Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Colaps traheal catel

IKEA Pallady situatie absurda

HYUNDAI HiE-S400VG, monocristalin...
 Înca are utilitate

Romanii si masinile de spalat vase

Functionare anormala combina frig...

Probleme cu front speaker-ul
 Tár (2022)

modificare setari implicite camer...

Unde gasesc whiskey Macallan 12 a...

Cana filtranta
 Concret: Cat ai platit pt rca? 2022

Convertirea religioasa.

Transformator electric

Intrerupator cap scara si cap cru...

care sunt cele mai bune vitamine/suplimente alimentare pentru creier?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

Member

• Grup: Members
Care sunt cele mai bune vitamine sau suplimente alimentare pentru functionarea optima a creierului si a sistemului nervos?
Precizez ca am depresie+anxietate de care ma tratez deja.
Puteti sa imi indicati niste suplimente bune sau vitamine  foarte bune  ca adjuvant pentru problemele mele?
Cineva care are asa ceva sau care a luat ce am intrebat eu.
Naturist/homeopat,numai chimice sa nu fie ca iau deja.
Mersi anticipat.

Topp

Topp

Senior Member

• Grup: Senior Members
De regula se rezolva cu iE si Be.
Preferabil ceva natural.

Edited by Topp, 30 January 2017 - 00:10.

ASCENDED

ASCENDED

Senior Member

Dar psihologul,sau neurologul(sau alți specialiști),ce ți-au spus?

Hunor_66

Hunor_66

Guru Member

Endorfinele...

In fine, sa fiu un pic mai clar.
Activitatile care produc momente placute, de bucurie, de satisfactie.
O muzica buna, un peisaj frumos, o plimbare in park, o pasare pe o creanga, un apus de soare.

Topp

Topp

Senior Member

Hunor_66, on 30 ianuarie 2017 - 00:25, said:

Endorfinele...

In fine, sa fiu un pic mai clar.
Activitatile care produc momente placute... o pasare .
  O pasare...doua pasarici.
De unde stii ca nu-i lipsesc ?
De unde stim ca stie  ce-i trebuie ?
Oricat ne-am da noi cu parearea, vax albina, crema puca.

Edited by Topp, 30 January 2017 - 00:32.

atupi

atupi

Senior Member

Sportul !

goguboeru

goguboeru

Member

Un gratar cu de toate carnurile/carnatii/micii si muraturi cu prietenii si muzica tare, fara alcool pt. tine ca este depresiv.
Si ai toate "vitaminele"

Aaa sa nu uit :si nu discutii despre job sau politica

Edited by goguboeru, 30 January 2017 - 01:39.

Serafim606

Serafim606

Guru Member

Un regim alimentar echilibrat. Asta e solutia :P.

Phobos

Phobos

Guru Member

Intrebarea ta n-are un raspuns simplu. Nu poti sa mananci cateva componente sanatoase pentru creier, si sa neglijezi restul. Exact cum a zis Serafim mai sus, un regim alimentar echilibrat, sport (miscare), aer curat, cumpãtare, hrana cat mai proaspata si mai neprocesata.
Informeaza-te, a afla ce e bine sa mananci si ce nu, nu e un lucru usor si rapid, necesita un pic de efort.

Un lucru e sigur, problemele tale pleaca si de la ce mananci, printre altele, si tot in ceea ce mananci sta si o parte din rezolvarea lor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/saB7nS7gnbs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xz7fnFadBAg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Documentarul al doilea poate (care apropo, e foarte interesant) fi vizionat intreg aici:

http://www.renuntala...carea-conteaza/

Edited by Phobos, 30 January 2017 - 02:30.

pelikanu

pelikanu

tread carefully

Nu exista vitamine bune pentru creier.
Exista doar chestii de genul "citeste" si "invata".
Dobitoci care alearga liberi, mananca fripturi si fac sex am mai vazut.

Topp

Topp

Senior Member

pelikanu, on 30 ianuarie 2017 - 02:33, said:

Nu exista vitamine bune pentru creier.
Exista doar chestii de genul "citeste" si "invata".
Dobitoci care alearga liberi, mananca fripturi si fac sex am mai vazut.
  He, he.
Ca nu se existra, nu contest, nu ma pricep.
Se pare insa, dupa cum ne spui, ca tu detii adevarul despre.  O negatie categorica  in fraza ta.
Eu am vazut  (si exista) astfel de ,,dobitoci'' pe la tara care se apropie de  nouaj  de ani. Nu mai fac sex, adevarat, dar au facut destul.
Vitzavercea, vedem cu totii  'telectuali''  urbani care au in fata carului un sobor de preoti .
Tu ce-ai alege ?
Si de ce sunt ei dobitoci ?!

Edited by Topp, 30 January 2017 - 02:55.

a3ds

a3ds

Guru Member

• Grup: Banned
Niacina/Vit B3 in special sau deficitul de vitamina respectiva duce la depresii etc. Se trateaza cu succes depresia si schizofrenia cu B3, doar ca nu o sa auzi medicii sa iti recomande asa ceva.

Si da, se gaseste pe internet de la Swanson de ex, 500 mg, incepi cu 3-4 pe zi si cresti doza daca nu are efect.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7K2tqxKf2EE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by a3ds, 30 January 2017 - 03:58.

NelsonMandela

NelsonMandela

Active Member

Megadozele de Vitamina b3 pot fi un remediu formidabil, însă trebuie folosite cu precauție.
Dozele ridicate cresc stresul oxidativ, rezistența la insulină şi nivelul de homocisteină. Provoacă diverse carențe nutritive. Deci trebuie folosite doze moderat ridicate, asociate cu diverse alte suplimente pentru a preveni complicațiile anterior menționate.

Altfel cineva cu depresie s-ar putea gândi la omega 3 + tocoferol, astaxantina, magneziu, vitamine B, enzime, probiotice, clorela, spirulina etc.

a3ds

a3ds

Guru Member

Eu zic ca riscurile de la vitamine sunt infime comparate cu xanax, zyprexa, prozac si restu de happy pills pe care le dau psihiatrii ca pe bombonele.

Si care nu rezolva nimic, doar amelioreaza temporar niste simtpome cu riscuri...n-are rost.

Daca nu iei megadoze (megadoze comparate cu RDA care e o gluma) n-are efect, iei degeaba si dupa aia zici ca nu ajuta.

Cam la fel cum testeaza "oamenii de stiinta" efectele vitaminelor. Iti dau 50 mg de vit C pe zi si zic ca nu se observa nici o imbunatarire lol.

Bullshit.

http://www.naturanoa...inamida-7752932

aici sunt informatii despre cata vit b3 se ia pentru schizo, primele 3 luni 25 de GRAME pe zi

dupa aia doza de intretinere e 3 GRAME pe zi

plus cum actioneaza, la ce ajuta etc

omu' deja e pe medicatie "chimica", deci despre ce vorbim ca e riscant sa ia 2-3 grame de niacina?

NelsonMandela, on 30 ianuarie 2017 - 04:26, said:

Megadozele de Vitamina b3 pot fi un remediu formidabil, însă trebuie folosite cu precauție.
Dozele ridicate cresc stresul oxidativ, rezistența la insulină şi nivelul de homocisteină. Provoacă diverse carențe nutritive. Deci trebuie folosite doze moderat ridicate, asociate cu diverse alte suplimente pentru a preveni complicațiile anterior menționate.

Altfel cineva cu depresie s-ar putea gândi la omega 3 + tocoferol, astaxantina, magneziu, vitamine B, enzime, probiotice, clorela, spirulina etc.

b3 previne aparitia diabetului zaharat, nu stiu de unde te informezi tu

also, are efect antioxidativ, deci fix invers de ce sustii

Edited by a3ds, 30 January 2017 - 04:51.

NelsonMandela

NelsonMandela

Active Member

Să fim serioşi, dar şi REALIŞTI! Uite că megadozele de niacina in masura in care depasesc 100 mg/zi, şi sunt luate constant fără suplimentele asociate, predispun către demență, boli de inimă, arteriopatie (extremități amputate?) , diabet etc. Omega 3 ieftin sau luat în exces sau fără antioxidanți predispune către cancer, toxicitatea metalelor grele samd.

În ce priveşte "delicatesele" servite de pseudospecialişti, nu pot decât să fiu de acord. Doar că trebuie să ai ce pune în loc, adică omul trebuie să dispună de informațiile necesare apropo de nişte soluții eficiente.

Edited by NelsonMandela, 30 January 2017 - 05:01.

a3ds

a3ds

Guru Member

Nutritia corecta e cheia sanatatii fizice si psihice, nu contest. Si ce ii recomanzi tu e foarte ok, tot ce e natural rezolva problemele, doar ca megadoza nu inseamna 100 de mg pe zi :)

RDA la vit C este cat iti trebuie ca sa nu faci scorbut de ex. Ideal ar trebui sa halesti cam 2 grame pe zi, cati oameni fac asta?

O carenta a unui singur element, ca e vitamina sau mineral, provoaca o reactie in lant de boli. Pentru care medicii iti dau un sac de chimicale.

Si asa intri in cercul vicios numit medicina alopata moderna.

O dam in altele si n-are sens. Cand le zici oamenilor ca sunt bolnavi de la medicamente si cacaturile pe care le mananca rad de tine ca esti vrajitor sau ceva lol.

dalu364

dalu364

Senior Member

Extract de ginseng korean ( cu % cat mai mare ), rhodiola rosea ( min. 4 %), noopept,.......si daca te intereseaza o sa-ti mai spun. Deocamdata documenteaza-te despre acestea . Posted Image

NelsonMandela

NelsonMandela

Active Member

@a3ds
Să ştii că pe drumul ăsta cu 3 g/zi niacină am fost încă de acum 2 ani. Mi-am propus să testez personal şi chiar am simțit efectul puternic antidepresiv, însă am identificat foarte clar şi efectele secundare. Parcă aveam sârme în carnea de pe picioare, arterele sunt deci OBTURATE! Treaba s-a îmbunătățit vizibil cu tmg, însă nici din ăsta nu poți lua prea mult, se transformă în metionină şi dai în demență.

Atunci sunt mai recomandate dozele prudente de b3, maxim 1.5 g/zi, şi trebuie să iau mai puțin tmg, b12, b6 etc. Este riscant şi foarte scump să jonglez cu doze ridicate.
Despre toate afirmațiile pe care le-am făcut sunt publicate studii, apar la prima căutare.

Edited by NelsonMandela, 30 January 2017 - 06:34.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate