Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sfat achizitie monovolum benzinar - 7500 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Fratilor,
Apelez la voi, ca vad ca va pricepeti. Nu ma deranjeaza sa ma (va) mistocariti pe topic, rugamintea e sa incercati sa ma indrumati.
Vreau sa iau ceva pe benzina, pe care sa-l poata parca relativ usor sotia in oras, dar pe care sa-l putem folosi, la o adica, in concedii. M-am gandit la Renault Scenic (nu stiu daca grand e prea mare, cu cei 22 cm in plus) si Citroen xsara picasso, primul l-am si avut prin 2004-2005, model 2002, parca. Era ca o barca in curbe, la 90 la ora, in rest mi-a lasat impresia unei masini incapatoare si utile.
Imi trebuie spatiu pentru 2 juniori in spate, iar pt bagaje mai pun si cutie deasupra, cand plecam in concedii luam casa cu noi...
Daca va mai vin idei apropo de alte modele, va rog...
Multumesc pentru sprijin.

Edited by denky, 29 January 2017 - 16:49.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Zafira.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
De ce nu un diesel? Monovolumul e mare si greu. Va consuma mult pe benzina.

#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
No' aici ar merge propus o autoutilitara de aia cu locuri ( ca tot se lauda unu pe alt topic cat de comode spatioase si usor de condus , is ) . Caddy , Combo , Partner , Berlingo ....

#5
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostSerafim606, on 29 ianuarie 2017 - 17:07, said:

De ce nu un diesel? Monovolumul e mare si greu. Va consuma mult pe benzina.

Acum are golf 5 diesel. Face doar drumuri in oras, pana ajunge la servici se face cald si in masina...

View Postcobi1, on 29 ianuarie 2017 - 17:10, said:

No' aici ar merge propus o autoutilitara de aia cu locuri ( ca tot se lauda unu pe alt topic cat de comode spatioase si usor de condus , is ) . Caddy , Combo , Partner , Berlingo ....

Nevasta'mea nu cred ca ar aprecia in mod deosebit versatilitatea unor astfel de modele.

View Postddaannii, on 29 ianuarie 2017 - 17:06, said:

Zafira.

Ce an ar incapea in banii astia si la ce consum sa ma astept (intrebarea e valabila pentru toti colegii si orice model luat in discutie)?

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

http://suchen.mobile...=6&pageNumber=2

ps. Asta de la nemti are si cutie automata! Posted Image

Edited by ericmario, 29 January 2017 - 17:15.


#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postericmario, on 29 ianuarie 2017 - 17:14, said:


Sa stii ca de Mazda asta am uitat ca mi-a placut anul trecut intr-o parcare in concediu. nu stiu cum sta cu pretul la piese, dar sigur am service bun pe aproape, prin ungaria (io-s tm)

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pentru piese te poti lamuri pe epiesa.
Sunt ca la oricare alta masina.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
VW Touran. E putin mai scurt decat un Golf break insa e mai spatios in interior iar calitativ e la egal cu Golf.

Edited by Kroghy, 29 January 2017 - 17:38.


#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostKroghy, on 29 ianuarie 2017 - 17:37, said:

VW Touran. E putin mai scurt decat un Golf break insa e mai spatios in interior iar calitativ e la egal cu Golf.

Ma cam sperie preturile la touran. Nu stiu ce gasesc bun in banii astia. In rest, am ramane pe traditia VW, nu exclud varianta.

View Postericmario, on 29 ianuarie 2017 - 17:36, said:

Pentru piese te poti lamuri pe epiesa.
Sunt ca la oricare alta masina.

Am si service la Szeged, am verificat. De Toyota aia Corolla verso ce ziceti?

#11
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postdenky, on 29 ianuarie 2017 - 17:42, said:

Ma cam sperie preturile la Touran. Nu stiu ce gasesc bun in banii astia. In rest, am ramane pe traditia VW, nu exclud varianta.
Pret bun inseamna produs bun. Pe mine ma sperie masinile ieftine. Un Peugeon sau Citroen comparabil cu Touran e cam la acelasi pret cand e nou insa de doua ori mai ieftin la second. Asta ar trebui sa te sperie, cat de rau poate fi incat sa se vanda la jumate de pret fata de Touran cand noi erau la acelasi pret.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostKroghy, on 29 ianuarie 2017 - 17:44, said:


Pret bun inseamna produs bun. Pe mine ma sperie masinile ieftine. Un Peugeon sau Citroen comparabil cu Touran e cam la acelasi pret cand e nou insa de doua ori mai ieftin la second. Asta ar trebui sa te sperie, cat de rau poate fi incat sa se vanda la jumate de pret fata de Touran cand noi erau la acelasi pret.

Singura experienta cu touran e cand am avut la slujba buget de 25000 euro, nici macar nu m-am putut apropia de touran. Am ramas la (alta) Jetta.

Am mai avut un golf plus pe vremuri, oare modelul cross o fi diferit cu mult? Nu prea cred.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Modelul Cross difera numai dpvd estetic si garda la sol putin mai mare si suspensii mai rezistente.

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Decat un Touran vechi si obosit cu peste 300 k km in bord ( desi la vanzare apare cu 109 k km ) mai bine iei asta :
https://www.autovit....html#5c42157b76

#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Corolla verso in general e o masina foarte fiabila. Problema e ca va fi foarte greu sa gasesti una in mintile ei in Romania. Sunt putine la vanzare.
La C max nu te-ai gandit?
Zafira de 1.8 140 cp stiu ca e o masina buna insa nu cred ca te va incanta consumul de 8,5 mediu. Poate varianta pe gpl.

#16
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Kia Venga o mașină super deștept amenajată în interior.
Skoda Roomster spațiu foarte mult pentru cei 4.2 metri. Din asta am eu dar 1.6 tdi.
Citroen C3 Picasso arata intr-un mare fel dar era scumpă și nu mi-am permis-o.

#17
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca si Kia venga e masina pt concediu cu 2 copii ( poate daca copiii is imaginari ) ...

#18
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View Postcobi1, on 29 ianuarie 2017 - 18:51, said:

Daca si Kia venga e masina pt concediu cu 2 copii ( poate daca copiii is imaginari ) ...
Ai mers cu ea? Problema nu sunt copiii ci cât de dementă este nevasta. Ea este cea care poate umple și un camion în concediu. Iar pentru o nevastă dementă plus copii, nu știu ce mașină poți recomanda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate