Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hdd-ul scartaie

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017
Salutare! Am un pc mai vechi si acum sunt nevoit sa ma folosesc de el. Il folosesc de cateva zile, problema e ca hdd-ul scartaie destul de urat si a devenit sacaitor. E un maxtor 6l300s0. Cam care ar fi cauzele acelui sunet, se poate remedia sau faptul ca e vechi e de-ajuns sa nu se poata face nimic?

P.S: i-am dat un scan cu HDD Regenerator, zice ca nu ar avea bad-uri.

Edited by 1cris1, 29 January 2017 - 01:38.


#2
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Scartaie si tremura, un wd de-al meu de 10 ani.
Fa o scanare completa cu hdtune.

Edited by Adm, 29 January 2017 - 08:59.


#3
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017
Mersi, ii voi face. Presupun ca va dura ceva, ca si la hdd regenerator m-a tinut o zi.

#4
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009
"hdd sentinel" , chiar si-n varianta gratuita si afli ce viata mai are hardul . Este rapid...dureaza poate mai mult downloadul.
ex : http://www.hdsentine...=MAXTOR 6L300S0

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
scartaitul e din anumite cauze, un carait e din altele. la tine cum se aude efectiv?

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Nu exista "program" pe lumea asta care sa faca sa dispara acel scartait, carait sau ce o fi, nu-ti mai pierde timpul cautand asa ceva. Te deranjeaza, schimbi hardul (sau vei fi fortat sa o faci mai devreme sau mai tarziu) sau accepti situatia si tragi de el pana crapa.

Un hard e consumabil, nu se repara prin metode software.

#7
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017

 Dany_Darke, on 29 ianuarie 2017 - 06:37, said:

scartaitul e din anumite cauze, un carait e din altele. la tine cum se aude efectiv?

Scartait... carait... nu face chiar mereu asa, dar si cand incepe sa faca...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KeoVKOlY1R0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kUj7JlaFIvA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 1cris1, 29 January 2017 - 16:52.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai ambele sunt de fapt acelasi sunet, doar ca al 2-lea este la o frecventa mai mare, din prisma activitatii intense din acel moment.

dupa cum scriam mai sus, acela este de fapt caraitul "normal" al unui hdd obosit, mai exact al unui cap de citire obosit mecanic. efecte negative imediate nu sunt, unele caraie direct din fabrica, hdd-urile samsung erau asa, seria f4 de exemplu. ce probleme poti avea in tip, ar fi bad-urile, dar nu este o garantie ca vor apare.

ce poti face acum, este ori sa-l accepti asa cum este, ori sa-l schimbi cu un altul, ori chiar cu un ssd.

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
are NCQ activat? Ar ajuta la reducerea zgomotului.
Conteaza si sitemul de prindere a HDD in carcasa. Am un Raptor la 10000 RPM, fara NCQ, in Antec Sonata III are cage cu picioruse de silicon, zgomotul e acceptabil. L-am mutat in Antec Aria, fixat direct cu suruburi si m-am speriat

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nei-k - acela e sunet de oboseala clasica la hdd, nu e vb de vibratii de carcasa. hai sa diferentiem putin si sa nu scriem prostii.

#11
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017
http://imgur.com/a/1T47d
http://imgur.com/a/rJWsJ
http://imgur.com/a/MUqlM

Pare a fi in regula...
Presupun ca acel ncq trebuie activat manual, eu nu am facut asta, deci nu il are :)
N-am mai folosit pc-ul de ceva timp, un an si... l-am avut intr-o cutie pus, s-a mai mutat de colo-colo, poate s-a deplasat, ori ceva?
In momentul asta nu se aude niciun carait. Are momente cand face asa, cum spunea Dany_Darke, cand e vorba de o activitate mai intensa, chiar daca asta inseamna deschiderea vreunui program.

#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai e vb de frecventa cu care are nevoie sa citeasca, peste o anume frecventa, incepe sa se auda. asta e in stransa legatura si cu fragmentarea partitiilor, pt ca face citiri de peste tot, se aude mai pronuntat.

a nu te gandi acum ca defragmentarea elimina acel zgomot, ori sa te gandesti cu ce program sa scazi frecventa citirilor. pana la inlocuire va functiona asa. asta e moartea partii mecanice la hdd.

#13
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017

 Dany_Darke, on 29 ianuarie 2017 - 20:17, said:

pai e vb de frecventa cu care are nevoie sa citeasca, peste o anume frecventa, incepe sa se auda. asta e in stransa legatura si cu fragmentarea partitiilor, pt ca face citiri de peste tot, se aude mai pronuntat.

a nu te gandi acum ca defragmentarea elimina acel zgomot, ori sa te gandesti cu ce program sa scazi frecventa citirilor. pana la inlocuire va functiona asa. asta e moartea partii mecanice la hdd.
Pe mine asta ma intereseaza, sa mai duca macar cateva luni, ca de schimbat... nu prea am de gand sa-l schimb.

#14
ProfiBv

ProfiBv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 15.10.2009

 modoran, on 29 ianuarie 2017 - 07:51, said:

Nu exista "program" pe lumea asta care sa faca sa dispara acel scartait, carait sau ce o fi, nu-ti mai pierde timpul cautand asa ceva. Te deranjeaza, schimbi hardul (sau vei fi fortat sa o faci mai devreme sau mai tarziu) sau accepti situatia si tragi de el pana crapa.

Un hard e consumabil, nu se repara prin metode software.
Cu HDD Sentinel ,macar afla cat mai are pana trece la "click of dead"....
Cat despre partea de software ,sa nu uitam de update de firmware care este tot in HDD.
Partea mecanica , nu se repara prin metode software.

#15
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017
I-am pus alt windows si nu mai scartaie decat rar... oricum, nu in halul in care facea inainte. Ce spuneti de asta? :))

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
E "nou", nu-s date fragmentate si merge "lin". Stai sa vezi dupa ce se rodeaza un pic, cum "alearga" de ici colo.

Edited by neagu_laurentiu, 20 February 2017 - 18:44.


#17
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
asa caraie maxtor si unele seagate mici, daca ai doua buc identice le poti conecta in raid 0 si caraie mai putin

#18
1cris1

1cris1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.01.2017

 neagu_laurentiu, on 20 februarie 2017 - 18:44, said:

E "nou", nu-s date fragmentate si merge "lin". Stai sa vezi dupa ce se rodeaza un pic, cum "alearga" de ici colo.
Il am de vreo saptamana pus, pana acum se aude bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate