Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

achizitie microfon vocal

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008
Salut,

Ma intereseaza sa cumpar un microfon vocal pentru a "ma juca" acasa, gen karaoke.
In urma cu vreo 2 ani luasem pentru un revelion un set de karaoke de la lidl, dar nu e bun decat eventual pentru copii...

Ma intereseaza sa se auda vocea clar si pe joase si pe inalte...

Microfonul va fi legat la un mixer QX1002USB http://www.senia.ro/...1002usb/32426-1

Ma uitam tot pe Senia la microfoane si vad ca sunt destule variante intre 200 si 500 de RON, asta fiind si bugetul, insa nu stiu ce sa aleg nici intre marci, gen AudioTechnica, Sennheiser, AKG, etc.

Nu as vrea sa sortez dupa pret si sa il iau pe cel mai scump in jur de 500 RON, decat doar daca sigur merita, daca de exemplu pentru ceea ce am eu nevoie e ok si unul la 200-300 nu ma deranjeaza, daca nu, pentru o voce clara, pot da si 500...

Astept parerile voastre,
Multumesc :)

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Mergi pe ultraconsacratul Shure SM 58. Nu poti da gres cu asta. E cel mai folosit microfon vocal dinamic din lume ,e excelent la raport calitate/pret si extrem de fiabil.
Singura probleme o constituie faptul ca au aparut o sumedenie de copii chinezesti. Daca iei de pe Senia ,Flymusic sau chiar direct de pe Thomann nu sunt probleme de genul asta.

Edited by edigee, 30 January 2017 - 12:06.


#3
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
La ce mixer folosesti acolo si pentru karaoke, n-are rost sa arunci cu banii in microfoane scumpe. Iti este suficient si un Behringer xm8500. Singurul aspect care te-ar putea deranja e faptul ca n-are buton on-off. Ca un sfat general: evita microfoanele (dinamice) cu impedanta de 600 ohmi. In rest, gasesti microfoane pana in 200 de lei (sau pe-acolo) care au calitati electroacustice mai mult decat suficiente scopului propus.

#4
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
JB Systems (JB27) costa cam 200 lei si este similar cu Shure SM 58 . Il folosesc de patru ani si sunt multumit de el ! Poti canta cu el in fata boxei si nu face microfonie !

Edited by nykysor, 31 January 2017 - 07:53.


#5
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008
intr-adevar sunt destul de multe variante

cautand pe net, pe youtube, comparatii, etc, am gasit ca ar fi interesant si Sennheiser E 835, cam la aceeasi calitate cu Shure, unii zic ca ar fi chiar mai bun ... si e cu vreo 100 de ron mai ieftin

#6
RaduBica

RaduBica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.12.2016
Salut Andrei,

Am acasa Audio Technica MB3K si sunt foarte multumit de el. L-am prins la oferta cu tot cu cablu si stativ. Pt ce ai tu nevoie e excelent si nu este scump.
O zi buna !

#7
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008
Multumesc de rasppuns

Observ ca are impedanta de 600 Ohmi, iar @constant7 spunea sa ma feresc de microfoanele care au aceasta valoare

Acum nu stiu ce sa cred, pentru ca nu am idee ce inseamna exact aceasta valoare.

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
N-ai nicio treaba cu valoarea aia. Il poti conecta lejer la orice mixer sau preamaplificator de microfon.
Doar nu vrei sa-l pui direct in placa de sunet ,ca nu merge.

#9
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008
va fi conectat la un Behringer QX1002USB

eram doar curios ce importanta / semnificatie are acea valoare

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Microfoanele dinamice cu impedanta mare au tendinta sa induca reactii acustice de tip feedback  (efect Larsen sau in jargonul binecunoscut "microfonie"). Daca nu canti aproape de boxa si folosesti cu moderatie butonul de gain, atunci impedanta de 600 de ohmi  e un aspect care pe tine (e posibil) sa nu te poate deranja atat de mult.

Edited by constant7, 14 February 2017 - 18:47.


#11
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Astazi mi-a sosit si mie microfonul ! LINE 6 XD-V35

Attached Files


Edited by nykysor, 14 February 2017 - 21:06.


#12
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

View Postconstant7, on 14 februarie 2017 - 18:45, said:

sa nu te poate deranja
  sa nu te deranjeze. Scuze.

#13
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postnykysor, on 14 februarie 2017 - 21:05, said:

Astazi mi-a sosit si mie microfonul ! LINE 6 XD-V35
Sorry ,dar mai bine luai ceva de la AKG daca voiai wireless ieftin. Au la preturi similare si sunt incomparabil mai de incredere.
Totusi de ce n-ai mers pe varianta cu fir?

#14
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 02.01.2008

View Postconstant7, on 14 februarie 2017 - 18:45, said:

Microfoanele dinamice cu impedanta mare au tendinta sa induca reactii acustice de tip feedback  (efect Larsen sau in jargonul binecunoscut "microfonie"). Daca nu canti aproape de boxa si folosesti cu moderatie butonul de gain, atunci impedanta de 600 de ohmi  e un aspect care pe tine (e posibil) sa nu te poate deranja atat de mult.

multumesc de explicatii, inteleg acum care e rolul acelei valori

boxele sunt la distanta de 3m una de alta, iar eu stau cam la 3m in fata lor, sa zicem ca eu si boxele formez un triunghi cu laturile de 3m, nu stiu daca vor fi probleme sau nu cu impedanta de 600ohmi, dar oricum probabil ma voi feri de aceasta valoare, doar ca sa fiu sigur

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Efectul de "feedback rejection" la microfoane e dat de caracteristica omni sau unidirectionala a acestuia . De asemenea microfoanele tip condenser au o mai mare sensibilitate la acest efect ,in general. Impedanta scazuta e de preferat doar prin prisma faptului ca poti folosi cabluri mai lungi fara pierderi de semnal. Doar atat.
Am un microfon de instrument din asta cu impedanta foarte mare(2000ohmi). Il folosesc cu vreo 5m de cablu. Nu are deloc probleme cu efectul amintit(e unidirectional) ,ba chiar e mult mai putin sensibil la feedback decat un AT Pro35C care are impedanta mult mai mica ,dar e omnidirectional.

Edited by edigee, 15 February 2017 - 10:44.


#16
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Cele specificate nu sunt microfoane de voce, ci microfoane de instrumente. Iar microfoanele respective sunt condenser, nu dinamice, iar impedanta rezida din impedanta de iesire a preamplificatorului intern al microfonului. Dar conteaza si caracteristica de directivitate, si impedanta. La microfoanele dinamice, impedanta microfonului rezulta din impedanta bobinei mobile. Comparand doua microfoane dinamice unidirectionale cu aceeasi caracteristica de directivitate (cardioda, sa zicem), dar avand impedante diferite- unul de 600, iar altul de 300 de ohmi, sa zicem, se constata ca cel cu impedanta mai mare are tendinta de a intra mai usor in "microfonie". Dar asta n-ar fi o asa de mare problema pentru aplicatii minore, de amatori. Pentru aplicatii pretentioase, se folosesc microfoane de calitate foarte buna, care de regula au si impedanta scazuta (ma refer la cele dinamice, si nu neaparat numai pentru voce).

#17
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

View Postedigee, on 14 februarie 2017 - 23:56, said:

Sorry ,dar mai bine luai ceva de la AKG daca voiai wireless ieftin. Au la preturi similare si sunt incomparabil mai de incredere.
Totusi de ce n-ai mers pe varianta cu fir?
Nu cred ca se pot compara AKG urile sub 10 milioane cu Line 6 xd v-35  ...dupa parerea mea se poate bate 1/1 cu SHURE SM 58 ! Nu mi-am luat cu fir pentru ca vroiam autonomie de miscare , altfel cu fir mai am alte microfoane !

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postnykysor, on 15 februarie 2017 - 21:30, said:

Nu cred ca se pot compara AKG urile sub 10 milioane cu Line 6 xd v-35  ...dupa parerea mea se poate bate 1/1 cu SHURE SM 58 ! Nu mi-am luat cu fir pentru ca vroiam autonomie de miscare , altfel cu fir mai am alte microfoane !
Am confundat cu dorinta initiatorului care voia ceva cu fir ,de calitate pana prin 500RON. Sorry.
Eu am gasit la reducere (vreo 1600RON) un set wireless aproape nou(doar ambalajul desfacut) Shure Beta 87.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate