Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Editare ochi in fotografie!

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adrian_andrei_holter

adrian_andrei_holter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.06.2007
Buna seara!
Am o problema cu doua poze cu un catel,poze care au fost facute cu bltz-ul telefonului pentru ca luminozitatea din incapere nu-mi permitea sa le fac altfel!Problema este ca ochii catelului sunt foarte luminosi, intr-una din ele chiar avand un ochi rosu si unul galben!As vrea sa stiu cum as putea corecta acest defect de fotografie astfel in cat ochii sa revina la nuanta lor naturala!
De altfel,as dori sa va intreb daca exista vre-un remediu pentru fotografiile mai mult sa mai putin miscate/tremurate astfel incat poza sa arate normal!
Voi atasa cele doua fotografii pentru a se vedea despre ce este vorba!
Mentionez ca nu prea am avut tangente cu editarile photo astfel ca,experienta mea este minima,insa incer sa invat!
In speranta ca imi va raspunde cineva,va multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by adrian_andrei_holter, 26 January 2017 - 23:52.


#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Chiar daca le remediezi or sa apara ciudat ca pozele sunt miscate. Cred ca si in paintul de windows le poti remedia

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
se poate in photo shop cu red eye tool

-numai ca pozele astea sunt prea naspa,numai la prima merge ceva

Attached Files


Edited by cristirg, 27 January 2017 - 02:04.


#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
fa mai intai niste poze clare, ca de la astea te ia ameteala cand te uiti. sau vrei sa le folosesti la hipnotizare?

deci lectia nr.1 - mai da de pomana sa nu mai tremure mana

Edited by usrnm, 27 January 2017 - 08:29.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Faci poze in locuri in care dispui de suficienta lumina incat sa nu fi nevoit sa folosesti blitzul.
Inveti despre triunghiul expunerii
Cumperi un aparat foto competent.

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Aparatul nu are red eye removal? Hm, oare functioneaza si la caini?

Edited by crokodilu, 28 January 2017 - 00:36.


#7
debate

debate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.01.2010
Folosind gimp (merge şi pe sistemele de operare populare -- M$ Windows), poţi încerca asta: http://digital-photo...eyes-with-gimp/

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Editarea "ochi rosii" e cam degeaba. Inlocuiesti o pata cu alta, tot aiurea arata.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Defapt editarea de ochi rosii scoate pata colorata/sturata si pune ceva neutru, nu mai ies in evidenta, la o adica poti procesa local si modifica culorile/luminozitatea.

#10
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Pozele trebuiau sterse inca de cand au fost facute. Nu iti bate capul sa salvezi asa ceva.

#11
adrian_andrei_holter

adrian_andrei_holter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.06.2007
In primul rand,multumesc celor care mi-au oferit cateva sugesti si chiar au incercat sa faca ceva!
Ca sa clarficam putin lucrurile,posibilitatea de a face alte fotografii in locul acelora,este nula,pentru simplul fapt ca subiectul acelor fotografii nu mai exista,a murit in urma cu 1 spatamana,deci nu-mi ramane decat sa ma multumesc cu ce am la dispozitie!De altfel fotografiile nu au fost facute cu vre-un aparat photo,ci au fost facute cu diverse telefoane mobile,unele cu camere mai bune,altele mai rele!Nu pot spune ca ma intreseaza foarte tare arta fotografiei,pur si simplu fac fotografii atunci cand se iveste o ocazie,cu ce am la dispozitie!Mai mult decat atat,nu am pretentia ca fotografiile pe care le am sa aspire vre-odata la statutul de fotografii de expozitie,asa dar faptul ca nu ies 100% perfect pe mine nu ma deranjaza!Ceea ce incerc eu sa fac ca si in situatia de fata,este pastrarea unor amintiri personale pe care de obicei le imprim la diverse studiouri foto in dimensiuni obisnuite si le plasez in album,ramanand ca amintiri placute pentru mine si familia mea,care nu tinem ca totul sa fie opere de arta!
Sper ca m-am facut inteles de catre critici!
Si ca dovada,am reusit sa fac ceva la una din fotografii cu 2 programe,care mi-au fost sugerate de o cunostinta,si anume Pet Eye Fix Guide si Photoshop!In plus critici in fotografie ar trebui sa stie faptul ca problema ochilor la animale caini/pisici,este destul de frecvent intalnita,drept dovada stand chiar zecile de clipuri de pe youtube in care sunt aratate si explicate metode de estompare a efectului doar ca nu toti suntem foarte buni cunoscatori ai limbii engleze,anumiti termeni tehnici fiind uneori greu de intuit!

Din nou,multumesc celor care au venit cu sugestii utile si chiar au incercat sa fac ceva cu pozele postate anterior!Tot respectul meu pentru ei!

Attached Files


Edited by adrian_andrei_holter, 31 January 2017 - 02:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate