Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Recomandare Switch - configurare retea

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Am nevoie de putin ajutor in configurarea unei retele. Am net de la Telekom prin fibra optica care intra in ONT Huawei EchoLife HG827H.
In casa am 5 camere IP de supravegere cu alimentare PoE: Hikvision DS-2CD2032-I si DS-2CD2052-I. Am si un NVR Hikvision DS-7608NI-SE cu 8 canale.
Am 6 prize pentru SmartTV si 2 prize de calculator. Cablul este S-FTP CAT6, atat pentru camerele de supraveghere cat si pentru SmartTV si calculatoare.
Am dori ajutor in configurarea optima a retelei. Varianta la care m-am gandit ar fi un Switch cu 16 porturi din care 8 porturi PoE
- Switch ZyXEL ES1100-16P-EU01027 (http://www.emag.ro/s...f/pd/DYGHCMBBM/) are numai porturi de 10/100 Mbps.
- Switch Planet GSW-1600HP (http://www.emag.ro/s...p/pd/DWT84YBBM/) - toate cele 16 porturi sunt PoE dar sunt gigabit 10/100/1000 Mbps.

1 port - Conectez ONT Huawei la Switch.
2 port - pentru NVR Hikvision
5 porturi Poe - Hikvision IP Camera
6 porturi - SmartTV
2 porturi - Calculatoare
Problema este ca am toate porturile ocupate si nu mai am nici unul de rezerva. E posibil sa mai am nevoie de 1 port pentru a monta o imprimanta de retea.
De asemenea, nu stiu daca din cele 6 porturi PoE pot folosi unul pentru conectarea la ONT, la NVR, SmartTV sau calculatoare. Am inteles ca ar fi anumite switch-uri care deconecteaza automat PoE daca nu este conectat un echipament alimentat PoE.
Ar fi varianta cu 1 switch de 24 porturi dar nu prea am gasit cu numai 6-8 porturi PoE sau cu 2 switch-uri: unul fara PoE cu 1000 Mbps (pentru SmartTV, calculator, NVR, NAS si imprimanta de retea) si inca un switch cu 8 sau 16 porturi PoE cu 1000 Mbps.

As monta totul intr-un Rack metalic:
- Switch-ul sau cele 2 switch-uri
- NVR-ul
- Splitter TV (Signal 6 cai 12 db, 5-2300 Mhz sau Signal 8 ca 15 db, 5-2300 Mhz sau de la Konig FC-8SPLT-ST-KN 8 cai 2-2400 Mhz). As avea nevoie si aici de un sfat in alegerea splitter-ului.

Ma gandeam eventual la un NAS de la Synology care am vazut ca ar sti si IP Camera. Am vazut ca vine cu 2 Licente numai, eu am 5 camere, deci nu stiu daca mai trebuie cumparate inca 3 licente si cat costa, Am cautat pe net si nu am gasit nicaieri la noi astfel de licente si preturi. De asemenea, nu stiu daca NAS-ul este compatibil cu camerele de la Hikvision .

Astept sfaturi si recomandari de la voi. Mutumesc.

Edited by movy, 28 January 2017 - 23:26.


#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007
eu as pune camerele direct in NVR si as folosi un singur switch gigabit care sa lege toate echipamentele din casa, mai putin camerele

mi se pare ca te complici si cu NAS-ul,  cand NVR-ul tau suporta 2 HDD. un calcul grosier arata ca pe 1 hdd de 2 tera poti pastra 1 luna de supraveghere pentru 5 camere.

#3
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006

View Poststrongsss, on 29 ianuarie 2017 - 00:03, said:

eu as pune camerele direct in NVR si as folosi un singur switch gigabit care sa lege toate echipamentele din casa, mai putin camerele

Problema este ca NVR-ul nu suporta PoE iar camerele sunt prevazute cu alimentare PoE pe cablul SFTP. Asta ar insemna sa schimb NVR-ul cu un altul care suporta PoE sau sa pun intre NVR si camere un alt switch PoE cu 6-8 porturi.

#4
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
In loc de NVR: iSpy

#5
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Dintre producatorii de switch-uri ce recomandati: TP-Link, D-Link, ZyXel, Planet?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cei specificati de tine? Fix ordinea in care i-ai pus tu. Mergi pe varianta cu un switch cu 24 de porturi cu 8 PoE, nu cred ca o sa ai nevoie de mai mult de 8 porturi PoE si ai si 8 porturi de rezerva in caz ca maresti reteaua sau se bueste un port.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmovy, on 29 ianuarie 2017 - 00:13, said:

Problema este ca NVR-ul nu suporta PoE iar camerele sunt prevazute cu alimentare PoE pe cablul SFTP. Asta ar insemna sa schimb NVR-ul cu un altul care suporta PoE sau sa pun intre NVR si camere un alt switch PoE cu 6-8 porturi.
corect
poti folosi un switch mikrotik cu 24 porturi poe e ceva mai ieftin (830 lei) .
dar eu tot as separa reteaua de camere de cea din casa, folosind  un tp-link 8 porturi POE normal pt camere si un tplink cu 16 porturi gigabit pt electronicele din casa (total 650 lei)

#8
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Switch-ul de la Mikrotik pare ok, are toate cele 24 porturi cu PoE. Nu am gasit in link daca dezactiveaza automat PoE pe porturile la care sunt conectate echipamente fara PoE.
Si viarianta cu un switch de 16 gigabit si un switch de 8 cu PoE este buna. Cel din link-ul tau are 8 porturi 10/100 dar numai 4 au PoE, dar mai caut.

View PostMembruAnonim, on 29 ianuarie 2017 - 02:25, said:

Din cei specificati de tine? Fix ordinea in care i-ai pus tu.

Nu neaparat numai cele patru. Cei de la Mikrotik stiu ca fac niste echipamente foarte bun doar ca la switch-urile cu management si la routere sunt foarte greu de configurat daca este incepator.

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005
Activezi si dezactivezi din soft , manual poe , pe porturile care ai nevoie.
Pentru configurare poti folosi  Quik Set , adica ceva mai simplu decat la Tp-Link .

Edited by ndor, 29 January 2017 - 09:47.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmovy, on 29 ianuarie 2017 - 09:09, said:

Cel din link-ul tau are 8 porturi 10/100 dar numai 4 au PoE, dar mai caut.


sorry, dar nu credeam ca e asa de greu sa gasesc un switch cu 8 porturi, toate POE. sunt multe cu 8 porturi, dar doar  4 poe.
am gasit o chinezarie (dar magazinul e de incredere) cu 8 porturi din care 7 POE si am vazut si un dahua cu 8+1 porturi.
in fine bafta la cumparaturi.

OF topic: ce fel de camere ai si cat esti de multumit de ele ? se vad bine ziua/noaptea, de aproape de departe?
eu am pus recent unele dahua HDCVI 2 MP FULL HD si la lumina artificiala nu sunt multumit de ele .

Edited by strongsss, 29 January 2017 - 11:15.


#11
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Am cautat pe site-ul Mikrotik.ro si switchul de mai sus nu cred ca are PoE out ci doar se poate el alimenta PoE.

View Poststrongsss, on 29 ianuarie 2017 - 11:13, said:

OF topic: ce fel de camere ai si cat esti de multumit de ele ? se vad bine ziua/noaptea, de aproape de departe?
eu am pus recent unele dahua HDCVI 2 MP FULL HD si la lumina artificiala nu sunt multumit de ele .

Camerele le am de aprox 2 ani si sunt foarte multumit de ele, atat pe filmarile de zi cat si noaptea. Am avut inainte Dahua, dar nu IP.

View Poststrongsss, on 29 ianuarie 2017 - 11:13, said:

sorry, dar nu credeam ca e asa de greu sa gasesc un switch cu 8 porturi, toate POE.

Am gasit de la ZyXEL sau Planet:
http://www.emag.ro/s...f/pd/DLCKC3BBM/
http://www.emag.ro/s...p/pd/DS9ZY7BBM/

Dar nu stiu daca sunt fiabile cele doua firme.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Switch-urile aste sunt cu management => separarea retelelor se face la nivel logic folosind vlan-uri separate pentru camere, management switch, TV + internet, etc. In fata switch-ului totusi eu as pune un router, minim un mikrotik care sa stie si el de dot1Q (partea de tagging a frame-urilor).

#13
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Switch-urile cu PoE postate de mine nu sunt cu management.
Ideea este ca nu vreau sa ma complic prea mult si nici nu sunt in domeniu. Am ONT de la Telekom pentru Wifi, Telefon si TV. Din el scot un cablu FTP intr-un switch cu 16 porturi pentru SmartTV si 2 calculatoare si un alt cablu (ONT Huawei are 2 porturi disponibile) intr-un switch de 8 porturi cu PoE out in care pun NVR-ul si camerele IP.
In ONT Huawei fact portforward pentru a accesa camerele IP din exterior de pe laptop si smartphone. Am uitat sa precizez ca am IP public (static) de la Telekom.
Nu ma intereseaza restrictii, reguli sau alte setari pe reteaua interna, doar o securizare impotriva accesului din exterior.

Edited by movy, 29 January 2017 - 12:41.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scuze am avut impresia ca sunt cu management.

#15
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 18.03.2009
Stii ca sunt adaptoare PoE la preturi de cateva zeci de lei (25-75, in functie de tensiunea la care se alimenteaza camerele tale) si ca ti-ar fi suficient un singur switch de 16 porturi, de preferat cu management (D-link 16x1000Mbps gasesti la 400-450 lei), da?

#16
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Stiu. Am avut initial numai 2 camere IP si am cumparat 2 injectoare PoE de la D-Link pe care am dat cam 70 lei/buc. Dar aveam inca 2 cabluri in priza plus cabluri din router in injector si din injector in camera. La 5 camere sunt cam multe cabluri. As putea lua un alt NVR cu PoE out, dar ar tb sa il vand pe cel existent.

#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu iti recomand urmatoarele doua produse
https://routerboard....26-24G-2SplusRM
https://routerboard.com/RB260GSP

#18
movy

movy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.04.2006
Stie cineva unde pot gasi manson protectie mufa RJ45 pentru un cablu SFTP mai gros de  6.5 mm?

Edited by movy, 28 February 2017 - 11:44.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate