Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Problema instalare Windows 7(x64),laptop Lenovo IdeaPad Y700-15ISK

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Maximillian87

Maximillian87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2011

View PostSilviugabriel1984, on 27 ianuarie 2017 - 16:00, said:

Tu stii sa faci un stick bootabil?
"i-am dat format si am luat w7 de pe site-ul de la Microsoft"

Eu zic ca da.

Attached Files



#20
titilev

titilev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 725
  • Înscris: 09.05.2010
Pe urmatorul incearca sa il faci cu Rufus. Poate va merge asa.

#21
Maximillian87

Maximillian87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2011

View Post_-_, on 27 ianuarie 2017 - 15:59, said:


Este o impresie subiectiva. Realitatea este exact pe dos pentru jocurile noi, PC nou (cu hardware adecvat) si drivere corespunzatoare.
Daca este vorba de jocuri vechi, atunci unele functioneaza mai bine sub Windows 7, altele sub Windows XP, altele sub Windows 98 etc.
In ceea ce priveste gaming-ul performantele sub un sistem de operare sunt judecate in raport cu jocurile populare cele mai noi, nu cu jocuri vechi care, de regula, au nevoie de patch-uri doar ca sa functioneze cat de cat corect pe versiuni de Windows mai noi decat cele pentru care au fost create.
Este topic aici pentru comparatii: https://forum.softpe...-in-windows-10/

Daca vrei sa instalezi Windows 7 (versiune de Windows pentru care Lenovo nu ofera suport in cazul acestui laptop) doar pentru ca ai auzit parerea cuiva (ca ar functiona jocurile mai bine) este treaba ta. Dar mai bine ai cauta comparatii reale (nu imaginare) in ceea ce priveste performantele obtinute exact pentru jocurile care te intereseaza. De regula se gasesc cu Google...
Si ar mai fi ceva (zic eu, ca important): Windows 7 (presupunand ca vei reusi sa-l instalezi si ca gasesti drivere) nu va putea utiliza toate capabilitatile hardware-ului sau nu le va utiliza la intreaga lor capacitate. Practic Windows 7 va functiona mai prost. Si atunci ce ai alege: un hardware pe care nu il poti valoriza la intregul potential ca sa joci mai bine jocuri vechi sau un sistem de operare adecvat hardware-ului pentru care a fost proiectat si jocurilor mai noi? Daca prima varianta este cea care conteaza pentru tine, atunci la fel de bine te-ai putea folosi de un laptop similar produs acum cativa ani.

Sincer, imi este greu sa trec la 10, m-am obisnuit cu 7, este ca si cum iei lingura si mananci 7 ani cu dreapta si apoi incerci sa mananci cu stanga... :)))

#22
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Incearca totusi cu Rufus sa faci stick-ul. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PIsDtLdF4QE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Silviugabriel1984, 27 January 2017 - 16:50.


#23
Maximillian87

Maximillian87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2011

View PostMaximillian87, on 27 ianuarie 2017 - 14:45, said:

Salutare tuturora!
Am un laptop Lenovo-ideapad-y700-15isk(procesor-intelr-core-i7-6700hq-2-60ghz-skylake-15-6-full-hd-8gb ram-1tb-nvidia-geforce-gtx-960m-4gb-free-dos), am incercat sa instalez windows 7(x64) si nu reusesc, am facut windows-ul bootabil, am intrat in bios, pot sa instalez W10, W8.1 dar nu reusesc sa instalez W7.
Va rog, ajutati-ma!

View PostMaximillian87, on 27 ianuarie 2017 - 16:43, said:


Sincer, imi este greu sa trec la 10, m-am obisnuit cu 7, este ca si cum iei lingura si mananci 7 ani cu dreapta si apoi incerci sa mananci cu stanga... Posted Image))

Am pus dinou W pe usb, am incercat sa-l reinstalez, imi arata aceiasi chestie...

Edited by Maximillian87, 27 January 2017 - 17:38.


#24
Maximillian87

Maximillian87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.04.2011
Daca are cineva alte solutii...?
usb-ul booteaza...dupa booting incepe sa faca probleme, am modificat in bios tot ce se putea....

#25
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 18.03.2009
Baga stick-ul intr-un port USB 2.0, nu in 3.0 (USB 3.0 sunt albastre). Vezi daca merge asa.

#26
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostHider141, on 27 ianuarie 2017 - 15:48, said:

Ai testat personal asta, sau te iei dupa ce scrie lumea pe net?
Aici are dreptate, windows 10 pe partea de jocuri este "varza"... daca o multime de oameni spun ca este mediocru pe partea de gamming...sa sustii ca nu este asa inseamna ca esti ca-n bancul de la radio erevan cu nebunu pe contrasens ... N-ai ce sa faci ca utilizator de windows daca cumperi sisteme noi decat sa bagi "jegul" ala de windows 10 plin cu updateuri si monitorizari "fortate". Daca vrea windows 7 pe laptopul ala trebuie sa integreze in el driverele de la sistemul nou.... da'...nici asa nu se stie daca o ia din loc si merge instalarea SO-ului.

View Post_-_, on 27 ianuarie 2017 - 15:59, said:

Este o impresie subiectiva. Realitatea este exact pe dos pentru jocurile noi, PC nou (cu hardware adecvat) si drivere corespunzatoare.
N-ai dreptate... cunosc persoane cu bani care si-au cumparat licentele  windows 10 si ale jocurilor si au probleme mari cu gamming-ul dupa ce au mai bagat si o caruta de bani intr-un sistem de gamming. Este prost windows-ul... ori cate drivere ai incerca sa bagi... asta-i realitatea confirmata de multa lume pe internet.
Din pacate, cei de la Microsoft daca-n viitor nu iau masuri serioase cu stabilizarea sistemului de operare Windows si nu creeaza ceva CHIAR BUN... windows 10 o sa aibe soarta windows 8.1, 8 si vista... MEDIOCRE.. si s-ar putea sa-i pasca chiar si falimentul daca cei de la Android baga bani seriosi in acel sistem ca sa se dezvolte pe platforme de home, office, gamming si bussines... Nu se poate sa cumperi zeci de giga rami, harduri si ssd-uri puternice iar windows-ul ala sa-ti forjeze la greu sistemul  in timp ce linux, android merg cu cerinte chiar si din a10a parte din cele de windows si fac acelasi lucru cu ce ofera windows-ul. O sa faca Microsoft din Windows ce a facut si din Nokia... au falimentat o marca de renume... cred ca li s-a sculat succesul la cap

Edited by arbuneaionut, 28 January 2017 - 08:28.


#27
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postarbuneaionut, on 28 ianuarie 2017 - 08:25, said:

Aici are dreptate, windows 10 pe partea de jocuri este "varza"... daca o multime de oameni spun ca este mediocru pe partea de gamming...sa sustii ca nu este asa inseamna ca esti ca-n bancul de la radio erevan cu nebunu pe contrasens ... N-ai ce sa faci ca utilizator de windows daca cumperi sisteme noi decat sa bagi "jegul" ala de windows 10 plin cu updateuri si monitorizari "fortate". Daca vrea windows 7 pe laptopul ala trebuie sa integreze in el driverele de la sistemul nou.... da'...nici asa nu se stie daca o ia din loc si merge instalarea SO-ului.

Asta pentru ca te iei dupa "multimea de oameni" ignoranti care "masoara" performantele unui sistem de operare in cantitati de "jeg", de "verze", numar de "nebuni pe contrasens" etc., deoarece habar n-au cum se face un benchmark si ce este suspus testarii.

Din cauza driverelor care nu sunt in toate cazurile optimizate pentru Windows 10, performantele in gaming cele mai ridicate inca il indica Windows 8.1 in multe review-uri. In altele este indicat Windows 10. De regula expertii nici nu mai iau in considerare Windows 7 care a cam ramas la coada in marea majoritate a testelor (inregistrand, cu foarte putine exceptii, performante mai coborate fata de Windows 10 sau prea apropiate fata de cele obtinute pe Windows 10 ca sa mai merite atentie).
Deci comparatiile actuale se fac intre Windows 10 si Windows 8.1, nu intre versiuni de Windows lansate in deceniul trecut.

Tie nu iti plac Windows 8.1 si Windows 10 din cine stie ce motive si iti imaginezi ca daca tie nu iti plac, atunci inseamna ca Windows 7 trebuie ca este mai bun. Realitatea, insa, te contrazice, deoarece nu ai nimerit-o. Faptul ca te-ai adresat mie, sperand sa ma convingi in legatura cu aberatiile pe care le sustii mi se pare caraghios, deoarece inseamna ca ai o parere foarte proasta despre mine, considerand ca opiniile mele se bazeaza pe discutii "de pe chat" si nu pe articole de specialitate.
In caz ca reusesti sa-ti invingi ideile preconcepute iti recomand sa nu te mai iei dupa pusti care isi dau si ei cu parerea, ci dupa publicatii credibile de pe Internet. Iti voi oferi un exemplu (chiar daca articolul a fost scris acum jumatate de an): https://mygaming.co....comparison.html
(Ti-am dat acest link, deoarece concentreaza mai multe grafice preluate de pe diverse site-uri de specialitate. Comentariile de pe marginea lor sunt subiective si nu au importanta.)
Mai departe poti cauta si singur, dar asa cum spuneam, comparatiile actuale se fac intre Windows 8.1 si Windows 10. In ceea ce priveste gamingul, expertii considera Windows 7 ca iesit din ecuatie. Acum exista alt hardware, alte sisteme de operare, alte jocuri.

Macar initiatorul topicului a fost sincer in legatura cu motivul pentru care doreste sa incerce o versiune veche de Windows pentru care laptopul nu a fost proiectat (chiar daca initial a declarat ca vrea Windows 7 in speranta ca merg jocurile mai bine):

View PostMaximillian87, on 27 ianuarie 2017 - 16:43, said:

Sincer, imi este greu sa trec la 10, m-am obisnuit cu 7, este ca si cum iei lingura si mananci 7 ani cu dreapta si apoi incerci sa mananci cu stanga... Posted Image))

Deci lui nu ii place interfata Windows-ului (chiar daca Microsoft a stricat-o ca sa o faca sa semene in Windows 10 cu cea din versiuni arhaice de Windows, deoarece prea multi utilizatori nu s-au putut obisnui, din pacate, cu o interfata superioara in Windows 8/ 8.1). Si probabil ca interfata lui Windows 8.1 ii place si mai putin cu toate ca Windows 8.1 se descurca deseori mai bine decat Windows 7 chiar si in jocuri mai vechi.

Aceasta discutie ar fi trebuit sa continue in topicul indicat mai sus, deoarece tema principala a topicului este instalarea lui Windows 7 pe un laptop incompatibil cu Windows 7, iar tema performantei in gaming (motiv pentru care initiatorul vrea Windows 7) are deja topic unde se poate dezbate cine are dreptate...
Este posibil sa mut o parte dintre posturi dincolo.
La fel in ceea ce priveste discutia pe tema interfetelor diferite. Exista topic general de versus pentru astfel de discutii.

Edited by _-_, 28 January 2017 - 11:07.


#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMaximillian87, on 27 ianuarie 2017 - 16:43, said:

Sincer, imi este greu sa trec la 10, m-am obisnuit cu 7, este ca si cum iei lingura si mananci 7 ani cu dreapta si apoi incerci sa mananci cu stanga... Posted Image))
Incearca sa-i dai o sansa. Windows 7 a trecut deja de suportul mainstream (sau cum se numeste), si primeste strict update-uri de securitate. Daca se descopera ceva bug de instabilitate (de exemplu cu niste drivere sau programe) stai la mila dezvoltatorului aplicatiei/driverului. Si el poate nici nu are acces la ce ar trebui, ca sa poata rezolva problema.
Pe langa asta, exista solutii sa modifici interfata lui 10 ca sa semene a Windows 7 chiar si fara programe third-party.

View Postarbuneaionut, on 28 ianuarie 2017 - 08:25, said:

Aici are dreptate, windows 10 pe partea de jocuri este "varza"... daca o multime de oameni spun ca este mediocru pe partea de gamming...sa sustii ca nu este asa inseamna ca esti ca-n bancul de la radio erevan cu nebunu pe contrasens ... N-ai ce sa faci ca utilizator de windows daca cumperi sisteme noi decat sa bagi "jegul" ala de windows 10 plin cu updateuri si monitorizari "fortate". Daca vrea windows 7 pe laptopul ala trebuie sa integreze in el driverele de la sistemul nou.... da'...nici asa nu se stie daca o ia din loc si merge instalarea SO-ului.
N-ai dreptate... cunosc persoane cu bani care si-au cumparat licentele  windows 10 si ale jocurilor si au probleme mari cu gamming-ul dupa ce au mai bagat si o caruta de bani intr-un sistem de gamming. Este prost windows-ul... ori cate drivere ai incerca sa bagi... asta-i realitatea confirmata de multa lume pe internet.
Din pacate, cei de la Microsoft daca-n viitor nu iau masuri serioase cu stabilizarea sistemului de operare Windows si nu creeaza ceva CHIAR BUN... windows 10 o sa aibe soarta windows 8.1, 8 si vista... MEDIOCRE.. si s-ar putea sa-i pasca chiar si falimentul daca cei de la Android baga bani seriosi in acel sistem ca sa se dezvolte pe platforme de home, office, gamming si bussines... Nu se poate sa cumperi zeci de giga rami, harduri si ssd-uri puternice iar windows-ul ala sa-ti forjeze la greu sistemul  in timp ce linux, android merg cu cerinte chiar si din a10a parte din cele de windows si fac acelasi lucru cu ce ofera windows-ul. O sa faca Microsoft din Windows ce a facut si din Nokia... au falimentat o marca de renume... cred ca li s-a sculat succesul la cap
Daca ne uitam putin in urma, povestea se repeta 100% ca dupa lansarea Windows 7, Windows 8, si Windows 8.1. Si iti garantez ca 90% dintre cei care urati acum Windows 10 si il comparati cu Vista sau ME veti ajunge sa-l aclamati in maxim 6-12 luni de zile.
Chiar si eu sunt unul dintre cei care huiduiau W8 imediat dupa lansare (cu W7 n-am facut asta fiindca nu doream nici in ruptul capului sa ma intorc la XP), dar dupa lansarea 8.1 mi-a trecut supararea, fiindca update-ul la 8.1 l-a transformat complet dpdv al bugurilor si chiar al stabilitatii.

Cat despre partea cu resursele consumate, eu nu am vazut inca sistem de operare cu interfata similara, care sa nu aiba cerinte asemanatoare sau chiar putin peste W10.
Daca te referi la interfata text disponibila sub Linux atunci da, aia ruleaza bine si pe un sistem cu P4, 256MB ram si GeForce MX440.
Dar versiunile recente de Ubuntu si alte sisteme comparabile cu W10 la interfata, simplitatea utilizarii si a depanarii au exact aceleasi cerinte hardware.

Edited by Hider141, 28 January 2017 - 12:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate