Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Preschimbare permise de conducere inainte de termen

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Noul permis e valabil urmatorii 10 ani sau doar pana la data de expirare a vechiului?
Lucrez afara si vreau sa vin in Ro cu cca 6 luni inainte de data la care imi expira permisul

#2
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,988
  • Înscris: 09.05.2009
Daca vii la preschimbare cu toate actele vei primi un nou permis cu durata de valabilitate de 10 ani. Altfel vei primi un duplicat care expira la acceasi data ca si cel pe care-l ai acum!

#3
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 DannyMC, on 28 ianuarie 2017 - 16:09, said:

Daca vii la preschimbare cu toate actele vei primi un nou permis cu durata de valabilitate de 10 ani. Altfel vei primi un duplicat care expira la acceasi data ca si cel pe care-l ai acum!


Citez din link:
Preschimbarea permisului de conducere
Preschimbarea se face in cazul in care permisul de conducere expira sau in momentul in care detinatorul isi schimba domiciliul.

Mai zice si la declarat pierdut ca trebuie fisa medicala da nu mentioneaza perioada de valabilitate

Imi cer scuze ca insist da lucrez departe de tara si vreau sa ma asigur ca daca vin rezol problema

Edited by Catalin__Ro, 28 January 2017 - 16:32.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca vrei valabilitate 10 ani iti trebuie fisa medicala, daca nu o ai, iti elibereaza altul cu perioada de valabilitate cat are cel inlocuit..

Poti sa mergi la orice serviciu de eliberare permise din tara. Ai nevoie de CI +copie, permis de conducere vechi, fisa medicala si bani (in unele locuri poti plati si cu card).
Nu este nevoie de poze, fisa completata, chitanta ca ai platit.
Trebuie sa arati ca in poza de pe CI (adica daca in poza nu ai barba, atunci trebuie sa mergi fara barba, etc.)
Fisa medicala o poti obtine de la unitatile autorizate, de oriunde din tara , nu numai de la cele din judetul/orasul de domiciliu.
Majoritatea nu iti fac fisa medicala fara adeverinta de la medicul de familie.

Edited by pasilla, 28 January 2017 - 16:48.


#5
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Cat dureaza de la depunere acte pana la ridicare permis?

Trebuie sa-l declar pe cel vechi pierdut daca solicit altul inainte de termen?

Edited by Catalin__Ro, 28 January 2017 - 16:53.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De regula se trimite prin posta la domiciliul din CI, sau se  poate ridica de la orice serviciu de permise in 7 zile.
Daca il faci in Bucuresti dureaza cateva ore.

Regula este cam asa: in momentul in care cererea ta este inregistrata in sistem, de oriunde din tara, la Bucuresti incepe tiparirea permisului si ambalarea lui in plic. Plicul poate avea ca destinar pe tine, sau orice serviciu de permise.
Seara plicurile sunt predate Postei Romane. In functie de cat face posta pana la destinate, poate dura 1-5 zile, ori mai mult , daca e iarna grea, ori zile libere, etc.

 Catalin__Ro, on 28 ianuarie 2017 - 16:49, said:


Trebuie sa-l declar pe cel vechi pierdut daca solicit altul inainte de termen?
Nu. Cel mai bine il predai, altfel poti sa ai ceva probleme.

Edited by pasilla, 28 January 2017 - 16:56.


#7
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Se poate si asa, desi este complicat

http://www.prefectur...ar_in_strainate


Daca totusi vii in tara, il declari pierdut, faci fisa medicala (inclusiv cu stampila de la medicul de familie) si primesti unul nou valabil 10 ani.

Edited by gabrieln2016, 28 January 2017 - 17:12.


#8
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

 pasilla, on 28 ianuarie 2017 - 16:59, said:

De regula se trimite prin posta la domiciliul din CI, sau se  poate ridica de la orice serviciu de permise in 7 zile.
Daca il faci in Bucuresti dureaza cateva ore.

Regula este cam asa: in momentul in care cererea ta este inregistrata in sistem, de oriunde din tara, la Bucuresti incepe tiparirea permisului si ambalarea lui in plic. Plicul poate avea ca destinar pe tine, sau orice serviciu de permise.
Seara plicurile sunt predate Postei Romane. In functie de cat face posta pana la destinate, poate dura 1-5 zile, ori mai mult , daca e iarna grea, ori zile libere, etc.


Nu. Cel mai bine il predai, altfel poti sa ai ceva probleme.

Pai daca sunt din alta localitate trebuie sa ma prezint acolo nu?
Nu pot preschimba permisul in Bucuresti, ca stateam o zi in capitala si asa vin cu avionul.
Daca nu e gata pana am avionul de plecare, poate ridica altcineva permisul?
Sau sa-l trimit la adresa parintilor spre exemplu?
Ei pot sa mi-l trimita ulterior in strainatate

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poti sa mergi in Bucuresti, dar nu stiu daca ai timp si de Fisa medicala si de stat la cozi.

Permisul il poti ridica numai tu, ori cu procura notariala, altcineva.
Poate fi trimis la adresa din CI, dar teoretic, plicul se da numai destinatarului pe baza de CI. Daca ai adresa la parinti  si va cunoaste postasul, se rezolva.

Edited by pasilla, 28 January 2017 - 18:08.


#10
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Catalin__Ro, on 28 ianuarie 2017 - 16:03, said:

Noul permis e valabil urmatorii 10 ani sau doar pana la data de expirare a vechiului?
Lucrez afara si vreau sa vin in Ro cu cca 6 luni inainte de data la care imi expira permisul

Intreb si eu,oare nu ar fi mai simplu sa-l schimbi cu un permis din tara respectiva?

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Fisa medicala. In Bucuresti cel putin nu e o problema. Testat de o cunostinta, a durat 1 ora pe ceas (clinica aceea [nu dau numele sa nu fie considerata reclama] zice ca garanteaza un maxim de 1ora30min) de la prezentarea la clinica pana la plecarea cu fisa gata. Programarea a facut-o telefonic intr-o zi si la o ora care i-au convenit.
La preschimbari permise. In Bucuresti poti face programare online pentru o zi din urmatoarele max 2 luni <http://www.drpciv.ro...reschimbare.php>, deci se rezolva cu timpul de stat la coada iar despre carnet se zice ca il primesti cam in 2 ore. Cunostinta respectiva inca nu a ajuns acolo, deci nu mi-a putut confirma nici cum e cu coada nici cat e timpul de eliberare carnet. Din pacate, desi pe site-ul Prefecturii spune ca iti poti alege ziua si ora, m-am uitat acum pe pagina cu programarile si nu vad unde poti alege ora. Mai constat ca daca alegi o zi mai indepartata in viitor (gen peste 1-2 saptamani) te programeaza la prima ora; ce nu stiu este ce se intampla daca intarzii, sper insa ca nu iti pierzi programarea.

Dupa socoteala mea, daca poti preschimba permisul in Bucuresti indiferent de domiciliu (ca nu stiu daca e asa) si ai o zi la dispozitie poti rezolva cu carnetul. Faci programare pt fisa medicala si permise in aceeasi zi, pt fisa sa fie dimineata de tot. Daca nu ai timp de asteptat la permise sa ti-l elibereze, optezi sa iti fie trimis acasa prin posta - inteleg ca vii in tara, deci stai acasa macar cateva zile.

LE, pentru precizare: Ce nu stiu sa iti spun este (i) daca poti face fisa medicala + preschimbarea in Bucuresti desi ai domiciliul in alt judet si (ii) daca poti preschimba permisul cu oricat de mult timp inainte de expirare (desi nu vad de ce nu, poate ti s-a modificat fizionomia, iar daca mergi cu fisa medicala ar trebui sa iti elibereze unul cu valabilitate de 10 ani). Eventual intereseaza-te la telefon <http://www.drpciv.ro...rtal/contact.do>, explicand situatia ta ca nu esti in Romania decat rar.

Edited by sags, 01 February 2017 - 22:51.


#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Am mai primit ceva informatii de la cunostinta respectiva in legatura cu timing-ul la preschimbari permise, in Bucuresti:
  • Avand programare online, depunerea actelor a durat foarte putin, fara stat la coada. Atentie ca desi pe site-ul prefecturii scrie altceva, cererea trebuie completata toata manual (formular exista acolo gratuit, dar cred ca e disponibil si online pentru imprimat + completat de acasa). LE: am gasit formularul <http://www.prefectur...f?1486579428553>.
  • Din pacate permisul se elibereaza abia dupa 5 ore de la depunerea actelor, ceea ce inseamna doua drumuri si cam o zi ocupata.

Edited by sags, 08 February 2017 - 20:45.


#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

A mers cineva fara programare? Nu e clar pe site daca programarea e obligatorie si daca poti merge sau nu fara programare.

In cat timp se poate ridica permisul? - iarasi, o informatie importanta care nu apare pe site.

#14
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Eu l-am schimbat la termen de curand. Mi-am facut fisa medicala (inclusiv antecedentele de la medicul de familie), m-am programat on-line (termenul parca a fost de 3 zile). Permisul l-am ridicat exact dupa doua saptamani de la sediul central Prioripost din Buzau pentru ca puturosul de postas nu a binevoit sa il aduca acasa. A preferat sa scrie pe mandat ca numarul de telefon nu e corect si nici aviz nu a pus in cutie.

Edited by gabrieln2016, 02 January 2018 - 17:12.


#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
O întrebare. La mine expira permisul anul acesta. Permisul este emis de cei din Suceava. Buletinul la fel. Însă eu de ceva vreme sunt mutat cu serviciul și domiciliu in Arges (doar fizic, actele sunt in continuare pe Suceava). Ca sa îmi preschimb permisul trebuie sa merg la Suceava, sau pot sa fac acest lucru și în Argeș?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In localitatea unde ai domiciliul scris in acte.

#17
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pentru ca îmi expira permisul in martie vreau (trebuie) sa merg la dprciv pipera, întrebarea este pe la ce ore e mai lejer? Am încercat sa fac programare online dar sunt disponibile doar ore ciudate asa ca as merge in orb. E buluceala la prima ora?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Permisul se poate schimba si fara sa trebuiasca sa ajungi in tara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate