Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 

Facebook cere buletin pt. deblocare, am trimis si nimic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva, cica cont blocat pt. confirmarea varstei, am completat, am trimis buletin cum vor ei si tot nimic. Ar fi trebuit sa se deblocheze instantaneu, eu asa zic. Ce mai vor astia de la noi, de ce le trebuie buletin dupa atatia amar de ani?

#2
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,027
  • Înscris: 30.07.2006

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2017 - 09:57, said:

Niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva, cica cont blocat pt. confirmarea varstei, am completat, am trimis buletin cum vor ei si tot nimic. Ar fi trebuit sa se deblocheze instantaneu, eu asa zic. Ce mai vor astia de la noi, de ce le trebuie buletin dupa atatia amar de ani?

ti-a tras-o unul.
A raportat contul tau ca fiind al lui si acum tb sa dovedesti cu acte ca e al tau.
Dureaza ca 2-3 saptamani, din ce zice lumea, ca sa ti-l deblocheze

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru ca din buletin nu se deduce varsta.
Strainii habar nu au cum sa gaseasca datele legate de data de nastere pe buletinele noastre.
Poate mai bine ai trimite o copie dupa permisul auto, daca ai.
Oricum, aria nu mi se pare potrivita pentru o asemenea discutie.

Exista topic pe aria My Digital Life, dedicat pentru discutii legate de Facebook, subiect general.
Acolo s-a discutat despre situatii in care sunt solicitate acte doveditoare.

Edited by Ciubex, 27 January 2017 - 10:06.


#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Daca s-a ajuns sa se trimita buletinul pt. deblocare FB mi se pare ... Posted Image
Ar mai trebui trimis numarul cardului + codul CVC Posted Image

Fereasca si pazeste ...

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Asta e inceputul...sfarsitului la FB! Control la sange! Mai merita sa ia FB!?Posted Image

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2017 - 09:57, said:

Niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva, cica cont blocat pt. confirmarea varstei, am completat, am trimis buletin cum vor ei si tot nimic. Ar fi trebuit sa se deblocheze instantaneu, eu asa zic. Ce mai vor astia de la noi, de ce le trebuie buletin dupa atatia amar de ani?
de unde ideea asta cu instnaneu?
este cumva proces automatizat, cu OCR pe Carte de Identitate (buletin aveau bunicii) si extragere de infomatii ?

#7
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Ati spus ca "mi-a tras-o unu', a reclamat contul meu ca fiind al lui", adica lui nu i se cere sa demonstreze ceea ce spune, in schimb tot mie, celui parat pe nedrept mi se cere? Si daca am trimis datele corecte, banuiesc ca ditamai facebook are un soft automat de verificare si de raspuns, nu verifica o persoana in carne si oase datele alea, nu? Mi se pare o magarie fara margini! Nu mi s-a cerut la inscriere niciun buletin, in schimb mi se cere acum, pe nu stiu ce motiv, dar nu ai o adresa de mail/hangout/whatsapp a acestui facebook unde sa discuti si sa explici treaba unei persoane in carne si oase pt. a rezolva situatia cat de rapid posibil!
Plus ca ei anuntau cu macar 30 de zile inainte eventualele schimbari de "termeni si conditii" si te puneau sa dai "accept" daca esti de acord, ori nici asta nu s-a intamplat! Si atunci de ce sa mi-l blocheze? N-am injurat pe nimeni, nici un politician, n-am indemnat la proteste sau anarhie etc. In schimb aia care creeaza evenimente de protest impotriva institutiilor de drept sunt bine-mersi!

Edited by toto_riina, 27 January 2017 - 10:25.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostCiubex, on 27 ianuarie 2017 - 10:02, said:

Pentru ca din buletin nu se deduce varsta.
Strainii habar nu au cum sa gaseasca datele legate de data de nastere pe buletinele noastre.
Poate mai bine ai trimite o copie dupa permisul auto, daca ai.
Oricum, aria nu mi se pare potrivita pentru o asemenea discutie.

Exista topic pe aria My Digital Life, dedicat pentru discutii legate de Facebook, subiect general.
Acolo s-a discutat despre situatii in care sunt solicitate acte doveditoare.


De asta eu la cereri de genul (Paypal pentru limite, FB nu mi-a cerut in 8 ani) trimit pasaportul Posted Image
Buletinele romanesti is bune numai in Romania...


ps. @OP, ai facut ceva propaganda?

Te poate raporta oricine ca avand cont fals.

Edited by Lex404, 27 January 2017 - 10:29.


#9
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Intreebarea mea pentru voi este: de ce daca am trimis datele cerute de ei, apare mereu si mereu aceeasi pagina nenorocita cu "te rugam sa confirmi datele in formularul de mai jos"? Nu era normal ca dupa ce am completat si am dat enter sa imi spuna ceva de genul "vom analiza datele si vom lua o decizie cat mai curand posibil"? Atunci, eu de unde sa stiu cand si daca imi deblocheaza contul? Ce ar trebui sa fac, sa bag aceleasi date de enspe ori pt. ca numai pagina aia imi apare?
Niste nemernici, asta sunt! Va spuneam inca de acum cativa ani ca e cea mai perfida metoda de control a maselor, si ca va veni o vreme cand vor dori tot mai mult si mai mult si ca daca nu faci ce vor ei adio cont!
Sa nu ai nici macar un cont oficial de whattsapp/skype etc. unde sa poti discuta cu o persoana reala de la ei in caz ca ti se intampla asa ceva, si sa le explici situatia?

Edited by toto_riina, 27 January 2017 - 10:33.


#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poate macar acum realizezi ca feisbuci nu aduce nimic util in viata ta. ca poti trai bine mersi si fara. chiar sunt curioasa cu ce te afecteaza in viata de zi cu zi faptul ca nu poti intra acolo. de cateva luni nu am mai intrat pe cont, cine are nevoie de mine ma gaseste la telefon, nu acolo. socializarea a decedat odata cu aparitia feisbuci.

#11
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Problema e ca maine poimaine te poti trezi cand vrei sa scoti bani de la bancomat ca iti da "eroare", pentru ca ai comentat ceva pe un site ce nu le convine lor, sau ai injurat nush ce politician, sau ai criticat pe cineva sus pus etc.! Avea mare dreptate Laurentiu Primo, ai vorbit ceva despre cineva, adio papica, ca nu poti scoate banul pt. mancare de la bancomat!

#12
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,027
  • Înscris: 30.07.2006

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2017 - 10:24, said:

Ati spus ca "mi-a tras-o unu', a reclamat contul meu ca fiind al lui", adica lui nu i se cere sa demonstreze ceea ce spune, in schimb tot mie, celui parat pe nedrept mi se cere? Si daca am trimis datele corecte, banuiesc ca ditamai facebook are un soft automat de verificare si de raspuns,

Nu are.
In schimb au serviciu de suport pe care-l poti contacta,care lucreaza pe baza de tickete.

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2017 - 10:46, said:

Problema e ca maine poimaine te poti trezi cand vrei sa scoti bani de la bancomat ca iti da "eroare", pentru ca ai comentat ceva pe un site ce nu le convine lor

Exagerezi.
Big time.
Confunzi o platforma de socializare unde fiecare poate pretinde ca e orice cu un serviciu securizat oferit pe baza de contract,cu date reale de identificare a celor doua parti.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttoto_riina, on 27 ianuarie 2017 - 10:33, said:

Va spuneam inca de acum cativa ani ca e cea mai perfida metoda de control a maselor, si ca va veni o vreme cand vor dori tot mai mult si mai mult si ca daca nu faci ce vor ei adio cont!
Sa nu ai nici macar un cont oficial de whattsapp/skype etc. unde sa poti discuta cu o persoana reala de la ei in caz ca ti se intampla asa ceva, si sa le explici situatia?
si totusi ai ales sa ai cont de FB, si de multi ani ei tot vor mai mult si schimba "Terms of Service" (User Agreement),
dar nu e bai, bifezi casuta, dai OK -- "Keep Calm and HIT LIKE"

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

cica cont blocat pt. confirmarea varstei
- am impresia ca AI al FB devine din ce in ce mai bun! Posted Image

#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-il deblocheaza in cateva zile

#16
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Mi-aduc aminte ca acum cativa ani si Yahoo faceau magarii de-astea, dar macar acolo aveai o adresa de mail unde sa raportezi, unde sa te plangi ca ti s-a blocat pe nedrept, sa le explici situatia, sa iti poti schimba parola, ori aici nimic frate! Asta e problema, ca te lovesti de un zid! Ti se cere numai ce vor ei, insa tu nu poti comunica cu ei in alt fel decat prin formularul ala nenorocit! Si tocmai aici e [problema, ca nici macar n-a fost vorba de schimbare de "terms and agreement", ca sa zici ca trebuia sa dai accept in 30 de zile si n-ai dat! Pur si simplu ti-l blocheaza dracu; stie de ce, pe nepusa masa si tu nu ai la cine sa reclami "bah, mi s-a furat contul, sau m-a raportat unu aiurea"!

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
cu SMS de verificare nu merge?

#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Mizeria asta ar trebui interizisa, inclusiv povestea cu cerutul numarului de telefon. Tenativele lor de justificare nu tin, caci alte platforme functioneaza ok si fara mizerii securiste din astea, Si google a renuntat la nume real, telefoane obligatorii si alte povesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate