Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

colet extracomunitar la BSI Bucuresti. procedura

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
am un colet comandat in SUA cu doua placute electronice, una in valoare de 40$ si alta in valoare de 26$. dupa tracking number azi dimineata la 03:37 au intrat "In prelucrare - BSI Bucuresti".

intrebarea mea este: trebuie sa semnez formular de imputernicire catre posta romana ca sa ma reprezinte in relatia cu vama si s-o trimit pe mail sau las lucrurile sa curga fara sa fac nimic si voi primi coletul acasa cu taxele vamale care le am de platit?

#2
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Te grabesti. Lasa lucrurile sa curga de la sine.


Fie ca te vor vamui, fie ca nu. Vei primi biletel acasa. Dupa care vei merge fie la oficiul tau postal, fie la cel vamal.


Cel putin asa a fost la mine de fiecare data.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Cel mai probabil ajunge la posta vamala. Vei primi un aviz si apoi poti merge la posta vamala ca sa iei coletul. Acolo ar trebui sa arati comanda listata pe care sa se vada clar valoarea comenzii. Cum depaseste 10euro, vei plati TVA din valoarea comenzii + 8lei.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Unde te crezi? Ai vazut prea multe filme americane...

La BSI, mai ales daca nu esti din Bucuresti, poate sta chiar saptamani, apoi va fi redirectat catre oficiul postal vamal din judetul de resedinta (saus ector pt Bucuresti).

De acolo vei primi acasa (sau te uiti pe tracking) o hartie sa te prezinti sa iti ridici coletul.

In fct mai mult de valoarea declarata si dimensiune, poti scapa intr-un minut sau innebunesti pana completeaza TVA si VAMA....

#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am avut si eu ceva de genul asta si mi-a venit la posta de cartier impreuna cu o hartie atasata (probabil declaratia vamala), am platit tva-ul si am ridicat-o. Chestiile astea dureaza chiar si 10 zile dupa ce a intrat la BSI. Rabdare!

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
vad ca a fost sters postul cuiva care intreba ce formular de imputernicire. am mai citit pe net ca e bine sa-l completezi si sa-l trimiti impreuna cu tracking unber si buletin scanat. este vorba de formularul asta:
https://www.posta-ro...cire-pf-82.html

nu incerc sa scap de vama, dar mi-ar conveni sa-mi vina direct acasa cu ce am de platit, nu sa ma cheme la oficiul postal cu vama, ca la noi in oras aia au program luni si joi de la 8 la 11, ore la care eu sunt ocupat si n-am de pierdut timp pe acolo.

Edited by Fane, 30 January 2017 - 11:56.


#7
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Adm, on 30 ianuarie 2017 - 11:46, said:

Unde te crezi? Ai vazut prea multe filme americane...
Acum vreo doi ani, după ce poșta obținuse autorizație de comisionar vamal (în București), chiar așa se petreceau lucrurile, depuneai actele prin email, îți venea apoi coletul la oficiul poștal de cartier, cu notificarea de plata atașată.
Treaba asta a durat puțin timp, acum nu știu de ce nu se mai folosește, probabil mergea treaba prea repede și nu era bine.

Edited by retele, 30 January 2017 - 11:59.


#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Am comandat frecvent din afara UE si niciodata nu a trebuit sa fac vreo imputernicire.

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
În cazul meu aproape niciodată nu am plătit vamă deși am primit și colete de 30-40 $. Aproape întotdeauna au venit la oficiul poștal de cartier. O singură dată a fost la oficiul la care se face vamă.

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 retele, on 30 ianuarie 2017 - 11:58, said:

Acum vreo doi ani, după ce poșta obținuse autorizație de comisionar vamal (în București), chiar așa se petreceau lucrurile, depuneai actele prin email, îți venea apoi coletul la oficiul poștal de cartier, cu notificarea de plata atașată.
Treaba asta a durat puțin timp, acum nu știu de ce nu se mai folosește, probabil mergea treaba prea repede și nu era bine.

Trebuie să dau un comunicat oficial de dezmințire, în sensul că nu mai înțeleg nimic.
Chiar zilele astea am un colet care s-a oprit în vama oficiului 6 București (unde voi da nas în nas cu vămuitori autentici), dar alt colet a fost luat sub aripa protectoare a departamentului de comisionare vamală a Poștei, care tocmai mi-a trimis pe email ca vrea documentele pentru vămuire.
Iar domnișoara care este expeditoarea emailului face parte din ceea ce se numește, foarte excitant, "Grupa Operationala B.S.I. Bucuresti".
Probabil în poștă e o lupta internă pentru puterea vamală, d-aia și numele atât de sonore, de zici că e vorba de trupe de comando.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
update:

am primit o recomandata din partea postei romane in care ma pune sa completez o imputernicire si sa trimit acte pt vamuire.

#12
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005
Legat de blocarea timp indelungat a coletelor la BSI, eu am cateva conenzi din noiembrie ce stau inca la BSI, verificat dupa tracking number.
E din cauza numarului mare de colete sau s-au pierdut? Are cineva un contact de la BSI?

#13
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Noiembrie?
Pai cred ca au si ajuns inapoi.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
m-a sunat o tipa de la posta romana, mi-a spus ca s-a facut vamuirea si cat o sa am de plata. mi-au pus carlanii tva si pe transport si transportul in cazul meu era aproape cat produsul, 60$. :( astept acu coletul.

#15
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

 Digynykraf, on 03 februarie 2017 - 10:50, said:

Noiembrie?
Pai cred ca au si ajuns inapoi.


Pe 17track inca apar in prelucare la bsi bucuresti

#16
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008
Am si eu aceeasi problema, mai multe colete care apar in prelucrare la bsi bucuresti, cel mai vechi face vre-o 3 saptamani la bsi. Am la activ cel putin 200 de colete in ultimii ani, nici unul nu a stat mai mult de o saptamana la bsi. S-a intamplat ceva pe acolo in ultima vreme? Mi-e frica sa nu le trimita inapoi.

#17
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008
Se pare ca BSI Bucuresti sunt in faliment.
Am fost azi la posta din cartierul Crangasi care se afla la cateva sute de metri de BSI Bucuresti si mi-au spus ca de vre-o 2 saptamani nu au mai primit nici un colet de la BSI desi primeau zilnic cel putin 20-30 bucati. Imi pare rau ca nu am timp maine sa trec pe la BSI, au program cu publicul doar vineri intre 9-13, stiu ei de ce.

Edited by MembruAnonim0, 23 March 2017 - 13:11.


#18
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 02.07.2007
am primit multe colete din afara UE in ultimii 7-8 ani.
Intr-adevar acum vreo 2 ani am primit si eu in cutia postala aviz la posta de cartier pt un colet, cand ma duc era de fapt un formular de imputernicire pe care trebuia sa il completez si sa il trimit scanat, pt a face vama. A fost singura data. Apoi de vreo 2 ori m-au sunat direct de la BSI intrebandu-ma la telefon daca sunt de acord ca ei sa imi desfaca coletul si sa faca vama. Le-am zis ok si asta a fost.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate