Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pareri Merida Speeder 300

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.08.2010
Salut,

Urmeaza ca zilele astea sa-mi achizitionez o bicicleta noua. O s-o folosesc in general prin oras (Timisoara), dar poate si pe drum mai denivelat / de tara (nimic extrem).

M-am gandit la asta: https://www.biciclop...astru-2016.html

Merita? Gasesc ceva mai ok in acel buget?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Ziceai ca va ramane Canyon Roadlite....Posted Image

#3
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 M-A-R-I-U-S, on 27 ianuarie 2017 - 13:31, said:

... poate si pe drum mai denivelat / de tara (nimic extrem).

...

Poate totusi ar merita o furca telescopica? Pentru confort...

#4
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.08.2010

 crocko.dilul, on 27 ianuarie 2017 - 13:46, said:

Ziceai ca va ramane Canyon Roadlite....Posted Image
Crezi ca un ROADLITE WMN AL 5.0 este mai bun in comparatie cu Merida Speeder 300?

Poate este o diferenta evidenta intre ele, dar nu ma pricep deloc la biciclete si nu pot sa-mi fac o idee.

#5
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Transmisia la Merida este cu o treapta superioara celei de la Canyon, desi ambele sunt entry-level, dar avand angrenaj de cursiera conteaza sa ai un pinion in plus. Canyon-ul e 800 de euro din start, transport inca minim 50 ajungi la 600 de lei in plus fata de Merida. la Canyon in schimb se mentioneza ca poti monta aripi si rack-uri in caz de te interseaza asa ceva.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Ideea mesajului meu anterior era aceea ca pareai hotarat, pe un forum de ciclism, acum doua saptamani:

Quote

Multumesc pentru ajutor. Va ramane Canyon Roadlite. Acum ramane sa cumpar un U lock foarte bun Posted Image

LE: am sa pun aici, de dragul conversatiei, recomandarea pe care un bun coleg de forum ti-a facut-o acolo:
http://www.wiggle.co...h1-tiagra-2016/

Edited by crocko.dilul, 27 January 2017 - 15:44.


#7
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.08.2010
@crocko.dilul Hmm, sigur nu eram eu :) Mersi de recomandare.

#8
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Imi place mult acel Eastway.

#9
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,649
  • Înscris: 22.05.2011
De ce ai vrea modelul de femei WMN?

Canyon-ul e 599 (in outlet XS,S, daca ai pina in 1.83) , inca ~50 transport ;  are 10 kg fata de 10.7 deci mai usoara decat Merida, echipare echivalenta,  si vine direct de la producator in vreo saptamina. ( no brainer ! )

#10
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Eu am o Speeder 500 (model 2015) de aproape doi ani. O folosesc ca bicicletă de antrenament când traseele de MTB sunt impracticabile. Este o bicicletă rapidă care te îndeamnă la viteză, fiind exact ceea ce spune și clasa din care face parte: o bicicletă de fitness. Ca și plusuri subliniez poziția comodă, ușurința cu care accelerează, treptele apropiate de viteză, frânele deosebit de puternice. Ca și minusuri încep tot cu poziția ridicată, frecarea cu aerul la viteze mari devenind semnificativă, lipsa unui pinion de 32 la cățărările dificile, rutarea prin cadru a cablurilor prezintă frecări sesizabile. Pentru 260 lei în plus eu aș merge direct pe modelul de 2017. Succes!

#11
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Intr-adevar acel Canyon la reducere e mai avantajos decat modelul nou. Ma uitasem la gama curenta, care nu ma uimeste cu nimic, de fapt e interesant ca modelul 2016 la aceeasi bani are o dotare mai buna decat cel curent.

 Arizona, on 29 ianuarie 2017 - 16:01, said:

Eu am o Speeder 500 (model 2015) de aproape doi ani. O folosesc ca bicicletă de antrenament când traseele de MTB sunt impracticabile. Este o bicicletă rapidă care te îndeamnă la viteză, fiind exact ceea ce spune și clasa din care face parte: o bicicletă de fitness. Ca și plusuri subliniez poziția comodă, ușurința cu care accelerează, treptele apropiate de viteză, frânele deosebit de puternice. Ca și minusuri încep tot cu poziția ridicată, frecarea cu aerul la viteze mari devenind semnificativă, lipsa unui pinion de 32 la cățărările dificile, rutarea prin cadru a cablurilor prezintă frecări sesizabile. Pentru 260 lei în plus eu aș merge direct pe modelul de 2017. Succes!

Eu testez o cursiera cu 11-32 dupa ce in ultimii ani am mers cu 11-28 si parca nu-mi place la fel de mult. Poate e o chestie de obisnuinta dar totusi pinionul de 28 imi era de ajuns chiar daca stau intr-o zona unde singurele portiuni drepte sunt podurile. Din pacate vad ca ai schimbator cu brat scurt, altfel puteai pune o caseta de 32 in 5 minute.
Cablarea interna nu e neaparat de vina pentru feeling-ul franelor. Pe prima cursiera am totul intern, frane Ultegra, mi se pare ca merge totul atat de fin. Pe asta noua, tot Ultegra dar cu cabluri de frane externe si parca se simte ca nu aluneca la fel de fin. Poate trebuie uzate dar conteaza foarte mult experienta celui care face montajul, intern sau extern daca face niste unghiuri de te doare capul totul o sa mearga prost.

#12
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
Frânele sunt hidraulice pe disc, sunt excepționale, nu acolo este problema. Schimbătorul spate este ușor ezitant la PRIMA schimbare pe un anumit pinion, ceea ce nu se mai întâmplă la următoarele schimbări. Odată ce cablul a ajuns în zona respectivă, schimbările între pinioanele 8-11 sunt impecabile. Dar la prima accesare a acestora de după o cățărare pe pinioanele 1-3, accesul este ezitant. Lucru care sub nicio formă nu mi se întâmplă cu un sistem Sram X9 2x10 pe un MTB rutat extern care chiar lovit și indoit vizibil schimbă că nou...
Și da, știu că mă așteaptă un upgrade de schimbător de la Ultegra SS la GS pentru a putea acomoda o casetă de 11-32. Toate la timpul lor...

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Poti incerca deraiorul actual cu o caseta 11-32, "limita" mentionata de shimano e conservatoare.
Ai sanse mai mari de reusita daca vorbim de ultegra 6800

Edited by sirgoofy, 02 February 2017 - 07:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate