Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Pregătire pentru UBB

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Salut. Sunt clasa a 12-a mate-info și m-am orientat să merg mai departe în Ardeal, la UBB. Am zis că-s altfel oamenii acolo, altă viață, cel puțin așa am auzit...
Ideea e că vreau să iau notă bună la concursul de admitere din aprilie și nu prea știu cum să mă pregătesc temeinic pentru el.
Am descărcat tematica și am început să abordez pe rând chestiile de pe acolo.
Pot primi niște opinii sau ceva de la cei care poate au fost în situația mea?
Subiectul care s-a dat anul trecut la concurs a fost relativ simpluț.

#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Cand site-ul universitatii ofera posibilitatea de a-ti afisa toate informatiile in maghiara, e de preferat sa fugi Posted Image.

Edited by Serafim606, 29 January 2017 - 19:36.


#3
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.08.2013
Eu sunt în anul 1 acolo. Dacă vrei informaţii suplimentare PM.

 Baggins, on 29 ianuarie 2017 - 19:05, said:

Pot primi niște opinii sau ceva de la cei care poate au fost în situația mea?

Din ce am văzut în ultimii ani, nivelul de dificultate oscilează.

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Serafim606, on 29 ianuarie 2017 - 19:36, said:

Cand site-ul universitatii ofera posibilitatea de a-ti afisa toate informatiile in maghiara, e de preferat sa fugi Posted Image.
Din cite stiu UBB e cea mai buna universitate din tara in momentul asta. Parca din perspectiva cercetarii, dar nu sunt sigur.

Btw, Bolyai a fost maghiar. 2 maghiari! La actualul UBB a predat si Riesz, unul din parintii analizei functionale.

#5
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 sftpdt, on 29 ianuarie 2017 - 20:12, said:

Din ce am văzut în ultimii ani, nivelul de dificultate oscilează.

Cifrele de scolarizare la informatica UBB Cluj, sunt mai mari decat ale Fac mate-info Bucuresti.
Cluj: 599 total = 374 buget +195 taxa - http://admitere.ubbc...2017_______.pdf
Bucuresti  180 buget +91 taxa + 19 taxa a 2 a fac Intormatica + 65 inv la dist +10 a 2 a fac
  90 buget + 10 taxa - tehnologia informatiei   http://fmi.unibuc.ro...
total: 465

Bucurestiul singur are 2 mil de locuitori , jud Cluj 311 mii  Cerintele la admitere, nu au cum sa fie foarte ridicate la Cluj in asemenea conditii.
Totusi, chiar daca nu toti studentii din Cluj vor avea un nivel foarte ridicat, cei ce sunt perseverenti se vor integra in timp.

Fapt remarcabiul: Clujul este orasul cei cei mai multi angajati IT la mia de locuitori din Romania, depasind de departe orice alta zona din tara. Deci polutica UBB este viabila.

PS: Probabil ca la Cluj este una din cele mai accesibile admiteri din tara la informatica.

Edited by RomeoM, 30 January 2017 - 09:46.


#6
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.08.2013

 RomeoM, on 30 ianuarie 2017 - 09:27, said:

Cluj: 599 total = 374 buget +195 taxa - http://admitere.ubbc...2017_______.pdf

La info română sunt ~140 locuri la buget şi ~60 la taxă.

#7
Kropius

Kropius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.08.2016
pai nu prea ai mare chestie de stiut.
folosirea de subprograme, constructia lor CORECTA, transmitere prin valore, referinta, sortarile(nu doar bubble), matrici rare si bineinteles algoritmii de baza..eu cam asta cred ca intra

#8
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Eu dau examen la matematica în aprilie (vreau sa merg pe specializarea informatică) și pot sa spun ca admiterea la matematica este cu mult mai dificilă fata de București și Timișoara...

#9
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 RazvanQR, on 30 ianuarie 2017 - 17:23, said:

Eu dau examen la matematica în aprilie (vreau sa merg pe specializarea informatică) și pot sa spun ca admiterea la matematica este cu mult mai dificilă fata de București și Timișoara...

Intentia mea nu era sa critic UBB, ci sa atrag atentia ca si in cazul in care nivelul de cunostinte la admitere al candidatilor nu e foarte ridicat, exista posibilitatea ca acestia sa se integreze cu succes in industria IT dupa absolvirea facultatii.
In conditiile in care dezvoltatorii IT din Romania se plang de faptul ca numarul de programatori oferit de institutiile de invatamant superior este prea mic in raport cu cererea, ar fi cazul ca in Bucuresti, facultatile de profil sa creasca treptat numarul de admisi, si sa-i scolarizeze dupa modelul UBB, pt ca apoi sa-i plaseze pe piata muncii. Sa creeze eventual o forma de invatamant pe masura capacitatii lor.

Un Romania exista in numar foarte mare de clase de liceu cu profil matematica-informatica sau mate-info-intensiv (in raport cu numarul total de elevi), si un numar foarte mic locuri la facultati cu specializari IT (in raport cu numarul total de studenti).

Edited by RomeoM, 31 January 2017 - 15:36.


#10
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Industria IT nu înseamnă mare lucru, este un concept vag.
În IT intră și unul care instalează și administrează la nivel de bază Windows sau rețele, și unul care face siteuri de web simple, sau doar adaugă conținut în site-uri deja făcute, și unul care scrie programe avansate.
Facultățile de informatică predau inclusiv teorie avansată cum ar fi complexitatea algoritmilor și altele. Dar, chiar și studenți foarte slabi care de abia trec cu 5 la astfel de materii, pot să se angajeze pe joburile din categoria celor mai simple de mai sus.

Dar ideea e că ei ar fi putut să se angajeze și fără facultate în joburile respective ! (oricum nu te învață facultatea să instalezi Windows, iar programarea de bază o știi din liceu).
Doar că, pt. că acum aproape toată lumea are facultate, se angajează oameni cu facultate pe posturi unde acest lucru nu ar fi cu adevărat necesar.

#11
RazvanQR

RazvanQR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 06.01.2016
Eu fac bani din Unity3d(game engine) si fac bani frumusei, iar la scoala nu facem deloc informatica(sunt la mate-info, iar la info facem mate pt bac...).Eu vreau sa merg la UBB(informatica) pentru diploma si pentru colectivul de acolo, pentru oameni care au aceleasi pasiuni cu mine si vreau sa incerc sa fac proiecte cu ei.Programarea in general se invata acasa singur, nu la facultati, la fel si cu celelalte ramuri...

#12
Baggins

Baggins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 09.10.2014
Am văzut că nu s-a mai dat teorie la subiectul 1 din 2014. Credeți că anul ăsta s-ar putea da?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate