Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Parcarea mașinilor pe trotuar, interzisă, începând de sâmbătă

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFriskey, on 26 ianuarie 2017 - 21:56, said:

@ pasilla, chiar in linkul pus de tine scrie asa:

Si ce nu ai inteles din "poate amenaja" ?
Ori din "Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
-------
n) pe trotuar, cu excepţia situaţiei în care administratorul drumului public a executat amenajări ...;".

Intotdeauna poti sa parchezi masina pe locurile unde care ai semnul P.

Edited by pasilla, 26 January 2017 - 22:03.


#20
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, pe aia nu o vazusem.
Eu nu cred ca e realizabila legea, mult prea multe masini de ridicat intr-un singur oras, d'apoi in toata tara.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostFriskey, on 26 ianuarie 2017 - 22:08, said:

Da, pe aia nu o vazusem.
Eu nu cred ca e realizabila legea, mult prea multe masini de ridicat intr-un singur oras, d'apoi in toata tara.
Pare o utopie, dar la nivel individual, poate face ravagii.
Eu sunt foarte deranjat de masinile parcate pe trotuar, dar si de lipsa locurilor de parcare si de lipsa de bun simt a autoritatilor in a incerca sa rezolve problema.
Este foarte simplu sa amendezi un cetatean fara sa ii oferi alternative.

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005

View PostKarogs, on 26 ianuarie 2017 - 21:26, said:

consider ca acel loc de parcare ar trebui sa fie lasat "la liber" pana la ora 20.
La fel, consider că pot să-ți intru-n casă și să te las pe-afară. Până la ora 20, bineînțeles.

Edited by sfantu.dracu, 26 January 2017 - 22:34.


#23
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006
Stat de kkt.
ca si in legea gratierii.
in loc sa trateze cauzele ei produc efectele
e mai usor sa pui taxe, decat sa construiesti.
multa ue sincera.

#24
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Postsfantu.dracu, on 26 ianuarie 2017 - 22:30, said:


La fel, consider că pot să-ți intru-n casă și să te las pe-afară. PĂąnă la ora 20, bineĂźnțeles.

Acel loc de parcare NU iti apartine, probabil platesti rate vreo 30 de ani sau stai in chirie, de nici casa nu e a ta si faci astfel de paralele. Ramane domeniu public, indiferent ca vrei sau nu. Este de.bun simt sa poti parca si in acele locuri pe timpul.zilei, atat timp cat lasi un nr de telefon in geam.

Chiar ieri a.parcat unul pe locul "meu", dar a lasat nr in geam, totul a.decurs.civilizat si chiar i-am spus ca daca are.nevoie sa.parcheze, nu ma deranjeaza atat timp cat pot sa dau de el. Probabil sunt eu mai ciudat...

Edited by Karogs, 26 January 2017 - 23:51.


#25
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005
Atât timp cât plătesc pentru 24x7x365(6) și respect contractul, doar eu am drept acolo.
Indiferent că-i loc de parcare pe stradă sau gazdă într-o cameră din casa unei babe.

#26
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Intr-adevar esti unicul stapan pe locul de parcare, nimeni nu contesta asta, insa o data pe saptamana cred ca nu-i bai daca il gasesti ocupat cu nr. de telefon in geam si scuzele de rigoare.
Bineinteles e vorba de bun simt din partea celui care il ocupa sa lase date de contact.

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Da atunci cand la o strada ai trotuar de 1,3-1,5 mt si parcheaza toti de nu pot trece 2 oameni in dunga(ca biscuitii) cum e?Trebuia sa merg pe strada pe langa sirul de masini parcate.Am mai zis cca un an in urma treaba asta,de-a ramas un pieton olog.Pus pe harta imtreb militianu de ce nu ia la rand cei 500 mt la amendat.Care stiti Bacaul,Str 22 decembrie la inceput din Miorita.A raspuns si ala ca sa vedem, ca sa...Buna legea,vin amenzi asta e,dar dupa soferii pun presiune pe autoritatile legale sa faca parcari .

#28
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Mai e de subliniat ceea ce apare in legea nr1/2017 la pct.6 b, citez:
" accesul vehiculelor în parcare se realizează din partea carosabilă".
Eu am inteles din asta ca masinile vor putea fi parcate numai langa bordura, lasand liber trotuarul pe partea opusa carosabilului. E corect sau spun prostii?

Edited by altuser09, 27 January 2017 - 07:35.


#29
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmaddogg, on 27 ianuarie 2017 - 01:06, said:

Intr-adevar esti unicul stapan pe locul de parcare, nimeni nu contesta asta, insa o data pe saptamana cred ca nu-i bai daca il gasesti ocupat cu nr. de telefon in geam si scuzele de rigoare.
Bineinteles e vorba de bun simt din partea celui care il ocupa sa lase date de contact.
Asta e cu totul altceva.
Karogs zicea de "liber pana la ora 20".
Eu din asta am inteles ca nu trebuie sa fac figuri daca gasesc locul ocupat si nici o metoda rapida de a gasi persoana ce l-a ocupat.


Dar deocamdata contractul de inchiriere a unui loc de parcare in Bucurestiul in care stau eu, este de 24x7x365(6).
Cand se vor schimba termenii contractului, va fi altceva.


In caz de negasire a ocupantului, fac figuri.
Amenda este intre 1500 si 2500 de lei.

Edited by sfantu.dracu, 27 January 2017 - 14:13.


#30
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Cunoasteti codul rutier la fel de bine ca ziaristii de la Adevarul... LOL

Parcarea masinilor pe trotuar nu a fost permisa nici pana acum:

Quote

Art.72(7) Este interzisă ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisă, conform indicatoarelor sau marcajelor, lăţimea minima a trotuarului lăsat la dispoziţia pietonilor trebuie să fie de cel puţin un metru.

Cu alte cuvinte: parcarea pe trotuar este/era permisa doar atunci cand locul este semnalizat ca atare (indicator cu semnul P) si doar daca se lasa loc de trecere de cel putin 1m.
Posted Image

#31
belafonte

belafonte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 27.01.2006

View Postovidiu21, on 26 ianuarie 2017 - 22:50, said:

Stat de kkt.
ca si in legea gratierii.
in loc sa trateze cauzele ei produc efectele
e mai usor sa pui taxe, decat sa construiesti.
multa ue sincera.

Ar trebui sa stii ca aceasta modificare a Codului rutier a fost facuta de idolul tau, Dacien Jullien Csolosz, pe final de mandat.

#32
belafonte

belafonte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 27.01.2006
HG 965/2016 modifica OUG 195/2002 in sensul ca nu mai ai voie sa urci cu masina pe trotuar decat daca este o parcare amenajata de primarie (dupa norme legale) si daca esti locuitor al zonei. Aici mai ramane de vazut daca se vor face pentru acestia contracte pentru locurile de parcare amenajate. "Inainte vreme" aveai voie sa stationezi voluntar pe trotuar daca lasai macar un metru pentru circulatia pietonilor. In calitatea mea de locuitor al Bucurestiului, de sofer dar si pieton, cred ca trebuie gasita o solutie de compromis. Unele trotuare sunt ocupate 100% de masini, iar pietonii circula in coditii de mare risc pe partea carosabila. Mai sunt unii nesimtiti care parcheaza pe spatiile de acces catre parcare, catre alte parti carosabile sau catre condominii si institutii si fara indoiala ca acestia ar trebui sa fie primii amendati. Pe de alta parte, nu e corect sa amendezi un sofer daca nu ii oferi alternativa legalitatii, fie si contracost, boieria se plateste. Construirea spatiilor de parcare nu este treaba soferilor sau a detinatorilor de autovehicule.

#33
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View Postbelafonte, on 01 aprilie 2017 - 16:41, said:

Ar trebui sa stii ca aceasta modificare a Codului rutier a fost facuta de idolul tau, Dacien Jullien Csolosz, pe final de mandat.
Tu citesti ce scrie mai sus? Interdictia exista si inainte de modificarea din 2016. Nu stiai de ea? Uite cum arata:

Quote

Art. 72 Este interzisa ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisa, conform indicatoarelor sau marcajelor, latimea minima a trotuarului lasat la dispozitia pietonilor trebuie sa fie de cel putin un metru.

Asa ca, pentru a fi permisa oprirea pe trotuar a masinilor era nevoie de un indicator sau marcaj care sa permita asta (cu semnul aferent de parcare), iar odata ce aceasta conditie era indeplinita, trebuia lasat un spatiu de cel putin 1 m pentru pietoni.
Foarte multi au inteles gresit ca parcarea pe trotuar este permisa daca se lasa spatiul pentru pietoni de 1 m, ignorand cealalta conditie: existenta indicatorului/marcajului de parcare

Edited by valitudor, 02 April 2017 - 11:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate