, said:

@Ericmario. Nu vad de ce ti-ai asuma tu un rol de moderator. Daca discutia aluneca in alta parte decat ar trebui, sunt oameni care se vor ocupa de asta. Tocmai asta s-a intamplat prin interventia ta.
Nu mi-ai stricat nimic, eu nu inteleg de ce trebuie neaparat sa spui ceva cand este evident ca nu ai nimic de spus...
Las-o asa.

#52
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Mi se pare normal locul 1 pt. VW. Scandalul nu e crezut deloc de clienti noi. Cei de anul trecut nu si.au mai luat toti 10 mil.inca o masina. Scandalul a convins inca 10 mil., pt.ca lumea a lovit in conspiratie si bine a facut.

Un real succes si la mult inainte. Nu ma asteptam la altceva. Oare fara scandal cat vindeau? 15 mil 😀?

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvalitudor, on 30 ianuarie 2017 - 14:22, said:

Te referi la offroad? Undul din motive tine, cred eu, de traditie. VW e mult mai nou in domeniu decat Toyota. De aici prestigiul, raspandirea, etc
Majoritar in off-road. Personal inclin spre TOYOTA pe partea de fiabilitate.

#54
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostTorquemada-666, on 30 ianuarie 2017 - 14:23, said:

Nu ma asteptam la altceva.
Ei na, te-ai vandut, Iudo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate