Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Ajutor conversie(transfer?!) filmare de pe caseta DV pe stick

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
LightLux

LightLux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2017
Buna!

Sper sa fi postat unde trebuie.
Un amic si-a cumparat recent o camera Sony HDR-Fx1000 si a apelat la mine ca sa il ajut in a transfera filmarile si a le pune pe stick si pe dvd,pastrand aceeasi calitate,in conditiile in care fisierele sa poate fi vazute de orice televizor.

Am folosit initial calculatorul lui,acesta avand firewire pe placa de baza.Calculatorul are vreo 10-12 ani,e un Fujitsu-Siemens Scaleo,un Pentium 4 @ 2.93 Ghz,Socket 775 Lga,pb ga-8195pm, 1,5 Gb DDR pc3200 (200 mhz),cu pv Radeon x1300 (256 Mb).
Am reusit,folosind HDVSplit,sa transferam continutul de pe caseta pe pc,fisier sub extensia m2t, o ora de filmare avand 11,3 gb la rezolutie de 1440 x 1080.
Am facut si transferuri de 5 si 10 minute,carora doar le-am schimbat extensia,prima data in mpeg(l-am putut reda pe un tv Lg,dar nu si pe un Samsung) si mp4(a mers si pe Samsung).
La transferul de o ora,cele 11,3 gb nu le-am putut pune pe stick decat daca stickul a fost formatat NTFS.Insa tv-ul nu a "vazut" fisierul asta mare,ci doar pe cele de dimensiuni mici.
Am vazut filme full hd pe net,rezolutia de 1920 x 1080 ,cu extensia mp4 care mergeau din prima pe televizor,si care nu depaseau 2,8 Gb,in conditiile in care aveau o ora si jumate.


Intrebarile mele sunt urmatoarele:

Exista un program care sa faca transferul asta prin firewire,iar rezultatul sa fie ce vreau ?(adica un fisier avi sau mp4(sau alta extensie),fara pierderi de calitate si la o dimensiune de sub 4 gb pt o ora) si care sa mearga pe tv?
Daca nu,trebuie un program care sa converteasca acel m2t de 11,3 gb in mp4 sau avi full hd la dimensiuni mult mai mici si care sa mearga pe tv? Care ar fi acele programe?
Ce configuratie de pc ar fi necesara pentru asa ceva?
Omul nu vrea sa faca ceva prea sofisticat,nu vrea generice,efecte,tranzitii,nu il intereseaza atat partea asta extra de editare video.
E clar insa ca pc-ul pe care il are e vechi si vrea unul nou,adecvat acestui scop.Oare un Pentium G4560 KabyLake(cu igpu intel hd610), 8 Gb ddr 4, fara placa video suplimentara,ar fi suficient?
Pentru conversie video de la m2t la avi / mp4 ala de dimensiuni reduse e suficient procesorul asta,eventual fara placa video?
M-am uitat la programe gen Premiere,Vegas - cer multicore(gen i7 sau merge si altceva,gen i3?) si placi video de gameri inraiti,dar asta banuiesc ca e pentru 4K.
Acum,camera asta video e un model vechi,are vreo 8-9 ani (?!) si nici un Full HD autentic nu pare sa fie,deci si cerintele de sistem banuiesc ca is mult mai reduse.


Ce programe (si versiuni) recomandati pentru asa ceva?
Dar la configuratii ? E absolut necesara si o placa video separata,sau merge cu ce stie procesorul? Posted Image

Edited by LightLux, 29 January 2017 - 04:04.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,380
  • Înscris: 08.02.2011
Convertesti in MKV, ar trebui sa ruleze pe orice televizor (la sunet alegi AAC, nu DTS ca nu orice tv stie sa redea sunetul DTS)


Poti folosi Handbrake alegand din optiuni "Intel Quick Sync" si ai viteza de conversie foarte buna. Merge foarte bine Pentium G4560 cu placa video integrata (de fapt QuickSync merge doar cu placa integrata, smecheria e ca are implementare hardware pentru unele formate/codecuri).  Calitatea nu e chiar la fel de buna ca in cazul conversiei software (pentru aceeasi marime a fisierului), dar ai avantajul unui consum de resurse mult mai redus.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt cateva probleme:

1. Orice conversie se face cu pierdere de calitate, dar e normal in cazul tau sa faci conversie.
2. Computerul respectiv este antic! De obicei, pt editare si conversie video se folosesc computere top.
3. Handbrake  (format mp4) si codec h264 e standard.
Foloseste un profil existent (full hd) pt conversie, dar va lua o vesnicie...
4. Procesorul tau nu are QuickSync.

#4
LightLux

LightLux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2017
Multumesc pentru raspunsuri si promptitudine!

Am download-at programul HandBrake si o sa incerc saptamana care vine sa vad cum merge cu conversia,folosind un Pentium G4500 Skylake (igpu Intel HD530) cu 8 gb ddr4(insa tot fara placa grafica dedicata).

Din specificatiile existente pe site-ul lor,se pare ca si acel Pentium KabyLake G4560 are si el acel QuickSynck https://ark.intel.co...-Cache-3_50-GHz .

Chestia e ca omul respectiv e la inceputuri cu calculatoarele,si nici nu cred ca ar fi foarte incantat sa-i spun sa bage 3.500 de lei intr-un sistem cu un i7 - 7700 (unde doar procesorul e 1500 lei) , decat intr-un sistem cu un Pentium G4560 care sa fie cu totul la acesti bani,asta daca poate obtine aceleasi rezultate,chiar insa daca dureaza mai mult.

Cu alte cuvinte,incerc sa obtin un raport cat mai bun pret-calitate,in conditiile in care bugetul nu este foarte generos,si nici nu le are absolut deloc cu jocurile.

Edited by LightLux, 29 January 2017 - 19:32.


#5
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Teoretic nu trebuie să faci alte conversii decît dacă vrei să reduci dimensiunea fişierului. Streamul m2t are la bază un video mpeg2hd inclusiv sunetul.
În mod normal ai nevoie de modificarea fără pierderi a rezoluţiei la fullhd 1920x1080 şi extensia .mpg care va merge pe orice tv sau mediaplayer prin usb.  
Transferul ală e bun aşa cum l-aţi făcut şi nu aveţi nevoie de pc cu i7 pt astfel de fişiere.

Edited by vgabi, 30 January 2017 - 20:08.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Prin schimbarea extensiei nu faci nimic altceva decat neconcordanta intre container si informatia din headere.
Fara pierdere de calitate nu poti decat sa demuxezi si sa remuxezi in alt container ca MKV, TS sau Mpeg.
Pentru asta exista MKV toolnix,TsMuxer etc...
Nu exista recompresie fara pierdere de calitate alaturi de timp si resurse hardware.In functie de encodorul folosit si setarile acestuia pierderea poate fi mai mult sau mai putin vizibila.
Intr-adevar PAR-ul anamorfic 1.333 poate crea probleme pe unele playere.
Eu recomand sa le remuxeze in container MKV sau Ts.


#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Am rulat filme hdv cu extensia schimbată în .mpg fără probleme. În schimb playerul nu vroia video .m2t nici mort.
Unele convertoare schimbă doar extensia la fişier fără recompresie şi pierderi.

#8
LightLux

LightLux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2017

 vgabi, on 30 ianuarie 2017 - 20:07, said:

Teoretic nu trebuie să faci alte conversii decît dacă vrei să reduci dimensiunea fişierului. Streamul m2t are la bază un video mpeg2hd inclusiv sunetul.
În mod normal ai nevoie de modificarea fără pierderi a rezoluţiei la fullhd 1920x1080 şi extensia .mpg care va merge pe orice tv sau mediaplayer prin usb.  
Transferul ală e bun aşa cum l-aţi făcut şi nu aveţi nevoie de pc cu i7 pt astfel de fişiere.

Una dintre probleme e chiar dimensiunea filmarii. O filmare de 3-4 ore ajunge sa aibe si 35-40 de Gb,ceea ce e enorm de mult.

 geo123, on 30 ianuarie 2017 - 21:58, said:

Prin schimbarea extensiei nu faci nimic altceva decat neconcordanta intre container si informatia din headere.


Am facut deocamdata o singura filmare,si,intr-adevar,se pare ca apar ceva probleme,in sensul ca am sesizat un mic decalaj intre sunet si imagine.O sa mai incerc sa fac si alte filmari,sa vad daca e doar o senzatie,sau chiar asa e.


 geo123, on 30 ianuarie 2017 - 21:58, said:

Fara pierdere de calitate nu poti decat sa demuxezi si sa remuxezi in alt container ca MKV, TS sau Mpeg.
Pentru asta exista MKV toolnix,TsMuxer etc...
Nu exista recompresie fara pierdere de calitate alaturi de timp si resurse hardware.In functie de encodorul folosit si setarile acestuia pierderea poate fi mai mult sau mai putin vizibila.
Intr-adevar PAR-ul anamorfic 1.333 poate crea probleme pe unele playere.
Eu recomand sa le remuxeze in container MKV sau Ts.

Unde as putea gasi niste tutoriale mai pe scurt,care sa explice cu ce se mananca treaba asta? Am vazut ca exista o gramada de tipuri de compresie si sincer ma simt pierdut in multitudinea de informatii.
Sau barem sa inteleg,in cazul acestei camere video,ce trebuie sa fac si cum,astfel incat rezultatul sa fie o filmare la o dimensiune rezonabila,care sa fie redabila pe majoritatea dispozitivelor(dvd player si tv cu usb).

 Adm, on 29 ianuarie 2017 - 08:36, said:

2. Computerul respectiv este antic! De obicei, pt editare si conversie video se folosesc computere top.



Am discutat cu persoana respectiva si a luat decizia sa investeasca si intr-un sistem nou,adecvat scopului. O sa iasa al naibii de scump fata de ce planificam initial,dar sper sa merite investitia.Asta e,vrei omleta,trebuie sa spargi niste oua.

Pana acum...I-am luat un procesor i7-6700k si un hdd wd de 2 tb Blue,la 5400 rpm.





As mai vrea sa ii iau urmatoarele:

Sursa:Seasonic S12II-520 Bronze, ATX12V, 520W  http://www.emag.ro/s...b/pd/DR1YK2BBM/

Placa de baza: Gigabyte, Z270M-D3H, Socket 1151, DDR4, MicroATX http://www.emag.ro/p...h/pd/D3VD07BBM/

sau ASUS PRIME Z270-K, Z270, LGA1151, ATX, 4x4DDR4 http://www.emag.ro/p...k/pd/D88P07BBM/

RAM: HyperX FURY Black 8GB, DDR4, 2666MHz, CL15, 1.2V http://www.emag.ro/m...8/pd/DWB17YBBM/

Cooler procesor:  Scythe Katana 4 SCKTN-4000, compatibil Socket T Intel/AMD http://www.emag.ro/c...2/pd/DV2GPMBBM/





As vrea sa stiu daca in configuratiile de mai sus poate rula programe de editare video pentru camera lui,gen Sony Vegas sau Adobe Premiere,fara a mai cumpara si o placa video dedicata.
Ma gandesc ca ,fiind vorba de o camera de acum 8-9 ani,un pc in actuala conformatie (fata de cele de atunci) ar trebui sa fie suficient.



Daca nu,credeti ca o placa de genul acesta ar fi buna: GIGABYTE GeForce® GT 730, 1GB GDDR5, 64-bit http://www.emag.ro/p...i/pd/DKTT33BBM/ ?

Edited by LightLux, 04 February 2017 - 11:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate