Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Noul standard HDMI 2.1

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Nu stiu daca postez bine aici sau trebuia in sectiunea stiri/noutati din aria tv/satelit , dar fiind vorba de un conector/magistrala de date mi-sa parut corect sa il deschid aici
Iata ca nici bine nu sa maturizat domeniul 4K si deja se impunea o schimbare a magistralei de date HDMI care la cei 18Gbps in prezent cat are nevoie standardul HDMI 2.0/2.0b la 48Gbps cat are noul standard anuntat oficial - HDMI 2.1 - https://ultra-k.fr/h...ante-a-48-gbps/
Acest lucru fiind foarte necesar pt noul domeniu 8K si nu numai , unde fluxul de date este mult mai mare decat ''amarati'' de 18Gbps din prezent
Asteptam acum sa vedem care va fi primul/primele device-uri care vor fi dotate cu noul tip de magistrala
Asa ca cei care vor sa isi cumpere tv-uri 4K ii sfatuiesc sa mai astepte pana in vara , poate vor aparea si ceva modele de tv-uri 4K cu DHMI 2.1 , cine stie...

#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pt 4k60Hz e suficient HDMI 2.0 .
Oricum inca e prea devreme pt tv-urile 4k si ce-i acum pana cand o sa vina vremea 4k peste 3-4 ani, astea o sa fie harburi gen primele monitoare lcd.
Deja trend-urile OLED si HDR cam schimba lucrurile pe piata 4k.

Edited by SpeedDemon, 28 January 2017 - 14:58.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
8k in momentul de fata e doar o fantezie. Nu se gaseste continut pentru a fi rentabila o jucarie capabila de asa ceva.

#4
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
BUUUUUUUUUN :P

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cred ca multi inca nu stiu sa raspunda la întrebarea :
- Ce a aparut intai - oul sau gaina ?
Asa si cu noul standard HDMI 2.1 , intai trebuie sa apara standardul si apoi device-urile/contentul
Cu toate ca tv-uri 8K/monitoare 5K se fabrica/comercializeaza si in prezent , insa acestea au ''soarta'' la fel ca si 4K-ul prin hdmi 1.4 , adica sunt ''limitate'' din cauza latimi de banda
HDMI1.4 - 10.2Gbps HDMI2.0 - 18Gbps si HDMI2.1 - 48Gbps , e totusi o diferenta sesizabila la fel ca de la formatul hd/1080 la cel 4K/2160 , de 4 ori si...
Deci pe undeva a fost nevoie sa apara si noul standard pt ca noile device-uri pe viitor sa numai fie ''limitate''
Vezi 4K pe hdmi1.4 , comparativ cu 4k pe hdmi2.0 , ambele standarde suporta formatul 4 k , insa numai hdmi2.0 suporta integral formatul 4k
Acest standard nu e aparut de ''pomana'' ci ca era nevoie de o latime de banda mai mare fata de posibilitatiile actuala
Ca in ''tara bananiera'' numita RO exista reticenta fata de 4K ( la fel cum a fost si când a aparut formatul hd ) asta se stie/o stiu
Insa nu cred ca vor mai trece multi anii de aici incolo , când preturile tv-urilor ''adevarate'' 4k vor scadea ( la fel cum au scazut preturile tv-urilor hd fata de acum 2/3 ani ) din cauza aparitie noilor tv-uri 8K ( in ciuda scepticismului din RO )
Asta e PROGRESUL pana la urma si e bine ca nu tine cont de romani , nu de alta insa sigur daca era dupa romanii crt-ul ar fi si acum in ''voga''
- Oare de om fi atat de reticenti la progres , când avem in schimb un internet broadband demn de invidiat chiar si de tari ''cu apa calda''

Edited by lupull, 28 January 2017 - 16:30.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
În urmă nu cu mulți ani am făcut efortul de a cumpăra un proiector 3D performant. Ghici câte filme 3D am văzut la el de atunci.
Am făcut același efort și am luat un tv cu diagonala mare 4k. Aceeași situație.
Am învățat din greșelile astea și am ajuns la concluzia că tehnologia merge mai repede decât producerea de material 3D sau 4K ori de ce nu, 4K 3D.

Aș alătura noului standard și pe cel USB3..1 (Tunderbolt3) care duce la vreo 40GB/secundă dacă nu mă înșel. Așa că avem de așteptat mult și bine până când vom avea materiale la asemenea rezoluții și formate. Tot clasicul 1080p deține mai toată lumea și nu văd ca prea curând să se schimbe ceva.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Subscriu la ce zice @serginho74 mai sus... Nu avem continut nici pentru televizoarele actuale fullHD (grosul emisiei este in SD) iar pentru 4k numeri pe degete ce poti vedea, iar morisca de marketing a inceput deja pregatirile publicului pentru 8k

Edited by rosix, 28 January 2017 - 19:00.


#8
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
http://www.imdb.com/title/tt2513074/ (Billy Lynn's Long Halftime Walk, regizat de Ang Lee)

Filmat in 3D 4K @ 120fps . Cei care l-au vazut in acest format spun ca e nivelul urmator de 3D. Probabil hdmi 2.0 n-ar putea acomoda un asemenea bitrate.

#9
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Grea mentalitate mai avem si ne mai intrebam de ce suntem cum suntem priviti
La unii dintre voi totul se rezuma doar la content si atat , insa va inselati amarnic
Un exemplu concludent ar fi acela ca noul HDMI2.1 ar putea suporta :
- RGB 4K60p sau
- YCbCr 4:4:4 pe 10bit
- jocurile cu rata de improspatare variabila
Exemple de mai sus nu sunt suportate pe actualul HDMI2.0/2.0b
Deci numai va ganditi numai la content daca va fi sau nu , fiindca mai sunt si alte criterii din cauza carora a aparut noul HDMI2.1
Cat despre contentul actual 3D/4K , cine e interesat cauta si va gasi
Asa si eu am o plasma 3D model 2011 , insa nu am cumparat-o doar ca e 3D , ci ca este plasma si negru e negru ( prieteni stiu de ce )
Si apoi ca in general pana la aparitia formatului video/tv-urilor 4K , tv-urile 3D au un PANEL MULT MAI CALITATIV , comparativ cu panelurile folosite la tv-urile non-3D
Vedeti ca nu e vorba doar de CONTENT , cand incepi sa cauti un tv pt al cumpara
E adevarat ca multa lume e novice in domeniu si nu are idee despre alte criterii in afara de content
Sau ce e mai grav , ca in RO inca se merge pe idea - Daca vecinul are , trebuie sa am si eu - cu toate ca multi habar nu au cum sau de ce , dar trebuie sa aibe ca de.....

#10
LightLux

LightLux

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.01.2017

View PostHandicarpati, on 28 ianuarie 2017 - 19:03, said:

http://www.imdb.com/title/tt2513074/ (Billy Lynn's Long Halftime Walk, regizat de Ang Lee)

Filmat in 3D 4K @ 120fps . Cei care l-au vazut in acest format spun ca e nivelul urmator de 3D. Probabil hdmi 2.0 n-ar putea acomoda un asemenea bitrate.

Din cate stiu eu,nu mai exista producatori de tv care sa mai faca 3D. Deci acest cablu hdmi probabil ar fi pentru proiectoare.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postlupull, on 28 ianuarie 2017 - 23:36, said:

...
Asa si eu am o plasma 3D model 2011 , insa nu am cumparat-o doar ca e 3D , ci ca este plasma si negru e negru ( prieteni stiu de ce )
...
Si albul e gri-gri si daca e prea multa lumina in camera...  :D

Insisti foarte mult ca nu e vorba de content. Pai daca nu ai continut la asemenea rezolutii, nu pricep, care e smecheria? Sa vad ceva fullHD mai calitativ pentru ca panelul 4k 3D este mai performant? Sau nu am inteles eu bine.

#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Daca detii un tv 4K , atunci vei vedea/intelege mai bine
Asa putem vorbi/scrie la nesfarsit parerile pro/contra despre acest subiect
Eu scriu/vorbesc dupa experientele practice avute , tu scrii/vorbesti la fel sau doar "pura teorie"
Pot receptiona/vizualiza prg tv 4K , filme 4K si cand scriu filme 4K nu ma refer la videoclipurile YT 4K , Netflix 4K , jocuri la rezolutii 4K
Tu practic ai/poti vedea ceva din ce am scris mai sus , ca tot scrii atata cu LIPSA CONTENT-ului

#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postlupull, on 30 ianuarie 2017 - 08:30, said:

Pot receptiona/vizualiza prg tv 4K , filme 4K si cand scriu filme 4K nu ma refer la videoclipurile YT 4K , Netflix 4K , jocuri la rezolutii 4K

Spune-mi te rog ce programe TV ai tu la 4K? Pentru filme 4K ai cumva si un UHD bluray player?

#14
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postlupull, on 30 ianuarie 2017 - 08:30, said:

Eu scriu/vorbesc dupa experientele practice avute , tu scrii/vorbesti la fel sau doar "pura teorie"
Pot receptiona/vizualiza prg tv 4K , filme 4K si cand scriu filme 4K nu ma refer la videoclipurile YT 4K , Netflix 4K , jocuri la rezolutii 4K
Tu practic ai/poti vedea ceva din ce am scris mai sus , ca tot scrii atata cu LIPSA CONTENT-ului

ia spune-mi cam ce experienta ai? ce programe teve partuca ai? eu inca nu stiu niciunu la un furnizor local.
filme 4K... de unde?

jocuri? 4K? suna foarte bine, dar asta tine mai mult de sistem si nu de standardu hdmi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate