Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Info firma import auto

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
skrantit

skrantit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.11.2006
A auzit cineva de firma ONU TRANS din Baia Mare ? Se pare ca este o firma care aduce masini din Germania.. dupa poze foarte cosmetizate si puse la punct.. pot avea incredere in ei ? A auzit cineva de ei sau a interactionat in vre-un fel ? O sa pun ceva link-uri care m-ar interesa:

https://www.autovit....a-ID7GjKhl.html

https://www.autovit....a-ID7Gjz8R.html

Va multumesc.

#2
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
8500e, motor 1.4 si 8 ani!!! De ce? 10.000km/an in Germania? Pana si celebra batranica facea mai mult pana la biserica si retur.

Edited by pustiu_22, 30 January 2017 - 09:43.


#3
hydema

hydema

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.11.2015
Pentru initiator. Intra pe mobile.de si fa o cautare pentru modelele de mai sus, cu toate detaliile legate de km, vechime, motor, dotari - si vezi daca preturile pe care le gasesti acolo sunt mai mici ca cele din romania. Daca nu, ceva e putred ca nimeni nu cumpara mai scump ca sa vanda mai ieftin. Posibil sa fie un 1 in fata kilometrilor :D si de asta sa fie mai ieftine (1 care nu-l vezi tu desigur).

#4
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Sau 2 din fata km... ca in vest se poarta multi km in bord.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

View Postpustiu_22, on 30 ianuarie 2017 - 09:42, said:

8500e, motor 1.4 si 8 ani!!! De ce? 10.000km/an in Germania? Pana si celebra batranica facea mai mult pana la biserica si retur.

Nu se poate concepe ca cineva,chiar si in Germania fiind,sa circule doar 10.000 de kilometri pe an cu o masina?Este ceva utopic?
Ca aceea masina din link poate nu merita banii aia, este cu totul altceva.

Edited by adisz, 30 January 2017 - 11:59.


#6
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015
Am fost la ei la Baia Mare cu cineva sa vedem masina asta si am luat seria de sasiu. In poze arata bine masina, in realitate ... asa si asa. La ultima intrare in service prima cifra la km era 3.... Poate ca nu toate de la ei sunt asa, dar...

Edited by vedat_pasha, 31 January 2017 - 09:41.


#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
La ce sa te astepti cand masina a fost un TAXI?

#8
B333Eee

B333Eee

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.06.2017
NU ONU TRANS - Baia Mare !!! Sunt doar samsari. Insala fara scrupule si nu au pic de remuscare. Nu recomand !!!! Vand masini super avariate, doar cosmetizate punandu-ti viata in pericol. Pe langa asta mai fac  si evaziune fiscala vanzand masini pe persoana fizica cu pret mult mai mic in contract dar incasari enorme. Niste Escroci!!!

#9
SebyLoeb

SebyLoeb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.09.2017
Salutare,

Este vorba despre un samsar care prezinta foarte frumos masinile in poze si in descrieri, iar in realitate, toate masinile au fost lovite si reparate de mantuiala.

Sa va explic de unde concluzia asta:

Am luat legatura cu tipul acesta, Roman Gabriel Onu, interfata cu clientii a firmei de inmatriculari auto si vanzari auto Onu Trans Baia Mare. Mi-a starnit interesul un model Audi A4 din 2011, o masina care arata foarte bine in cele 30 de poze expuse pe site-ul Autovit. In plus, conform anuntului, masina este in stare impecabila. Dupa o prima discutie cu individul, am obtinut brusc un pret final cu 500€ mai putin decat pretul expus pe internet. Dupa mai multe dicutii telefonice, am hotarat sa merg sa cumpar masina. Ei bine, a fost vorba de un drum de 400 km. Locatia masinilor de vanzare nu este cea expusa pe Autovit, ci un fost depozit de fructe si legume de la marginea orasului. Am fost indrumat de Onu la aceasta locatie, urmand sa vina si el. Ajuns acolo am observat mai multe masini neinmatriculate sau cu numere temporare de Germania. In asteptarea individului am inceput sa ma uit la aceste masini. Nu trebuie sa fii experimentat sa vezi cum aceste masini nu mai bat la linie, prezinta indoituri, vopsea aplicata de un amator sau cauciuri foarte vechi si crapate, cu o solutie aplicata pentru a parea frumos estetic. Imi zic, astea probabil sunt alta categorie, masina pe care mersesem sa o vad era in depozit. Nu trece mult si apare si Onu. Deschide usile depozitului si scoate afara masina pentru care am batut 400 km. Primul lucru, am cerut cartea service, in care am observat acelasi tip de scris la fiecare asa zisa intrare in service. Cam greu de crezut ca tot aceeasi persoana a scris in acea carte timp de 6 ani. Trec la verificarea exteriorului unde observ toata partea dreapta a masinii revopsita prost. Aici ii spun individului ca a fost revopsita si primesc raspuns ca poate a fost zgariata si de-aia au revepsit-o. Bun, mai departe capota prezinta o indoitura spre in sus in partea dreapta. Deschid capota si observ ca grila fata nu este pozitionata in punctele de fixare, iar capacul de la distributie este spart si o bucata din el lipseste. Deja imi luasem de mult gandul de la masina. Aceasta fusese lovita frontal si lateral. Am fost invitat sa vad si interiorul care arata impecabil. Mai adaug ca nu avea nici roata de rezerva.
Trist. Am parcurs un drum de 6 ore dus si 6 ore intors, ca sa vad cum minte un samsar ca sa-si vanda masinile reparate de un amator.

Sper sa cititi comentariul meu inainte de a lua o decizie proasta. Sunt dezamagit de faptul ca exista astfel de oameni, care te mint in fata si te mai fac sa iti pierzi si timpul si banii cu ei.

Toate cele bune si luati decizii intelepte.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai stie cineva ceva de această firmă ?
E cineva pe aici din Baia Mare ?

#11
marcel6gheorghe

marcel6gheorghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 04.02.2005
@exceswater: Firma, sau ce-o fi mai exista. Si mie mi-a facut cu ochiul o masina postata pe autovit de ei, dar dupa ce-am citit ce-a zis SebyLoeb, nu i-am mai sunat. Ceva nu pare in regula, dar poate ma insel.

#12
dedes777

dedes777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 31.03.2007
Ce rahat mai întrebați de ei. Ce vreti sa mai aflați. Oamenii care și-au împărtășit experienta interacțiunii cu ei au fost destul de sinceri și le mulțumim pe aceasta cale. Sunt de evitat, punct. Mirajul chilipirurilor nu le da pace romanilor.

#13
LUFY

LUFY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.07.2010
Sa va prezint si eu mica "aventura" cu acest individ care are mare firma de vanzari auto. Ieri din lipsa de ocupatie, am inceput sa ma mai uit la masini pe net. Fac asta destul de des, deoarece imi place si ma mai distrez cu diferite anunturi, descrieri, ma mai minunez uneori ce harburi se vand pe post de masina impecabila etc etc. Cunoastem toti povestile magice de captare a atentiei din partea samsarilor...ma scuzati....vanzatorilor cinstiti de auto rulate.

Onu Trans asta de mult timp l-am vazut ca activeaza pe Autovit, ca mare parc auto. Are multe masini la vanzare, de regula cica cu carte service toate, luate numai de la privat, km sa zicem ok (asa la prima strigare), iar preturile sale sunt mereu cam cu 1000-1500 de euro peste media pietei/model de masina. Cel mai probabil pentru ca poate. Adica sa manareasca masini si sa le vanda ca mari oportuntati pentru creduli.

Unul dintre anunturile sale peste care am dat ieri este acesta: https://www.autovit....i-ID7Gw6j1.html

Probabil dupa ce va vinde masina, link-ul va fi inactiv, asadar am luat si cateva poze pentru a ramane pt toata lumea si mai tarziu dovada.


https://imgur.com/a/3p7dhbd

Deci avem un Golf 6 din 2010, cu km de 185.000.
Rasfoind pozele, mi-a sarit in ochi poza 3

Deci destepu, nu a fost atent si a facut poza inainte sa dea km inapoi. In ecranul computerului de bord, se poate observa ca rulajul afisat incepe cu 28....
Prin urmare marele vanzator a cam ras 100.000 de km si a ajuns la 185.000.

Mi-am permis sa ii dau mesaj pe autovit, sa il intreb de treaba asta, si in cel mai scurt timp, samsarul a scos aceasta poza. Eu intre timp am salvat-o si promovat-o pe unde am putut.

El a mai lasat poze cu interiorul masinii dar din alte unghiu. Oricum, cine vede anuntul, poate constata ca nu am inventat eu ultima poza. Exista acel martor de bec ars in bord, masina are aceleasi dotari (climatic + incalzire scaune), se vede si bradutul de la oglinda portocaliu etc.

Nu am nimic cu nimeni, dar daca tot este acest topic aici, poate pe unii o sa ii ajute informatii proaspete si poate se gandesc de 2 sau de mai multe ori inainte de a se mai obosi sa se uite la vre-un anunt de-al lui. Ca sa nu mai zicem de mers la locatia sa, si cumparat masini.

PS: Nu vreti sa stiti ce limbaj colorat a stiut sa foloseasca in conversatia pe autovit.

Edited by LUFY, 03 August 2018 - 11:32.


#14
Duddanstain

Duddanstain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2018
Buna ziua.Am avut si eu o experienta neplacuta cu aceasta firma "ONU TRANS" din Baia Mare.Am sunat pentru un anunt cu un Audi Q7 care era pus pe Autovit.Masina era pusa pe site ul unui dealer auto, iar la prezentare avea alt proprietear de fapt.Masina pe site avea anul fabricatiei 2014, iar in acte anul fabricatiei era 2012!!Posted ImageCartea de identitate a masinii a fost schimbata, iar pe talon anul fabricatiei era 2013.Masina avea 3 ani diferiti de fabricatie.Posted Image  Printre pozele de pe autovit se afla o poza in care erau prezentate 3 chei, la fata locului am primit doar una spunandu-mi  ca celelalte imi vor fi trimise de catre el prin posta sau curierat+ contractul.Dupa cateva zile, am primit plicul cu contractul fara nici o alta cheie.Am sunat de mai multe ori, dar nu mai raspunde nimeni la telefon.NU RECOMAND!!Sunt niste tzepari.Mare grija cu ei!Numa bine.Posted Image

#15
Duddanstain

Duddanstain

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.08.2018

View PostDuddanstain, on 11 august 2018 - 09:04, said:

Buna ziua.Am avut si eu o experienta neplacuta cu aceasta firma "ONU TRANS" din Baia Mare.Am sunat pentru un anunt cu un Audi Q7 care era pus pe Autovit.Masina era pusa pe site ul unui dealer auto, iar la prezentare avea alt proprietear de fapt.Masina pe site avea anul fabricatiei 2014, iar in acte anul fabricatiei era 2012!!Posted ImageCartea de identitate a masinii a fost schimbata, iar pe talon anul fabricatiei era 2013.Masina avea 3 ani diferiti de fabricatie.Posted Image  Printre pozele de pe autovit se afla o poza in care erau prezentate 3 chei, la fata locului am primit doar una spunandu-mi  ca celelalte imi vor fi trimise de catre el prin posta sau curierat+ contractul.Dupa cateva zile, am primit plicul cu contractul fara nici o alta cheie.Am sunat de mai multe ori, dar nu mai raspunde nimeni la telefon.NU RECOMAND!!Sunt niste tzepari.Mare grija cu ei!Numa bine.Posted Image


#16
Semperparatus

Semperparatus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.07.2018
Tu dupa ce ai observat ca difera anii de 3 ori tot ai cumparat acel q7? :)))) sper ca am inteles gresit

#17
vedat_pasha

vedat_pasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 05.04.2015

View PostDuddanstain, on 11 august 2018 - 09:04, said:

Buna ziua.Am avut si eu o experienta neplacuta cu aceasta firma "ONU TRANS" din Baia Mare.Am sunat pentru un anunt cu un Audi Q7 care era pus pe Autovit.Masina era pusa pe site ul unui dealer auto, iar la prezentare avea alt proprietear de fapt.Masina pe site avea anul fabricatiei 2014, iar in acte anul fabricatiei era 2012!!Posted ImageCartea de identitate a masinii a fost schimbata, iar pe talon anul fabricatiei era 2013.Masina avea 3 ani diferiti de fabricatie.Posted Image  Printre pozele de pe autovit se afla o poza in care erau prezentate 3 chei, la fata locului am primit doar una spunandu-mi  ca celelalte imi vor fi trimise de catre el prin posta sau curierat+ contractul.Dupa cateva zile, am primit plicul cu contractul fara nici o alta cheie.Am sunat de mai multe ori, dar nu mai raspunde nimeni la telefon.NU RECOMAND!!Sunt niste tzepari.Mare grija cu ei!Numa bine.Posted Image
Nu tin partea vanzatorului sub nicio forma, dar tu in calitate de cumparator de Audi(grup VAG) ar fi trebuit sa te documentezi putin si sa stii ca in foarte multe cazuri, masinile dun grupul VAG vor avea an diferit pe CIV fata de talon. Masina respectiva era probabil fabricatie 2012(a doua jumatate a anului - motiv pentru care pe talon era trecuta 2012), dar cu serie de sasiu de 2013(motiv pentru care in CIV apare ca fiind 2013). Invers(sa fie pe talon an mai recent decat pe CIV) se intampla doar in cazurile in care o masina sta pe la dealeri prin showroom-uri si se inmatriculeaza doar dupa 1-2 ani.
Faptul ca vanzatorul a declarat-o pe internet ca fiind 2014 nu e de mirare. Marea majoritate a samsarilor le mai intineresc "din burta" cu 1 an. Oricum experienta ta cu ei vine sa confirme reputatia pe care o au.

#18
cristibox

cristibox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Mai nou are si pagina de facebook, unde prezinta foarte frumos masinile https://www.facebook...iSiVanzariAuto/ .
Adevarul ca din modul de prezentare,   iti vine sa crezi ca are numai masini ,,corecte". Plus pretul mai mare  decat la ceilalti, care te face sa iti spui ca  are masini de calitate cu km reali... �� am verificat unele masini dupa VIN, pe care nu se fereste sa-l afiseze(alt motiv sa capeti incredere) aici:
https://uk.vin-info.com si unele au istoric de dauna; normal ca el le prezinta ca... IMPECABILE.  Si cand te gandesti ca are si masini de 70mii sau 50 mii euro. Care isi ia o teapa de asa proportii, mare norocos.

Edited by cristibox, 12 September 2018 - 17:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate