Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Energie electrica din eter

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Poate ASTAte interesează ! Posted Image

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,678
  • Înscris: 21.06.2016

View Postlau83, on 28 ianuarie 2017 - 23:51, said:

nu  era vorba daca pot construi asa ceva folosind  diode de de dectie si condensatori .In urma cu ceva timp am facut ceva asemanator cu fir de 10 cm si am reusit sa scot o tensiune de aproximativ 3v .Ce nu mai am este schema de montaj.


Lasa tensiunile. Am zi eu 10000V pe palme si pe pulover acum.
Conteaza puterea.

#21
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostViorelsolar, on 29 ianuarie 2017 - 00:21, said:

Poate ASTAte interesează ! Posted Image
- Aceea poate merge pînă la prima furtună cu descărcări electrice, cînd se ard diodele punctiforme cu germaniu care sînt în poză (nu-s 1N4148), ar trebui să aibă protecție.

Edited by silverflower, 29 January 2017 - 07:19.


#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cea mai energetica "energie din eter" e de departe cea solara. Nu este chiar practica la nivelul unui panou solar de marimea telefonului si daca ai acces macar periodic la o sursa mai buna (retea, masina, etc) dar pentru o zona izolata un panou solar chiar nu f mare merge brici.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View PostViorelsolar, on 29 ianuarie 2017 - 00:21, said:

Poate ASTAte interesează ! Posted Image
Mai mult risipeste pe atatia capacitori si dublori... ca sa se evite genul asta de lucruri (impresia ca ceva functioneaza daca da voltaj) ar trebui ca cei care cauta gratuitati inexistente dinastea sa-si impuna o limita minima de putere, de ex circuitul sa poata tine macar 3W/h sau 5W/h de energie, asa am sti daca este cu adevarat fezabil... ca inalta tensiune fara amperaj este inutila, da bine doar pe aparatul de masura.
Un montaj dinasta care chiar sa mearga si sa dea 5W constant ar fi util pentru incarcarea unui telefon/tableta intr-o zona mai izolata, fara curent de la retea... totusi eu sunt sceptic ca se poate obtine atata putere din curenti de ordinul microvoltilor care exista in "eter" de la sursele de emisie ratio/tv.

Edited by andreic, 29 January 2017 - 13:42.


#24
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poti sa scoti 5W foarte bine, doar ca trebuie sa stai extrem de aproape (mm) de un charger wireless :-)

#25
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 29 ianuarie 2017 - 03:54, said:



Lasa tensiunile. Am zi eu 10000V pe palme si pe pulover acum.
Conteaza puterea.
Nu ca sunt rau, dar chiar sunt. Crezi ca intelege ce inseamna puterea? Eu nu cred.

#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postlau83, on 28 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Salut colegi am si eu nevoie de o parere referitor la faptul ca poti construi de ex.un incarcator de telefon care efectiv incarca bateria telefonului folosind energie electrica din eter.Oare chiar ar fi posibil acest lucru?

mai bine numai mirosi atât eterul ăla

View Postsilverflower, on 28 ianuarie 2017 - 22:51, said:

Stau în Iași unde este un emițător puternic pe unde medii (AM, 1053kHz). Am făcut o antenă de vreo 10m, o bobină acordată pe el și detecție și am reușit să aprind un led mic, roșu (2V).
la ce distanță de emițător?

#27
lau83

lau83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 14.05.2010

View PostFrom 29 ianuarie 2017 - 07:17:

- Aceea poate merge pînă la prima furtună cu descărcări electrice, cînd se ard diodele punctiforme cu germaniu care sînt în poză (nu-s 1N4148), ar trebui să aibă protecție.
Chiar sunt 1N4148 inlocuiesc vechile 1N34 si sunt pe baza de germaniu cu detectie rapida .O sa fac montajul in cateva zile momentan sunt ocupat.Sigur o sa va zic daca merita

#28
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postlau83, on 28 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Salut colegi am si eu nevoie de o parere referitor la faptul ca poti construi de ex.un incarcator de telefon care efectiv incarca bateria telefonului folosind energie electrica din eter.Oare chiar ar fi posibil acest lucru?

Iti trebuie placi de tabla de aluminiu bine izolate, ar fi un fel de colectoare de energie electrostatica.

Totusi mai la indemana ar fi o baterie cu otzet din vin.

Ceva comercial se gaseste in vest, o pompa de apa inversa, o cuplezi la reteaua de apa si faci curent din belsug, doar sa ai grija sa stochezi apa intr-un bazin ca sa nu o risipesti ca oricum o platesti separat.😀

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate