Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Chist ovarian

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Buna ziua , am fost la ginecologie si mi s-a spus ca am un chist pe ovarul drept , mi-a dat tratament am terminat tratamentu fiind de 5 zile , si acuma am dureri in partea dreapta , e normal ?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
dar e normal sa nu mergi la medicul curant si sa astepti pe forum un tratament sau eventual un diagnostic, ori orice altceva ce ar intarzia tot mai mult vindecarea?

#3
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 20.09.2007
Vorbeste cu medicul care ti-a dat tratamentul si vezi care e opinia lui. Eventual cere si o a doua parere dar nu aici pe forum ci de la un alt medic ginecolog.

Edited by tandrei99, 30 January 2017 - 10:20.


#4
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Un alt cont fals?....

#5
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Mai nu ati inteles intrebarea , am fost la medic am facut si tratamentu.si mi-a zis sa merg dupa 2 saptamani de la tratament. Asa ca mai am 1 saptamana pana sa merg la el , de asta am intrebat aici daca e normal. Nu e nici-un cont fals. Daca nu intelegi o intrebare nu raspundeti aiurea. Va multumesc

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
la acele 2 saptamani te-a chemat pt control, insa nu se exclude o vizita inainte de acest termen, poate ai vreo reactie alergica la tratament, poate este prea puternic, poate prea slab, poate ....

cand iti este rau, mai ales dupa un tratament, in urma caruia au aparut alte simptome, mergi imediat la medicul curant. pt ca el stie ce a scris in fisa medicala si stie de ce si pt ce a dat acel tratament, stie cum sa trsteze situatia pe mai departe.

un chist poate evolua si intr-o saptamana, de la cativa mm, pana la cativa cm diametru, crezi ca ii trebuie mult? nu sta pasibila, ca nu e viata doctorului in primejdie, ci a ta. iar daca mai ai si planuri de familie pe mai departe, ce crezi, e mai bine sa mergi la doctor sau sa stai lejera ca mai ai 1 saptamana pana la urmatorul control?

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,902
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAleee16, on 30 ianuarie 2017 - 10:00, said:

Buna ziua , am fost la ginecologie si mi s-a spus ca am un chist pe ovarul drept , mi-a dat tratament am terminat tratamentu fiind de 5 zile , si acuma am dureri in partea dreapta , e normal ?
''Un chist'' e o informatie incompleta, pe baza careia nu se prea poate zice nimic.
Era important de mentionat natura chistului, deci daca e chist functional (folicular sau de corp galben) sau de alta natura (seros, hemoragic, endometrial etc) precum si marimea, continutul, structura (daca e lobulat) etc.
Daca nu ti-a prescris analize de sange si nici extirpare chirurgicala, deduc ca e vorba de un chist benign cu diametrul de max. cativa cm (sub 10).
In vest se recomanda control ecografic la 6-12 luni de la depistare (multe ''trec'' singure in perioada asta) iar daca a crescut se face reanalizarea situatiei.
Oricum, la ecografie, intre 5-10% din femeile de varsta fertila prezinta cel putin un chist benign asimptomatic.

View PostDany_Darke, on 30 ianuarie 2017 - 11:56, said:

l nu sta pasibila, ca nu e viata doctorului in primejdie, ci a ta.
Vezi ce am scris mai sus, nu cred ca-i cazul sa dramatizam :)

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ia de studiaza aici .

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
am o prietena care a trecut prin asta, intr-o saptamana era pe masa de operatie, aproape pocnea. de asta nu mai tratez cu superficialitate cazurile de genul

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,902
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDany_Darke, on 30 ianuarie 2017 - 12:47, said:

am o prietena care a trecut prin asta
Nu stim ce chist a avut prietena ta, cum nu stim ce chist are nici initiatoarea topicului.
BTW, ruptura de chist oricum nu duce la deces, dar e foarte dureroasa.

#11
Diana-Iliescu

Diana-Iliescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2017
Salut! Eu te sfatuiesc sa mergi la un control. Poti merge la medicul care ti-a prescris tratamentul respectiv si poti incerca sa iti faci o consultatie si la domnul doctor Silviu Istoc. Nu ai nimic de pierdut! Si eu am avut un chist pe un ovar si domnul doctor Silviu Istoc m-a ajutat sa ma tratez. Acum nu mai am nicio problema si nici dureri. In mod normal nu trebuie ca dupa tratament sa mai ai simptome de genul. Sper sa scapi de el cat mai repede, ca sa nu ai parte de alte „surprize”! Numai bine!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate