Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Sfat achizitie monovolum benzinar - 7500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Buba la b klasse,ca si la 308 de altfel, e ca au garda la sol mica tare. Dpmdv in Romania asta e o problema...

#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Pana la urma, o iau de la capăt: caut ceva cât golful plus ca și mărime. În afara de golf plus, ce altceva ar mai fi similar? Scenic am mai avut, știu ca as pierde o grămada din devalorizare, dar ideea este sa  se foloseasca soția de mașina vreo 5 ani. Așa ca, mi-as asuma. VW am tot avut, rămâne prima opțiune, nu am avut nici cea mai mică problema cu orice vw am avut, e-adevărat ca mașinile au fost toate noi, și nu le-am ținut peste 155000 km pe niciuna.
Bugetul a scăzut la 6000, benzinara.
Va mulțumesc din nou.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu prea vad  ce mare smecherie ai facut... Ai dat cioara din mina pe pasarica de pe gard. Sper sa nu-ti regreti masina data.
Ia uite cit cere un nene pe o masina mai veche decat a ta, adevarat, varianta "Plus", dar cu km la jumate, cel putin asa zice... https://www.olx.ro/o...html#9a6d532e8d

#40
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Post_R_A_D_U, on 03 iunie 2017 - 17:42, said:

Nu prea vad  ce mare smecherie ai facut... Ai dat cioara din mina pe pasarica de pe gard. Sper sa nu-ti regreti masina data.
Ia uite cit cere un nene pe o masina mai veche decat a ta, adevarat, varianta "Plus", dar cu km la jumate, cel putin asa zice... https://www.olx.ro/o...html#9a6d532e8d

Am dat cioara din mâna pt ca mai am una...
Plusul ăla e 5, eu vreau 6. Poate sa ceara oricât, îmi trebuie măsuțe pe scaune și încălzire in scaune.

#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
In general masinile de genul asta sunt rulate in draci". Nu e usor sa gasesti ceva pe gustul tau si in acelasi timp si ok dpdv tehnic. Deci dpmdv e greu de zis "alege masina x". Calitatea e egala cu 0 cand masina are 150000 de km in bord si 300000 de km rulati. Cu cat rulajul e mai mare, cu atat se pot intampla mai multe cu acea masina. Stiu personal pe cineva care si-a luat o teapa de genul asta cu Touran. Deci nu pot sa-ti recomand o marca anume. Alege ce gasesti mai ok dpdv tehnic si nu exclude nici Lodgy. M-as uita cu atentie si la Corolla Verso pentru ca, pe langa fiabilitatea de top, mai ai si sanse mari sa o gasesti intreaga si cu km pe bune. In Ro f rar samsarii dau km inapoi la japoneze. Ori la masinile nemtesti, e o mandrie sa se laude la prieteni cu nr de km dati inapoi. Ar mai fi Mitsubishi Grandis. Am un coleg de serviciu care anul trecut si-a schimbat Coltul, cu Grandis. Iti dai seama ca daca nu era multumit prima data de Mitsu, nu se mai uita inca o data la el. Deci eu nu prea as lua in calcul Touran, C-Max, Scenic etc. Pentru ca sunt masini cautate la noi, multi nestiind nimic altceva in afara de marcile mai cunoscute la noi, si de cele mai multe ori sunt  aduse de niste samsari borati.
PS: spor la gasit super golful ala la 6000 si sa te impaci cu ideea ca, atunci cand ajungi in service, schimbi niste consumabile.

Edited by LauCalin, 03 June 2017 - 22:40.


#42
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
La Toyota Corolla Verso ma gandeam si eu. Apropo de Grandis, stii ca daca e diesel are motor VAG, nu?

+ Mazda 5

#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Fraților, mulțumesc, dar nu am fost clar. Soția nu dorește ca mașina sa fie mai mare decĂąt un golf (plus). Cu asta s-a obișnuit, o va folosi doar in oraș (parcare, versatilitate urbană etc). Deci nu intra in discuție decĂąt cam așa ceva, pe care sa pot pune lada deasupra in concedii. M-a gândeam și la un Renault Scenic, sau seat altea.
Asta e compromisul pe care vreau sa Ăźl fac pana Ăźmi vine din nou o mașina mai spațioasă la serviciu (> jetta).
La vreo 500 km pe luna plus Ăźncă tot atĂąția in concedii, nu iau in calcul decĂąt benzina (deși acum are un sdi care e brici in oraș, dar mașina e doar un trendline Ăźmbunătățit ca și dotări și Ăźncepe sa ĂźmbătrĂąnească, deși km are putini, disclaimer: a acontat-o deja varu'miu, așteaptă sa fac mișcarea).

Edited by denky, 04 June 2017 - 07:18.


#44
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostLauCalin, on 03 iunie 2017 - 22:37, said:

In general masinile de genul asta sunt rulate in draci". Nu e usor sa gasesti ceva pe gustul tau si in acelasi timp si ok dpdv tehnic. Deci dpmdv e greu de zis "alege masina x". Calitatea e egala cu 0 cand masina are 150000 de km in bord si 300000 de km rulati. Cu cat rulajul e mai mare, cu atat se pot intampla mai multe cu acea masina. Stiu personal pe cineva care si-a luat o teapa de genul asta cu Touran. Deci nu pot sa-ti recomand o marca anume. Alege ce gasesti mai ok dpdv tehnic si nu exclude nici Lodgy. M-as uita cu atentie si la Corolla Verso pentru ca, pe langa fiabilitatea de top, mai ai si sanse mari sa o gasesti intreaga si cu km pe bune. In Ro f rar samsarii dau km inapoi la japoneze. Ori la masinile nemtesti, e o mandrie sa se laude la prieteni cu nr de km dati inapoi. Ar mai fi Mitsubishi Grandis. Am un coleg de serviciu care anul trecut si-a schimbat Coltul, cu Grandis. Iti dai seama ca daca nu era multumit prima data de Mitsu, nu se mai uita inca o data la el. Deci eu nu prea as lua in calcul Touran, C-Max, Scenic etc. Pentru ca sunt masini cautate la noi, multi nestiind nimic altceva in afara de marcile mai cunoscute la noi, si de cele mai multe ori sunt  aduse de niste samsari borati.
PS: spor la gasit super golful ala la 6000 si sa te impaci cu ideea ca, atunci cand ajungi in service, schimbi niste consumabile.

Apropo, nu cumpăr decât din curtea omului, cu verificare la reprezentanta. Din Germania, am rudele soției acolo, arunca și aia un ochi la o adică prin curțile  vecinilor...
Nu sunt chitit pe VW, sunt chitit pe o mașina mai noua, f bine întreținută.

#45
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postflorinppv, on 03 iunie 2017 - 23:41, said:

La Toyota Corolla Verso ma gandeam si eu. Apropo de Grandis, stii ca daca e diesel are motor VAG, nu?

+ Mazda 5

Dieselul este de la VAG dar, la fel ca si in cazul lui Mercedes si Renault din prezent (adica folosirea motoarelor de mic litraj de la Renault), nu reprezinta un copy/paste. Injectoarele si pompa de injectie nu sunt la fel ca la VW. Oricum, atat de bine au colaborat, incat Mitsubishi a renuntat la ei. Mai tarziu, in dieselul de 1.8 si-a bagat mana PSA, iar Mitsubishi le-a dat la schimb turbinele pentru motoarele mici pe benzina.
Si da, m-as uita si la Mazda 5.

Edited by LauCalin, 04 June 2017 - 08:52.


#46
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postdenky, on 04 iunie 2017 - 07:17, said:

Fraților, mulțumesc, dar nu am fost clar. Soția nu dorește ca mașina sa fie mai mare decât un golf (plus). Cu asta s-a obișnuit, o va folosi doar in oraș (parcare, versatilitate urbană etc). Deci nu intra in discuție decât cam așa ceva, pe care sa pot pune lada deasupra in concedii. M-a gândeam și la un Renault Scenic, sau seat altea.
Asta e compromisul pe care vreau sa ĂŽl fac pana ĂŽmi vine din nou o mașina mai spațioasă la serviciu (> jetta).
La vreo 500 km pe luna plus ĂŽncă tot atâția in concedii, nu iau in calcul decât benzina (deși acum are un sdi care e brici in oraș, dar mașina e doar un trendline ĂŽmbunătățit ca și dotări și ĂŽncepe sa ĂŽmbătrânească, deși km are putini, disclaimer: a acontat-o deja varu'miu, așteaptă sa fac mișcarea).

In cazul asta ar fi posibil sa iti indeplineasca cerintele o Honda Jazz: https://www.olx.ro/a...year:from]=2009

#47
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Ford C Max, Opel Meriva, ori poate găsești un B Max mai nou. Fiat 500L dar nu am văzut prea multe la vânzare, Kia Venga sau Hyundai IX20(aceasi mașină mie plăcut f mult), kia Soul.
Ori
https://www.autovit....html#0bbe50722d

Sau ce se încadrează perfect Nissan Note:
https://www.autovit....html#9af491f601

Anunțul e doar pt poza cu scaunele spate și cu tavita, astea din 2011+ se învârt la 6000e cu prețul, sub 100.000 km.

Dacă nu o altea ok dotata ce vine cu tot cu DVD pt scaunele spate în plafon în standard e f interesanta.

#48
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu cred ca pleci de la o falsa problema. Daca de la munca primesti un Focus in loc de Jetta, imi imaginez ca doar varianta hatch poate avea spatiu mai mic decat Jetta. Daca e berlina sau break, spatiul in portbagaj e cam la fel. La fel si interiorul, ca-s doar in aceeasi clasa, si nu e Focusul KA nici Jetta nu-i Passat. Pe de alta parte vrei o masina fix la fel de mare pentru sotie si concedii. Inteleg de aici ca inainte sotia avea Golf si in concedii mergeati cu Jetta?

Daca e asa, nu poti la munca sa ceri varianta break la Focusul ala, si sa scapi de problema, sa-i iei sotiei ceva cu adevarat mic, de oras? Mi se pare un fel de compromis inutil. Pentru o diferenta nesemnificativa de spatiu intre Focus si Jetta, vrei sa iei un monovolum la fel de mic ca astea doua. Nici una nici alta nu fac vro diferenta semnificativa in concedii, mai ales daca ai portbagaj deasupra.

Ca o paranteza, eu am avut Focus break si de cand stau in Germania si fac drumuri lungi si concedii cu sotia + 2 copii, am tot umplut focusul ala in portbagaj + cutie deasupra. Acum avem S-Max care desi are spatiu considerabil mai mult ca oricare din masinile la care te uiti tu, e cam la fel de plin cand plecam in concedii. Pentru ca daca e loc, atunci luam mai multe. Singura diferenta notabila e confortul mai bun la drum lung, ca ai o pozitie mai comoda, e mai mult spatiu pt picioare, scaunele spate se inclina, samd. Dar ca spatiu de bagaje, e la fel de plin, deci nu e asta neaparat un criteriu :).

#49
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postadipelcz, on 08 iunie 2017 - 11:04, said:

Eu cred ca pleci de la o falsa problema. Daca de la munca primesti un Focus in loc de Jetta, imi imaginez ca doar varianta hatch poate avea spatiu mai mic decat Jetta. Daca e berlina sau break, spatiul in portbagaj e cam la fel. La fel si interiorul, ca-s doar in aceeasi clasa, si nu e Focusul KA nici Jetta nu-i Passat. Pe de alta parte vrei o masina fix la fel de mare pentru sotie si concedii. Inteleg de aici ca inainte sotia avea Golf si in concedii mergeati cu Jetta?

Daca e asa, nu poti la munca sa ceri varianta break la Focusul ala, si sa scapi de problema, sa-i iei sotiei ceva cu adevarat mic, de oras? Mi se pare un fel de compromis inutil. Pentru o diferenta nesemnificativa de spatiu intre Focus si Jetta, vrei sa iei un monovolum la fel de mic ca astea doua. Nici una nici alta nu fac vro diferenta semnificativa in concedii, mai ales daca ai portbagaj deasupra.

Ca o paranteza, eu am avut Focus break si de cand stau in Germania si fac drumuri lungi si concedii cu sotia + 2 copii, am tot umplut focusul ala in portbagaj + cutie deasupra. Acum avem S-Max care desi are spatiu considerabil mai mult ca oricare din masinile la care te uiti tu, e cam la fel de plin cand plecam in concedii. Pentru ca daca e loc, atunci luam mai multe. Singura diferenta notabila e confortul mai bun la drum lung, ca ai o pozitie mai comoda, e mai mult spatiu pt picioare, scaunele spate se inclina, samd. Dar ca spatiu de bagaje, e la fel de plin, deci nu e asta neaparat un criteriu :).

Nu e negociabila treaba cu masina de serviciu. In plus, ca spatiu la bancheta din spate, jetta e net peste golf (probabil focus e la fel) break.

#50
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.11.2016
Opel Zafira

#51
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postgabrieln2016, on 09 iunie 2017 - 14:59, said:

Opel Zafira

E aproape 30 cm mai lung ca plusul. La doamne, cum stiti, si 5 cm in plus se simt, scuze de mitocania ieftina...

#52
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Am zis sa va cer părerea tot aici, pentru 2 prieteni. Ambii urmează sa ia cu Rabla mașina noua, pe benzina.
Unul ia un golf 7 de 1.0 pt soție, dotarea de mijloc (scaune încălzite, pilot automat, vopsea metalizata etc) la 14500, celălalt Suzuki Vitara 1,6 passion (vopsea metalizata, scaune încălzite, pilot automat etc) la 13000.
Cum vi se par prețurile? Mulțumesc.

#53
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Vezi ca era mai jos postata o oferta la 14500 livrare din stoc astra k 1.4 150 plus automata și dotările de bun simt. O recomand pt cutia automata care bonus are convertizor de cuplu, mult mai buna pt trafic bara la bara.

#54
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdenky, on 16 iunie 2017 - 06:36, said:

.... celălalt Suzuki Vitara 1,6 passion (vopsea metalizata, scaune încălzite, pilot automat etc) la 13000.
Cum vi se par prețurile? Mulțumesc.
La ce dealer a primit oferta asta ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate