Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

curatare monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Salut. Am achizitionat un monitor pe care vreau sa il curat. Pot sa il curat cu spray de curatat whiteboard? Solutia este din Germania, marca CCM. Monitorul este nou si vreau sa ma asigur ca nu fac vreo prostie folosind spray-ul respectiv.

#2
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Nu m-as risca. Mai bine o solutie de geamuri de tip Clean sau cel mai bine spirt medicinal dupa care dai cu o carpa uscata.

#3
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Mai bine il cureti cu o laveta fina fara nici-o solutie,este mai sigur.
Sau exista si spray-uri speciale pentru asa ceva.

#4
mithnick

mithnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 09.09.2007
Multumesc pentru raspuns. As evita spirtul medicinal dar am sa vad. Multumesc de ajutor

#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Serveteleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee umedeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee..................

#6
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
De ce trebuie sa strigi?

#7
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Nu recomand servetelele umede. Lasa o urma asa urata. Cand ai monitorul stins se vede ca naiba

#8
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Valeu!, nu spirt medicinal. Contine sustante solide dizolvate, acestea lasa urme pe ecran.
Cumpara Solutie de curatat ecrane TV si LCD (nu contine  alcool, antistatica).

#9
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
A mai fost cineva pe forum care si-a f_t_t televizorul cu solutie de curatat ecranele. In general eu aspir televizorul sau monitorul apoi sterg cu servetele de ochelari de la Lidl, daca sunt mizerii sau cu laveta de microfibra, daca e curat. In cazuri grave se poate folosi o laveta de microfibra, usor umezita, fara a se apasa pe ecran. La aspirat folosesc o perie fina, speciala pentru suprafete delicate. Ecranele sunt impecabile din 2008...
La servici, recunosc ca am folosit orice am avut la indemana: servetele umede - raman dare urate pe ecran, abia am scapat de ele, servetele de hartie umezite cu apa si putin sapun, solutie de curatat ecranele expirata de 1 an, chiar si spirt.
Ecranele mate nu prea au probleme, cele glossy(lucioase) sunt mai sensibile, intrucat se deterioreaza lacul

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu dati cu spirt pe monitoare, ataca stratul de plastic de pe ecran si il matuieste in timp. Ori solutie de curatat minitoare/tv, ori apa cu putin sapun (sa nu fie cu glicerina) sau putin detergent, frecati cu o carpa sau un burete (atentie, nu dati din abundenta), apoi stergeti cu o laveta/carpa curata si usacata. Daca mai raman urme puteti sa suflati in monitor sa faceti putin abur si apoi stergeti iar.
Ianinte de operatie monitorul sa fi fost oprit deja de macar vreo 10 minute ca sa nu fie cald.

#11
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Ce recomanda ăștia...
Folosește soluție specială pt curățat ecrane LCD.
Se aplica spray PE CARPA (preferabil microfibră) până când aceasta se umezește bine pe o parte. Se execută mișcări ovale dar colturile ecranului nu se ignoră. După ce praful dispare se continua aceeași mișcare dar cu partea uscată a carpei până când ecranul este complet uscat. Din carpa NU trebuie să se prelingă nimic!
Daca este nevoie se repetă procedeul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate