Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Asigurari RCA 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
470 replies to this topic

#415
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Am introdus datele mele  si ale masinii  in sistemul de  ofertare  RCA  acum cateva zile...
Nu mai retin  numele  siteului....

O asigurare  medie, ca pret, fara decontare  directa, pe  12 luni  ajunsese  la  530 Lei parca ( nu am luat in calcul Euroins...).
Fata de 338 Lei anul trecut, la  Grewe.

#416
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Situatie
RCA cu B maxim la o mașină acum 9ani. După care mașina a fost data la programul rabla. .
Soferul nu a mai avut nevoie de mașina pe numele lui de atunci, conducând mașini de serviciu și mașinile din familie. Fără accidente.
La achiziția acum a unei mașini pe numele lui poate folosi faptul ca a avut bonus maxim cu cealalta sau o ia de la B0?

#417
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
O ia de la B0, dacă nu faci RCA pe numele tău 1 an se resetează la B0.

#418
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017
Înseamnă că respectivul a mințit ca la aliantz i-a recunoscut vechimea.
Merci. Ai cumva și o lege în sensul asta?

#419
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019
Au intrat pe piata si Axeria, azi am vazut si de la ei pret in lista.

@greenlife nu-mi mai amintesc, dar am patit-o cu cineva din familie si am vazut intr-un clip de la ritter parca, o sa caut sa postez exact.

Edited by mariustpz, 12 January 2022 - 17:31.


#420
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 mariustpz, on 21 octombrie 2021 - 13:34, said:

O ia de la B0, dacă nu faci RCA pe numele tău 1 an se resetează la B0.
Nu e adevărat. Nevasta a vândut mașina ce avea B8. După 4 ani cumpărat alta. Automat RCA cu B8 i-a făcut brokerul fara nicio intervenție.

Are cineva vreun tabel cu procentele de creștere a valorii RCA in funcție de vârstă? Știu că e mare la 18 ani și apoi tot mare la 60 ani.
Unde e minimul?
Dar cum se modifică acest procent pt orice vârstă? Găsesc pe undeva? Că nu m-aș apuca sa simulez pe vreun site din asta și să fac zeci de încercări.
De la ce vârstă creste iar RCA? 45, 50, 55, 60, 65?

Edit.
Cred că am găsit.
E mic între 30-50 ani.
Nu contează că ai 18 sau 29?
Attached File  IMG_20220115_092843.jpg   282.96K   24 downloads

#421
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Dar de ce întrebi? Faci o statistică, scrii un articol, sau doar vrei să găsești în familie persoana care va avea toate mașinile pe numele ei?

Procentele pe vârstă se modifică fix așa: acolo unde românii inventivi văd că e cel mai ieftin se înghesuie toți, și-n câțiva ani acolo va fi scump. De-aia acum segmentul 60+ e scump, nu că s-au pus pensionarii pe curse cu BMW-uri. Ci pentru că toate odraslele rebele au mașini pe numele bunicilor și așa iese statistica. Dacă acum vor trece toți pe 30-50, în 2-3 ani situația se va schimba. Și va fi așa până vom avea RCA pe șofer, nu pe proprietar.

#422
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Vreau sa vad câți ani mai e rentabil sa le țin pe numele meu.
Până schimba ăștia cu RCA pe șofer mai trec mulți ani.

#423
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostAdrexx, on 18 octombrie 2021 - 10:28, said:

Am introdus datele mele  si ale masinii  in sistemul de  ofertare  RCA  acum cateva zile...
Nu mai retin  numele  siteului....

O asigurare  medie, ca pret, fara decontare  directa, pe  12 luni  ajunsese  la  530 Lei parca ( nu am luat in calcul Euroins...).
Fata de 338 Lei anul trecut, la  Grewe.




Eu am făcut, pe 12 luni, începând de la 01.02.2022, clasa bonus-malus B7, la Țiriac Asigurări, cu decontare directă, la prețul de 1182 lei.

O fi mult, puțin sau suportabil ?

Rămâne să decidă fiecare.




View Postgreenlife, on 21 octombrie 2021 - 13:31, said:

Situatie
RCA cu B maxim la o mașină acum 9ani. După care mașina a fost data la programul rabla. .
Soferul nu a mai avut nevoie de mașina pe numele lui de atunci, conducând mașini de serviciu și mașinile din familie. Fără accidente.
La achiziția acum a unei mașini pe numele lui poate folosi faptul ca a avut bonus maxim cu cealalta sau o ia de la B0?



Se păstrează clasa bonus-malus pe termen nelimitat.

#424
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Va trebui sa schimb asiguratorul, trec de la Genrali la Alliantz, asigurarea cu decontare directa e cu 160 lei mai ieftina... fata de anul trecut, la Generali e mai mare cu 240 lei, cam cu 30% mai mare ca anul trecut.

#425
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View PostBogdansv1, on 10 februarie 2022 - 19:57, said:

Va trebui sa schimb asiguratorul, trec de la Genrali la Alliantz, asigurarea cu decontare directa e cu 160 lei mai ieftina... fata de anul trecut, la Generali e mai mare cu 240 lei, cam cu 30% mai mare ca anul trecut.



Ai ajuns la ceea ce am făcut și eu.

Succes.

#426
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MBSL, on 10 februarie 2022 - 03:16, said:

Eu am făcut, pe 12 luni, începând de la 01.02.2022, clasa bonus-malus B7, la Țiriac Asigurări, cu decontare directă, la prețul de 1182 lei.
O fi mult, puțin sau suportabil ?
Se păstrează clasa bonus-malus pe termen nelimitat.

Stimate coleg,
Am citit integral toate postarile dvs. de pe acest subiect. Nu va cunosc varsta, nivelul de pregatire si cel de sinceritate de care puteti da dovada si drept urmare risc si va voi acorda prezumtia de corectitudine si sinceritate totala.

Detin un vehicul cu motor cu ardere interna, sper sa nu fiu blamat pentru acest fapt insa momentan nu imi permit un autovehicul electric (EV-uri Tesla imi fac cu ochiul) intrucat pretul de achizitie este cu mult peste puterea mea financiara iar infrastructura destinata statiilor de incarcare este inca nedezvoltata. Sunt constient de poluarea ce o regasim in jurul nostru si care este datorata in mare parte autovehiculelor cu ardere interna.
Costul politeti RCA ( Asigurarea de Raspundere Civila Auto) s-a triplat in ultima perioada. Astfel ca am ajuns la un cost RCA pentru masina personala mult prea mare.

Plecand de la premizele si datele prezentate de dvs. in postarea de mai sus, doresc sa ne comunicati mai multe date despre autovehiculul dvs. astfel incat sa ne facem o idee asupra calcularii de catre compania de asigurari a costului RCA suportat de dvs. 1182 lei este un cost mic si decent in comparatie cu cei peste 2000 lei platiti de mine la incheierea asigurarii de raspundere civila auto din luna decembrie a anului trecut.

Nu intru pe internet decat atunci cand pot aloca timp si efort pentru aceasta actiune. Astfel ca, va rog, sa va simtiti liber sa ma contactati si utilizand posta electronica  a acestui forum, si anume PM (personal message). In acest fel voi putea accesa raspunsul dvs. in timp util pentru a-l putea citi.

O zi cat mai placuta atat dvs. cat si colegilor de forum!

Edited by MembruAnonim, 11 February 2022 - 05:11.


#427
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
golf 1.6 benzina b5
omniasig 1075lei si 1225lei cu decontare / pe un an.
aceasi oferta si ieri si in decembrie.

#428
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
La mine deja au crescut cotatiile fata de decembrie, Duster 1,5dci b8 52 ani, cel mai ieftin rca pe 1 an este acum la Euroins 698,54 fara decontare, in crestere cu peste 20 lei fata de decembrie. Sunt curios daca a facut cineva RCA la nou-aparuta Axeria, ce preturi are.

#429
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
Se pare ca nici Euroins-ul nu sta prea bine.
Euroins a dat în judecată ASF: Liderul RCA cere anularea unei amenzi de 3,5 milioane de lei și a măsurilor de redresare impuse la finele anului trecut

 l_dan, on 11 februarie 2022 - 12:25, said:

Sunt curios daca a facut cineva RCA la nou-aparuta Axeria, ce preturi are.

739 lei la ei pe site ( tot 1,5 dci, b8 )

#430
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 cristiany, on 11 februarie 2022 - 12:46, said:

739 lei la ei pe site ( tot 1,5 dci, b8 )
L.E. Am facut doar simulare, sa nu se inteleaga ca am facut RCA-ul la ei.

#431
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Cum de scoateți voi asemenea scoruri? Mie la o Dacia Nova, 1557 cmc, mi-a dat sub 6 milioane! Pe un an întreg!
Attached File  Screenshot_20220210-095758_Chrome.jpg   177.21K   48 downloads

#432
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
La 1.6 sunt cele mai ieftine asigurări. Colegii au motoare mai mari, clasa bonus mai proasta, localități cu risc mai ridicat, vârstă prea mica, prea mare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate